Akta X - Podvod (1995) (epizoda)

"To taky nevysvětluje tu bramboru..." Vynikajúci diel venovaný freak show. Je prítomný absurdný humor a funguje to takmer na jednotku. Vrátane šialeného, úžasne WTF konca. Páčilo sa mi aj to, ako si Mulder/Duchovny zo seba dokázal noblesne urobiť srandu (alfa samec). Nekompromisné 4*.

Akta X - Krvavá krása (1996) (epizoda)

Zvrátené, drsné a nechutné, ale tiež veľmi dobré, temné a bez humoru. Takéto Akty X mám rád, aj keď na môj vkus bol ústredný záporák príliš ľudský; z Aktov X mám predsa len najradšej príšery typu Tooms alebo Hostiteľ. Každopádne poriadne temná epizóda, ktorej štvrtá hviezda unikla len o metlu.

Akta X - Jak duch ukradl Vánoce (1998) (epizoda)

Čo môže byť lepšie, ako Mulder a Scully v strašidelnom dome s temnou minulosťou počas vianočnej noci? Nič. Lenže podobne, ako iný diel z tejto série (a to konkrétne Zlá voda), i tento má napriek hustej atmosfére odľahčenú atmosféru, čo je škoda. Tento konkrétny ešte oveľa viac, ako Zlá voda. Škoda, spočiatku je to totiž ozaj super. Ale potom to ide razantným, rapídnym spôsobom dole. Edward Asner neskôr daboval dôchodcu Carla v pixarovskom trháku Hore.

Akta X - Kancelářská spona (1995) (epizoda)

"Má odpoveď cenu života?" Klasická "prepojená" sci-fi epizóda Aktov X, ktorú nemá zmysel pozerať, ak ste predtým žiadne podobné časti nevideli. Táto navyše de facto tvorí záver "voľnej" trilógie v podobe epizód Anasaziovia (koniec prvej série) a Kancelárska spona (prvý diel druhej série). Tu už je detailná znalosť vyložene nutná. Sprisahania, kľúčové dôkazy, Mulderov otec, Mulderova milovaná sestra, všadeprítomná neistota, plno tajomných postáv, neviete, kto čo predstiera a čo je naozaj. Najviac ma potešil beh sivých mužíčkov a tradične namakaný Skinner, ktorý sa konečne (definitívne?) po tonách pochybností profiluje ako kladný hrdina. Čo po tom, ako mu vo finále druhej série musel na chodbe dať do držky Fox, pravdupovediac už možno čakal málokto z nás. Tvorcovia zrejme v poslednej chvíli pochopili, že spraviť z tohto sympaťáka vyložene negatívnu postavu by si koledovalo o doživotie.

Skleněný zámek (2017)

„Sklenený zámok sme nakoniec nepostavili.“ – „Ale užili sme si jeho vymýšľanie.“ Bože, to bolo dlhé ako režisérska verzia Pána prsteňov! Z „kamzíčka“ (v slovenskom dabingu Petra Kočiša) sa budem ešte dlho strhávať zo sna. Fakt ťažký a negatívny nielen dabingový, ale tak celkový filmový zážitok. Paradoxne, keď už som to čakal najmenej, asi dvadsať minút pred koncom to dostalo ako-taký zmysel. Zaujímavé na Harrelsonovej postave je, že akonáhle nad ním zlomíte palicu, urobí v nasledujúcej scéne niečo pekné. Nakoniec je možno aj pravdou, že svojim deťom okrem všetkého toho svinstva dal do života aj zopár dobrých lekcií (ale veľa ich určite nebolo a mal by sa hanbiť za to, čo robil a aký bol, prípadne sa mal liečiť, pretože toto už asi bola choroba). Mimochodom, fakt príšerný výkon Woody. Prepáč, mám ťa ako herca rád, ale v tomto si nikdy hrať nemal, to nebola „tvoja“ rola, to nebol „ten“ typ, na aký sa špecializuješ a v ktorom si fakt dobrý. Relatívne (veľmi relatívne) podobný Toto je náš svet s Viggom Mortensenom sa mi páčil oveľa viac (mimochodom, aj v ňom hral jedno z detí Charlie Shotwell, wtf).

Akta X - Teliko (1996) (epizoda)

„Čudovali by ste sa, čomu všetkému som ochotný veriť.“ Veľmi zaujímavá časť s originálnou africkou mytológiou, presvedčivým a značne mrazivým predstaviteľom ústrednej zápornej úlohy a najmä solídne nepríjemným finále, ktoré sa odohráva v temnom prostredí, v ktorom s Mulderom a Scully je ešte niekto tretí. Napriek tomu je to trošku nuda a nie je to proste obecne nejaká extrémna pecka na to, aby som jej dal až 4*. Potešia Carl Lumby (Dick Hallorann z Doktora Spánka) a Laurie Holden (Majestic, Silent Hill). Zaujímavosť: Jim Charleston o dva roky neskôr režíroval béčko Marabunta s Mitchom „Skinnerom“ Pileggim.

Akta X - Leonard Betts (1997) (epizoda)

Ďalší geneticky zmutovaný jedinec, ale tentokrát to nebola moja šálka kávy. Ono to nie je zlé, hlavný (anti)hrdina dobre zahratý (Paul McCrane – Vykúpenie z väznice Shawshank, Pohotovosť) a niektoré scény sú ešte aj dnes, v roku 2020, pekne nepríjemné a je lepšie sa na ne nepozerať. Ale nejako ma to nebavilo a nechytilo a dosť som sa nudil.

Akta X - Oheň (1993) (epizoda)

Taká tá „klasická“ epizóda Aktov X, neurazí, ale ani nepatrí medzi vrcholné top časti. Zápletka o pyrokinéze je dosť nudná, ale spracované je to vcelku pútavo a dobre natočené. Mark Sheppard bol každopádne solídny pošuk a Amanda Pays (podmorský horor Leviathan) tomu ako bývalá Mulderova svojrázna parťáčka dodala vítané a zaujímavé osvieženie.

Akta X - El Mundo Gira (1997) (epizoda)

Spoiler. Z tejto epizódy nebudete múdri. Dobre rozbehnutý hororový motív o legendárnej chupacabre sa s pribúdajúcimi minútami začne uberať nepredvídateľným (v negatívnom zmysle slova) smerom a keď sa do krásnej „čistej“ hororovej zápletky o klasickej príšere začnú motať mimozemšťania a rôzne huby, tak vám zrejme definitívne docvakne, že toto nebude tradičná hororová epizóda. A budete mať pravdu. Za mňa teda sklamanie a o čo viac som sa tešil, o to som bol na konci čoraz mohutnejšie znechutený, ak nie dokonca až nasra... nahnevaný. Čo sa musí nechať, to je fakt, že ide o slušne hviezdne obsadený diel. Okrem Pillegiho alias Skinnera tu nájdete i Raymonda Cruza (Votrelec: Vzkriesenie, Skala, Kliatba kvíliacej ženy) a Rubéna Bladesa (Predátor 2, Farba noci). Absolútne prehajdákaná možnosť.

Akta X - Průbojný (1996) (epizoda)

Zaujímavý námet o vštepovačovi myšlienok, ale napriek vcelku originálnej zápletke na môj vkus nudné a obyčajné. Pokračovanie Kitsunegari (5. séria) je oveľa horšie. Najviac ma z tejto epizódy potešila úvodná scéna v supermarkete, kedy si ústredný zlosyn číta noviny so znovu videným kanalizačným mutantom z Hostiteľa.