• Pohádka

Hvězdná brána - Vesmírný závod (2003) (epizoda)

Zajímavý námět s vesmírným závodem a podezřívavostí lidí k cizí rase, která jim byla dobrá pro záchranu před Goa'uldy, ale najednou se lidem zdá, že nad nimi přebírá kontrolu. Z druhé linie se dalo vytěžit mnohem více, ale i tak mě epizoda bavila. Humor mi tady oproti následující epizodě přišel v pohodě, i ti moderátoři, kteří byli záměrně stylizováni jako otravní svými neustálými reklamami na kdeco během komentáře o závodu, mi přišli vtipní.

Hvězdná brána - Evoluce 2 (2004) (epizoda)

Lepší než první část, hlavně díky linii RDA, kde dostane hodně prostoru ukázat svou vážnější stránku, i linie zajetí Daniela a doktora Leeho ji pěkně doplňovala. Efekty zařízení na psychiku hlavního rebela byly dobře zpracovány, průzkumná mise zbytku týmu byla zajímavá (i když nějaké velení Carterové jsem tam moc neviděl, nejméně zkušený člen skupiny) a odhalila pár zajímavých faktů (chudák Jonas, nechtěně pomohl vytvořit Kull bojovníky).

Hvězdná brána - Evoluce 1 (2003) (epizoda)

Jeden ze slabších dvojdílů seriálu, přesto je poměrně kvalitní. Exotické lokace Hondurasu, nová hrozba od Anubise - ta by působila děsivě a nezastavitelně (scéna útoku je dobře zpracovaná), kdyby hlavní charaktery hned nenašly způsob, jak bojovníky neutralizovat, to novou "hrozbu" poněkud shazuje, oblíbené vedlejší postavy (Jacob, Bra'tac, Reynolds a doktor Lee) zase na scéně. RDA mi během zajetí připadal místy trochu přehrávající, což je jedna z výtek k celé 7. řadě - RDA umí daleko víc než jen sázet laciné hlášky, producenti ale měli dojem, že diváci chtějí hlavně ty hlášky, tak jeho zkrácený prostor nacpali převážně jimi, což z něj často dělalo klauna. Tady to jen trochu skřípalo, v tomhle směru byly horší jiné epizody.

Hvězdná brána - Návrat ztraceného syna (2003) (epizoda)

Jako úvod 7. série jde o vynikající díl. Dále se vyvíjí boj Země s Anubisem, je zde hodně akce ve vesmíru, chytrý plán na oklamání Anubise, pěkné charakterové momenty, trochu humoru (i když někde není moc vtipný, 7. řada kvůli časté absenci RDA používala jeho charakter primárně pro hlášky a mnohdy to bylo na úkor inteligence jeho postavy). Vlastně mi zde vadila jen jediná věc a to je jasně viditelná snaha co nejdříve napasovat Daniela zpět do týmu a naopak vypakovat Jonase co nejdříve někam do pryč - třeba jeho vecpání se do briefingu, kde neměl být s odůvodněním "přece jsem býval částí týmu" nebo bleskurychlý návrat paměti jsou dobrým příkladem, i scéna na lodi je napsaná tak, aby umožnila vývoj této výměny (Daniel, který ani není v aktivní službě, zkoumá počítač, díky tomu je zajat Jonas a to připraví půdu pro návrat na jeho domovskou planetu).

Hvězdná brána - Osamění (1998) (epizoda)

Po Hathor druhá epizoda 1. řady, kde pořádně vidíme vojenskou stránku Carterové. Vzhledem ke stavu O'Neilla je nucena starat se o vše důležité ohledně jejich přežití a dočasně ho i opustit, O'Neill k ní postupně získává důvěru i respekt (což jistě začalo už během řady, ale tady vzhledem k situaci to získává větší hloubku). V SGC máme zbytek týmu, který se snaží najít své kolegy (osobně mi Danielovy závěry připadají až moc vycucané z prstu, není to žádný vědec, od Silera by to jistě působilo věrohodněji). A Siler poprvé na scéně, kompetentní a stojící si za svým (prostě není možné to spravit rychleji, na tom fakt, že dvě postavy jsou v ohrožení, nic nemůže změnit). Jedna z nejlepších epizod 1. řady.

Hvězdná brána - Ztracené město 2 (2004) (epizoda)

Vše, co jsem psal v komentáři k první části, bych zde mohl zopakovat, tak přidám jen body, které platí pouze pro druhou část. Jedním z nich (nejslabší částí celého dvojdílu) byla zbytečně nastrčená postava Jaffy Ronana, která neměla pro děj žádný význam. A závěrečná sekvence v Antarktidě patří po právu mezi nejlepší momenty celého seriálu, je zde mnoho skvělých scén - jen namátkou hrdinný Hammond riskující život, užaslý Bra'tac při aktivaci zbraně, Jackův odchod do stáze, rozcupování flotile Anubise... Ještě o trošku lepší než předcházející díl.

Hvězdná brána - Ztracené město 1 (2004) (epizoda)

Závěrečný dvojdíl 7. série patří právem mezi nejlepší epizody seriálu. Máme zde mnoho starých známých tváří, sympatické nové tváře (president Hayes, Weirová), zajímavé politické pozadí (převzetí SGC civilistou je tady důležité pro děj epizody, ne jen lacinou komplikací), kontinuitu se starými epizodami (antický archív znalostí), hodně akce, skvělé herecké výkony (RDA v téhle řadě hodně chyběl a tady ho konečně máme jako za starých časů), dobré efekty a skvělé týmové momenty (návštěva u Jacka doma vede). Jako zakončení seriálu by šlo o odchod na vrcholu.

Můj přítel Monk - Pan Monk a konec 1/2 (2009) (epizoda)

První část závěrečného dvojdílu seriálu, kdy konečně Monk vyřeší vraždu své ženy. Zakončení seriálu je velmi slušné, byť se zde objeví i několik chyb v kontinuitě seriálu (detaily ohledně způsobu smrti Trudy nebo co Monk dělal v okamžiku, kdy se o vraždě dozvěděl) - což není v dlouhodobě trvajících seriálech nic neobvyklého a ani tady mi to nevadí. Víc mi vadí náhodné objevení soudce (a charaktery se chovají, jakoby ho dávno znaly), kterého jsme nikdy předtím neviděli a zrovna on se ukáže být vrahem Trudy. Kdyby ho už ukázali v nějakém předcházejícím díle nebo zmínili jeho jméno, působilo by to lépe. Každopádně tahle berlička se soudcem odstartuje zajímavý příběh, kdy je Monk otráven a policie provádí pátrání po unikajícím nájemném vrahovi. Shalhoub i zbytek maincastu zde hraje skvěle, najde se tu i pěkný humor (Monk, který je víc zdrcený faktem, že bude zvracet, než oznámenou smrtí, Randy, který přes mikrofon zpanikaří celé nádraží), jsou tu pěkné charakterové momenty (kapitán/Randy na konci v kanceláři) a celé to vede k rozbalení klíčového kusu důkazu (dobře, že nešlo o něco, co by bylo vytvořeno až pro tuto epizodu, ale Trudin dárek byl představen už několik řad zpátky). První část byla obecně o něco lepší, ale i přes slabší epizody se zakončení Monka opravdu povedlo.

Hvězdná brána - Překvapivá odhalení (2002) (epizoda)

Skvělý závěr 5. řady, který se na jednu stranu vyrovnává se ztrátou hlavního charakteru - mnoho charakterů bylo v sérii nezmíněno po jejich odchodu, takže alespoň projednou jsme viděli nějakou reakci. (Po kompletním shlédnutí seriálu mě neustálé zmiňování Jacksona v 6. sérii a vyrovnávání s jeho odchodem zde spíš otravuje, což ale není chyba tohoto dílu. Pro jiné charaktery, vedlejší i hlavní, které seriál opustily, jsme dostali maximálně občasnou zmínku (někdy ani tu ne) a určitě jsme nepozorovali, jak se s jejich odchodem vyrovnávaly ostatní postavy. Takže mi to přijde jako dobrý příklad toho, jak dostává speciální pozornost oproti jiným charakterům.) Byly zde pěkné charakterové momenty, hlavně ten mezi Sam a Teal'cem. Jejich charaktery až do téhle doby moc interakce neměly, takže bylo fajn vidět vývoj jejich přátelství, které se krásně vyvinulo během zbytku seriálu a zůstal jedním z mála smysluplných vztahů v pozdějších řadách. Rozvíjí se tu dějové linie, příběh Asgardů byl velmi zajímavý, skvělý záporák Osiris (snad nejlépe zahraný Goa'uld série, na kterého Anubis coby hlavní nepřítel neměl, co se charismatu týče) zase na scéně. Představení Anubise bylo důležité pro další vývoj seriálu, pro mě byl trochu moc klišovitý záporák, ale později dodané vysvětlení jeho původu to částečně dorovnalo. Jako závěrečná epizoda celého seriálu by mi díl moc neseděl (zrovna dorazil na scénu nový a mocnější záporák, v tomhle bodě měl seriál končit? replikátoři by také nebyli dořešeni), jinak výborný díl. A skvělá hláška Osirise, když nemůže porazit Goa'ulda Yua - "Zdá se, že ten tvrdohlavý stařec prostě odmítá zemřít!" - jedna z nejlepších z celého seriálu.

Hvězdná brána - Kobka (2002) (epizoda)

Kdybych měl vybrat ten nejslabší díl u 6. série (mé nejoblíbenější), tak by to byl tenhle. Přitom je to pořád velice nadprůměrná epizoda, je tu skvělý záporák Baal, který tu je asi nejděsivější ze všech svých vystoupení, RDA tu předvádí prvotřídní herecký výkon, kterému slušně sekunduje Michael Shanks (který je ale místy slabší), nicméně jsou tu pro mě i nějaké zápory. Jednak linka s otrokyní mě nijak zvlášť nebavila, morální nadřazenost SGC nad Tok'ry mě spíš štvala (člověk by svého bližního nikdy neopustil, Tok'rové kdykoliv) a s velkou pompou se nám na scénu vrací postava Daniela Jacksona (herec souhlasil, že bude v seriálu nadále hostovat, když pro něj bude slušná role), která je ale většinu dílu pasivní a přihlíží Jackovu mučení, hlavně že popisuje jak teď vnímá svět i sebe jinak nebo se snaží Jacka konvertovat k osvícení. Jakoby herec promítal své ego do postavy (veřejně si stěžoval v rozhovorech, jak mu jiní herci ubírají prostor, chudáček hereček, tak on nebyl jediná hvězda seriálu?)