Světáci (1969)

8/10. "To jistě znáte Salvadora Dálího." "Já je znám všechny osobně, pane architekte." - "A teď mi řekni, kde si přišel k té povídačce o botách." "Jindřich Šimon Baar. Pro kravičku." "Gustooo.."

Medvěd (1988)

2/10. A to som si pred zhliadnutím myslel, že to tu budem ospevovať ako všetci ostatní. Prírodu mám veľmi rád, samotný film je vlastne celkom pekný, ale znova u mňa nastáva rovnaký prípad ako pri Carnahanových vlkoch. Tvári sa to realisticky, ale so skutočným správaním zvierat to nemá nič spoločné. Mávol som rukou nad tým, že veľký medvedí samec nechá drobca pri sebe, aj nad zvláštnym správaním lovcov (prečo medveďa nestopovali hneď po postrelení podľa krvi?), aj nad čudnými psychadelickými snami toho malého, ktoré sa mi do takého filmu vôbec nehodili, no keď veľký medveď zabil jeleňa, došla mi trpezlivosť (snáď nemusím vysvetľovať, že medvede sa živia rastlinami, malými živočíchmi a zdochlinami, a na statného jeleňa si netrúfnu útočiť). To bol prvý veľký WTF. Ďalším bol moment, kedy medveď príde k lovcovi na skalách, zaručí na neho, poškriabe labami o zem a odpochoduje preč. Ja viem, že to malo znamenať - teraz mám na vrch ja, ale keďže mi za to nestojíš, nechám ťa tak - a malo to ukázať silu zvieraťa a bezmocnosť človeka, ale takto sa zviera jednoducho nespráva. To, že na konci sa z lovcov stanú dobráci a lúčia sa s medveďmi, tiež neberiem, a tak jediným pozitívom sú tak pre mňa pekné zábery prírody a zvierat. Rád by som teda na tému príroda verzus človek konečne videl nejakú realistickú vec (nechystá sa niekto sfilmovať niečo od Jaromíra Tomečka? :)

Shake Hands with the Devil (2007)

Veľmi silné, nepríjemné, mrazivé. Ďalší z radu filmov (Idi i smotri, Killing Fields, Pianista), ktoré označujem ako povinné pozeranie. To, že to bolo točené v miestach, kde sa tie strašné udalosti v skutočnosti odohrávali, je ďalším plusom k už aj tak dokonalému snímku. Hotel Rwanda je možno dobrý film, no kvality tohto diela zďaleka nedosahuje. 10/10

Bohové a monstra (1998)

Tento vynikajúci životopisný film toho ponúka celkom dosť, či už dobre vykreslený vzťah medzi Whaleom a Claytonom, ich vzájomné priateľstvo(?), vynikajúce herecké výkony (aj v prípade Frasera), melancholickú, po čase až dusnú atmosféru (výborná scéna v plynovej maske), či pozitívny pohľad na staré horory. Mňa ale najviac zaujal hlavný motív filmu, a to dopad vojny na človeka, keď spomienky na otrasné zážitky sú stále čerstvé, pravidelne sa vracajú aj po mnohých rokoch, a ovplyvňujú celý ľudský život. Monštrá v hlave skrátka nikdy nevymiznú. K pozitívam ešte pripojím krásnu Burwellovu hudbu, vďaka ktorej je posledná scéna úžasne dojímavá. 10/10

Kick-Ass 2 (2013)

Nevadí mi, že na rozdiel od jednotky sa to berie dosť vážne a nadsádzky výrazne ubudlo, príbehu to naopak celkom prospieva, avšak má to priveľké množstvo debilných kecov o tom, či je správne alebo nesprávne byť superhrdinom, skrátka dilema Petera Parkera v tom najotravnejšom podaní. Druhá výčitka smeruje k tomu, že pokiaľ sa to Wadlow pokúša odľahčiť nejakým vtipom, veľmi to nefunguje, možno akurát s čestnou výnimkou žraloka. Tretia, posledná, a najzávažnejšia vec, ktorá mi nesedela, bolo množstvo násilia, ktoré sa snaží režisér podať "vtipne" a "cool", no vôbec mu to nevychádza. Zaujímavé, že v prvom dieli mi táto vec nevadila, tam to ale bolo prezentované veľmi originálnym spôsoom. Film je celkom svižný a ako pokračovanie to vlastne nie je zlé, k Vaughnovej jednotke to má kvalitou ale veľmi ďaleko. Suma sumárum, za tento priemerný výsledok teda viním Wadlowa ako scenáristu, nie ako režiséra. 6/10

Odpojit (2012)

Vynikajúce, po skončení sa mi chcelo tlieskať. Veľmi výstižne to poukazuje na jeden veeeľmi veľký problém súčasnosti. U mňa jeden z favoritov na film roku 2012. 10/10

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Ak chcete vidieť supersprávneho policajta, poriadnu prestrelku v supermarkete, labuť, ktorá zastaví zločinca, holohlavého zubatého retardovaného Sandora Clegana, ako kosí nežiadúcich obyvateľov v službách miestnej elity, britskú hereckú smotánku vo filme, kde každá rola je ušitá na mieru, tak potom s touto výbornou komédiou netreba váhať ani chvíľu. A to je len taký namatkový výpočet toho, čo sa tu dá nájsť, ono je to celé prešpikované výbornými nápadmi od začiatku až do konca. 8/10

V zajetí démonů (2013)

Jednoznačne hororový nadpriemer, aj keď som sa až tak nebál (z tých novších hororov som sa o dosť viac klepal pri Žene v čiernom alebo Mame). Režisér každopádne ale vyťažil z minima maximum - páčilo sa mi, že sa venoval predovšetkým príbehu, ktorý dobre odrozprával, výborne vybudoval napätie, postavám nechal veľkú dávku sympatií, a na rozdiel od Insidious tomu našťastie dal aj normálny koniec. Aj keď posledné dve chvály idú na vrub skôr hercom a scenáristom. 8/10

Univerzita pro příšerky (2013)

Oproti jednotke je to veľmi slabé. Súťaž a záver trochu dvíhajú úroveň hore, ale inak to bolo veľké sklamanie. Tak obyčajný a nevtipný film od Pixaru som ešte nevidel. 4/10