Kókaku kidótai: Arise – Border 3: Ghost Tears (2014)

Je to napriemerný animovaný akčný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh o dvojici prvotriednych agentov, ktorí dostanú za úlohu vyriešiť sériu vrážd a teroristických útokov, pričom svoje vyšetrovanie vedie aj iný detektív a ich cesty sa očakávane často pretínajú. A navyše agentka aj napriek tomu, že nie je pravý človek konečne prežíva aj plnohodnotný vzťah. Spracovanie nie je zlé, síce už dávno cítiť, že táto séria sa postupne od pôvodných dielov výrazne odklonila, už to nie je také temné, atmosférické a ani filozofické, vďaka čomu to tak pohltilo a to ma dosť mrzí, ale aj tak to má stále niečo do seba. Síce ma sklamalo, že tá kriminálna línia mi neprišla až tak zaujímavá, či už z pohľadu dvojice agentov alebo aj vyšetrovateľa, aj keď pár dobrých nápadov sa tu predsa len nájde, hlavne tie výbušniny v umelých končatinách, ale na moje prekvapenie mi tu sadla zaujímavá a kvalitne zvládnutá romantická línia, stále to má dostatočne inteligetné prevedenie, aby bolo nad čím premýšľať a samozrejme nechýba ani plno prvkov typických pre túto sériu, ako kyborgovia, hackovanie, ovládanie cudzích tiel a podobne, na ktoré sa tu vždy teším. Len to mohlo byť trochu dlhšie, tá necelá hodina prejde moc rýchlo, aby sa do toho dalo lepšie dostať. Nesklame ani akcia, síce sa tu nájdu len dve výraznejšie akčné sekvencie, ale vzhľadom na krátku dĺžku je to ideálne množstvo. Ani jedna nie je až tak pôsobivá, aby sa na ňu dalo dlhšie spomínať, ale aj tak sú vizuálne a aj obsahovo dobre zvládnuté a pár momentov ma dosť zaujalo. Dobre sú na tom aj postavy, štandardné hlavné duo, ktorému sa samozrejme nedá nič vytknúť a dostatok zaujímavých vedľajších postáv. A spokojný som aj po stránke animácie. Takže lepšie hodnotenie dať nemôžem, tieto kratšie filmy to majú ťažšie a hlavne mi tu chýbajú aj tie viaceré hlavné klady pôvodných dielov, ale určite neľutujem, že som si to pozrel. 62%

Appleseed Alpha (2014)

Je to dosť dobrý animovaný akčný sci-fi film, ktorý je už tretím dielom tejto vydarenej série. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa nejaký čas pred udalosťami predchádzajúcich dielov. Dvojica špičkových vojakov tvoriacich pár, ktorí prežili svetovú vojnu sa snažia v tomto zničenom svete nájsť pre svoje životy nejaký zmysel, keďže vlastne iba prežívajú a zarábajú si prácou pre zločinecké skupiny. No keď narazia na dvojicu ľudí s dôležitým poslaním, po ktorých ide aj vplyvná organizácia, ktorá sa nezastaví pred ničím, rozhodnú sa im pomôcť. No čakajú ich len samé problémy. So spracovaním som celkom spokojný, síce na rozdiel od predchádzajúcich dvoch dielov je toto pokračovanie neporovnateľne jednoduchšie a priamočiarejšie, takže tu skutočne netreba premýšľať ani na okamih, dokonca ani o nejakých nápadoch sa tentoraz skoro vôbec hovoriť nedá, ale nad to sa dokážem povzniesť. Prostredie postapokalyptického sveta je perfektne zvládnuté, dej mi na takéto prakticky až akčné béčko príde dostatočný a väčšinu času sa stále niečo deje, pričom ani tie pokojnejšie sekvencie ma vôbec nerušili. Navyše mi očakávane sadlo aj hlavné duo, keďže vďaka predchádzajúcim dielom som si k nim už stihol vytvoriť vzťah a tak si ani nemôžem výraznejšie sťažovať, po celý čas ma to bavilo. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Síce možno mohla byť trochu nápaditejšia a aj to neustále prežívanie niektorých postáv ma už rušilo, ale inak sa skutočne vydarila. Vizuálne je perfektne zvládnutá, sadol mi výber prostredí, obsahovo mi prišla ideálna a navyše jednotlivé hlavné akčné sekvencie sú aj dostatočne rozmanité, či už typom, lokáciou, ale aj veľkoleposťou. A tak ani nevyberám tú najlepšiu, na všetky sa pozerá skutočne dobre. Pochváliť musím aj postavy, ako som spomínal, hlavné duo je očakávane výborné, ale sadla mi aj dvojica ľudí, ktorých treba chrániť, pár zaujímavých vedľajších postáv a nesklamú ani záporáci, aj keď ten hláškujúci mi prišiel taký zvláštny, ale časom som si aj k nemu našiel cestu. Animácia je skutočne prvotriedna, vynikajúce prostredie, perfektné spôsoby snímania, vďaka čomu to má úplnú prehľadnosť, skvelo sú zvládnuté aj postavy a technika, pričom rozhodne chválim prítomnosť klasického armádneho hummeru, tu sa nedá absolútne nič vytknúť. Ale hudba je taká zvláštna, tá mi často do daných scén ani nesedela, ale nie až tak, aby ma to rušilo. Takže síce ma prekvapuje, že po dvoch pomerne inteligentných dieloch prichádza takýto jednoduchý, ale aj tak ani proti tomuto štýlu nič nemám, podobné filmy mám rád a dobre som sa bavil aj tentoraz. A pravdepodobné pokračovanie si určite nenechám ujsť. 75%

Cesta samuraje (2010)

Je to celkom dobrý akčný historický film. Má dosť dobrý príbeh o prvotriednom ázijskom bojovníkovi, ktorý je súčasťou dlhoročného boja medzi dvomi mocnými klanmi, ale po zabití posledných bojovníkov z nepriateľského klanu sa zľutuje a nechá žiť aspoň malé dieťa. Kvôli tomu si ale znepriatelí svoj vlastný klan a tak odchádza z krajiny do malého mestečka v Amerike za svojim dávnym priateľom, ktorý už síce je po smrti, ale aj tak sa tu rozhodne zostať a začne žiť mierumilovným životom, pričom si nachádza aj nových priateľov, hlavne smpatickú ženu. Lenže jeho klan sa nezastaví, kým sa mu nepomstí a tak musí čeliť nielen im, ale aj početnej skupine drsných pištoľníkov, ktorí mestečko ohrozujú. Spracovanie je celkom slušné, jedine ešte spočiatku som mal z toho dosť rozporuplné pocity, ale po pár minútach sa už dej presunie na divoký západ a tu už ide úroveň filmu našťastie len hore. Stále sa to ešte určite dalo vylepšiť, hlavne prvú polovicu je tempo skôr také pomalšie, za čo môže aj málo zaujímavejších scén, v tejto časti si ma prakticky výraznejšie získal jedine ten tanec s nožmi, potom hlavný hrdina sa v tomto úplne odlišnom prostredí udomácni až príliš rýchlo, pričom aj to okamžité nachádzanie priateľov mi neprišlo moc dôveryhodné, nefungujú tu niektoré základné motivácie a tiež by som skôr ocenil, keby sa jednalo o bežné mestečko a nie také, ktoré tvoria prevažne cirkusanti. Ale nič z toho nie je až tak výrazný zápor, aj v tejto časti sa na to dá bez problémov pozerať, pričom cítiť, že časom sa to vylepší a to sa presne aj stane a tak druhá polovica je až prekvapivo vydarená zábava, kde sa už stále niečo deje. A síce by som určite skôr ocenil bežný štýl, ale aj tak mi na moje veľké prekvapenie tá komiksová štylizácia ani až tak moc neprekážala. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Choreografia akčných scén nie je až tak prepracovaná a nápaditá, ako by mohla, ale je zase pomerne dobre natočená, sadlo mi prostredie, nechýba plno zabitých a hlavne na ten nemilosrdný boj troch strán, kde sa vo veľkom používajú rezné a strelné zbrane z poslednej tretiny sa pozerá skutočne dobre. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Jang Dong-Gun v hlavnej úlohe je tu ten správny sympaťák, dosť ma bavila Kate Bosworth, ktorá tomu dodá ten správny náboj, nesklame ani Geoffrey Rush a chválim aj hlavných záporákov, či už Danny Huston alebo Ti lung. A čo sa týka réžie a technickej stránky, síce nie sú práve v mojom štýle, ale nie sú ani zlé a našťastie som sa dokázal naladiť na tú správnu vlnu. Takže keby sa to ešte trochu doladilo, rozmýšľal by som aj nad lepším hodnotením, ale aj tak mi Warrior's way príde, ako celkom slušná zábava a hlavne tá druhá polovica. 67%

Tokijští kmotři (2003)

Je to celkom dobrá animovaná komediálne ladená dráma. Má pomerne dobrý príbeh o trojici bezdomovcov, ktorí z rôznych dôvodov trávia svoj život na ulici, ale keď na štedrý deň nájdu v odpadkoch dieťa, ktorého sa jeho matka vzdala, rozhodnú sa urobiť všetko preto, aby ju našli. A tak sa vydávajú na cestu, počas ktorej prežívajú rôzne dobrodružstvá a navyše majú možnosť ovplyvniť aj svoje nešťastné životy. Spracovanie je celkom slušné, síce ma trochu mrzí, že si režisér, tvorca niekoľkých výnimočných filmov vybral práve takúto zápletku, ktorá prakticky ani neponúka výraznejší potenciál pre nezabudnuteľné dielo, ale aj tak to dopadlo celkom dobre. Všetky tri postavy sú dostatočne zaujímavé a hlavne medzi nimi skvelo funguje chémia, takže ten rodinný vzťah som im aj veril a ich spoločné scény sa mi páčili. Časom sa síce rozdelia, takže tento klad vypadáva, čo je škoda, ale zase väčší priestor dostáva samotný príbeh, ktorý ponúkne viacero zaujímavých situácií, navyše aj všetky tri postavy samostatne prežívajú rôzne zaujímavé situácie a dá sa s nimi lepšie zoznámiť a tak to celkom vynahradzuje. A tiež to má aj tú správnu vianočnú atmosféru, či už obdobím, ale hlavne hodnotami. A tak až na pár slabších chvíľ ma to prakticky celý čas bavilo. Sadlo mi to aj po stránke žánrov, je to očakávane vyrovnaná kombinácia komédie a drámy, pričom komédia má väčší priestor hlavne v prvej polovici a dráma zase v druhej. Čo sa týka postáv, celé hlavné trio mi prišlo úplne ideálne, ale najviac vyniká predsa len transsexuál, ktorý tomu dodáva humor, inak sa už jedná skôr o také epizódne postavy, takže tu nemám problém. Nesklame ani animácia, ktorá je možno trochu iná, než by som od filmu s podobnou zápletkou očakával, ale vzhľadom na tvorbu režiséra ma neprekvapuje a vyhovovala mi. Takže filmy ako Paprika alebo Perfect blue sú len predsa úplne iná úroveň, ale ani Tokyo godfathers určite nie je zlé, príjemné anime, ale skôr len na jedno pozretie. 65%

Lang zai ji (2009)

Je to mierne nadpriemerná historická dráma. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch dávnej Číny, kedy je krajinu nutné neustále brániť pred útokmi barbarov, čo ale pre mnohých mužov znamenalo roky bojov. Do armády sa dostane aj pastier, ktorému ale chýba odvaha a tak sa z toho snaží dostať, no to sa mu nedarí a dostáva sa do mnohých nepríjemných situácií. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním ani až tak moc spokojný. Už po chvíli je jasné, že v tomto prípade sa rozhodne nejedná o bežnú žánrovku, čo samozrejme nemusí byť problém, ale tentoraz to moc nevyšlo. Dej zaberá dlhý časový úsek, ale nie je chronologicky usporiadaný, takže sa v tom aj trochu horšie orientuje, ale skôr ma mrzí, že to najzaujímavejšie je prakticky celý čas úplne v pozadí a film sa tomu ani nevenuje. V popredí je samotný hlavný hrdina, ktorý ale prežíva takmer len samé nevýrazné udalosti, tu sa skutočne nájdu možno len dve sekvencie, ktoré trochu vynikajú a pôsobia ako z iného filmu, hlavne ten útok vlkov, inak je to také bez náboja a s výnimkou zaujímavého záveru aj bez nápadu. Ani takto to rozhodne nie je zlé, aj vďaka ideálnej dĺžke som sa nenudil a navyše to má takú zaujímavú atmosféru, kvôli ktorej sa mi na to celkom dobre pozeralo a bol som zvedavý, čo z toho bude, ale k lepšiemu zážitku si mali tvorcovia vybrať hlavný smer, či už štandardný príbehový alebo skôr umelecký, toto malo od oboch dosť ďaleko. Inak o akciu tu tiež prakticky vôbec nejde, nájde sa tu síce pár scén, ale vždy sú to len také umelo vložené zábery z boja, takže po tejto stránke tu nie je o čo stáť. Herecké obsadenie nie je zlé, ale nejaký priestor tu majú len tri postavy. Síce netuším, prečo čínskeho vojaka hrá práve Joe Odagiri, ale aj tak nesklame, k tomu Maggie Q, pri ktorej ma zase prekvapuje, že prijala takúto postavu, kde je vlastne polovicu svojho času znásilňovaná a ani postava generála nie je zlá. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, sadla mi výprava, určite musím pochváliť výber prostredí a páči sa mi aj vizuálna stránka a atmosféra, len ako som spomínal, mali si ujasniť svoj smer. Zvláštny film, určite to malo najviac, ale aj tak neľutujem, že som si to pozrel, pozeralo sa mi na to celkom dobre. 59%

Noe (2014)

Je to úplne priemerná dobrodružná fantasy dráma od Darrena Aronofskeho. Má priemerný príbeh o mužovi, ktorý si žije so svojou rodinou obyčajným a mierumilovným životom, čo najďalej od ľudí, ktorí predstavujú najväčšie nebezpečenstvo, až raz získa od boha víziu o nadchádzajúcej potope, ktorá má zničiť celé ľudstvo, keďže sa za tie roky príliš skazilo. A tak s pomocou začne stavať veľkú loď pre svoju rodinu a hlavne živočíšne druhy celého sveta, aby sa mohlo začať odznova, ale musí čeliť mnohým problémom, či už kvôli iným ľuďom, ktorí sa nezastavia pred ničím, ale hlavne kvôli tomu, čo si má pod svojimi víziami presne predstaviť, pretože to ohrozuje aj jeho rodinu. Spracovanie nie je úplne zlé, ale o väčšej spokojnosti tu určite hovoriť nemôžem. Keďže k biblickej tématike nemám žiadny vzťah, určite nemám problém ani s radikálnymi odkloneniami oproti predlohe, čo je vlastne aj tento prípad, ale problémy sú niekde úplne inde. Na jednu stranu určite musím pochváliť, že až na pár nudných častí sa na to väčšinu času dá bez problémov pozerať, má to takú zaujímavú atmosféru, nájde sa tu pár výnimočných scén, hlavne ten vznik zeme a života sa mi veľmi páčil a je to rozhodne vrchol filmu a navyše aj samotný Noe je až prekvapivo zaujímavo podaný a bol som zvedavý, ako sa bude jeho postava vyvíjať. A navyše pár momentov mi pripomenulo aj moju obľúbenú Fontánu, čo je pre mňa veľký plus. Ale zároveň sa to snaží pôsobiť dospelo, čo sa občas aj trochu darí, ale skôr mi to prišlo také detské a hlavne nechcene smiešne, dej nedokáže skutočne vtiahnuť ani na okamih. Ale aj tak ma najviac mrzí, že Darren Aronofsky, tvorca inteligentných filmov natočil tentoraz takýto čisto komerčný film pre blockbusterového diváka. Preto sa tu nájde aj pár akčných sekvencií, ktoré síce sú dobre natočené, ale osobne sa skutočne nepozerám na film od Aronofskeho, aby som sledoval nejaké bitky s kamennými obrami. Herecké obsadenie nie je zlé, Russell Crowe sa pre túto postavu hodí úplne ideálne, sadla mi aj Jennifer Connelly, ani Emma Watson ma na moje prekvapenie nesklamala a celkom ma bavil aj hlavný záporák, ale inak už nie je o koho stáť a hlavne Anthony Hopkins tu má úplne zbytočnú úlohu. Čo sa týka réžie a technickej stránky, aj tu vidno, že Darren Aronofsky je na omnoho vyššej úrovni, než bežní tvorcovia tohto typu filmu, ale scenár a komerčný prístup mu neumožňuje z toho získať niečo viac, než len takýto priemer. Takže Noe mohol dopadnúť prakticky akokoľvek, ale kvôli môjmu obľúbenému režisérovi som si ho aj tak musel pozrieť a nanešťastie to dopadlo približne tak, ako som aj čakal. Nie je to zlé, ale ani ma to moc nebavilo a už to určite pozerať nebudem. A hlavne dúfam, že sa Aronofsky zase vráti k tým rozumnejším témam. 53%

Soosanghan geunyeo (2014)

Je to mierne nadpriemerná komédia. Má celkom dobrý príbeh o starej žene žijúcej so svojou rodinou a priateľom, ktorej napriek vysokému veku stále nechýba energia a tak kvôli svojej tvrdohlavosti musí mať stále všetko pod kontrolou. Keď sa ale práve toto správanie prejaví na zdraví ženy jej milovaného syna, on začne premýšľať nad domovom dôchodcov a tak radšej unikne z domu. Rozhodne sa ešte odfotiť z zvláštnom fotoateliéri, z ktorého ale na jej prekvapenie vyjde ako mladé dievča, no to jej samozrejme neprekáža a začne žiť novým životom, pričom sa ale aj tak ubytuje pri svojej rodine a svoje tajomstvo vyzradí iba jej priateľovi. A konečne môže začať aj so svojou speváckou kariérou, po čom vždy túžila a počas toho sa zoznamuje aj so sympatickým hudobným producentom. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním ani úplne spokojný. Na prvý pohľad vyzerá všetko úplne ideálne, zaujímavá zápletka, má to presne ten typ atmosféry, aký mám v tomto žánri najradšej a aj napriek výrazne nadpriemernej dĺžke si to po celý čas udržuje svižné tempo, takže som tu nenašiel slabé miesta a ubehlo mi to dosť rýchlo. Ale hlavná postava mi svojim správaním väčšinu času vôbec nesedela a tak som jej ani moc nefandil, ani potenciál jej života v rodine, pričom jej príbuzní ju samozrejme nepoznali mi neprišiel dobre využitý, chýbajú mi tu aj nejaké výrazné scény, na ktoré by sa dalo dlhšie spomínať a aj to fotoštúdio mohlo mať za sebou aj nejakú legendu alebo niečo podobné, ako snáď všetky filmy s podobnou tématikou, takto mi to prišlo len tak obyčajne vložené bez nejakých širších súvislostí. Takže úplne si ma to nezískalo, ale aj tak ma to celkom bavilo a hlavne vďaka ten speváskej kariére, to bolo dobre zvládnuté. Sklamaním sú aj jednotlivé žánre, romantika je tu taká nevýrazná, humoru je síce celkom dosť, no vtipné mi prišli možno len dve scény, ale aspoň tie hudobné vystúpenia majú svoje čaro a niektoré sa mi aj veľmi páčili. S hereckým obsadením som celkom spokojný, hlavná postava mi prišla obsadená úplne ideálne v oboch vekoch a obzvlášť mladá Shim Eun-Kyung, len ako som spomínal, jej postava je už na tom horšie, ale aj väčšina vedľajších postáv mi sedela, jedine bez starého priateľa by som sa kľudne obišiel, ten ma skôr rušil. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, skvelá vizuálna stránka a príjemná atmosféra, toto prevedenie mi sedí. Takže čakal som predsa len trochu viac, ale aj tak sa tu nájde dosť kladov a celkom sa mi to páčilo. 63%

Baewooneun baewooda (2013)

Je to úplne priemerná dráma. Má celkom dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý nadovšetko túži stať sa skutočným hercom a tak sa živí aspoň ako komparzista, prípadne hráva v malom divadle. Svoju prácu ale príliš preháňa a často improvizuje, kvôli čomu ho mnohí kolegovia nemajú radi, ale zároveň si ho všimne manažér, ktorý v ňom vidí potenciál a ponúkne mu vedľajšiu úlohu v očakávanom filme. Tu dokonca zatieni aj hlavnú hviezdu, strhne na seba všetku pozornosť a okamžite sa stáva vyhľadávaným hercom a celebritou, lenže kvôli jeho zvláštnej povahe, chybným rozhodnutiam a zoznámením sa s neprávnymi ľuďmi sa dostáva aj do problémov. Spracovanie je ale iba priemerné, už spočiatku som mal z toho také zvláštne pocity, vôbec som nevedel, čo si mám obzvlášť o hlavnom hrdinovi myslieť, keďže to jeho správanie išlo mimo mňa. Časom sa to našťastie trochu upokojí a začalo ma to aj pomerne baviť, za čo môže hlavne atraktívne prostredie sveta filmu a možnosť stať sa hviezdou prakticky za okamih, ale aj tak to nie je ničím výnimočné, za celý čas nič neprekvapí a ani výrazne nezaujme, čo je škoda, keďže tých pár zaujímavých prvkov so slušným potenciálom, ako mafia v pozadí sa tu predsa len nájde a nanešťastie ani k hlavnému hrdinovi so si nenašiel cestu až do konca, takže jeho problémy ma vôbec nezaujímali a bolo mi úplne jedno, ako dopadne. Ale aspoň sa na to väčšinu času dá bez problémov pozerať, aj kvôli krátkej dĺžke som sa nenudil a tak mi to ubehlo celkom rýchlo. Inak čo sa týka žánrov, jedná sa prakticky o štandardnú drámu, thriller má priestor iba v poslednej tretine a aj tak mi prišiel taký nevýrazný a ešte sa tu nájde aj pár erotických scén. Herecké obsadenie je skôr sklamaním, síce sa tu nájde pár známych hercov ako Seo Young-Hee, Ma Dong-Seok alebo Oh Gwang-Rok, ale nemajú moc priestoru a tie hlavné postavy síce nie sú úplne zlé, ale ani ma moc nebavili. Réžia a technická stránka ma tiež moc nezaujali, tu sa viditeľne nejedná o žiadny ambicióznejší projekt, takže prakticky všetky stránky mi na juhokórejské pomery prišli podpriemerné, ale zase nie je to až tak zlé, aby to rušilo. Takže znovu si to už určite nepozriem, nenájde sa tu ani jeden výrazný klad, ale nie som ani výraznejšie sklamaný, Rough play je jednoducho taký priemerný film na jedno pozretie. 52%

Kurošicudži (2014)

Je to dosť dobrý akčný mysteriózny film. Má celkom dobrý príbeh o dievčati, ktorej rodina bola pred rokmi zavraždená, ale jej sa ako jedinej podarilo prežiť, keďže uzavrela zmluvu s démonom. Kvôli tomu si po jej smrti vezme jej dušu, ale jej na tom nezáleží, keďže žije len pre pomstu a má svojho sluhu z podsvetia, ktorý jej vo všetkom pomáha. Okrem toho je ale aj vplyvnou osobou vo významnej bohatej spoločnosti a spoločne s ním riešia aj prípady. A práve dostali za úlohu vyriešiť sériu záhadných úmrtí, pričom si postupne uvedomuje, že to môže mať niečo spoločné aj so smrťou jej rodičou. Spracovanie sa mi páči, síce tých výrazných a veľmi odlišných prvkov, ako pomsta, riadenie spoločnosti, vyšetrovanie prípadu a priateľstvo s démonom je tu predsa len trochu moc, ale keďže sa jedná o filmovú verziu mangy, kde to malo určite viac priestoru, tak s tým nemám problém a navyše aj tak je to celkom dobre zvládnuté. Po celý čas sa to nesie skôr v takom pomalšom tempe, čo mi ale vôbec neprekáža, jedine ma mrzí, že tá kriminálna línia s riešením série vrážd nie je až tak zaujímavá, ako by mohla, ale nad to sa dá povzniesť, hlavne, že to má výborné postavy, ktoré to s ľahkosťou ťahajú, pričom obzvlášť to priateľstvo a chémia medzi hlavnou hrdinkou s démonom sa mi skutočne páčila a navyše filmu nemôžem uprieť ani výrazný štýl, ktorý mi sadol a vďaka tomu to má zaujímavú atmosféru. A tak si ani nemôžem moc sťažovať, po celý čas sa na to pozerá skutočne dobre. Akcie tu nie je až tak moc, ale tá je na tom dobre. Nájdu sa tu len tri akčné sekvencie, ale všetky sú slušne natočené a hlavne tie prvé dve, v ktorých jedna postava čelí presile, či už nožom alebo strelnými zbraňami sú výborne zvládnuté. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, výborné hlavné duo Ayame Gouriki a štýlový Hiro Mizushima, ktorému tu nechýba charizma a k tomu slušní záporáci a plno zaujímavých vedľajších postáv, kde nechýbajú ani známi Masato Ibu a Goro Kishitani. Réžia a technická stránka sú výborné, vydarená vizuálna stránka, takže rozpočet bol viditeľne dostatočný, zaujímavá atmosféra a síce to stále mohlo byť ešte trochu dospelejšie, ale sadlo mi aj toto prevedenie. Takže nejaké zápory sa tu nájdu, hlavne tá slabšia kriminálna línia, ale inak som dosť spokojný, väčšina stránok sa vydarila a obzvlášť kvôli hlavným hrdinom by som ocenil aj pokračovanie. 78%

Sabotáž (2014)

Je to podpriemerný akčný krimi thriller od Davida Ayera. Má dosť dobrý príbeh o prvotriednej policajnej jednotke z protidrogového, ktorej sa pri poslednej úspešnej akcii proti drogovému kartelu podarí ukradnúť veľké množstvo peňazí, lenže tie zmiznú a navyše sa agenti stanú terčom vyšetrovania. Po jeho skončení ale začnú postupne umierať a tak šéf jednotky a vyšetrovateľka prípadu spoja svoje sily a urobia všetko preto, aby vraha našli a zastavili. Spracovanie je ale veľmi slabé, podobný typ zápletky so skupinou ľudí so spoločným tajomstvom, ktorí začnú umierať a tak nikto nemôže veriť nikomu mám rád, tu je to navyše doplnené o profesionálov a drogové kartely, ale horšie to už asi ani dopadnúť nemohlo. Jedine ešte tých prvých pár minút vyzerá celkom nádejne, ale už po chvíli ma to prestalo baviť, Tu nefunguje vôbec nič, čo od podobných filmov očakávam, postavám sa kvôli ich prístupu nedá vôbec fandiť, alebo ich ľutovať, celé to vyšetrovanie je až zúfalo nudné, nezaujímavé a miestami aj dosť hlúpe a síce v druhej polovici sa to o trochu vylepší, ale stále to nedosahuje ani len priemer. A nanešťastie dojem z neho nevylepší ani vyriešenie prípadu, tvorcovia si už nič horšie snáď ani vymyslieť nemohli. Po stránke deja za celý čas za niečo stoja iba problémy z minulosti šéfa jednotky, toto je to jediné, čo ma celkom zaujímalo, ale samozrejme na tom film nestojí, takže je to iba doplnok, no v tomto poteší aspoň úplný záver, toto sa už vydarilo. Akcie tu nie je až tak moc, ale je celkom slušná. Síce mohla byť trochu nápaditejšia a rozmanitejšia, keďže ju tvoria hlavne podobné prestrelky v opakujúcich sa interiéroch, takže minimálne nejaké zaujímavejšie prostredie by jej len prospelo, ale zase v tomto type filmu sa to aj dá celkom chápať. Hlavne, že všetky akčné sekvencie sú vizuálne dobre zvládnuté, pôsobia realisticky a navyše aj nekompromisne a správne drsne s efektne pôsobiacimi zásahmi. Takže všetky akčné scény ma bavili, ale najviac si ma získalo úplné finále, ktoré je v inom a podľa mňa len lepšom štýle. S hereckým obsadením som dosť spokojný, ale veľkým problémom je väčšina ich postáv. Arnold Scharzenegger ten svoj náboj stratil už veľmi dávno a tá jeho snaha pôsobiť drsne neustálym zapaľovaním cigár mi už prišla aj celkom trápna, ale na rozdiel od jeho výkonu v Last stand ma tu aspoň nerušil a ako jeden z minima bol bez väčších problémov, inak celá tá skupina z protidrogového bola úplne mimo, to ich správanie a reči ma celý film len znechucovali. A ešte Olivia Williams ako detektívka ma tiež nesklamala. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, David Ayer tento štýl ovláda a v tomto žánri mi vyhovuje, takže nemám väčší problém. Veľké sklamanie, toto malo slušný potenciál, ale ten sa vôbec nevyužil. S výnimkou tých pár krátkych akčných scén, Ayerovho vizuálu a úplného finále ma tu nebavilo už takmer nič, prakticky celý čas som sa nudil a ten scenár a postavy nestáli za nič. 45%

Časové pásmo bylo změněno