• Krátkometrážní

Divoká Loira (2022) (TV film)

Je zde hodně  zemědělskchých pouští. Od zavedení monokultur zmizelo z polí 90% druhů. Uvidíte třeba myšku drobnou, která se jako jedna z mála adaptovala a je prospěšná hubením mšic. Na dobré půdě žije na metru čtverečních 30 tisíc chvostokoskoků, které půdu přeměňují na humus. Chemikálie ale způsobily neúrodnou půdu a tím bylo nutno dodávat více chemikálií a pesticidů, které se dostávají do Loiry. Shlédl jsem na televizi Prima Zoom.

Hitlerova moc (2023) (seriál)

To je tedy logika - čím více někdo křičí, tím to myslí upřímněji a poctivěji, protože nic nečte připraveného. Hlavně ženy milují nejen zrakem, ale i uchem. Ale lidem se hyperinflací přes léto vymazaly úspory , tak možná zešíleli. Ústředním tématem Mein kampf je totiž soupeření mezi rasami, které mají bojovat o svůj životní prostor. Boj je normální, to že nechá jedna rasa druhou vyhladovět je normální. Normální ve smyslu dobra, harmonie, tak jak Bůh zamýšlel. To podle Hitlera narušili židé. Židům se podařilo dostat do našich hlav nepřirozené přesvědčení a myšlenky jako je slitování, milosrdenství, sounáležitost, nebo solidarita. A Hitler tvrdí, že tyto hodnoty a myšlenky jsou skutečným zlem. A jediný způsob jak dostat tyto myšlenky z našich hlav, je dostat židy z planety. Hitler měl vysokou sociální inteligenci a dovedll si získat blízké přátele a lidi , kteří ho následovali. Mnoho členů NSDAP byli bývalí katolíci. Druhý díl pak popisuje vytvoření Hitlerova mediálního obrazu a zásadní důležitost  toho, že mohl beztresně obsadit průmyslové Porýní  a pak i nás. Další strategie germanizace na východ pak byla někam vpadnout, místní vyhladit a zabydlet Němci.

Paĺikerav - Děkuji (2024) (koncert)

Kouzlo Velké Británie (2022) (seriál)

Dokument z vybydlené Británie mě příjemně překvapil svou obrazovou krásou. Na nejvyšší hoře Anglie necelých tisíc metrů vysoké s okolní měsíční krajinou jsme jednou vylezli navracející se z cyklozájezdu ze Skotska. Dokument je tématicky rozdělen na krajina, hrady, vesnická sídla, parky a zahrady, domy apod. V Británii si vyrubali všechny lesy hlavně v dobách kdy potřebovali stromy na výrobu koloniálních válečných lodí. Na jednu bylo potřeba okolo dvou tisíc kmenů a než se dostavěla, už ji zespodu žrala dřevokazná houba a musela se opravit. Viktoriánská sídla jsou krásná. Zaujalo mě stále aktualizované bludiště v kukuřičném poli.

Hvězdy stříbrného plátna - Marlon Brando (2011) (epizoda)

Dokument na české televizi Artu. Na pražské Filosofické fakultě jsme celý semestr probírali film v hlavní roli s tímto hercem Poslední tango v Paříži, který patří do zlatého fondu sto filmů světové kinematografie. Brando roli přijal už jako povadlá hvězda, ale znovu obnovil jeho slávu. Film pak byl v některých zemích nadlouho zakázán po prostestech feministek. "Byl to krásný chlap. Nemohli jste z něj spustit oči, ani ve špatném filmu"  uslyšíte hned v úvodu. Ale cílové publikum jsou nejen ženy. Herec se ke konci kariéry podobal Bruce Willisovy v tom, že si vybíral jen filmy, kde se objevoval jen pár minut za velké peníze a tím upadal v zapomnění. Na den kdy Brando v roce 2004 zemřel si pamatuji jako dobrá orientace v čase.

Industrie - Roboti nastupují (2021) (epizoda)

Překvapilo mě, že Česko je na špiči v oboru 3D tisk. Robot vyrábí dětská autíčka. V dokumentu se dozvíte, že v Německu je třikrát více robotů než u nás, což možná vysvětluje, proč je produktivita práce v Česku na 60 procentech Německé A v Německu jsou třikrát vyšší platy vlivem vyšší přidané hodnoty ve finálním výrobku a vyšší kvalitou. "Český pracovník vydělává polovinu toho, co je průměrem EU" říká se v dokumentu". Potěšily mě komentáře Ilony Švihlíkové. Ke shlédnutí.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13081530950-industrie/319294340160012/

Afrika z výšky - Mosambik (2022) (epizoda)

Z celé série Afrika z výšky jediné nižší hodnocení, které není ve vysokých červených číslech. Řekl bych odpovídá. Filmaři sice dělají co mohou (třeba uprchlá koňská farma do Mosambiku k moři provozující pro turisty plážové vyjížďky na koních), ale většina země je nudně fádní. Nejpěknější je odlehlá a drsná obast v povodí řeky Zambezii. Řeka naštěstí není splavná, takže země se ekonomicky nerozvíjí obchodem s dalšími státy. Pěkný je také národní park Gorongoza, kde homo economicus zdecimoval zatím jen 30% původního pralesa a kde jsou nyní kávovníkové planzáže a snaha o znovuzalesňování. Deltu Zambezi zase spustošila občanská válka, kdy byla zvířata jednoduše vyžrána.

Romantická jezera Itálie (2022) (TV film)

Dokument seriálu Vůně cizích krajů na České televizi, kde je v archivu si plyne příjemně dovolenkově a je zalitý sluncem. Nechybí zmínka o globálním oteplování, které může z jezera vyhnat rybáře. "Mladí lidé se chtějí bavit, pracovat se jim moc nechce" říká rybář. Na práci se přece dováží přes Středozemní moře za peníze EU afričané. Přitom v mnoha biblických proroctvích je, že "antikrist" bude z Blízkého východu" a bude vládnout z Říma.

Benátky a ostrovy v laguně (2022) (TV film)

Komentovaná prohlídka po architektuře na starém městě na České televizi. Benátkách jsem byl dobrovolně jednou a několikrát nedobrovolně, protože všechny cesty na teplý jih vedou přes toto město. Často je třeba v tomto nejznámějším městě třeba tři hodiny zastávka. Podruhé jsem se koupal na plážích v dokumentu zmíněné benátské laguny a potřetí se vyspal na parkovišti u autobusu, počtvrté na zdarma výlet do Benátek z letoviska u moře ani nejel. Každý den do města dorazí jedna či více výletních megalodí a pět tisíc turistů se vyvalí na den do města. Nezanechají zde moc peněz , možná za zmrzlinu a něco třpytivého, zato nechají hodně odpadků. Zajímavější  je větší část Benátek, kde skutečně bydlí lidi. O Benátkách mě baví spíše tento druh dokumentů, které to sociologicky, ekologicky a antropologicky rozebírají.