Sabotáž (1936)

Hitch sice zdaleka tak zdatně neproplouvá styly jako v 39 stupňích, ale díky ďábelskému Oscaru Homolkovi (lekce v přehrávání bral nejspíš u Bely Lugosiho) a několika nezapomenutelným scénám (balíček) je tento snímek dostatečně výrazný na to, aby si jej žádný fanda Hitchocka nenechal ujít.

Její komorník (1936)

Nevím jestli tento vynikající film viděl Zdeněk Jirotka, ale pokud ano, chápu, co jej inspirovala pro postavu Saturnina. Godfrey, jakožto sluha v domácnosti zhýčkaných a charakterově velmi povrchních a nízkých boháčů, je příjemně sarkastickým komentátorem dění. Závěr snímku na mě rozhodně jako happy end nepůsobil, ale určitě se najdou tací, kteří jej tak brát budou...

Úžasná událost (1936)

Frank Capra opět exceluje. Nápadů je v jeho komedii více než dost, ale to nejzajímavější na tomto snímku je především jeho pojetí. Postava pana Deedse není tak jednoduchá, jak si okolí myslí, navíc jeho chování vytváří krásný kontrast k obyvatelům velkoměsta a jejich zvláštní morálky... Rozhodně klasika, která nepůsobí zastarale.

Továrník Dodsworth (1936)

Výborné drama, které v záplavě filmů o lepší společnosti vyčnívá svou upřímnosti. Základní zápletka je jednoduchá, ale z ní se pouze odvíjí řada událostí, které jsou velmi reálné jak pro bohatou smetánku, tak pro střední a nižší třídu (byť v obměnách). Wyler už zde ukazuje svůj nepopíratelný talent, který ční nad jinými režiséry, kteří byli až příliš otroky producentů a filmových studií a svůj styl standartizovali.

Dáma s kaméliemi (1936)

Naprosto uhrančivá Garbo, výborný Robert Taylor i ostatní herci. Režisérky si Cukor sice vystačí s málem (preferuje především detail), ale výborně napsaná předloha a herecký koncert Garbo jsou největšími doménami tohoto filmu.

Svět za sto let (1936)

Wellsova utopická představa o světě možná trochu zastarala, ale sledovat skvělé britské herce a zajímavé kulisy je dostatečnou náhradou za menší zastaralost myšlenek. Koneckonců část z nich platná dodnes je (minimálně konec je velmi realistický s dnešním pojetím humanistického cítění) a navíc lze snímek brát i jako základ pro budoucí filmy a knihy s utopickou tématikou.

Příběh z Filadelfie (1940)

Tři perfektní herci ve slušné, nicméně trochu nevyrovnané komedii. Postavy perfektně odpovídají naturelu svých představitelů, ale... dějové posuny jsou až příliš chtěné a jednoduché. S tím má ostatně problém Cukor i ve svých dalších snímcích... ta nevěrohodnost jde i v rámci komedie už do absurdna. Díky Hepburnové, Grantovi a Stewartovi se dá ledacos odpustit...ale čekal jsem o něco více.

Vzpoura na lodi Bounty (1935)

Perfektní obsazení hlavních rolí a dobře vyostřený konflikt mezi poslušností a rozumem. Jeden z mála filmů odehrávajících se na lodi, u něhož nedostanete mořskou nemoc.

Me and My Gal (1932)

Jednoduchý příběh a na koleně psané dialogy... navíc Spencer Tracy ani Joan Benett tu rozhodně nejsou ve formě, na kterou je divák u nich zvyklý z jejich pozdějších filmů.

Román podvodníka (1936)

S klasickou francouzskou elegancí a vtipem napsaný scénář... tedy vlastně jde o filmovou verzi teprve rozepsaného životopisu slavného podvodníka. Film je natočen opravdu svižně a Sacha Guitry je sympaťák... bohužel mě osobně nesedla neustalá přítomnost hlasu vypravěče... během půlhodiny mě jeho časté vstupy iritovaly... Díky tomuto přístupu se však dá na film koukat jako na němý, dodatečně dodabovaný... jakoby Guitry improvizoval... Rozhodně originální dílko, které stojí za zhlédnutí.