• Thriller

Caligula (1979)

Já si narozdíl od většiny myslím že dotočené pornografické scény tomuto snímku prospěly a dodaly tak filmu na syrovosti a autentičnosti která mu sluší. Proč se těmto scénám bránit když to tak ve skutečnosti bylo? Jistě nelze tento snímek označit a zaškatulkovat do "porna", jelikož by to bylo velmi nudné a roztáhlé porno :). Výkon Malcolma McDowella je taky výborný. V současné době je v prodeji původní verze Tinto Brasse bez pornoscén a dle mého názoru je díky tomu snímek poloviční. Hodnocení: původní verze tři hvězdy,verze s dotočenými scénami čtyři hvězdy.

Blade Runner (1982)

Má srdcovka. Znám jej nazpaměť, včetně rozhovorů. Výborná tíživá a deštivá atmosféra (předpověď počasí by v tomto Scottově světě byla asi zbytečná), úžasný Vangelisův podkres na pozadí toho nejzásadnější příběhu o touze žít. Timto snímkem a Vetřelcem se Ridley Scott stal pro mě nesmrtelným!

Delikatesy (1991)

Nádhera. Doslova filmový dortík i s třešinkama u kterého jsem si náležitě pomlaskal. Jeunet se vyloženě vyřádil a jeho radost z filmování při vytvoření tohoto absurdního světa doslova pryští z každého filmového okénka. Obsazení je vynikající a padne všem. Já osobně na něj byl 5x v kině a originál DVD už mám taky doma, ikdyž jsem ho musel dovézt "zvenku". Samozřejmě rozumím i "nepochopení" jedinců, kteří nejsou schopni příjmout a ocenit Jaunetův totální úlet, kde krásu a výrazové prostředky filmu využil až na "dřeň".

Gattaca (1997)

Gattaca je výborná!!!! Lehoučké sci-fi, které se nesnaží nekompromisně ukázat přetechnizovanou budoucnost, kdy počítače řídí téměř vše a kde fantazie režiséra v těchto bodech nemá hranice.. Zde je jen lehce nastíněná a spíše než vše ostatní je Gattaca o touze a lidství. Zpracování a výprava, lehce nažloutlý filtr, excelentní hudba Michaela Nymana, obsazení taktéž a jistý minimalismus.. Ano to je to slovo!! Gattaca je minimalistická. Moc se nemluví a spíše se nechá promlouvat kamera a muzika, která v tomto snímku dostává opravdu veliký prostor. Do značné míry je Gattaca vlastně komorním snímkem, kde hraje 4-5 postav + komparz . A to nesmím zapomenout na skvělou pointu při které možná i slza ukápne. Pokud zkousnete lehké sci-fi, nepotřebujete u toho prolít hektolitry krve, hvězdné války ani vetřelce v útrobách... a chcete vidět něco nevšedního.. jakési "retro sci-fi", kde v hlavní roli je příběh o touze a nevyplněné lásce, vřele doporučuji!!

Hodiny (2002)

Mnohem dříve než-li se dívák dokáže ponořit do děje, stejně jako Virginie Woolfová do řeky, je pohlcen proudem silné energie. Může za to "blázen" Phillip Glass, jehož muzika k tomuhle filmu patří mezi to nejlepší co jsem v životě slyšel. Naprosto mne dostává schizofrennost těch melodií, které promlouvají chvíli hodně do hloubky, chvíli kloužou po povrchu , chvíli jsou příjemné, chvíli roztěkané, chvíli agresivní, ale vždy velmi rychlé i v pomalých pasážích filmu. A pak je zde příběh, silný, hluboký a pro mnohé ženy třeba deprimující. Příběh jenž nastavuje zrcadlo. Příběh o nesplněném štěstí, lásce a ztracených snech v podání tří top hereček a pokud je jednou z nich Meryl Streep, tento dort už nepotřebuje další třešinku. Není ji ani kam dát........ Ps: znáte vtip, který někdo vymyslel na Phillipa Glasse a který jej výborně vystihuje? ťuk ťuk..... kdo tam?............... ťuk ťuk.......... kdo tam??!??!...............ťuk ťuk ......KDO TAM??!!!....... Phillip Glass :)

Italština pro začátečníky (2000)

Film o nás. O lidech, kteří již máme nějakou tu životní zkušenost, o nás nedokonalých, prodírajících se životem, hledajíc partnery, o kompromisech a s trochou štěstí o nalezení sama sebe a třeba i lásky navíc. Krásný romantický odpočinkový film, navíc natočený podle DOGMA 95, čimž je nejpřirozenější jak přirozený může být a to se mi líbí nejvíce :) ps: Ať žije FIN ! :)

Kolo Ghislaina Lamberta (2001)

Jako aktivnímu cyklistovi udělal tento snímek, který patří mezi ojedinělé, velkou radost. Hlavně proto, že cyklistika v tomto snímku je reálná a vůbec už jen úvod, který nás seznamuje s útrapami tohoto nejnáročnějšího sportu, dává napovídat že tento film nebude o hvězdách a lídrech , ale naopak o outsiderech a nosičích vody, kterých je v cyklistickém pelotonu většina a o útrapách tohoto sportu. Je vidět že snímek točili lidé kterým je cyklistika blízká.... mám na mysli koprodukci Belgie/Francie. Vzpomenu-li na americký legrační "pokus" - "Vítězové" s Kevinem Costnerem a americkou představou o ruských cyklistech s plnovousem a "válečnou" přilbou na hlavě, stylem šlapání ala trojkolka s kadencí někde kolem 130 otáček :) za minutu,, musím se smát. Naproti tomu Kolo GL je krásný úsměvný příběh, kde je cyklistika ztvárněna opravdu reálně a ústřední motiv cyklisty, který se stane "hvězdou" a je vtažen do reklamní mašinérie, vycucán a odhozen jako hard je s nadsázkou lehce hořkosladký. Samotný závěr, kdy Lambert rozprodává miniaturky cyklistů a podepíše se mu šampion je až dojemný. Určitě nejlepší film o cyklistice, který jsem měl možnost zhlédnout.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Jeuneta mám rád.. jen tady si trošku zadřel třísku. Myslím že je to jeho nejhorší film.. neměl se do něj vůbec pouštět.. Dělat bu, bu, bu.. mu vůbec nesedí... Zcela jistě je Vetřelec 4 nejslabší díl série a určitě bude dobře, když zůstane u něj a dále se točit nebude... teda pokud se nerozhodne Ridley Scott nebo James Cameron navrátil Vetřelci jeho pošramocenou důstojnost :)

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Bylo to mé úplně první DVD které jsem si pořídil. A vůbec mi nevadí že jsem za něj zaplatil nekřesťanskou baťovskou cenu 999 Kč :) Je to DOKONALOST sama po všech stránkách. Nemá smysl se rozepisovat a úžasném příběhu, výborném obsazení a perfektním zpracování. Darabont se tímto stal nesmrtelným a dle mého názoru natočil nejlepší film v dějinách.

Ztraceno v překladu (2003)

Dávám pět hvězdiček za to, že se tento film o odcizení které je tak aktuální v dnešní době, dostal do široké distribuce, je krásně natočen a pěkně odehrán. Trošku mi tam však něco k dokonalosti chybělo.... je to to "něco", co tak hezky dokáží vyjádřit Dánové ve svých snímcích, co je pro nás Evropany přirozenější a k čemu nepotřebujeme až takovou "sterilitu" a jednoznačnost postav. 90%