Upgrade (2018)

Klasická dejová zápletka s novým upgradeom. Komické a sympatické dialógy človeka s jeho umelou inteligenciou. No strašidelná predstava nemať kontrolu nad vlastným telom (teda aspoň pre mňa). Hudba ma skôr vyrušovala než dopĺňala atmosféru. Miestami predvídateľné situácie, ale za to prekvapivý záver.

Jezero smrti (2008)

Násilný a chladnokrvný triller. Už prvý stret s arogantnými a drzými teenagermi veštil problémy. A o pár minút šokujúca naháňačka o záchranu holého života, pri ktorej sa myšlienky miešajú medzi absurdnosťou a reálnosťou. Nemilosrdná odplata s ľútosťou. Každú chvíľu som čakal na trochu oddychu a úľavy. Film drží diváka v neustálom napätí až do prekvapivého konca. Nedávam mu plný počet len preto, že hoci mám rád psychotrillery, na mňa pôsobil tak drasticky, že mi stačilo vidieť túto snímu len raz.

Titanic (1997)

Príbeh pre málokoho neznámy, legendárny TITANIC. Tragická udalosť zo začiatku 20. storočia najluxusnejšieho parníka tej doby a jej pasažierov. Režisér J. Cameron nech točí akýkoľvek žáner, vždy sa pod film podpíše svojou precíznosťou a detailom. Tentokrát navyše spojil skutočnú dramatickú dych vyrážajúcu udalosť s vymysleným romantickým dejom. Skvelé herecké obsadenie roku ´97, okrem mladých vychádzajúcich hviezd DiCapria a Winslet ,sú tu hviezdy ako Billy Zane, Kathy Bates, Jonathan Hyde, David Warner či Bernard Hill. A režisérov kardinálny kúsok bolo obsadenie Glórie Stuart do roly starnúcej Rose, ktorá bola jediná členka hereckého štábu, ktorá žila v dobe, kedy sa Titanic skutočne potopil (v tej dobe mala 2 roky). Osobne na začiatku filmu som na chvíľu uveril že Glória Stuart bola skutočne na potápajúcom sa Titanicu ,síce nie ako hlavná hrdinka, ale jedna z pasažierov. No po skončení filmu som si svoje nedostatky z histórie doplnil.

Vianočné oblátky (1977) (TV film)

Vďaka tejto snímke, ako aj jej podobným, a vďaka jej režisérovi Martinovi Ťapákovi, sa nám v 21. storočí zachovalo Slovenské národné kultúrne dedičstvo v obrazoch. Skvelé prevedenie poviedkovej predlohy Martina Kukučína. Ako sa žilo v minulosti naším predkom v ťažkej dobe, no s humorom. Realistické kulisy, hviezdne Slovenské herecké obsadenie.

Zemianska česť (1957)

Jeden z mojich obľúbených filmov 50-tych rokov 20. storočia. Dej filmu podľa predlohy. Hádky a roztržky medzi feudálmi vykreslené humorne. To hralo do karát bývalému režimu, čo mohli využiť na politickú a ideologickú propagandu, no umelecky patrí do Zlatého fondu československej kinematografie. Hviezdne herecké obsadenie (naozaj zaslúžilí umelci), plejáda pánov hercov podpísaná svojimi nenapodobiteľnými hlasmi a charakterovými vlastnosťami. Obzvlášť pre mňa dvaja nezabudnuteľní, Jozef Kroner (Jonáš) a môj rodák Karol Legény Zachar (Ondrej Levický). Kostýmy a kulisy realisticky a citlivo na tú dobu zvládnuté. Hudba majstrovsky prispôsobená, dobrá pripomienka na našu tradičnú ľudovú hudbu. Aspoň to nevyjde na „psí tridsiatok“.

Fantom opery (2004)

Pekné prevedenie divadelnej hry do filmovej podoby. Energická hudba, hercami prežívaní spev , kulisy miestami gýčovité. Mám rád muzikál a som rád že sa začal točiť takýto žáner. Podľa mňa celkom obstojná snímka, hlavne keď zoberieme do úvahy, že divadlo a film sú dva odlišné spôsoby hereckého umenia.

Největší showman (2017)

Znovu tu máme životopisný film ktorý očarí. V tomto prípade je to muzikál. Hlavná postava Hugh Jackman, ktorý si zahral hlavnú postavu, zas dokázal, že vie spievať tak, ako to už predviedol vo filme Miserábles. Film má dobrý spád, dej sa snaží kráčať podľa skutočných udalostí, hudba, kostýmy ako aj kulisy svojou farebnosťou a originálnosťou vtiahnu diváka do sveta zábavy presne tak o čo sa snažila i skutočná postava 19. storočia P. T. Barnum.

Sněhurka a lovec (2012)

TToto je snehulienka ako ju nepoznáme. Úplne diametrálny rozdiel od predlohy. I keď mám rád fantáziu, budem kritickejší. Hlavná postava Snehulienky v podaní herečky Kristen Stewart - tvári sa ako by ju stále dačo bolelo, ako herečka ma nepresvedčila. Čarodejnica Ravenna (Charlize Theron) na môj vkus dosť teatrálna, ale ako herečka dobrá chladná a nekompromisná ako vždy. Triky, kulisy a hudba celkom obstojné na vykreslenie dobra a zla, temnoty a svetla. Z celého príbehu som mal viac pocit nešťastia a nepokoja ako pôžitok. Celé to ešte zachraňoval humor Chrisa Hemswvortha

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Dej filmu, vizuálna stránka, všetko je spracované pre diváka tak, aby si mohol film užívať a po filme uvažovať čo tým chce režisér povedať. Veľa je ukryté v detailoch a farbách, čo ma fascinuje. Tento snímok som videl niekoľko krát a stále je si tam čo všímať. Budem sa opakovať, keď poviem, že režisér je inšpirovaný v tvorbe tohto snímku, ako aj v ostatných jeho filmoch, majstrom Karolom Zemanom

Baron Prášil (1961)

Československá snímka majstra bábkara, animátora a grafika ináč nazývaného Český Méliés - Karola Zemana,ktorý bol inšpirovaný Julesom Verne. Je to úžasné dielo v začínajúcej kinematografii, ako aj sveta fantázie. Na tejto snímke sa učil nejeden zahraničný režisér, ako točiť dobrý film. Ako napr. George Lucas či Tim Burton. Film je nielen dobrý po vizuálnej stránke, ale i českým hereckým obsadením. Efekty z tohto roku 1961 sú veľmi komické a dávajú filmu patinu, ktorú je ťažko napodobiť dnešnou počítačovou tvorbou.