Prostřihy (1993)

Začátek mi lehce nesedl, jednak samozřejmě musí být neuvěřitelně složité představit najednou dvacet různých postav, jednak mě trochu zmátla celá ta záležitost s helikoptérami a pesticidem... Za chvíli jsem se ale do děje ponořil a vychutnal jsem si dosyta celé tři hodiny. Celou dobu jsem si to chtě nechtě musel v hlavě srovnávat s Magnolií, a (naštěstí) jde v konečném důsledku myslím o velice odlišné filmy. PTA si užívá drama a teatrálnost, plně využívá toho, že natáčí film a může si dělat, co chce. Z Short Cuts mám spíš dojem, jako kdyby Altman vzal dvacet různě propojených postav a nechal jejich příběhy, aby se samy vyvíjely, občas to působí skoro až dokumentárně a fakt jsem měl prostě pocit, jako kdybych sledoval osudy skutečných lidí. Nejvíc tady na mě zapůsobily různé drobné vtípky a okamžiky, co na sebe ani nijak nestrhávají pozornost. Pořád preferuji Magnolii, má v mém srdci prostě speciální místečko, zároveň ale myslím, že nemá smysl srovnávat, který film je lepší. Ale jedno srovnání stejně na závěr přihodím: Déšť Žab > zemětřesení. 9/10

Paříž, Texas (1984)

Asi nejdojemnější, nejkrásnější závěr filmu, co jsem kdy viděl. Tu roli by nemohl hrát nikdo jiný, než Harry Dean Stanton. 10/10

Room (2015)

Nemám ve zvyku přehánět, ale tohle mě snad emocionálně zasáhlo ještě silněji, než The Room od Tommyho Wiseau. 8/10

Super Mac (2010)

To, co o MacGruberovi (český překlad používat striktně odmítám) můžu rozhodně říct zcela jistě s čistým svědomím je, že na csfd mají i mnohem větší sračky klidně o 20% víc. Ale sračka to samozřejmě je pořádná. 6/10

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Trochu mi tam chybí nějakej pravej banger, takhle je ta muzikálová část spíš takovým ozvláštněním (a bohužel taky občas zbytečným protahováním) dialogů. Ale stejně je tohle za mě zcela jistě příklad filmu, u nějž klady převáží zápory a také důkaz, že i v pozdější části Burtonovy kariéry lze nalézt nějaké klenoty. Kdybych znal ten původní muzikál, tak možná budu mít víc připomínek, ale takhle za 9/10

Batman (1989)

Dost mě pobavilo, když se Bruce u Vicky v bytě střetl s Jokerem a jediné, co udělal bylo, že jí rozbil nějakou vázu, zařval: "you wanna get nuts?" a nechal se omráčit. Každopádně i po letech celkem jízda, Nicholson sice není úplně na Heathově úrovni, ale pořád jde o jedno z nejlepších ztvárnění komikosvého padoucha. Burtonův potenciál pro naložení s touhle látkou je ale plně zúročen až v dalším díle. Have you ever danced with the devil in the pale moonlight? 9/10

Videodrom (1983)

Cronenbergova zbraň - když si v druhým dějství postava strčí pistoli do břicha, musí ji ve třetím vyndat a použít. 8/10

Caddyshack (1980)

Co to kurva mělo být? Sice jsem se naučil brát řeči o legendárnosti některých starších komedií s rezervou, ale na zklamání, které ve mě zanechal Caddyshack jsem připraven nebyl. Po příběhové stránce byl tohle jeden z nejméně zajímavých filmů, co jsem viděl za dlouhou dobu, což by tolik nevadilo, kdyby se film na příběh soustředil úplně minimálně a místo toho nabídl jen pořádnou dávku gagů a situační komedie, ale to se bohužel nestalo. Neříkám, že ve filmu nebyly vtipné hlášky, bylo jich ale opravdu málo a v nejlepších případech ze mě dostaly slabé pousmání. Dokonce ani Bill Murray mě tentokrát vůbec nesedl a celá ta záležitost se syslem byla možná vtipná chvíli ze začátku, bohužel se ale nevyvinula žádným extra zajímavým či vtipným způsobem. Na druhou stranu mě mile překvapil Chevy Chase, o němž jsem nikdy neměl nejlepší mínění, protože mě doposud bavil jen v Community (seriálu, o němž sám prohlásil, že ho za vtipný nepovažuje). Ne, že by jeho postava byla nějak zajímavá či zapamatovatelná (taková tu není žádná), ale přišel mi tady prostě nezvykle sympatický. A Rodney Dangerfield mě bohužel o svých komediálních kvalitách vůbec nepřesvědčil, i když má celkem cool jméno. No... pokud chcete vidět film, v němž má Bill Murray beef s hlodavcem, podívejte se radši na Groundhog Day. 4/10

Holy Motors (2012)

Ta část s harmonikama - boží. Ta muzikálová část - not so much. Proč jsem se rozhodl vyjádřit pouze k těmto dvěma konkrétním scénám - těžko říct. 9/10

Rozpolcený (2016)

Shlédnutí The Happening a o pár dnů později Split mě přivedlo k úvahám na téma: Kolik osobností má Shyamalan? Skleněnýho se docela obávám, protože tohle i Unbreakable byly super filmy a já si nejsem jistej, jestli je bylo fakt třeba propojovat a přidávat film třetí. No, uvidíme... (pokud se na to někdy podívám) Jo a McAvoy je tady samozřejmě neskutečnej. 8/10