Oralfabet

Jakub Havelka

Česko
Arthur Two Sheds Jackson

• 17.1.2019  23:53

Film, co dokáže vyvolat celou škálu emocí a vyprovokovat pár důležitých otázek. Plus ty desítky nádherných záběrů a velice působivý závěr. Ale z nějakého důvodu mu plný počet dát nemůžu, možná proto, že to na mě působilo spíše jako dokument, příběh byl na dvě a půl hodiny trochu minimalistický a hlavní postava mě zase až tak neoslovila. Jo a nemůžu říct, že by ve mě film vyvolal touhu okamžitě se sbalit a vydat se žít do přírody, spíš jsem myslel na to, že bych chcípl po pár dnech... 8/10

• 15.1.2019  23:26
    Donnie Darko (2001)

Cellar door... 10/10

• 15.1.2019  00:03
    Kronika (2012)

Originálně pojatých filmů ze superhrdinského prostředí (či prostě s postavami, co získají schopnosti) už tu bylo opravdu hodně, Kronika však i navzdory poměrně banální základní premise působí velice svěže a neokoukaně. Nejvíc to připomíná asi Misfits. Ze začátku docela sranda - prostě jen trojka kámošů, co získají schopnosti a využívaj je hlavně k blbostem. Skvěle se u toho baví a já celkem taky. Díky zvolené formě to navíc působí fakt docela reálně. Pak začne atmosféra houstnout, což bohužel taky znamená, že občas ubyde na té uvěřitelnosti a ten found footage formát (snad se tomu tak říká) je občas spíš trochu na škodu, celou dobu je to ale skvělá podívaná. Ke konci už dost brutální. Jo a efekty jsou dosti působivé na to, že rozpočet nebyl nijak velký pokud vím a šlo o režisérův první film. Škoda, že ten druhý byla Fantastická Čtyřka. 7/10

• 10.1.2019  18:03

Tak napotřetí už jsem si chtěl PTA pořádně otestovat, a tak jsem sáhnul po filmu, co tu má o něco slabší hodnocení a v hlavní roli Adama Sandlera, kterého kvůli jistým filmům, jejichž názvy snad nemusím zmiňovat, fakt nemám v oblibě. No a jak tedy tato lehce riskantní volba dopadla? Anderson mi naservíroval další lahůdku, tentokrát hodně netradiční romantickou komedii. Sandler, mě i se svým pianem (určitě to nebylo piáno, ale whatever) a pudinky bavil moc, děj byl parádně nepředvídatelný a režie samozřejmě na jedničku, divák se skvěle sžije s hlavní postavou a její nejistotou i vztekem. Jo a hudba byla občas fakt divná, ale taky tam vlastně pasovala... Celkově tedy zatím od PTA asi nejslabší, ale pořád naprosto úžasný! 9/10

• 7.1.2019  22:23

Ach jo, chvílema to bylo fakt vtipný, občas i skoro až tak jako monty pythonovským způsobem, jindy však zase úplně stupidní. Špatným způsobem. Nejvíc mě bavil poměrně nevýrazný Paul Rudd, co se týče Steva Carella (teda spíš jeho postavy, on sám z ní vyždímal maximum), tam jsem lehce rozpolcený. Ale zábavné to bylo vlastně docela dost, to uznám. Jen David Koechner nebyl vtipnej vůbec. Ne, ani trošku, Dave. Je mi líto. 6/10

• 7.1.2019  20:00

Ten nápad s koncentrákem a soutěží o tank je svým způsobem geniální a myslím si, že mohlo být docela náročné zpracovat ho tak, aby to nepůsobilo nevkusně nebo nevhodně, přece jen bych řekl, že holocaust je a vždy bylo dosti citlivé téma. Představte si třeba verzi Adama Sandlera. Nebo ne, radši nepředstavujte...

• 7.1.2019  19:50
    Forrest Gump (1994)

Tom Hanks mi normálně přijde jako lehce nadhodnocovaný herec, možná mi prostě není sympatický, nevím... V tomhle filmu je nicméně naprosto dokonalý a celý ho pozvedá na úroveň mistrovského díla. Forrest Gump je zkrátka oprávněně považován za jeden z nejlepších filmů vůbec a vždycky mi zvedne náladu. 10/10

• 6.1.2019  20:41

Tak pěkně popořadě... Asi jediný film, u něhož mi nevadila úvodní instagramová montáž. Jinak... Ingrid je taková ta postava, která se vám prostě hnusí a všechno, co dělá je naprosto debilní a tak ubohé a trapné, až se na to skoro nedá dívat, ale stejně se na to dívat musíte, jen abyste zjistili, co udělá příště. Závěr ve mě zanechal lehce rozporuplné pocity, ale celkově šlo o hodně zábavný, originální film, občas docela depresivní, jindy zase fakt vtipný (Batmanem posedlý pan domácí)... Já jsem velice spokojen. Jo a Aubrey Plaza byla super. 7/10

• 6.1.2019  01:57
    Roma (2018)

Cuarón si nejspíš fakt natočil film vyloženě jen pro sebe, nicméně já se na něj také podíval (snad by mu to nevadilo) a musím říct, že mě docela nadchnul. Jde o film natolik technicky dokonalý, že se mu daří prezentovat vlastně úplně cokoliv velice vtahujícím a pohlcujícím způsobem, takže scény, v nichž se dějí obyčejné věci, jsou... Inu, neobyčejné. No prostě precizní záležitost, abych tak řekl. Jo a černobílá tomu mimochodem fakt sedla. 9/10

• 5.1.2019  16:34

Dost dobrý a hodně naturalistický film s dosti neobvyklým, a tím pádem pro mě i zajímavým hlavním hrdinou, spoustou nádherného britského slangu a postavami, které v žádném případě nejsou černobílé. Jo a fakt úžasnou hudbou! O skinheadech a jejich historii toho moc nevím, takže způsob, jakým byli vyobrazeni moc posuzovat nemůžu, ale těm, co ve svých komentářích píšou, že podle filmu vypadají vlastně všichni, jako strašně milí, neškodní lidé, asi pár scén uniklo. 7/10

• 4.1.2019  16:48

Jako jasně, že jsem čekal absolutní pičovinu, ale tohle pravděpodobně předčilo všechna má očekávání. Jeden z těch výplodů, co už se ani nejspíš nedají považovat za film, protože nic z toho, co dělá film filmem zde nefunguje ani na průměrné úrovni. Každopádně jde však o nádherně bizarní záležitost, jejíž sledování může pro člověka se zálibou v podobných audiovizuálních exkrementech, představovat zážitek lepší, než první sex. Asi nebudu vypisovat všechno, co mě pobavilo/zaskočilo/přimělo smát se jako debil či nechápavě zírat na obrazovku, zmíním snad jen Mádlova psychopata, takhle dokonale nefunkční postavu jsem ve filmu už nějakou dobu neviděl (ne, že by tam byl dost dlouho na to, aby se dal považovat za postavu, ale prostě mi nějak utkvěl v paměti) Ten název fakt docela sedí. Jiří Vohnout v roli... Pana Vohnouta... To si fakt děláte prdel...

• 2.1.2019  23:12

U filmů špatných, jako Batman a Robin, vyvstává zásadní ozázka: Jak je hodnotit? Na základě míry pobavení nebo jejich skutečné kvality? Batman a Robin je ideální filmová katastrofa - je to asi stejně pitomé jako například takové Sharknado, zároveň ale člověk ví, že je to (na rozdíl od Sharknada) celé myšleno vážně, takže je to o dost vtipnější. Jako jasně, je to jenom superhrdinskej film pro děcka, ale kvůli tomu snad scénář nemusí vypadat, jako kdyby ho nějaký děcko napsalo. Ale může a je to super. Prostě nemohu hodnotit méně, než 3mi hvězdami, protože to zkrátka je Entertaining as hell!

• 1.1.2019  23:16

Boží. Tak trochu jako Scorsese, jen s pornem místo mafiánů. A Scorsese by tam nejspíš nedal ten happyend (I když... Happyend... Jak pro koho, že?) Jen se trochu bojím, že teď už mám oba Andersonovy nejlepší filmy za sebou. Tak uvidíme... 10/10

• 31.12.2018  17:56
    Magnolia (1999)

Poprvé mě Magnolia úplně dostala, fascinovala a nadchla. Včera jsem ji viděl podruhé a historie se opakovala, jen byl celkový dojem ještě silnější. Tři hodiny čiré lidskosti, které nestačí ani na chvíli nudit, žádná z dějových linií nepůsobí zbytečně, PTA mezi nimi přeskakuje s ohromnou lehkostí, v jednu chvíli je atmosféra v každé z nich maximálně intenzivní, pak zase zpomalí, pečlivě dávkuje emoce a celou dobu si drží divákovu maximální pozornost. Pak ještě ke konci přihodí dvě scény, které by vůbec neměly fungovat a udělá z nich vrchol filmu. Dokonalost. 10/10

• 31.12.2018  03:01
    Bronson (2008)

Na chvíli už jsem si myslel, že nad Refnem zanevřu hned po prvním filmu, co jsem od něj viděl - Drive. Drive mě zklamal a další položky z jeho filmografie mě nezaujaly. Jenže tato skutečnost byla způsobena tím, že jsem si jeho filmografii proklepl jen hodně zběžně. Jak jinak bych mohl přehlédnout film, v němž se Tom Hardy nechává převážet z vězení do vězení, mlátí při tom všechny bachaře, co mu přijdou pod ruce a celé to považuje za umění. Asi nemůžu říct, že by se mi v Bronsonově hlavě líbilo, ale zajímavé to tam bylo dost. Třeba scéna, kde nutil knihovníka, aby ho namazal před bojem, mě (hlavně díky své bizarnosti) neskutečně pobavila. No a ten závěr taky super... Hodně zvláštní životopisný snímek. Bravo, pane Refne, jo a... Máte divný jméno... 8/10

• 28.12.2018  17:59
    7 životů (2017)

Tenhle film mě překvapil. A to jak mile tak nemile. Myslel jsem si, že to bude především inteligentní scifi a ono to je nakonec celkem hloupé. Zároveň jsem ale nečekal až takovou jízdu, musím prostě říct, že jsem se celou dobu slušně bavil, za což může především skvělá Noomi Rapace a boží námět. Mohlo to být lepší, mohlo to být horší... 6/10

• 28.12.2018  13:48

Asi celkem slušná satira, ale nemůžu říct, že bych z toho byl nějak unešen. Dramatičtější části mě vlastně nijak zvlášť nezajímaly a vždycky jsem jen čekal na další komediální scénku či vtip, jejichž úspěšnost byla však značně proměnlivá a ani jedna scéna nebyla bohužel nijak zvlášť zapamatovatelná. Steve Buscemi byl super, ale stejně mi všechny ty postavy a jejich intriky byly úplně ukradený... Problém je však spíš ve mě, než ve filmu. 6/10

• 24.12.2018  23:48
    Tvář vody (2017)

Proč jen mám pocit, že při překládání názvu došlo k nějaké chybě? Tvar a tvář od sebe nejsou moc daleko... Každopádně... Film je celkem super, nejméně zajímavé je na něm sice bohužel asi to vodní stvoření, ale bohatě to vynahradí zbytek postav, obzvlášť tady vyniká Shannon, který na konci fakt jde přes mrtvoly a budí celkem respekt, hodně mě ale bavil i ten malíř... Akorát ta její kamarádka byla občas lehce otravná s věčnými kecy o svém manželovi nebo co... Nobody cares! 8/10

• 24.12.2018  04:23

No jo... Řek bych, že asi fakt je. 9/10

• 23.12.2018  23:23

Chvílemi je to dost debilní a celkově to není žádný zázrak, ale pár scén mě zase spolehlivě rozesměje i po desáté, hlavně proto, že Kotek s Mádlem jsou prostě super, ať si kdo chce říká co chce. Především teda Mádl, ten je vtipnej ať říká cokoliv. Navíc mají snowboarďáci strašně pohodovou atmosféru a celkově mám pocit, že české komedie bývají (minimálně v poslední době) mnohem horší, takže... Se sedmi možná nadhodnocuji, ale 57%? To je zase nějak málo, ne? 7/10

• 23.12.2018  01:44

Zapálení dvou cigaret naráz je nejlepší reakce na oznámení o těhotenství všech dob a Cage v hlavní roli filmu od Lynche je požehnání z nebes. 9/10

• 22.12.2018  12:45
    Catwoman (2004)

Filmový skvost, jemuž se naprosto jedinečným způsobem podařilo převést ikonickou komiksovou hrdinku na stříbrné plátno. Kdo by mohl zapomenout na scény jako basketballové utkání mezi hlavní hrdinkou a jejím ctitelem či na samotný zrod Kočičí Ženy? Pitof je génius! Jaká škoda, že po Catwoman už nenatočil žádné další filmové skvosty!

• 21.12.2018  08:09

Tuhle natahovanou nudu snad jen trochu zachraňuje fakt, že ji Clint natočil podle skutečné události, takže se některé aspekty příběhu nedají až tak kritizovat, navíc je celkem sympatické, že obsadil skutečné hrdiny (a jejich neherectví mi tady ani až tak nevadilo), nejspíš to ale prostě neměl točit, protože na tomhle filmu bylo za mě jinak špatně snad úplně všechno. Sledovat, jak se hrdinové jen tak toulají po evropě bylo naprosto zbytečné a nudné, hlavně proto, že ani nebyli schopní bavit se o čemkoli zajímavém (no jo, stačí se podívat kolik zkušeností má scénáristka), každou chvíli jen fotili selfiečka a řešili, kde se nají nebo co... Jo a pak teda ještě řešili, zda do té Paříže pojedou nebo ne... Jak neuvěřitelně napínavé! Jmenuje se to Paříž 15:17, jasně, že tam pojedou! No.... Chápu, že natočit film o události, která sama o sobě netrvala třeba ani hodinu a ve fimu se nedá natáhnout na víc, než pár minut nemusí být nic lehkého, ale A) stejně to šlo udělat mnohem lépe a B) jak už jsem jednou psal: proč něco takového vůbec točit jako celovečerní film? 2/10

• 20.12.2018  21:27

Spousta zajímavých myšlenek i skvělých scén (ten skladatel!) zkombinovaných do koktejlu, který mi ale příliš nesednul. Hlavní protagonista ve mě nevzbuzoval odpor ani sympatie a jeho podivné dobrodružství plné bizarních postav a konspiračních teorií mi nakonec přišlo prostě jen podivné... Btw: Na celkové WTF atmosféře měly tentokrát podíl i české titulky, které vůbec nedávaly smysl. 6/10

• 18.12.2018  00:16

Tak jsem se po dlouhém váhání rozhodl konečně vejít do prázdna a odcházím pln dojmů... Myslím si, že převážně pozitivních. Poté co jsem si zde několikrát přečetl, že je to repetitivní a zdlouhavé, byl jsem si skoro jist, že tady bude i pro mě kámen úrazu. Tahle předzvěst se nakonec vyplnila tak nějak na půl, protože ta stopáž mi sice přišla lehce přehnaná a v některých částech jsem se nudil, ale ona zatracovaná repetitivnost mi nečekaně sedla, všechny ty bezchybné záběry opakující se znova a znova na mě měli skoro až hypnotický účinek... Svým způsobem byl ten film z velké části i jaksi uklidňující, což jsem vážně nečekal. Takže jsem zase jednou viděl něco, co jsem před tím nikdy neviděl no a... Jsem rád, že jsem to viděl. Úvodní titulky byly perfektní. 8/10

• 17.12.2018  14:36

Noční Zvířata nabídnou celkem obyčejný, i když slušně zahraný a emocemi nabitý příběh, ten pak ale vloží do jiného příběhu a přihodí ještě nějaké flashbacky a já tomu nakonec musím zatleskat, protože mě to jako celek teda úplně dostalo. 9/10

• 16.12.2018  01:53

No on to vlastně až tak zásadní, přelomový či nezapomenutelný film není. Teda aspoň v mých očích... Například ta závěrečná scéna se vstáváním na lavice na mě kupodivu nějak moc nezapůsobila...Ale filmu se podařilo vytvořit atmosféru a prostředí, které jsem si celkem rychle zamiloval a říkal jsem si, že by to klidně mohlo být ještě o hoďku delší, což se zase tolika filmům nepodaří. No a Williams je samozřejmě největší sympaťák ze všech, i když... Robert Sean Leonard mu dost zdatně konkuruje. 8/10

• 15.12.2018  15:58

Dost možná nejslabší díl ze série, ale stejně naprostá bomba. Dostatečně epické a občas taky dost dojemné. Bane se sice Jokerovi vyrovnat nemůže, ale pořád je mnohem děsivější, než jakýkoli zloduch z MCU. A hlavně někdo, kdo pro Batmana představuje fyzickou hrozbu, což jsme zatím ve filmu moc neviděli. Prostě víc než důstojné zakončení nejlepší trilogie všech dob. 9/10

• 14.12.2018  22:54
    Hulk (2003)

Dost zvláštní kombinace totálně cheesy komiksových blbovin jako naříklad psí mutanti s jakýmsi skoro až experimentálním artovým nádechem. Vůbec to nefunguje, ale jako malé dítko jsem to z nějakého důvodu fakt žral a pořád je mi to svým způsobem docela sympatické. I když Eric Bana fakt moc sympatický není.

• 14.12.2018  14:43
    Pokoj (2003)

Jsou i lepší zábavně špatný filmy, ale pravda je, že Tommy je jen jeden.