Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

No... Co k tomu napsat. Snad jen to že je rok 2023 (20 let od premiéry Návratu krále) a objektivně to pořád zůstává nejlepší fantasy počin, který kdy byl natočen. Lehce, ale doopravdy jen lehce, mu za tu dobu může konkurovat seriál Hra o trůny, ale jinak nic. A ve všech následujících filmech a seriálech podobného žánru můžeme vždy vidět nějakou inspiraci odtud. Což je možná i trošku smutné, ale zároveň to vypovídá o nadčasovosti a jedinečnosti celého díla. Pro mě osobně to je i jeden z nejlepších filmů (teď tím myslím zároveň celou trilogii), který kdy byl natočen. V této trilogii člověk vidí to nejhezčí z filmařského řemesla a za to jsem Jacksonovi neskonale vděčný.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Povedený závěr trilogie, co svou podmanivou atmosférou (hlavně hudbou v povedené kombinaci se skvělou kamerou) a pomalejší tempem strčí dva své předchůdce do kapsy.

Víly z Inisherinu (2022)

Za mě jedno z nejvíce vystihujících existencionálních melodramat.

Barbie (2023)

Určitě je to posun od šílených Barbie seriálů a možná by to mohlo být i správným směrem, kdyby to vlastně nepropagovalo korporaci a to proti čemu na první pohled film má bojovat. Plus se mi zdálo, že se film nemohl rozhodnout, jestli bude pro tu část mladšího nebo dospělého publika. K tomu je ten hlavní point filmu tak evidentně a tak jednoduše podáván, že jsem si připadal jak na základní škole. A díky tomu to vlastně byla celou dobu nuda, až na herecké výkony Goslinga co tady vynikly. Ale co hůř, myslím si, že to nakonec celé působilo silně antifeministicky. Neupevňuje náhodou film všechny gendrové stereotypy a předsudky co máme jak o maskulinitě, tak o feminitě? A nevyhraje nakonec vlastně CEO, který zde znázorňuje nejvíce toxickou maskulinitu a to nejhorší z patriarchátu? Neukazuje to boj o rovnost vlastně jen jako nutný střet dvou světů, kde může zvítězit jen jeden a kde role jsou prostě dány, ať zvítězí kdokoliv? Podle mě to je product placement movie, co se skrývá za aktivistické dílo, ale přitom to je reklama jak na samotný produkt, co si teď naivní mladší a zaktivizovaná část půjde koupit a na paradoxně na patriarchát a na svět ve kterém žijeme, protože ho celou dobu dělá vlastně atraktivním. Takže congratulation prezidentovi Mattelu (ať už to je kdokoliv).

Invalida (2023)

Super úlet, i bez fantasy či sci-fi prvků mi toto hodně přišlo jako knihy řezníka z Bruntálu Františka Kotlety. Jednoduchý příběh, super kulisy, temná a syrová atmosféra a jeden nepravděpodobný hrdina, co zmákne vše.

Oppenheimer (2023)

Herecky dokonalé, řemeslně dokonalé, umělecky geniální a se spoustou vrstev a rovin, co asi všechny člověk nemá při prvním shlédnutí šanci pochytit. Je to natočený typicky Nolanovsky, ale tentokrát to má už tak v malíku, že 'Nolanovská mozaika'  kdy se prolínají různe časové a dějové linie, je jen vedlejším a geniálním efektem, co slouží účelům ostatních prvků filmů. To co zde bylo pro mě to hlavní je ta historická výkladní skříň, psychická analýza Oppenheimera, skvěle podány stále aktuální otázky ve vědě, ale hlavně ten tíživý pocit, že za všechny činy neseme zodpovědnost a to jak v krátkodobé tak dlouhodobé perspektivě a co vše může naše zprvu třeba i nevinné nadšení a prvotní zaslepenost při objevování něčeho nového způsobit. Tenhle film by šel asi rozkouskovat na jednotlivé úseky a ty každé do hloubky analyzovat, ale to již nechám na jiných a teď se těším na druhou projekci. Ed.: Ano, druhá projekce to potvrdilo, za mě je toto Magnum Opus Nolana.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

A prý že už nejde natočit žádný čistokrevný a originální akční film bez velkolepých a ještě velkolepějšich scén a střetů. Zde je důkaz, že jde, žádná přemrštěná akce, co se snaží překonat nemožné - jen závod s protivníkem, co je ze své podstaty vždy o pár kroků dopředu (v Benátkách za mě jedna z nej honiček, co jsem ve filmu viděl) a originální soupeř. Do toho klasicky skvělé kulisy, herecká esa, výborný vizuál a další věci, co jsem u této série zvyklí.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Tady asi nemůžu objektivně hodnotit, protože se jedná o mojí citovku. I přes silný fan servis, jsem dostal co jsem chtěl a co mi tak chybělo u čtvrtého dílu. A zároveň přes očividné nedokonalosti, jsem si to užil podobně jako doteď nepřekonané první 3 díly (které mě mimochodem jako malého nadchli pro historii a to v budoucnu určilo i mou profesní dráhu), takže nebudu nad tím přemýšlet moc do detailu a užiji si pocit z prvotního a asi i trochu povrchního požitku :). A btw jedno z nej zakončení, co jsem po dlouhé době viděl.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Kdeby nebylo hrozných hereckých výkonů, tak bych se nebál dát ani ty 4 hvězdy. Film se skvělým vizuálem, průměrným příběhem, super padouchem (hlavně pro ty kdo zná Marvel universum trochu víc) a hlavně film, co se umí sebeparadovat a nebere se moc vážně. Takže za mě po delší době alespoň jedna Marvelovka, co jsem si užil :).

Pánský klub (2022)

Už asi podle jména filmu a toho že se jedná o českou 'komedii', jsem měl tušit, co mě čeká...