Vřískot 6 (2023)

Úplně jiné pojetí než předchozí requel. Fantazii si tentokrát scenáristi pouští na špacír a sází na efektivní a intenzivní scény. První film ze série, kde jsem neuhodl vraha, ale nijak zvlášť mi to nevadilo.

Hongkongská policie (1976)

Skvělá komedie bratří Huiových, která svým humorem těží z dob grotesek i Růžového pantera. Podobně jako u francouzských Bažantů se film rozpadá spíše do (ne)navazujících scének, ale to naštěstí vliv na kvalitu nemá.

Cheung foh (1999)

Příběh z podsvětí reflektující jeho chladná pravidla. Film střídá poklidné části s napínavými sekvencemi, které jsou postavené na chytré kompozici záběrů i chirurgicky přesném střihu. Castingu nepřekvapivě kraluje Anthony Wong.

Takeshis' (2005)

Kitanův schizofrenní metafilm mě chvílemi neskutečně bavil, ale také trochu zklamal nevyužitým potenciálem, kterou toto pojetí nabízelo. Z komediálního Beata Takešiho se oproti lehce nedoceněnému Všichni to dělají stal sarkastický auteur bojující se syndromem vyhoření.

Tókjó no chorus (1931)

Už v němých snímcích prokazuje Ozu velký talent pro vedení herců, včetně těch dětských. Díky tomu se na film dívá dobře i ve chvíli, kdy servíruje melodramatické momenty s větším nadhledem než bylo tehdy zvykem. Přesto jsou právě dialogové scény a propojení audia s vizuální složkou tím, co ze slušného režiséra nakonec udělalo velikána a já to zde z pochopitelných důvodů nenalezl.

Parazit (2019)

Výborná satira, která osciluje mezi komedií a thrillerem. Plno symboliky i opravdu nepříjemných vzorců chování vyšší i nižší společenské vrstvy.

Wang ming yuan yang (1988)

Béčková zápletka ve značně stylizovaném pojetí, které využívá logických děr pro větší napětí i nápaditost scén. Závěrečný titulek pak je třeba brát jako úlitbu čínským cenzorům, pro které bylo toto nečernobílé vidění Hongkongu čekajícího na připojení k Číně, asi trochu silná káva.

Vřískot (2022)

Návrat do formy, kterou série neměla od druhého dílu. Skvělý casting, dotažená meta rovina s chytrými odkazy na předchozí Vřískoty i jiné horory.

Marusa no onna (1987)

Další z Itamiho společenských komedií, tentokrát si bereš na paškál (ne)placení daní. Humoru je tentokrát méně, ale bohatě to vynahrazuje thrillerově pojaté vyšetřování a skvělý casting.

Kung-fu mela (2004)

Shaolin fotbal je skvělá komedie, ale teprve Kung fu mela servíruje ten správný poměr mezi skvělými bitkami v perfektní choreografii, humorem za který by se nemuseli stydět bratři Zuckerové a trochou té romantiky k tomu. Nečekané odkazy na Gaunery a Osvícení mě dostaly do kolen.