Až tam nezbyl žádný

(TV seriál)
  • Česko Deset malých černoušků (více)

Epizody(3)

Příběh podle slavného knižního bestselleru Agathy Christie, který patří k nejslavnějším detektivkám všech dob, se odehrává v roce 1939. Evropa stojí na pokraji války. Deset cizinců, kteří se navzájem neznají a mají značně pochybnou minulost, přijme pozvání na anglický ostrov odříznutý od světa. Zatímco se jejich hostitel záhadně vytratil, je každý z nich obviněn ze strašlivého zločinu. Když jeden po druhém začnou umírat, uvědomí si, že přímo v jejich středu může číhat nemilosrdný, zákeřný vrah. Kdo jím je? A kdo jeho řádění nakonec přežije? (TV Prima)

Tosim

S Agathou to mám tak, že jsem minimum četl a většinu viděl. Ale o tomhle románu vím, jak dopadne, ačkoli jsem ho nikdy v ruce nedržel. Takže jsem jen celou dobu čekal, jestli dopadne fatálně anebo tak, jak ho autorka upravila pro svou divadelní hru. Nejdřív jsem dal absolutní hodnocení, ale pak jsem si uvědomil, že jsem během celého sledování kalkuloval s tím, že dám víc, když to dopadne podle mých představ, takže jsem pak musel slevit. Jinak by ale takhle měly vypadat všechny ty temné adaptace paní Christie - paranoia, zločin a trest, výlet do vzpomínek, osudovost, prvotřídní herci (Aidan Turner!), nesmlouvavost ve zpracování, ději i konci. 90%. ()

Cervenak

Brilantná adaptácia klasiky tety Agáty, hustý psychologický thriller, ktorý má dokopy tri hodiny, ale vďaka skvelej réžii a famóznym hercom sa to dá pozerať na jeden záťah a ani sekundu to nenudí, pretože to neustále pulzuje napätím. ()

Malarkey

Agatha Christie se nemohla dočkat lepšího zpracování její slavné detektivky z Černochova ostrova. Lidé z BBC tuto třídílnou minisérii evidentně natočili s obrovskou snahou neurazit odvěké fanoušky této spisovatelky a povedlo se jim to na výbornou. Jednoduchý příběh doplnili flashbacky jednotlivých postav, které nám měly osvětlit jejich předchozí činy a doplnili je tak vhodně, že o natahování stopáže nemůže být ani řeč. Do toho si přimíchejte úžasnou atmosféru jednoho z ostrovů tvářícího se jako součást Hebridů a solidní množství poctivých britských herců. Ve výsledku nemůže dojít ke zklamání… ()

Radek99

K neuvěření, že forma téměř až absolutně dokonalá, nemá opodstatnění též v nějakém absolutním obsahu, ale ,,jen" v adaptaci detektivky Deset malých černoušků od Agathy Christie...i když samozřejmě, je to detektivní britská klasika a tak BBC chtělo předvést něco mimořádného...a povedlo se...zachycení atmosféry i dobového ducha je opravdu podařené... ()

DaViD´82

Nepoměrně lepší předlohy, protože jak je originál výtečně vystaven i vymyšlen, tak je otřesně napsán. Což tato adaptace díky Sarah Phelps beze zbytku napravuje. Když se k tomu přičte podmanivá anglická pochmurná "gotická" atmosféra a přesné obsazení, tak žhavý kandidát na nejlepší adaptaci jednoho z vůbec nejznámějších detektivních románů je jasný. ()

Fr

“VŠICHNI JSME LOVNÁ ZVĚŘ!...“ /// Skupinka odříznutá od světa na ostrově… v jednom domě… tajemná hudba, pohledy, atmosféra… Připomíná to divadelní představení s parádníma hercema, který ubejvaj a ubejvaj… a jejich místo zabíraj dramatický dialogy… a scény. Je libo detektivku? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Román „Ten Little Niggers“ z roku 1939 (ani „And Then There Were None“ z roku 1940), který napsala Agatha Christie, neznám. 2.) Jsem rád, když spravedlnost není slepá. 3.) Thx za titule „Anniie126“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

choze

Špičková adaptace. Scenáristka si s příběhem v několika ohledech šikovně pohrála, díky kameře a hudbě to dýchá znepokojivou atmosférou a je to kvalitně obsazené i zahrané. ()

TheDarKnig

Není to dokonalé, postavy se chovají občas dost hloupě, vyřešení tajemství má své mouchy a dům mohl být architektonicky zajímavější (ok to poslední je jen takový můj povzdech a vtip), ale ta neuvěřitelně ponurá, mlhavá, halucinacemi obestřená atmosféra celé minisérie, ta herecká eskadra (kde kromě klasicky výborných hereckých elit velmi těšila svým výkonem a sympatičností řekl bych docela neznámá Maeve Dermody a i trpaslík Kili, který.. vyrostl), to napětí a vzrůstající nedůvěra, beznaděj, plynoucí z úplného odříznutí od světa - ano, tohle můžu vždy a všude. Navíc je i vykreslení a psychologie postav víc než slušná a správně podaná. Závěrečné odhalení a následné vyvrcholení velmi uspokojující a nečekané (nečetl jsem předlohu). Takže přes ty mezery v logice a nedostatečné vysvětlení některých skutečností nelze nebýt spokojený.. 9/10 ()

hellstruck

Další geniální britská záležitost. Osazenstvo, atmosféra, napětí - všechno se vyvedlo. Co mi trochu nedá spát, jsou logické nejasnosti v příběhu. Například - když všichni začnou umírat postupně jako prasata na porážce, tak by se (podle mě logicky) měli všichni držet pohromadě. Místo toho chodili spát každý sám a ráno se divili, že jeden z nich natáhl bačkory. Podle mě to vrahovi až moc usnadnili. Možná si i stačilo přečíst onu říkanku do konce, ne si recitovat kousek po každé vraždě. A další věc - vrah zkrátka nemohl vědět všechny podrobnosti o každém z "černoušků". I když přihlédnu k jeho zaměstnání, je to vysoce nepravděpodobné. Nehledě na to, že zkrátka nemohl jistě předvídat, jak se to mezi posledními přeživšími vyvrbí. Během sledování mě napadaly i další mezery, ale i přes svoji nedokonalost jsem vážně potěšena, že něco takového vzniklo. ()

akisha

Fantazie! Absolutní blaženost! Miluju 10 malých černoušků, tu knížku jsem četla snad stokrát a shledávám jí jednou z nejlepších - ne-li nejlepší - jakou kdy Agatha napsala. Dokonalý nápad, progres a ukončení. Bohužel filmové zpracování stálo za starou bačkoru a hlavně ten nechutně předělaný optimistický konec, fuj. Tato minisérie ale předčila moje nejhlubší očekávání. Na rozdíl od feelingu "detektivky v měkké vazbě s ironickými obrázky Adolfa Borna" se knížka přetavila v hutnou, extrémně depresivní a temnou story, a to přesně tak, jak to nejvíc miluju. K tomu prosím přičíst 100% casting. Každá postava je přesně v souladu s popisem v knížce a ta hromada parádních herců - na to je radost pohledět! Toby Stephens, Burn Gorman, výtečný Sam Neill s Mirandou Richardson, egoista Aidan Turner nebo slizoun Noah Taylor. Vyzdvihla bych zejména Maeve Dermody, která měla asi nejvíc prostoru a potom přímo božského Charlese Dance. Za celé 3 hodiny ani chvíle nudy a konec, hlavně ten konec, až na drobné odchylky zůstal věrný předloze a je v něm stejná síla, jako v konci Sedm. Jsem nadšena! ()

dO_od

// Ve chvíli, kdy vrahem nemůže být zahradník, protože na ostrově žádný zahradník není, se celá zápletka stává rázem napínavější! 8/10 ()

Fiftis

Trojdielny megafilm. Poznám už mnoho paródií na túto snímku. Veľmi veľa seriálov ju sparodovalo. Krásna lokácia ostrova a domu, ktorý túto lahôdku umocňuje. Má to až hororový nádych, hlavne druhá polovica, kedy sa počet zúčastnených zmrští na tretinu je neuveriteľné psycho. Nervy, strach a zúfalstvo ich doháňa k likvidácii medzi sebou a na toho rádoby posledného, ​​čo to prežil, čaká po návrate do domu neuveriteľný šok. Skvelé spracovanie snáď najslávnejšej detektívky. Vynikajúci psychologický krimi thriller s pohlcujúcou, hustnúcou a gradujúcou atmosférou. Obdivuhodná vizualita, obsadenie ok, hudobný doprovod taktiež. Postupná gradácia nedovoľuje nude ani na okamih vstúpiť a tak aj zhruba trojhodinová stopáž vôbec nevadí. Aj napriek tomu, že sa dej odohráva na ostrove, tak exotiku alebo slnečné počasie naozaj nečakajte, skôr presný opak. Prostredie je ponuré, daždivé a väčšina sa odohráva vo vnútri jedinej budovy na ostrove. Knihu síce nepoznám, ale to bola skôr výhoda, pretože dej sa vyvíja tak, že až do posledných minút nepoznáte odpovede na veľa otázok. ()

burina

Chce to síce osviežiť pamäť, ale smelo tvrdím, že ide zatiaľ o najlepšiu adaptáciu Černoškov. Depresívne, temné a neromantické. (Miestami sa to až príliš spolieha na popularitu Aidana Turnera, ale nesťažujem si). ()

*CARNIFEX*

Excelentne spracovaná mini séria. Atmosféra na výbornú, herecké obsadenie spĺňa najprísnejšie kritéria, pričom nad všetkým vyčnieva dokonalá story Agathy Christie. ()

JohnnyD

Mimoriadne originálne, predloha musí byť parádna (prvý slasher?), ale spracovanie je presne to, pre čo neznášam televízne seriály. Je to desne uťahané, po prestrihaní všetkých tých spomaľovačiek a vatoidných plkov by sa to luxusne dalo skresať na sympatických 110 minút. ()

Aky

Parádní dramatizace předlohy. Temná atmosféra, respekt k předloze, hvězdní herci. Vadí vlastně jen notoricky známý příběh, když si člověk v každém okamžiku uvědomuje, jaký bude konec. ()

darkrobyk

Skvělé, mysteriozní, napínavé. I když příběh znáte, Angličané mu dokázali s novým zfilmováním dodat nové prvky, obrazy, snové scény. Samozřejmostí je plejáda skvělých známých herců, kteří se předhánějí, kdo bude lepší. Netelevizní kamera, atmosferická hudba a jedna mrtvola za druhou. A vůbec nevadí, že v říkance jsou vojáčci... ()

Allien.9

Jediná kniha, kterou jsem musela jít dočíst mezi lidi, protože jsem byla FAKT podělaná... Parádní atmosféra, výborně zvolení herci (především Turner & Gorman & Dermody), odchylky od knihy jen minimální. Vraždy samotné probíhají off-screen, naturalistických pohledů na mrtvoly si ale divák užije až až, flashbacky mají sílu a úvodní intro krásně mrazí. Přesto musím strhnout jednu hvězdu, a to za předvídatelnost?, neboť dle mého je tu (oproti knize) mnohem snadnější uhodnout vraha, což může nepěkně zkazit celkový dojem. ()

misterz

Agatha Christie je už dlho pre mňa neprekonateľnou bohyňou detektívnych príbehov a jej Desať malých černoškov určite patrí k tým úplne najlepším. V rámci filmového spracovania by však všetko vyšlo nazmar, keby sa tvorcom nepodarilo vytvoriť takto brilantnú adaptáciu tohto geniálneho diela. Formálne zložky tu šlapali na plné obrátky, čoho dôsledkom bolo, že atmosféra pekne postupne gradovala, pričom ku koncu to už bol hotový mysteriózny orgazmus. Hudba, herci, krásne potemnelý vizuál... to všetko bol jeden veľký masterpiece. Už len samotná záhada okolo tajomného vraha má schopnosť diváka, ktorý nečítal predlohu, doslova zatlačiť na stoličku a vyvolať v ňom neodolateľné nutkanie zvedavosti, ako sa nakoniec ten rébus rozlúskne. A ten sa rozlúskne, majstrovsky, no proste úžasná filmárska robota a geniálny krimi príbeh, klobúk dole. ()

HoneyBunny

Je mi naprosto jasné, proč je And Then There Were None považována za Agathinu nejlepší knihu. Je nekompromisní, temná a narušuje nepsané zákony detektivek, kde často máte hlavního hrdinu/detektiva, který na konci odhalí vraha, často když jsou všichni podezřelí pohromadě v jedné místnosti. To vám dává pocit bezpečí, předvídatelnosti. Ale tady máte jen deset vinných lidí, vrahů, kteří se v minulosti už dopustili zločinu, který jim prošel. A teď přišel čas za něj zaplatit a naši "hrdinové" postupně odpadávají jako mouchy. Přiznávám, že Agatha mě na konci opět dostala - závěr je takřka perfektní: dokonale promyšlený zločin, který mi trochu připomněl Sedm a jemu podobné nekompromisní thrillery. Je to konec, který vás donutí přemýšlet o tématech jako je vinna a trest, lidská povaha, zločin jako mistrovské dílo atd. Tleskám. Prostředí malého odlehlého ostrova je perfektní, scénář je zároveň moderní i uctivý ke knize Agathy Christie, režie je vynalézavá. Ale tenhle film stojí na postavách a je radost sledovat, že všichni přítomní hrají výborně, ať už máte rádi postarší gentlemany Charlese Dance a Sama Neilla nebo mladé charismaťaky jako je Aidan Turner. Tahle adaptace má jasný tah na branku a jediné, co jí můžu vyčíst, je trochu přehnaná délka (tři hodiny). Dramaticky by to fungovalo i v hodinách dvou, ale nebudu předstírat, že jsem tuhle minisérii nezhltla s radostí (a bez chvíle nudy) na jedno posezení. 90 % ()