Fimfárum 2 (2006)

O niečo slabšie ako jednotka, za 3,5 aj drobné. Moře ... za 4, Tři sestry za 3, Hrbáči za 3 a Paleček za 4.

Po čem ženy touží (2000)

4,5 Jedna z top romantických komédií. V tomto žánri je podobná kvalita pomerne zriedkavá. Má to výborný a hlavne originálny scenár a perfektné herecké výkony, najmä Mela Gibsona a Helen Hunt.

Vražda v salónním coupé (1997) (divadelní záznam)

Asi najslabší seminár, ktorý som videl, pritom jeden z najdlhších. Hra je celkom zábavná, aj keď v inom obsadení by zrejme vyznela lepšie (Smoljak bol dobrý).

Oheň (1991)

To sa mi snáď len zdalo. Skoro všetko zle! Herecké drevo v hlavnej roli (jeden z mojich "obľúbených" bratov), neuveriteľne prihlúply príbeh, množstvo klišoidného pátosu (Steven vs. manželka, vs. syn, vs. brat, ...), trápnosti typu scéna s podpaľačom Rolandom, akoby vystrihnutá z paródie na Mlčanie jahniat (aj keď sú oba filmy natočené v tom istom roku), veľké množstvo póz typu "ja som najväčší chlapák". Ideme do akcie, možno práve v plameňoch umierajú ľudia, ale my budeme na všetky strany rozdávať široké americké úsmevy, veď my sme tí chlapáci, kam sa hrabú krotitelia duchov. Veľmi som chcel mať tento film od môjho obľúbeného režiséra rád, aj ma do istého času celkom bavil (napriek viacerým výhradám), ale po objasnení zápletky som ostal znechutený. Je mi záhadou, ako sa mohli v takomto filme objaviť také mená ako Ron Howard, Hans Zimmer, Robert De Niro a ďalší. Iba kvôli nim nejdem s hodnotením ešte nižšie.

Diktátor (1940)

4,5 Oceňujem veľmi odvážne a záslužné dielo, s množstvom vtipných scén na jednej strane, na druhej strane ale ako celok to pôsobí nie celkom vyvážene. Možno by to chcelo trochu skrátiť, odstrániť pár slabších scén, predovšetkým tá časť v gete mi pripadá kvalitatívne slabšia (napr. opakované vtipy s panvicou, s farbou).

Majestic (2001)

Veľmi pekná pocta klasickému Hollywoodu, výborný Carrey. Vadili mi tam len dve strašne patetické veci. Prvá je mimoriadne trápna a zbytočná postava Boba, ktorú by som celú z filmu vystrihol a film by bol kvalitnejší (prvé plus) a kratší (druhé plus). Tiež by som nechal natočiť scénu s učiteľkou hudby iným spôsobom, pretože tiež vyznela trápne. Veď aký dáva zmysel postaviť človeka po vážnej nehode s amnéziou pred celé mesto, aby im zahral Lizstovu Rapsódiu? A potom tá reakcia učiteľky, keď Luke/Peter začal hrať ten rokenrol, to bolo tiež dosť cez čiaru. Ale to som uviedol len dve drobné vady na inak výbornom filme.

Lijavec (1997) (divadelní záznam)

Seminár je výborný, veľmi vtipný, hra trochu slabšia.

Ledové království II (2019)

Mohlo to byť výborné, žiaľ zhadzujú to hlavne "pitomé" pesničky, a to je pri muzikáli dosť zásadné. Je tu ale jedna obrovská výnimka a tou je fantastická pieseň "All is found" od skladateľky Kristen Anderson Lopez (piesne "Let it go" vo Frozen a "Remember me" v Coco). Ešte počúvateľná je titulná "Into the unknown", ale ostatné sú skoro zúfalé.

Prohnilí (1984)

2,5   Uvažoval som o 2-ke, ale nakoniec som sa priklonil k 3-ke, a to kvôli hercom (predovšetkým výborný Noiret) a kvôli veľmi dobrej hudbe. Inak sa mi film až tak nepáčil. Ak by som ho mal brať vážne, ako sa miestami tvári, tak mi vadia tie veľmi naivné dejové zvraty (ako z iného vesmíru). Ak si ale poviem, že to budem brať s nadsázkou a budem sa baviť, tak to až tak nefunguje, pretože vtipných situácií som tam našiel dosť málo. Inak ale príjemný film, na ktorý sa dobre pozerá.

Ran (1985)

Film vizuálne krásny, s viacerými veľmi pôsobivými scénami, ale celkovo akoby prázdny, bez schopností vyvolať emócie. Príbeh aj posolstvo filmu sa mi páčilo, problém som mal s tým, že to bolo podané akosi nevierohodne. V prvom rade scéna, keď sa Hidetora zrieka svojho syna Saburu, keď mu predtým Sabura dosť surovo vynadal do debilov. Ak bol Sabura ten, čo mal otca ako jediný rád a ten najmúdrejší z jeho synov, prečo by to do čerta robil? Akú inú reakciu čakal? Ďalší, kľúčový moment filmu bolo ovládnutie druhého syna Jira jeho švagrinou. Akosi som vôbec nepostrehol, kde tá žena brala tú moc. Nezdala sa mi ani zvlášť rafinovaná, ani nejak osudovo príťažlivá, skôr taká prázdna, nezáživná. A Jiro zase neuveriteľne tupý, že jej tak jednoducho naletel. Bol som dosť otrávený tým, ako bol tento zásadný element filmu odfláknutý. Celkovo sa mi tie postavy javili nejaké ploché, len také figúrky, okrem samotného Hidetoru, ktorý bol zahraný veľmi dobre. Keď to porovnám so Siedmimi samurajmi, v ktorých každá postavička bola vykreslená do hĺbky, tak nachádzam dôvod, prečo som si v tom filme vychutnával každý moment a vo filme Ran som sa na mnohých miestach nudil, hoci bol o hodinu kratší. Niekedy v budúcnosti tomu asi dám ešte jednu šancu.