Jak zabít kněze (1988)

V komunistickém Polsku jsou narozdíl od ČSSR kněží oficiálně ve svých kostelech, ale neustále pod kontrolou tajných služeb. Také otec Alek (Christopher Lambert) má svého tajného a tím je Stefan (Ed Harris). Alek jako kněz má ohromné charisma a ve svých kázáních myslí pouze na spravedlnost a lásku. Alekova kázání dávají lidem naději a sílu žít v současném režimu a tudíž má otec Alek stále plný kostel věřících. Tajným službám se nelíbí tak velké sdružování lidí na jednom místě a vidí v tom politické spiknutí. Když poté Stefan objeví Alekovu pomoc ilegálnímu hnutí, je rozhodnuto Aleka odstranit. Nejprve se jej pokusí pomocí biskupa přetáhnout, ale když se to nepodaří, má Stefan se svou skupinou Aleka zabít. To se také nakonec stane a otec Alek je utopen v přehradě. Film má ohromný náboj a je hereckým koncertem obou hlavních představitelů. Silnou scénou je Stefanův duševní přerod na Alekovu stranu či milionové shromáždění ve Varšavě po Alekově smrti. Vše podbarvuje nádherná píseň Many Crimes to Cain od Joan Baez.

Ničitel Conan (1984)

Po letech jsem opět shlédnul druhý díl Conana a jsem moc rád, že ho mám. Lze mu vytknout mnoho chyb- Arnold je zde ještě velmi nevyzrálý herec a žádný další herec se zde nevyskytuje, bohužel... filmu by to pomohlo. Největší slabinou jsou jednoznačně triky- herec v latexu bojující s Conanem v zrcadlové síni už snad není ani k smíchu, spíš jsem byl z toho smutný. Také záverečná scéna probuzení boha a Conanův boj s jakýmsi zeleným mrožoidem vás příliš nenadchne. Na druhou stranu bych neměl přehlížet klady- příjemná fantasy atmosféra, slušná hudba, Arnold ve vrcholné fyzické kondici, humor a nadsázka, lepé děvy byly skutečné a nikoliv silikonové:)) Dnes už podprůměr , ale na tehdejší dobu a vhledem k malému rozpočtu dávám 3.

Rain Man (1988)

Jeden z nejlepších filmů, jaký byl vůbec natočen. Dustin doslova převálcoval svým herectvím všechny ostatní. Přestože mám rád i např. Seana Penna ve filmu Jmenuji se Sam, Raymond (Hoffman) v roli Děšťového mužíčka je podobnou osudovou postavou světové kinematografie jako Forrest Gump (Hanks). Neznat Rain Mana, to znamená neznat zásadní film TOP.

Gallipoli (1981)

Film je samozřejmě zajímavý hlavně tím, že v něm začíná mladičký Mel Gibson, ale hlavní pozornost na sebe přece jen upoutá Mark Lee v roli talentovaného 18-ti letého běžce Archieho z Australské buše. Příběh je rozdělen na dvě části- v té první se rozvíjí přítelství mezi Dunnem (Gibson) a Archiem(Lee) a v té druhé je syrová realita války. Dnes naprosto nepochopitelný způsob boje britského impéria je v tomto filmu oprávněně kritizován. Absurdnost smrti stovek australských vojáků vás rozhořčí, ale realita byla bohužel taková.

Přetržené řetězy (1993) (TV film)

Film popisuje životní vzestupy a pády irokézského náčelníka Tajandenadži (Josepha Brandta) a jeho kmene. Brosnan zde v zajímavé úloze anglického důstojníka, švagra Tajandenanži. Film je poměrně zajímavý pro toho, kdo se zajímá o irokézy, ostatním se asi bude zdát zdlouhavý a zmatený.

Song of Hiawatha (1997)

Nádherně zpracovaná legenda od Henry Longfellowa. Misionář přijede do irokézské vesnice a chce vidět náčelníka Hiawathu (Litefoot). Ten zde není a tak mu babička Nokomis vypráví příběh o životě svého slavného vnuka. Jde vlastně o pohádkový až fantasy příběh o legendárním zakladateli Ligy Irokézů, který žil dávno před příchodem Kolumba (kolem roku 1380-1420). Longfellow zpracoval svůj básnický epos podle různých odžibvejských bájí a se skutečným Hiawathou většinou nemají nic společného. Nic to však nemění na tom, že příběh je nádhernou poctou indiánským bájím, završený ekologickým poselstvím (misionář vyjde v noci před vesnici a ta se před ním proměňuje až do podoby mrakodrapů současnosti). Zajímavá je také účast Russella Meanse (bojovník za práva indiánů) v roli Hiawathova otce.

500 Nations (1995) (seriál)

500 národů je osmidílný seriál natočený roku 1994(!) Warner Brothers. Průvodcem seriálu je Kevin Costner (Tanec s vlky) a jeho přátelé z řad herců- indiánů (Wes Studi, Tantoo Cardinal aj.), kteří velmi zajímavě hovoří o historii indiánských válek, o kultuře v jednotlivých oblastech Ameriky a podobně. Vše je proloženo ukázkou raritních obrazů a fotografií slavných osobností původních obyvatel. Dokument je přehledný a předá dostatek informací i znalci. Doprovozeno příjemnou hudbou a též záběry nádherné krajiny. 1. Wounded Knee Legacy and The Ancestors, 2.Mexico, 3.Clash Of Cultures, 4.Invasion Of The Coast, 5.Cauldron Of War, 6.Removal, 7. Roads Across The Plainst, 8.Attack On Culture

Doktor Flastr (1998)

Doporučuji před zbrklým odsouzením filmu mrknout na http://www.patchadams.org , kde zjistíte, že vše ve filmu je OPRAVDU podle skutečnosti, takže kecy o zbytečných scénách jsou stejně nesmyslné jako divit se, proč ve filmu o Hitlerovi má hlavní postava pitomý účes a směšný knírek. Patch Adams je rozhodně člověk, kterému se podařilo zcela změnit pohled na medicínu a lékařské metody, už jen proto má mou úctu.