• Thriller

Vetřelci (1986)

Asi nejlepší pokračování jakéhokoliv úspěšného snímku co znám. Cameron hold umí a podařilo se mu vytvořit velmi dusnou a hustou atmosferu. Dle mého názoru měl velmi těžkou pozici v tom, že už nemohl pracovat s momentem překvapení a musel se vyvarovat toho , aby to nebyla pouhá "vyvražďovačka" s laciným "tam za dveřma možná něco je"(a nemusíme chodit pro příklad ani moc daleko viz. doslova tragický Vetřelec vs. Predátor), ale hlavně navazoval na dokonalé a kultovní dílo Ridleyho Scotta. Velmi se mi taky líbil vývoj a vykreslení jednotlivých postav a samozřejmě muzika :). Bravo! Lépe to už nešlo.

Vetřelec (1979)

Nesmrtelné kultovní dílo jehož atmosféra by se dala krájet.

Magnolia (1999)

Magnolie je jeden ze zásadních snímků posledních let. O jejich kvalitách vypovídá i využitá stopáž která trošku straší, nicméně uteče jako voda a vy zjistíte, že ani jedno filmové políčko nebylo ve snímku zbytečně. Armáda hereckých hvězd v rolích, které jim daly možnost projevit se a ukázat se v jiném světle, tuto možnost využila bravurně a jejich emoční herectví je velmi uvěřitelné. Jako by se každy pro svou roli narodil. Film je nasnínám a nastříhán taky velmi originálně a bravurně, kdy vyloženě klipové záběry a střihy střídají dlouhé nájezdy a pohledy. Film nás nenechá odpočinout a vyloženě vyžaduje naši pozornost. Magnolia je vlastně mozajka, kterou před námi Tvůrci pomalinku skládají za zvuků vynikající hudby a na konci možná zjistíme, že to není ani tak mozajka jako spíše zrcadlo.

Muž, který nebyl (2001)

Díky tomuhle filmu miluju Billy Bob Thorntona a bratři Coenové si mne definitivně získali. Klidem, jenž vyzařoval z hlavního hrdiny kterého ostatní postavy jen tak míjely a on mezi nimi proplouval od kadeřnického křesla až po to elektrické, mi byl neuvěřitelně sympatický. Jak jinak se bránit tomuhle světu kde každý druhý vás chce okrást a každý třetí podvést? Tohle dílko považuji za nejlepší snímek bratří Coenů a když se potřebuji s někým ztotožnit, tak si jej pustím :) Bravo , dokonalé!

Samotáři (2000)

Jakási óda na hulení a typický malý český film, který staví na pár okoukaným tvářích a spoustě "statistů" neherců. Příběh vlastně není ani příběhem, spíše je to snůška více či méně vtipných dialogů vestavěných do scének, které podpírají dvě nohy a to Macháček a Trojan. Jakési promíchání pocitů , boj sama se sebou, hledání se.. je hlavním mottem až příliš jednoznačných postav. Za vyzdvihnutí stojí kromě pár hlášek snad jen výborný soundtrack.

Tenkrát na Západě (1968)

Asi nemá smysl psát další oslavné chorály. Jednoduše to je jeden ze zásadních snímků světové kinematografie , z něhož čerpalo a čerpá inspiraci spoustu tvůrců. Já osobně miluji všechny scény s Claudii Cardinale. Srdcovka

Ples příšer (2001)

V hlavní roli nikoliv Billy Bob Thornton ani Halle Berry, ale Asche and Spencer!!!! To jsou ti pánové, kteří dělali k tomuto krásnému deepovému snímku, ve kterém se tak málo mluví a o to více "hraje", úžasnou muziku. Soundtrack jsem si sehnal už hodně dávno a poslouchám jej neustále dokola. Vykresluje neuvěřitelnou melancholickonostalgickou atmosféru, stačí pouze dlouhé pomalé nájezdy kamerou (a kamera se málokdy v tomto snímku zastaví) a úžasní herci, kteří hrají očima.. Snímek je o nás.. o lidech, kteří si mohou žít tak, že si z života budou dělat díky svým předsudkům a zlosti peklo, nebo tyhle vlastnosti odstraní a budou žít krásný život. Stačí si vybrat...

Lovec jelenů (1978)

Mám velkou slabost pro filmy z doby kdy byli De Niro a Streepová "mladíci". Byla to doba, kdy lidé žili více pomaleji a život si užívali.... doba kdy přátelství bylo "až za hrob". A o tomhletom je tento snímek. Bezstarostný a dobrovolný odchod od rodin a přátel do Vietnamu a těžký návrat s jizvami na těle i na duši domů. Vynikající!

Anglický pacient (1996)

Tenhle film si mne hned získal, je totiž KRÁSNÝ. Ohromná pastva pro oči i uši podpořená skvělými výkony mých oblíbených herců, orámována dojemným příběhem o lásce a tragédii. Té krásy je tam pro některé možná až příliš, já však říkám že krásy není nikdy dost. Jako celek je film nesmírně hodnotný zejména tím, že musí potěšit jak oko nenáročného diváka, tak i velmi náročného filmového kritika. Řadím jej proto do stejné kategorie jako Vykoupení z věznice Shawshank - tedy škatulky "film pro všechny" a hodnotím maximem.

Amélie z Montmartru (2001)

Jeunet oproti Delikatesám trošku ubral na experimentu, svou lásku k filmu však pořád úžasně využil a postavil ji na krásném příběhu, kde dobro vítězí nad zlem a "vše je tak, jak má být". Přiblížil se tak širším masám diváků, u jejichž vnímavé a citlivé většiny zcela jistě zabodoval. I fajnšmekrova natěšenost z Jeunetovy lásky k filmování , kterou exhiboval u Delikates, je ukojena. Postavy jsou krásně jednoznačné a průhledné, příběh je lehce předvídatelný.. to vše ale k pohádce pro dospělé patří :)