• Thriller

Memento (2000)

Christopher Nolan prostě netočí špatné ani průměrné filmy. Memento je jedním z nejoriginálnějších krimi filmů co jsem doposud viděl. Vlastně ani nevím proč mne tak dlouho míjel. Nolan povyšuje v Mementu krimi žánr na opravdové umění jak vtáhnout diváka do děje, protože jeho pozornost nesmí polevit. Tím, že je děj vyprávěn pozpátku, a to vše podpořeno ztrátou krátkodobé paměti hlavní postavy, naši pozornost nezaměřuje na cíl, tedy na vyústění a rozuzlení "kdo je vrahem", nýbrž na cestu k cíli... jak a kde najít stopy k vrahovi, což je v tomto příběhu mnohem zajímavější.. Film je výborně propracován, psaní scénáře musela být vyloženě "lahůdka", Nolan však výborně zvládl celou tuto těžkou práci a podpořen skvělým týmem od herců, přes kameru až po muziku vytvořil nezapomenutelný kousek!

Nahoru, dolů (2000)

Tohle už zde bylo x-krát a já se ptám proč? Proč se to pořád dokola točí, pouze se vyměňují herci a detaily v zápletkách? Ben Affleck je navíc naprosto tragický.. hnedle by si zasloužil zlatou malinu. Gwyneth Paltrow je alespoň místy přesvědčivá a navíc je to pěkná ženská, takže se na to dalo i dokoukat. Ovšem jestli to mám zhodnotit v krátkosti, tak Nahoru, dolů je spíše dolů a hodně pod průměrem. Je to snímek hodný hlavního sobotního vysílacího času TV NOVA. Tam mu to bude slušet a reklamy navíc dají filmu trošku napětí :)

Nejlepší gangster (2000)

Tento snímek nepovažuji za jednu z dalších gangsterovek a už vůbec jej nesrovnávám s Pulp Fiction či podobnými filmy. Pro mne je Nejlepší gangster hlavně studií pokřivené osobnosti, která nachází ukojení a uspokojení v násilí, týraní a utrpení druhých. Není to pouze o zlé postavičce, která kosí všechny kolem a čpí zlobu a strach tamtéž, ale je to také o vnitřně nešťastném člověku, který se prostě jinak neumí projevit, nikdy k tomu nedostal příležitost a v tomhle prostředí tvrdých loktů vyrostl. Sám však na konci zjistí, že živnou půdou pro jeho agresi je protitlak, jenže ten když se nedostává, je bezbranný. Tohle je velmi důležité poučení pro všechny, kteří se s podobným typem člověka ve svém životě potkají, respektive si jej povolají do svého života, aby na sobě vzájemně zažili určitou zkoušku. Pouze vědomý člověk ví jak se zachovat v daném okamžiku. Ti nevědomí trpí.

Nezvratný osud (2000)

Námět je to skvělý, bohužel nezpracován příliš dobře.. Už ze samotných herců jsem nebyl moc nadšený, ovšem i to by se dalo zkousnout, kdyby scénáristé byli trošku méně přímočaří a některé scény třeba i vynechali. Mám na mysli hlavně tu s elektrickým kabelem. Film ze začátku pohltí, ale pak se začnou na sebe kupit klišé a taky přitéká z pod záchodové místy i patos a to už bylo na mne příliš. Jsem ochotný slevit ze svých požadavku a filmem se nechat pouze bavit, bez jakýchkoliv tužeb po uměleckých zážitcích, ovšem zde jsem místy hodně kroutil hlavou. Mohl to být dobrý, až nadprůměrný horůrek, protože potencial tam byl. Bohužel.

Než se setmí (2000)

Tenhle film něco do sebe určitě má. Jsou v něm velmi povedené momenty, celkově však působí poněkud rozmázle. Javier Bardem hraje výborně, muzika místy taky pěkně hraje a záběry Kuby jsou parádní. Ovšem to je tak vše. Homosexuální téma mi příliš nesedí a dívat se na tyto scény je mi proti srsti, proto asi dávám o hvězdičku míň než by si zasloužil. Není to film pro každého.

Norimberk (2000) (TV film)

Podívat se na ekonstrukci skutečné události nikdy není zmařený čas, zvláště pokud se jedná o známý Norinberský proces. Zde se rekonstrukce a vlastně i remake povedly nadmíru dobře. Nezbývá, než-li doporučit tohle "vzdělávání" :)

Pláž (2000)

Kultovní snímek tohleto rozhodně není ale zas tak moc bych jej nezatracoval. Vcelku příjemná jednohubka (tedy na jedno pokoukání) kde asi nejsilnější stránkou filmu je jeho estetika a výborný soundtrack. Taky nepatřím vyloženě mezi odpůrce DiCapria, ovšem je mi zcela jasné proč zde získal hlavní roli a na jakou věkovou skupinu je film zaměřenen.

Ponorka U-571 (2000)

Ke smůle tohodle snímku jsem si před nedávnem opět pustil Petersenovu Ponorku. Ač jsem nechtěl srovnávat, zde se srovnání nevyhneme. Ponorka U-571 totiž využívá podobných schémat, dokonce podobných scén a ve srovnání s o 20 let starším, dnes již kultovním dílem, prohrává na plné čáře. Obsazení je také velmi "sporadické". Harvey Kaitelovi jsem jako jedinému jeho roli uvěřil a líbím se mi v ní. Ostatní pouze přicmrndávají, Mattew McConaugheyho bych raději obsadil do něčeho více "romantického" a třešinkou na tomhle nepříliš povedeném a trošku rozteklém dortu je obsazení Jon Bon Joviho, který do kamery kouká jako vyoraná myš. Válečné scény jsou průměrné, napětí se čas od času dostaví, ovšem jako celek působí Ponorka U-571 velmi nevyrovnaně a poslepovaně. Například hudební doprovod snímku je až příliš teatrální a jako by neutrální. Šel by použít k výpravné historické epopeji, stejně jako k romantickému dramatu. Všichni notorický známe ustřední ůderný motiv Ponorky a stejně tak jak skvěle vygradovaná tíživá atmosféra sálá z filmu, je krásně obtištěna v jednoduchém a úžasném hudebním motivu. To je přesně to, co z Ponorky dělá nezapomenutelný film. Bohužel Ponorka U-571 se vedle ní krčí jako chudý příbuzný.

Rabín, kněz a krásná blondýna (2000)

Romantická komedie o poněkud specifickém milostném trojůhelníků. Herecké obsazení je zajímavé, zápletka poněkud kýčovitá vyžadující více nadhledu. Každopádně jako cílovou skupinu diváků bych viděl klasického chroupače popcornu a srkače coly v multikině. Povrchnější zábava na jedno použití.

Requiem za sen (2000)

Jistě film je to skvěle , originálně a moderně natočen , je odstrašující. Otázkou je však zda padne na úrodnou půdu. Z vlastní zkušenosti vím, že lidé koketující s drogami si poradit nenechají, natož se odstrašit a naopak se vám vysměji s tím, že vše mají pod kontrolou a naopak vy přicházíte o něco exkluzivního a tudiž jste blbec.....Soudný a inteligentní člověk ví že s nima (drogama) koketovat nemá a slaboduchý nebo slabý jedinec na tenhle film prostě koukat nebude, protože se mu nebude líbit nebo to pro něj bude příliš silná káva (teda dávka) . Rozhodně to není snímek který bych si musel pustit kdykoliv znova a nestane se mým oblíbeným, a právě návrat k oblíbeným filmům miluji, třeba jako k novější Aronofského Fontáně. Kolem mne spousta lidí používalo různé drogy. Vždy to mělo stejný průběh : 1. euforie z nově objevených "obzorů" 2. závislost na euforii 3. problémy v osobním i pracovním životě 4. izolace od světa, prohlubování závislosti 5. troska nebo smrt. Stejně i filmy o drogách mají stejný průběh a mne nebaví na to neustále koukat dokola, byť je film natočen sebelíp. Proto tento snímek ani objektivně hodnotit nemůžu, protože mám vůči tomuhle tématu odpor. Mé hodnocení berte jako čistě subjektivní, objektivně bych přidal za zpracování hvězdu.