Já jsem vrah - Záležitost života a smrti (2018) (epizoda)

Poslední episoda první série je stejně jako ta první malinko odlišná od toho zbytku, což se i promítá očividně v horším ohodnocení. Jako by diváci byli zásadně proti, aby vězni co chtějí umřít rukou popravčí čety si tento způsob odchodu nezasloužili. Za mě je to výborné happy endovské zakončení nadprůměrného dokumentového cyklu. Wayne Doty prosil o trest smrti? Dostal ho! Chce raději elektrické křeslo na úkor injekce? Obavám se, že tady to asi neklapne... :)

Já jsem vrah - Život s následky (2018) (epizoda)

Další hutný a povedenější příběh z divokých 90satých let. Samotný popis vražedného činu na mě působí jednoznačnou záležitostí. Vražda byla předem důkladně naplánována, bylo tam X možností kdy se od ní mohli aktéři oprostit a i přesto ji vykonali do zdárného konce. To že Joshua Nelson měl těžké dětství ve kterém byl prakticky celou pubertu sexuálně zneužíván svým otčímem ještě neznamená, že musí jít a zákeřně napadnout kamaráda. Tyto dvě situace spolu prakticky nesouvisí a i když se tím režisér snaží vzbudit u diváka soucit pro obžalovaného, tak má smůlu. S trestem smrti v tomto případě všemi deseti souhlasím.

Jana a zapomenuté město (1987)

Můžeme se vsadit, že ještě dnes bych možná vyhrabal ze zaprášené krabice na půdě, originalní VHSku toho to filmu s jeho příšerným českým dabingem. Nostalgie mi poroučí hodnotit ještě o hvězdu výše, ale rozum přesto vítězí, protože tento film si ji rozhodně nezaslouží. Pravda, je to jeden z mých filmů mládí a viděl jsem ho opravdu mockrát, což má za následek uvíznutí některých scének v mé hlavě, které se z drtivy většiny opírají o erotiku. Komediální vložky sem tam pobaví, ale je jich pramálo a většina vypadá trapně. Bohužel ani akci krom úvodní scény tady opravdu nehledejte, vše je točeno až parodicky a s takovou lehkostí, že člověk se musí škodolibě pousmívat.

Jan Koller: Příběh obyčejného kluka (2022)

Tento dokument jsem vyhlížel už dlouho před jeho premiérou a děkuji všem kteří si dali tu práci na jeho natočení. Hrozně cením ony novodobé záběry přímo z míst, kde se vše před mnoha lety odehrávalo, raritní archivní záběry ze zápasů a také komentáře lidí, kteří u toho mohli tehdy být a tuto cestu s Honzou Kollerem prožívat. Ty dvě hodinky utekly strašně rychle a klidně bych snesl i delší stopáž. Škoda jen, že se streamovací distribuce ujalo pouze zatím české Voyo a né i někdo s větším dosahem ve světě...

Jednotky SS (2018) (TV film)

Hezky zabarvené dobové záběry jsou určitě největším tahákem toho to dokumentu. S ohledem na časovou stopáž nečekejte nějaké podrobné informace, ale spíše letmý průlet od vzniku až po konec této nechvalné německé organizace. Potěší i těch pár vzpomínek přeživších, kteří k celku přidají i nějakou tu novou malou informační hodnotu.

Jimmy Savile: Britský horor (2022) (seriál)

Na můj vkus trochu zbytečně časově přetažený dokument, který ovšem skvěle čerpá z dobových záznamů. Ani se mi nechce pomalu věřit, že někdo takový dokázal takto dlouho zneužívat malé děti bez podezření druhých. Jediná škoda, že se nedožil soudního procesu a nevychutnal si tu hanbu a nenávist lidí na vlastní kůži. Pohlavně zneužít 400 dětí a umřít jako mnohými milovaný člověk je asi sen každého pedofila. Samozřejmě on sám toto tvrzení naprosto tvrdě popíral a to až do své smrti, takže tu budou vždy existovat malé dílky pochybností.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Položka 36 (2022) (epizoda)

Jsem zvědavý na další epizody toho to rádoby temného seriálu, protože Lot 36 mě rozhodně divácky nezklamal. Pěkná kamera, k tomu lehce mrazivá atmosféra a ono špinavé prostředí všude kam vaše oko dohlídne, dotváří gradující a ani né hodinovou hororovou idylku. Příběhová linka s druhou kóji tu sice je zbytečná, ale alespoň jsem mohl vidět paní E. Carrillo opět hrát, což mě jakožto fanouška původního Predátora potěšilo.

Kajínek (2010)

Nejzajímavější na filmu Kajínek je bezesporu jeho vizualizace, která očividně hojně čerpá zejména ze zahraniční tvorby, což je na české poměry trochu překvapení, protože tady se takové to obrazové pojetí moc nenosí. Bohužel scénář dojíždí na to, že je prakticky limitován skutečným příběhem a zajímavých zvratů tady proto uvidíme pramálo. Když už dojde na nějakou tu přestřelku nebo akční pasáž, tak je film u konce s jasným poselstvím o 100% Kajínkově nevinně. Hádám, že tady byl záměr jednoznačný, ale nic to nemění na faktu, že to je jen další nošení dříví do lesa. Hlavní herecké obsazení je však perfektní a jde vidět, že to řada znich vzala opravdu vážně, bohužel v něm zustává to češství a člověk, který je namlsán zahraničními velkofilmy prostě nemůže nevidět ty amatérské chybičky. Nicméně na české poměry slušný akční film, který dojíždí na limitovanou reálnou předlohu, bohužel se srovnáním třeba s francouzskou produkcí máme ještě co dohánět.

Kamelot (2011) (pořad)

Tento pořad mi v televizi chyběl a doposavaď jsem nevynechal ani jednu odyvysílanou diskuzi. Je sice pravdou, že tu už byl a vlastně i nadále je jiný podobný avšak oproti Kamelotu hodně odlehčený pořad Na slovíčko, který nyní trochu ustupuje od tématu fotbal / hokej a zaměřuje se na jiné sportovní odvětví. Hodně se bavím nad telefonáty od díváků a i zvolená moderujicí dvojice Míra Bosák či Robert Záruba zatím nezklamala a doufám, že i nadále zůstane pouze u téhle dvojice a Čapek bude tentokrát tvrdnout u toho svého Studia fotbal. :)

Karanténa (2008)

Asi se nevyhnu srovnání toho to amerického coveru a španělského originálu, když jde prakticky o totožné filmy a oba dva jsem viděl. Už podle hodnocení by vás mělo trknout, že bych měl vesměs házet špínu pouze jedním směrem. Počítám s tím, že Quarantine dostal a i nadále bude dostávat vyšší známky od diváků, kteří doposavaď neměli možnosti zhlédnout REC. Hlavním rozdíl vidím ve vyprávění, které je v Quarantine daleko svižnější a tím trpí i atmosféra. Jelikož film posrádá jakoukoliv hudbu, měli by být tyhle záběry točeny zlouhavěji. Jinak je to skoro totožné až na pár odlišností a scénařového zmatku na konci, který jsem nepobral ještě teď. Oukej akce je čistokrevní kopírka konce z RECu, ale jelikož se nákaza vydala jinou cestou, tak to bylo nelogické. Kašlu na to dám přeci jen 2 hvězdy ikdyž byla doba, kdy jsem chtěl nafařit bez keců jednu, aby amíci věděli, že kopírovat se nemá a špatně už vůbec né.