Princess Tojotomi (2011)

Je to mierne nadpriemerný dobrodružný krimi film. Má celkom dobrý príbeh o trojici úradníkov z kontrolného úradu, ktorí prichádzajú do Osaky, aby tu urobili kontrolu štátnych dotácií pre rôzne inštitúcie, v čom sú veľmi dôkladní, až ich cesty privedú k malej organizácii venujúcej sa ochrane historického dedičstva. Na prvý pohľad vyzerá všetko ideálne, ale čoskoro si predsa len uvedomujú, že nie je všetko úplne v poriadku a tak začnú pátrať po pravde. A zisťujú, že miestni strážia nečakané tajomstvo. Spracovanie je ale iba úplne priemerné, ešte prvá tretina pôsobí dosť ideálne, sadla mi trojica vyšetrovateľov, má to také veľmi príjemné čaro, dokáže to zabaviť a navyše cítiť, že niečo nie je v poriadku a tak som bol zvedavý, čo z toho bude. Ale následne, keď sa už začne riešenie samotnej záhady, tak to paradoxne začne upadať. Film si síce stále zachová kvalitné prevedenie, ale táto záhada mi prišla nielen dosť absurdná, ale aj pre film úplne nevhodná a nezaujímavá. Nie je v tom cítiť žiadnu dôležitosť, postavám prakticky nejde ani o život a tak ma tento hlavný dej vlastne vôbec nezaujímal a bolo mi úplne jedno, ako to s touto záhadou dopadne. Ale zase dopozerať sa to dá, z úvodnej fázy si film zachová dosť kladov a ešte aj tá línia so šikanovaným chlapcom, ktorá sa mi spočiatku javila zbytočná, alebo aj scény z reštaurácie mi nakoniec prišli zaujímavejšie a zábavnejšie, než hlavný príbeh. Takže aj po stránke žánrov je to skôr sklamanie, jedine humor funguje ideálne, nie je ho tu zbytočne moc, ale je taký príjemný a občas som sa aj zasmial, krimi línia je nezaujímavá, mohlo to byť dobrodružné, keby sa to neodohrávalo až tak moc v mestskom prostredí a thriller alebo dráma, ktoré by som tu očakával sú úplne zanedbateľné. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, výborná trojica kontrolórov, hlavne charizmatický Shinichi Tsutsumi a moja obľúbená Haruka Ayase, ktorá tu síce je len kvôli humoru, ale vo všetkých svojich scénach ma bavila, aj keď vlastne vo väčšine z nich len niečo konzumuje a ešte pár zaujímavých vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, vidno, že sa jedná o ambiciózny film a tak to pôsobí dostatočne veľkolepo, má to kvalitnú vizuálnu stránku a sadlo mi to aj atmosférou. A pochváliť musím aj hudbu, tá sa mi miestami dosť páčila. Princess Toyotomi je teda poriadne zvlášťny film, po väčšine stránok mi to sadlo, herci, vizuál, hudba, to všetko dopadlo veľmi dobre, ale nanešťastie ten hlavný dej je až moc nezaujímavý a tak je to nakoniec len lepší priemer. Škoda, toto malo naviac. 56%

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Je to mierne nadpriemerný akčný film, ktorý je už treťou časťou mojej obľúbenej série. Má celkom dobrý príbeh o skupine žoldnierov, ktorí pri svojej poslednej akcii narazia na mimoriadne nebezpečného a schopného bývalého člena ich skupiny, pričom akcia sa nevydarí a ich to stojí takmer životy. A tak sa kvôli ich bezpečnosti šéf rozhodne skupinu rozpustiť, ale tútu nebezpečnú misiu chce aj tak dokončiť a tak najme nových ľudí s modernými prístupmi. Situácia sa ale aj tak skomplikuje, no jeho starý tím ho len tak neopustí. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak je nesmiernym sklamaním. Kvôli zmenám, ktoré mali tento diel postihnúť a moc sa mi nepozdávali som si svoje očakávania radšej vopred znížil, ale aj tak to dopadlo ešte podstatne horšie, než som čakal. Dej sám o sebe nie je najhorší, podobná zápletka sa síce do konceptu tejto série moc nehodí, ale aj tak ponúka slušný potenciál pre solídnu žánrovú zábavu, pričom som sa až na pár častí ani moc nenudil, ale to prevedenie je veľkým sklamaním. Už z úvodu som nemal dobré pocity, na prvý pohľad to síce pôsobí v poriadku, ale celé je to také umelé, bez toho správneho náboja a nanešťastie sa to vlastne ani moc nezlepší, skôr ešte zhorší. Toto už nemá s poctou osemdesiatym rokom a štýlom akčných klasík takmer nič spoločné, už je to len taký novodobý produkt, kde ide len o peniaze, bez nápadu, bez akejkoľvek ikonickej scény a dokonca štýlom určené výhradne mladým divákom. Hlavne tá scéne v bare s vyhadzovačkou ma tým svojim pubertálnym štýlom úplne znechutila. Dlhé finále síce celkový dojem trochu vylepší, lebo aspoň sa tu stále niečo deje, ale aj tak to má k mojej väčšej spokojnosti veľmi ďaleko. Akcie je tu dosť, ale je iba priemerná. Je očakávane veľkolepá, až na ten nutný strih kvôli ratingu obstojne natočená, chválim výber prostredí viacerých z nich, hlavne prístav v Somálsku a nechýba ani veľký počet zabitých a slušné nasadenie bojovej techniky, kde nechýbajú ani tanky a vrtuľníky. Ale inak ma to vlastne ani moc nebavilo, je to príliš digitálne, chýba krv, často to upadá do úplného stereotypu kvôli tomu množstvu strieľania a nanešťastie ani tých pár plnohodnotných súbojov, ktoré sa tu nájdu ma vôbec nebavili, lebo ich dostali tí nesprávni ľudia. Jedine to tiché likvidovanie a používanie mačiet ma ešte celkom bavilo, ale ani zďaleka tak, ako som čakal. A tak tu som skutočne nenašiel ani jednu scénu, ktorá by stála za opakované pozretie a to je pre mňa v prípade tejto série doslova šokujúce. Herecké obadenie je samozrejme skvelé, ale ich využitie a pôsobenie v tomto filme je už na tom omnoho horšie. Sylvester Stallone tu pôsobí až moc unavene, ako by ho to ani nebavilo a pritom musí byť neustále v zábere, Jason Statham má až prekvapivo malú úlohu, poteší Wesley Snipes, ktorý je na tom našťastie aj fyzicky stále dosť dobre, Dolph Lundgren, Randy Couture a Terry Crews ma stále bavili, ale takmer ich ani nevidno, Antonio Banderas mi síce neprišiel tak trápny, ako som sa bál, ale až na jeho rozhovor v lese, kedy bol konečne normálny ma ani moc nezaujímal a Harrison Ford, Arnold Schwarzenegger a Jet Li tu boli len kvôli menám na obale. Plusom je rozhodne Mel Gibson, ktorý si väčšinu svojich scén berie pre seba a vyžaruje z neho ten správny rešpekt, len škoda, že nemá nikoho schopného po boku a čo sa týka mladej zostavy, na moje prekvapenie mi sama o sebe vlastne ani moc nevadila, teda až na Victora Ortiza, ktorý bol úplne o ničom, ale tu aj tak nemali čo robiť. Réžia a technická stránka sú len súčasný žánrový štandard, takže tu moc sklamaný nie som, ale nemám ani čo chváliť. A hudba je už očakávane prakticky rovnaká, ako aj predtým, takže som spokojný. Obrovské sklamanie, prvé dva diely sú skvelé, môžem si ich pozrieť kedykoľvek, stále ma bavia prakticky rovnako a myslel som si, že táto séria by si podobnú kvalitu mohla udržať dlhodobo, predsa len tu nejde až tak o nejaké inovácie, ale o poctu množstvu skvelým filmom z jednej skvelej žánrovej éry, takže stačí len využívať ich postupy a podobné scény, ale mýlil som sa. Toto je urážka pôvodného konceptu a výsmech toho, čo sa o tejto sérii hovorilo v jej počiatkoch. Dúfam, že prípadný ďalší diel sa vráti štýlom ku klasikám a prvým dvom dielom, lebo takéto čisto komerčné produkty súčasného Hollywoodu určené teenagerom ma absolútne nezaujímajú. 58%

Melancholie (2011)

Je to dosť dobrá katastroficky ladená umelecká dráma od Larsa von Triera. Má výborný príbeh o dvoch sestrách, z ktorých mladšia by práve mala prežívať najšťastnejší deň svojho života, keďže sa vydáva za svojho milovaného muža, ale aj tak trpí depresiami a nevie sa z toho dostať. Lenže čoskoro si všetci uvedomia, že k Zemi sa blíži veľká planéta, ktorá by tu v prípade nárazu zničila všetok život a tak sa snažia byť sebe oporou, ale aj tak to každá vníma po svojom. Spracovanie sa mi páči, ale k dokonalosti tomu ešte trochu chýba. Už po úvodných titulkoch, ktoré patria medzi tie najzaujímavejšie, aké som vôbec videl je jasné, že toto bude mimoriadne pôsobivý zážitok. Film je rozdelený na dve odlišné fázy, v ktorých je uprednostnená iná zo sestrier. Prvá sa venuje výhradne svadbe, čo na prvý pohľad nepôsobí práve najatraktívnejšie, ale až na pár slabších scén mi to až prekvapivo dobre sadlo. Postavy a vzťahy medzi nimi sú výborne zvládnuté, ale je v tom aj trochu depresie a samozrejme umenia. Druhá si síce udrží všetko dôležité z predchádzajúcej fázy, ale je predsa len o trochu dynamickejšia, zmení prostredie a navyše ponúkne niekoľko perfektných scén. Samotnej katastrofe sa film vlastne ani moc nevenuje, čo ma ale kvôli režisérovi vôbec neprekvapuje, ale aj tak je všetko s ňou spojené dostatočne zaujímavé a aj tak príjemne pomaly dávkované. A tak dej stále mohol byť aj o niečo zaujímavejší, ale vynahradzuje to hlavne tá perfektná atmosféra, ktorá si ma získala okamžite a až do konca nepustila. Herecké obsadenie je výborné, Kirsten Dunst vo svojej najzaujímavejšej úlohe a zahrala to až prekvapivo dobre, k tomu Charlotte Gainsbourg a plno zaujímavých vedľajších postáv, ako Kiefer Sutherland, Stellan Skarsgård, Alexander Skarsgård, Charlotte Rampling, John Hurt alebo Udo Kier, takže nechýba ani viacero režisérových obľúbencov. Réžia a technická stránka sú skvelé, Lars von Trier je jednoducho talent, perfektná vizuálna stránka, vynikajúca atmosféra, zaujímavé umelecké prvky, tu nemám čo vytknúť. A pochváliť musím aj vydarenú hudbu, ktorá sa sem skvelo hodí. Takže keby bol dej ešte o niečo zaujímavejší, neváham s plným hodnotením, ale aj tak je Melancholia vydarený film, ktorý ma bavil rovnako aj po opakovanom pozretí. 79%

Banghwanghaneun kalnal (2014)

Je to celkom dobrý thriller. Má výborný príbeh o mužovi, ktorý už dávnejšie prišiel o ženu a tak žije pokojným životom so svojou dospevajúcou dcérou, no všetko sa pokazí, keď ju kvôli práci nezastihne a trojica mladíkov ju unesie do opustených kúpeľov, kde ju znásilnia a zabijú. Muž tak stratí jediný zmysel života a keďže dostane informácie o páchateľoch, vydá sa na cestu pomsty, ale kvôli mnohým dôkazom, ktoré za sebou zanecháva ide po ňom aj polícia. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa z toho získať aj viac. Túto tématiku mám veľmi rád a to prakticky v každom prevedení a aj v tomto prípade som mal z toho už od začiatku skutočne dobrý pocit. Hlavné postavy si ma získali, aj keď dcéra samozrejme moc priestoru mať nemôže, mladíci zase vyvolali ten správny odpor, k tomu môj obľúbený prvok v podobe policajta, ktorý síce musí dodržiavať zákon, ale aj tak viac praje pomstiteľovi a rozhodne mi nevadí ani to, že tvorcovia vsadili skôr na dramatický štýl, než ten akčný a tak ma to dlho dosť bavilo. Len škoda, že v druhej polovici sa dej nezačne uberať práve najideálnejším smerom, prakticky sa zastaví na jednom bode, z ktorého sa už nepohne a celé mi to prišlo také zbytočne naťahované, prakticky celú hodinu sa deje len to, čo malo zabrať nanajvýš polovicu tohto času. A tak moja spokojnosť po prvej polovici začala upadať a časom to už fungovalo len zo zotrvačnosti, takže bol som zvedavý, ako sa to skončí, ale už ma to až tak moc nebavilo, čo ma pri tomto žánri dosť mrzí. Takže ani po stránke akcie sa nedá očakávať nič výnimočné, ale aj tak ma hlavne smrť prvého mladíka nesklamala a ani tie rôzne naháňačky nie sú najhoršie. Herecké obsadenie je na tom dobre, môj obľúbenec Jung Jae-Young v hlavnej úlohe, bavili ma postavy policajtov, obzvlášť hlavný vyšetrovateľ a síce mladíci nepôsobili až tak nepríjemne, ako mohli, ale ani tí ma nesklamali. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, vydarená vizuálna stránka, zaujalo ma zasadenie deja do obdobia zimy a to dokonca blížiacich sa vianoc, ale emócie fungovali len čiastočne, toto sa mohlo ešte vylepšiť. Takže kvôli tej slabšej druhej polovici nemôžem hodnotiť lepšie, ale tá prvá sa mi dosť páčila a podobných filmov nie je nikdy dosť, takže som rád, že som si to pozrel. Ale žánrovo totožné Don't cry, mommy sa mi páčilo omnoho viac. 66%

Bokutači to Čúzai-san no 700 niči sensó (2009)

Je to mierne nadpriemerná komédia. Má dosť dobrý príbeh o skupine mladíkov, ktorí sa neustále zabávajú rôznymi vylomeninami, no keď do ich malého mestečka príde nový dopravný policajt, ten ich len tak nenechá. A tak medzi obomi stranami začína neustály boj a situáciu komplikuje aj to, že mladíci sa čoskoro zoznamujú so sympatickou policajtovou manželkou. Spracovanie je ale iba priemerné, zápletka sa mi už na prvý pohľad dosť páči a v rámci žánru ponúka slušný potenciál, ale celkovo to až tak dobre nevyšlo. Jedine ešte tá úvodná dvadsaťminútovka mi celkom slušne sadla, ide v nej prakticky iba o súperenie mladíkov a policajta, čo mi sadlo, pôsobí to tak správne uletene a pár momentov je výborných. Ale potom už do deja vstúpi zbytočne moc postáv, stratí to ten správny náboj, miesto bláznivého štýlu to začne pôsobiť tak rodinne a dokonca ešte aj ten vzťah medzi policajtom a mladíkmi sa výrazne zmení, čo mi teda rozhodne neprišlo ako dobrá voľba. Ani tento zvyšok filmu nie je zlý, nenudil som sa, pozerať sa na to dá bez problémov a občas sa ešte nájde nejaký zaujímavejší moment, ale výraznejšie nad priemer sa film už ani raz nedostane. Takže čo sa týka humoru, nie je až tak nápaditý a ani vtipný, ako by som chcel, ale pár krát som sa aj tak zasmial, takže nie som ani až tak sklamaný. Herecké obsadenie je celkom slušné, skupina mladíkov mi prišla ideálna, len mohli mať trochu výraznejšieho hlavného predstaviteľa, k tomu charizmatická postava policajta, príjemné ženské postavy a dokonca nechýba ani Naoto Takenaka v menšej úlohe, ktorý pomaly nesmie chýbať v žiadnej známejšej japonskej komédii. Čo sa týka réžie a technickej stránky, väčšinu času mi to prišlo ako obstojný žánrový štandard, ale nájde sa aj pár ešte vydarenejších momentov. Škoda, práve od tohto filmu som očakával vydarenú komédiu, takže sa neubránim určitému sklamaniu, ale ako oddychovka na jedno pozretie to stačí. 57%

Zong pu shi (2013)

Je to nadpriemerná komédia. Má celkom dobrý príbeh o mladej žene, dcére slávneho kuchára, ktorá sa po dlhšom čase vracia s neúspechom vlastnej kariéry domov a zisťuje, že sláva rodinného podniku je už dávno preč a navyše aj sama je vo veľkých dlhoch. A síce výraznejšími kuchárskymi schopnosťami neovplýva, uvedomuje si, že má len jedinú možnosť, ako zachrániť celú situáciu a tak spolu s niekoľkými novými priateľmi urobí všetko preto, aby vyhrali nadchádzajúcu kulinársku súťaž. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním ani až tak moc spokojný. Najviac ma mrzí, že práve samotný dej nepôsobí až tak moc zaujímavo, ako vo viacerých podobných filmoch, kvôli čomu ma to nevtiahlo a bolo mi takmer úplne jedno, ako sa to skončí, čo je samozrejme dosť problém a ani postavy si ma až tak nezískali. Ale našťastie stále je tu aj plno kladov, ktoré to výrazne vylepšujú, chválim to hravé prevedenie s dostatkom zaujímavých nápadov, celé sa to nesie v takej príjemnej optimistickej nálade, zaujal ma aj ten štýl prevzatý z bojových filmov a navyše aj tá samotná súťaž z poslednej tretiny filmu má niečo do seba a pár momentov sa mi páčilo. A tak nakoniec sa na to vďaka týmto kladom pozerá celkom dobre a dokonca som sa ani na chvíľu nenudil, čo ma vzhľadom na žáner a dĺžku filmu dosť prekvapuje. Herecké obsadenie je iba priemerné, hlavná hrdinka je celkom sympatická a správne bláznivá a kuchársky odborník zase dostatočne charizmatický, ale aj tak mi pri nich ešte niečo chýbalo a väčšina vedľajších postáv mi zase prišla až moc nevýrazná, možno až na porotkyňu. Síce mi nikto z nich nevadil, ale ani ma až tak veľmi nebavil. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, toto je rozhodne hlavný klad filmu, kvalitná vizuálna stránka, pričom chválim aj ten výrazný farebný štýl, príjemná atmosféra, toto mi sadlo. Takže škoda toho slabšieho scenára a menej výrazných hercov, ale aj tak tých kladov je tu stále dosť a tak to jedno pozretie určite neľutujem. 60%

Mo jing (2014)

Je to nadpriemerný akčný psychologický krimi thriller od Dante Lama. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi, ktorý v nemocnici daruje krv ťažko zranenému mužovi, no čoskoro zisťuje, že sa jedná o mimoriadne nebezpečného zločinca, ktorý predtým zabil niekoľko policajtov, so svojou skupinou uskutočňuje krvavé lúpeže a nanešťastie sa mu podarí uniknúť aj tentokrát. Policajt sa preto snaží svoju chybu napraviť, lenže táto udalosť ho psychicky veľmi ovplyvnila a pripomenula desivé zážitky z detstva. Spracovanie je ale iba priemerné, ešte spočiatku to vyzerá dosť nádejne, slušný policajt a schopný brutálny zločinec na opačných stranách, zaujímavo pôsobiaca zápletka a plno výborných prvkov so slušným potenciálom a tak som bol zvedavý, čo bude ďalej. Ale už po prvej tretine som mal pocit, že sa to rýchlo začína rozpadať, síce v tom cítiť vysoké ambície pre zaujímavé a nie až tak obvyklé dielo, ale postavy ma už začali prestávať zaujímať, rovnako ako tá kriminálna línia, tie psychologické prvky síce samo o sebe boli pomerne vydarené, ale v celku mi moc nesedeli a podobne na tom boli aj udalosti z detstva. Takže som mal z toho skutočne veľmi zvláštny pocit, keďže na jednej strane tu bolo toho samostatne zaujímavého viac než dosť, ale v tomto celku ma to nebavilo ani zďaleka tak moc, ako by som chcel a väčšinu času som sa do toho nevedel dostať. Akcie je tu priemerné množstvo a síce nie je zlá, ale mohla byť aj lepšia. Nájde sa tu niekoľko veľkolepejších akcií, prevažne prestreliek, prípadne nejaká tá naháňačka, ale často mi nesadol ich vizuál, hlavne tie rôzne zbytočnosti, ako zastavovania obrazu, alebo spomaľovačky a tiež mi tu chýbal nejaký nápad alebo aspoň výrazný moment, ale aj tak sa na to dá pozerať a hlavne tie rôzne pešie prenasledovania ma aj bavili. Herecké obsadenie je výborné, Daniel Wu v hlavnej úlohe, Nick Cheung ako zločinec, len škoda, že v druhej polovici mal už podstatne menej priestoru a v menších úlohách potešia aj Liu Kai-Chi a Andy On. Čo sa týka réžie a technickej stránky, Dante Lam je talent, ale táto žánrová kombinácia mu moc nevyšla, dokonca ešte aj tá vizuálna stránka miestami sklame, ale stále je to slušná úroveň. Škoda, na pomery tvorby tohto režiséra je to až prekvapivo priemerné, ale zase to jedno pozretie neľutujem. 61%

Chlapectví (2014)

Je to dosť dobrá dráma od Richarda Linklatera. Má zaujímavý príbeh o chlapcovi, ktorý žije so svojou sestrou a rozvedenou matkou a chystajú sa odsťahovať do iného mesta, aby si matka mohla urobiť školu, čo sa deťom ale moc nepáči, keďže chcú čo najviac času tráviť aj so svojim skutočným otcom. No aj tak sa tým moc nezmení a tak chlapec v priebehu rokov dospieva a prežíva všetko dôležité, čo aj jeho rovesníci. Spracovanie sa mi páči, určite musím pochváliť tento originálny a skvelý nápad na točenie filmu v priebehu dlhých rokov, kedy herci prirodzene starnú, ako aj ich postavy, takže to celé pôsobí nielen realistickejšie, ale aj tak osobnejšie, kvôli čomu ma to vtiahlo a všetko som im to veril. Jedine ma trochu mrzí, že film neobsahuje ani jednu zásadnú scénu, skôr to pôsobí tak vyrovnajšie a paradoxne ani hlavný hrdina mi nesadol až tak moc, ako by som chcel, jeho postava síce bola celkom dobre zvládnutá, no viac mi sadli všetky výraznejšie okolo neho. Ale aj tak sa je rozhodne na čo pozerať, dej pôsobí po celý čas dostatočne zaujímavo, aj keď je vlastne len zo života a tak si v tom každý nájde aj viacero svojich vlastných skúseností, má to výbornú atmosféru, plno zaujímavých postáv, pričom ma bavili hlavne všetky tie rozhovory s otcom a tá dĺžka nie je ani najmenším problémom, tie necelé tri hodiny prejdú ako nič. Takže ma to skutočne bavilo od začiatku až do konca. Herecké obsadenie je na tom dobre, ako som spomínal, jedine ten hlavný hrdina mi až tak dobre nesedel, ale Ethan Hawke ako otec je tu perfektný, k tomu Patricia Arquette ako matka, získala si ma aj postava sestry a k tomu ešte plno výborných menších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Richard Linklater toto ovláda bezchybne, takže tu mu nemám čo vytknúť. Na tento film som sa veľmi tešil, nielen kvôli tomu nápadu, ale hlavne preto, že Linklater je talent a síce sa neubránim čiastočnému sklamaniu, hlavne po jeho perfektnom Pred polnocou, z ktorého som bol úplne nadšený som už čakal zbytočne mnoho, ale aj tak je to stále vydarený film, ktorý by si mal pozrieť každý filmový fanúšik. 77%

Cesta (2014)

Je to nadpriemerný postapokalyptický thriller. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v Austrálii desať rokov po ekonomickom kolapse, ktorý život ľudí výrazne ovplyvnil, ale len k horšiemu. Muž si po ceste chce len na chvíľu oddýchnuť, no jeho auto mu ukradne trojica zločincov a tak urobí všetko preto, aby ich našiel a auto získal späť, pričom na ceste sa zoznamuje aj s bratom jedného zo zločincov a začnú si pomáhať. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa z toho získať aj viac. Síce sa v tomto prípade nejedná o plnohodnotný postapokalyptický film, táto doba je predsa len trochu iná, o niečo civilizovanejšia a tiež stále fungujú zákony a silové zložky, aj keď ich vplyv je už podstatne nižší, ale väčšina prvkov je stále rovnakých, takže mi to ani moc neprekáža. Ale chcelo by to zápletku trochu prepracovať, predsa len ten základ je až príliš jednoduchý, pričom ani motivácia nie je v priebehu vôbec známa, k hlavným postavám sa lepší vzťah ani moc vytvoriť nedá, keďže o nejakej kladnej postave sa tu hovorí len ťažko, ani ten ich vzťah mi neprišiel práve najideálnejší a tiež mi tu chýba nejaká výrazná scéna, na ktorú by sa dalo dlhšie spomínať. Ale ani takto nie som moc sklamaný, tempo je úplne ideálne, takže som sa nenudil ani na okamih, sadlo mi to nekompromisné prevedenie, kvôli čomu často umierajú nevinní a to aj rukami hlavných hrdinov, má to tú správnu žánrovú atmosféru a pochváliť musím aj úplne poslednú scénu, ktorá konečne ukáže motiváciu hlavného hrdinu, niečo takéto by som teda nečakal, ale páčilo sa mi to. Čo sa týka akcie, o nejakej výraznejšej sa tu vôbec hovoriť nedá, až na jednu, skôr pasívnu naháňačku sa tu nájde len pár krátkych prestreliek a úmrtí, ale aspoň je to obstojne natočené a pôsobí to správne drsne, takže mi to aj celkom vyhovovalo. S hereckým obsadením som spokojný, Guy Pearce to zahral úplne ideálne a tak som mu toho málovravného zabijaka veril, nesklame ani Robert Pattinson, poteší aj niekoľko skôr epizódnych postáv, hlavne doktorka, ale nesadol mi prístup k záporákom, keďže nemajú vlastne žiadny priestor. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, ideálna vizuálna stránka, slušná atmosféra, v rámci žánru nemám väčších výhrad. Takže ako fanúšik žánru určite nie som sklamaný, že som si to pozrel, celkom ma to aj bavilo, ale zároveň nepriniesol nič nové a to ani nejakú zapamätaniahodnú scénu. Takže je to len obstojná žánrovka na jedno pozretie. 62%

Another (2012)

Je to mierne nadpriemerná mysteriózna hororová dráma. Má dosť dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý prestupuje na novú školu a hneď si uvedomuje, že s jeho triedou nie je všetko v poriadku. Aj napriek jeho celkom priateľskému prijatiu mu spolužiaci niečo taja a neustále sa v jeho okolí zjavuje tajomné dievča, ktoré ale nikto iný nevníma a čoskoro si uvedomuje, že to má niečo spoločné s dávnou minulosťou školy. Navyše začne dochádzať k smrti spolužiakov a tak všetci spoja svoje sily, aby to už konečne zastavili. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak je trochu sklamaním, Ešte spočiatku som bol celkom spokojný, síce ma predsa len sklamalo to lacné prevedenie a niektoré scény mi prišli len nechcene smiešne, ale našťastie dej pôsobí až prekvapivo zaujímavo a aj celkom nepredvídateľne, pričom ponúkne sériu zaujímavých zvratov, rovnako mi sadlo aj hlavné duo a vzťah medzi nimi, školské prostredie je tiež len plusom a tak ma to dlhší čas dosť bavilo a bol som zvedavý, čo z toho bude. Ale v druhej polovici už začne cítiť, že takmer všetko zaujímavé už tvorcovia vyčerpali a tak už to funguje skôr len zo zotrvačnosti a napríklad dlhé akčné finále ma už vôbec nebavilo, ale aj tak som bol stále zvedavý, ako to dopadne a napríklad úplný záver síce nie je originálny, ale páčil sa mi. Inak po hororovej stránke tu nie je vôbec o čo stáť, atmosféra a napätie pôsobia úplne amatérsky, plno hororových scén ma zase len nechcene pobavilo, hlavne tá s dáždnikom mi pripadala ako vystrihnutá z paródie, ale aspoň sa tu nájde aj pár trochu nápaditejších úmrtí, len škoda, že práve v tej fáze, ktorá ma inak vôbec nebavila. Herecké obsadenie nie je zlé, hlavný hrdina je úplne ideálny, k tomu výborná Ai Hashimoto a vedľajšie postavy už samostatne moc nezaujmú, ale ani nesklamú. Čo sa týka réžie a technickej stránky, tak tu sa teda moc chváliť nedá, vizuál je príliš lacný, hororová stránka nefunguje, toto je rozhodne hlavný zápor filmu. Takže neľutujem, že som si to pozrel, dej je hlavne tú prvú polovicu zaujímavý a bavili ma aj hlavné postavy, ale inak sa z toho dalo získať aj omnoho viac. Ale ako oddychovka na jedno pozretie môže byť. 58%