Volha - FOXTERIÉRY (2023) (epizoda)

Jako gen-Z mě trochu překvapilo, jak postavy v seriálu mluví, jak se chovají a jak se šoustá na každém rohu, ale potom mě zdejší starší ročníky uklidnily, že se jednalo o tehdejší standard. Hádek je sice fajn, ale zatím neměl moc prostoru, Melíšková si to užívá :3

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Z mně neznámého důvodu zde nadhodnoceno. Jedno z největších negativ seriálu je podle mě paradoxně křečovitá snaha tvůrců se držet herní předlohy, která sice v pár momentech příjemně překvapila, nicméně většinou to, co funguje v jednom, nefunguje v druhém a naopak. Navzdory k relativně častému a očividnému využívání CGI se po zapnutí making of v 1. minutě režisér chlubí, jak “chtěl všechno dělat prakticky a nezablít seriál počítačovou grafikou”. Od někoho, kdo natočil Černobyl jsem čekal opravdu něco jiného. S obsazením nemám sebemenší problém, je fakt, že třeba Anna Torv zde byla hodně nesympatická, ale postavy se v ději tak často střídají, že člověku snad ani nikdo nezačne vadit. Zdejší kolegové mají pravdu, že seriál podivně dávkuje jednotlivé pasáže a některým rozhodnutím ohledně rozvedení/zjednodušení herních situací také nerozumím. Co se týče LGBT aktérů, tak ti jsou i ve hře, jen dostali víc prostoru, stejně jako všichni, protože zkrátka ty hodiny nemohly být vyplněné gameplayem, což, pokud nejste homofobní, vám nemůže vadit, protože to naopak jen rozvíjí příběh postav, které hráli ve hře menší roli. Celkově bych řekl, že se tvůrci zasekli na půl cesty. Buď se mohli víc držet hry anebo se od předlohy víc vzdálit. Za mě to druhé. Zřejmě se příliš snažili “nenaštvat” ani jeden z táborů, a takhle to dopadlo. Doufám, že druhá (a případné další) série přijdou se změnou, vzhledem k nadmíru pozitivním ohlasům však nic moc neočekávám.

The Last of Us - Rodina (2023) (epizoda)

Tahle epizoda se z nějakého důvodu od hry zároveň oddálila v momentech, kdy to nebylo potřeba a zároveň se hry nesmyslně držela v dialozích, které nejsou vůbec podstatné. Těšil jsem se na přepadení Jacksonu a ono nic. Asi nezbyly prachy, když se dělalo devět dlouhých epizod.

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Čumím jak puk, kolik je tu mezi námi homofobních jedinců. A to v dost pokročilé formě. Co se týče epizody, já jsem spokojen. Tvůrci si nepochybně užívají daleko větší vyprávěcí plochy a tak mohou celou dlouhou epizodu věnovat NPCčku, které se ve hře jen na chvíli mihne. Taky mě daddy bodies nijak nevzrušují, ale o tom přeci tahle epizoda vůbec nebyla. Byla o lásce, která je možná a přítomná i ve světě, který se postupně rozpadá. U “poslední večeře” jsem brečel jak malej.

Bratři (2023)

Promarněná šance veřejnosti jednoduchou formou přiblížit kontroverzní kapitolu českých dějin. Ti, kdo se s příběhem seznámili musí kroutit hlavou nad tímto zpracováním, ti druzí nemohou chápat vůbec. Dramaturgicky je to na úrovni Sněhuláka, scenáristicky na úrovni Lídy Baarový. Důvtipnější z nás, mezi které se bohužel neřadím, mohli odhadovat, že film v rukou příbuzného dvou z pěti protagonistů nebude oplývat objektivitou, především, když vyloženě při tvorbě filmu využíval Josefa Mašína ml. k propagaci snímku. Přehnaná "nestranost" tak vyústila v nepřehledný slepenec jednotlivých "aktů" vrcholící hodinovým běháním po lese a vyhýbání se střelbě ve stylu pana Wicka. Dvě hvězdy pouze za to, že film na první pohled vypadá k světu. Obdivuju naprostou ignoraci poslat tenhle "skvost" do boje o cizojazyčného Oscara. To snad i ten Bod Obnovy by měl větší šanci. Zisk Českého lva si rovněž vysvětlit nedovedu, nedovedu si představit, že by se mezi nominovanými nenašlo něco lepšího.