Koruna - Měsíční prach (2019) (epizoda)

Díl s Apollem 11 jsem ale fakt nečekala. Líbí se mi, že každou epizodu dají prostor někomu jinýmu, tentokrát mýmu oblíbenci - Philipovi. Je sice pěkně na hovno rodič, hlavně co se týká Charlese, ale je centrem každý scény, ve který se objeví. Skvěle se povedlo zachytit prozření, když se setkal s astronauty, a zjistil, že jsou úplně normální lidi, který můžou dostat rýmu, a naopak jeho práce jim přijde zajímavá. Skoro si díky týhle epizodě uvědomíte, že si máte vážit toho, co máte, protože sousedova tráva je vždycky zelenější. Nebo má větší říz... ( ͡° ͜ʖ ͡° ) Hodnocení: krize středního věku jednoho anglickýho prince/10

Barbie (2023)

Pravděpodobně budu jedna z mála, který se tenhle film vůbec, ale vůbec, nelíbil. Byli jste varováni. Jdeme na to! Když jsem viděla trailer, řekla jsem si: "Ale proč ne." Vypadalo to jako šílená komedie, a i jakožto nefanoušek komedií jednou za čas není na škodu nějakou omrknout. Už v prvních deseti minutách jsem začala chápat, že se film jako odlehčená komedie jenom tváří, protože ve skutečnosti akorát kázal o tom, jaký to je bejt žena, jak je patriarchát špatnej, stejně jako chlapi, feminismus je naprosto úžasnej a bez jediný chybičky. Ze zkušenosti svýho života, tedy života ženy, musím říct, že takhle to v realitě opravdu nefunguje. Opravdu nerozumím, jaký ponaučení se nám filmaři snažili předat. Pomalu v každý větě je slyšet, jak se svět chová k ženám špatně, ale když se stejně chovají Barbie vůči chlapům, tak je to naprosto v pořádku, protože... proč vlastně? Tímhle protikladem úplně zkazili myšlenku, kterou se snažili propagovat (sice ne nějak zvlášť dobře, ale to už je druhá věc). Ženský přátelství se vyzdvihují do nebe jako bezchybný a postavený na vzájemný úctě, na druhou stranu mužský jsou zobrazený jako toxická maskulinita (s pár výjimkami). Nehledě na to, že skoro každej chlap je kašpar neschopnej kloudný věty. Ale kdo mě nepředstavitelně sral byla dcera sekretářky. Rádoby chytrá holka, co se při první příležitosti ohání slovy jako "fašista". Zhruba tehdy jsem začala přemítat, jestli se pořád nacházím v kinovým sále, a ne v diskuzi na Twitteru. Vtipy byly buď tak geniální, že je můj mozek nebyl schopnej pochopit, nebo to nebyl můj šálek kávy, protože sál se mohl smíchy potrhat a já se s každým dalším "vtipem" propadala do židle trapností. Nakonec to zase skončilo tak, že Kenové jsou druhořadý a Barbie řídí všechno. Doufala jsem, že dojdou k rozhodnutí, že dynamika reálnýho světa je na hlavu, a proto bude jejich společnost postavená na rovnosti, ale ne, to asi není to správný poselství. A abych si jenom nestěžovala - choreografie a písničky byly chytlavý a někdy, přiznávám se, i docela úsměvný, neshazovali muže za projevování emocí, dali jim i nějaký dobrý scény a herecký výkony děj dost zachraňovaly. Margot Robbie jako Barbie byla výborná. A konec? Sama nevím. Přišel mi nemastnej neslanej, význam asi ujde, provedení už tolik ne. Hodnocení: Dle mýho skromnýho názoru je tenhle film jasným příkladem dobrýho nápadu s příšerným podáním. A předtím, než mě začnete osočovat z misogynie, feministický myšlenky by šly podat mnohem líp, mnohem subtilněji a přirozeněji místo toho, aby vám to cpali do obličeje v každý větě/10

Koruna - Tywysog Cymru (2019) (epizoda)

Na díl o Charlesovi jsem čekala, zatím vypadá na dost tragickou postavu. Ale vážně, chudák kluk, vlastní máma ho ani neobejme, nepochválí, prostě nic. Král, nekrál, je to pořád její syn. Hádka na konci mi zlomila srdce, dá se pochopit, že na budoucího panovníka musí být člověk trochu přísnější, ale jednoho syna rozmazlovat a druhýmu ani neříct hezký slovo, je prostě zlý. Táta se z něj pro změnu snaží udělat někoho, kým není. Jeden lepší než druhej. Aspoň, že se spřátelil se svým učitelem, i když jeho výraz, když viděl, jak se starají o svýho kluka, mluví za vše. Proslov ve velštině mě taky úspěšně dostal, bravurně udělanej, z toho mi naběhla husina. Hodnocení: no a scéna z divadla, ta mě dobila úplně/10

Koruna - Převrat (2019) (epizoda)

Puč v Británii? To by mě zajímalo, jak by teď vypadala, kdyby se to povedlo. Dickie je skvělej, už od začátku strašně sympatickej chlap (i když puč už je trochu za hranou, ale kromě toho...). Jeho proslov o starých pořádcích a velký Anglii byl tak dobrej, že jsem měla chuť se zvednout, nasadit kanady, a obnovit britský impérium. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A zatímco v Anglii skoro proběhla revoluce, královna si užívá dovolenou a filosofuje nad smyslem života. Ale nejhezčí byl stejně konec, kdy Lord Mountbatten zajde za svojí sestrou princeznou Alice a vzpomínají spolu na starý dobrý časy, který sice nebyly až tak dobrý, ale nostalgie je nostalgie, to všichni známe. Tahle epizoda ani nebyl žádnej velkej doják, ale stejně mě dostala. To budou asi ty pyly... Hodnocení: Zdá se mi to, nebo je každá série lepší a lepší?/10

Koruna - Bubíšek (2019) (epizoda)

Epizoda, která vás zahřeje u srdce. Na konci jsem měla na krajíčku, to byl krásnej příběh, o kterým jsem neměla ani tušení. Princezna Alice je úžasná žena a její smíření s Philipem na konci bylo nádherný. Nikdy předtím jsem se o královskou rodinu nezajímala, už vůbec bych neřekla, jak jsou jejich životy zajímavý. Ale řekněte mi, koho sakra napadne vyprávět lidem, jak máte málo peněz a musíte oželet jachtu... Jak si Philip mohl myslet, že tohle je dobrá strategie na zvednutí daní, to nepochopím. Hodnocení: žádná jachta = konec světa/10

Koruna - Aberfan (2019) (epizoda)

Jedna epizoda lepší než druhá, třetí sezóna nás vůbec nešetří. Tak se mi to líbí! Když už si říkáte, že není možný posunout laťku ještě víc nahoru, přijde něco jako tenhle naprosto strhující díl. Začínám milovat nový obsazení, Philipa mám ještě radši než předtím a královna skvěle reprezentuje změnu z mladý Elizabeth na královnu ve středních letech. Víc chladná a nekompromisní, a rozhodně míň emocionální. Královna v prvních sériích byla určitě víc sympatická, ale o tom to je, práce ji změnila. Ale opravdu nepochopím, proč pro ni byla taková překážka odletět do jednoho malýho města a podpořit lidi, který ztratili rodiny a potřebovali jistotu, že při nich stojí aspoň královská rodina, když se na ně vysrala vláda. Hodnocení: jedna z nejlepších částí jsou rozhovory mezi královnou a premiérem, tolik informací v pár větách/10

Koruna - Margaretologie (2019) (epizoda)

I když jsem si pořád nezvykla na nový obsazení a dost mi chybí starý herci, Helena Bonham Carter byla úžasná volba pro princeznu Margaret, ta se pro tu roli snad narodila. Anglie je v další krizi (už se ani neobtěžuju počítat) a potřebujou prachy od Američanů, konkrétně od prezidenta Johnsona, kterej je... zkrátka typickej Američan se záluskem na Vietnam. A není žádnej lepší kandidát na záchranu ekonomiky než Margaret. Epizoda o Margaret je vždycky skvělá. Její manželství s Tonym sice není v nejlepší kondici, ale jelikož jsou oba dost složitý charaktery, jsou na tom ještě docela dobře. A samotná večeře byla výborná, princezna má prostě charisma, ale jak řekl Philip - Elizabeth je rozená královna. I když dát Margaret aspoň nějakou práci by ji nezabilo. Hodnocení: chudák premiér Wilson vypadal, že se každou chvíli propadne studem/10

Vrchol nebes (2021)

NÁDHERA. Tenhle film je zkrátka naprostá nádhera. Až mi vyrazil dech. Myslím, že se na něj budu muset podívat znovu, protože jednou mi to nestačilo. Každej záběr vypadá jako obraz od Da Vinciho, hlavně scény, kde vidíte hory v celé své kráse, ty jsou prostě dechberoucí. Stejně tak animace, všechno vypadá tak uhlazeně a plynule, až jsem si říkala, proč nemůže trvat tři hodiny a jaká je škoda, že ho u nás nedávali v kině, na plátně by to byl ještě lepší zážitek. Příběh ani zdaleka nezaostává, i když se ze začátku může zdát jednodušší, počkejte si prvních pár minut a dostaví se vytoužená existenční krize. Ale ze všeho nejvíc musím ocenit hlavního hrdinu Habu, což je skvěle napsaná postava. A to jsem si prvně říkala, že je to arogantní blbec. Má totiž tu úžasnou vlastnost, že ho scénáristi napsali jako opravdovýho člověka se všemi neduhy. Konec mě zasáhl přesně do srdce, to taky dokážu ocenit, stejně jako hořkosladký konce, který se často nevydaří, ale tentokrát předčil moje očekávání. Nebudu přehánět, když řeknu, že tohle je jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla. Hodnocení: jestli si říkáte, že ho vychvaluju až do nebes, přesvědčte se sami/10

Temný případ - Západní kniha mrtvých (2015) (epizoda)

Po první sérii jsem si dala velkou pauzu, do druhý se mi fakt nechtělo. Tak nějak jsem tušila, že se jí žádná nevyrovná, ale řekla jsem si, když už jsem začala, tak to aspoň zkusím. Pořád si stojím za tím, že to měla bejt minisérie, ale třeba časem změním názor. Každopádně po prvním dílu můžu říct, že tohle je obrovský zklamání, i když jsem v takovou kvalitku jako byla předešlá série ani nedoufala. Ale tohle je prostě hrozně nemastný neslaný. Je vidět, že se snaží udělat další první sérii, snaží se budovat atmosféru a postavy, který nejsou zrovna andílci, ale vůbec to nefunguje. Vypadá to jako další klasická detektivka, kterých jsme už viděli tisíce. Z postav mě nezaujala ani jedna, všechny působí hrozně nepřirozeně. Možná Ray vypadá zajímavě, ale ostatní jsou zatím nijaký a vůbec mi nesedli. Hodnocení: nechci házet flintu do žita, ale bojím se nejhoršího/10

Koruna - Olding (2019) (epizoda)

Nová doba, nová královna. I přesto, že si budu těžko zvykat na starší královnu (Clare Foy je prostě nenahraditelná), se mi líbí, jak to udělali (přechod s fotkama se opravdu povedl). Zároveň je to dobrej způsob, jak ukázat, že doba se změnila a děti dospěly. Ale stejně mi bude starý obsazení ještě chvíli chybět, i když nový nevypadá vůbec špatně. Třeba princezna Margaret, její manžel a princ Philip se hodně povedli. Nová doba si žádá i novýho premiéra, kterej je mimo jiné podezřelej ze špionáže pro starý známý SSSR, ale nakonec se ukáže, že to byl úplně někdo jinej, a to sice chlápek od obrazů. A Wilsonova audience s královnou byla tak trapně vtipná, když nevěděl, jestli si dát nohu přes nohu nebo ne. Nebyla bych na tom o nic líp, co vám budu povídat. Hodnocení: vzhůru do šedesátek/10