To (2017)

IT je po fiasku akým bolo tohtoročné filmové spracovanie Dark Tower (Ktoré bolo na míle vzdialené Kingovej knihe) doslova balzamom na dušu (A to ako pre bežných divákov, tak aj pre znalcov knižnej predlohy). Hneď na začiatok treba pochváliť Billa Skarsgårda v roli tancujúceho klauna Pennywise-a. Dovolím si povedať, že hravo prekonal pôvodného klauna z roku 90 (Ktorého stvárnil Tim Curry) ba čo viac na jeho mrazivý úsmev nezabudnete ešte najbližší týždeň pokiaľ nemáte radi klaunov aj dva. IT taktiež disponuje naozaj skvelou atmosférou 80. rokov, ktorá sa miestami dá naozaj krájať (Scéna v pivnici, pred finále v strašidelnom dome). Keď sme už pri tej atmosfére, tak treba jednoznačne pochváliť aj hudbu Benjamina Wallfischa vďaka, ktorému som si mohol vypočuť ten najoriginálnejší a zároveň aj najmrazivejší soundtrack aký tu za poslednú dobu bol .Atmosféra síce skvelá je ale nejaké komplexné strašenie vo filme nenájdete. Napätie takmer žiadne (Opäť nepísané pravidlo Hollywood-u deťom sa nič stať nemôže. Aj keď ikonický úvod s kanálovou konverzáciou naznačoval, že by tentokrát mohla striekať aj detská krv, tak nič také sa nakoniec nedostavilo.) a strach jednoducho pociťovať nebudete (Aj keď príjemne sa pri niektorých scénach cítiť nebudete.) Najviac zamrzel asi origin Pennywise-a. Urobíte si síce menší obrázok o tom čo vlastne je ale je toho jednoducho žalostne málo pritom to začínalo tak skvelo. (Som si istý, že kniha mi toho v tomto ohľade ponúkne omnoho viac). Modernejšia adaptácia IT je jedna z tých lepších podľa kníh Stephena Kinga. Každopádne sa však teším na druhú polku knihy, ktorá sa k nám má dostaviť už v roku 2019 (Dúfam, že dovtedy stihnem prečítať knižnú predlohu) a, ktorá by mohla ponúknuť už solídne strašenie. Samozrejme za predpokladu, že to autori nezmrvia (Tak ako to zmrvili aj v roku 90).

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Pre mňa osobne stratili posledný piráti svoje kúzlo. Vizuálna stránka filmu je síce skvelá (Tých 200 miliónov je v tom naozaj vidieť) a nudiť sa rozhodne nebudete, pretože sa neustále postavy niekde presúvajú až prídu na miesto kde bojujú (Tentokrát ale väčšinou na lodi). Akčné scénky sú v tomto diely už jednoznačne prehnané ale za to o to viacej zabavia, len pri nich musíte vypnúť mozog nakoľko inak vám budú pripadať až neuveriteľne hlúpe (Áno narážam hlavne na úvodný heist alebo na scénku s gilotínou). Jack samozrejme bavil akurát bol v tomto diely neustále pod parou čo mu ubralo na   charaktery i na inteligencii čím vlastne degradovali zaujímavosť jeho postavy. Antagonista solídny akurát trailer sľuboval nejaké temnejšie spracovanie ale to sa bohužiaľ nedostavilo. Aj tak ale kapitán Salazar nenudil a bol solídnou náhradou za Blackbeard-a (Davy Jones ostal neprekonaný). Záverom len dodám, že som odchádzal z kina pomerne sklamaný. Jedná sa síce o solídnu letnú pop-cornovku ale od pirátov som jednoducho očakával viacej. PS: Po záverečných titulkoch sa vo filme nachádza ešte jedna scénka, ktorá na mňa osobne ale pôsobí ako scenáristická chybička, ktorá keď sa nad ňou trocha zamyslíte prestane dávať zmysel. Načo potom všade promovať, že ide o posledný diel ságy keď aj tak si necháme zadné dvierka pre pokračovanie.

Temná věž (2017)

Zasa raz sa podarilo filmovým tvorcom úplne sprzniť knižnú predlohu. Autori si zjavne prečítali len "obsah" prvej knihy (Gunslinger) a rozhodli sa ignorovať úplne všetko čo sa v nej stalo. Rolandovu cestu za Temnou Vežou zaobalili do ohranéhu príbehu o pomste a všetko podstatné vynechali. Zle vykreslili postavy, charakter Waltera O'Dimma (Muž v čiernom) zničili úplne a vzťah mezdi Jakeom a Rolandom je len načatý (Vynechala sa taktiež veľmi podstatná časť o proroctve). Samozrejme platí, že ak ste neznalci knižnej predlohy tak tieto veci vám môžu byť ukradnuté. Po remeselnej stránke na tom film nie je najhoršie. Vizuál je ale čisto béčkový čo je na prvý diel epickej fantasy určite škoda (Na druhej strane sa však po tomto trapase druhého dielu nedočkáme. Možno reboot??) ale stále sa nepohybujeme v televíznych vodách takže si to akú takú úroveň drží. Čo ale musím pochváliť sú akčné scénky. Tie sa totižto ako jediné držia knižnej predlohy. Nie zasadením ale vykreslením Rolanda. Sú rýchle, dynamické, majú solídnu kameru (Nič roztrasené čo je určite dobre). Autori si však ani tu neodpustili niekoľko cliché (Najmä scéna s Rolandovým pomalým prebíjaním). Vysporiadanie s s Mužom v čiernom je fajn ale opäť ignoruje všetko čo je v knihe. Pre mňa osobne je Dark Tower sklamaním. Fanúšici knižnej predlohy uronia slzičku, že neuvidia ani jednu stránku z knihy prevedenú na filmové plátno a patrične si aj v recenzii zanadávajú. Tí ostatnú dostanú priemernú fantasy, ktorá skôr pôsobí ako trailer na knihu. Film načne zaujímavý svet a po jeho dopozeraní budete chcieť z neho spoznať viac. V tomto prípade vám to môžem určite doporučiť.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Ďalšia Marvelovka si to valí v rovnakom duchu ako tá predošlá. Scenár nie je zrovna najsilnejšou stránkou filmu (Spider-Boy niečo pokazí a samozrejme v tom momente príde zachrániť situáciu pán Stark. Ďalšie perličky scenáristov - máme super-ultra-turbo modernú technológiu a jediné čo nás napadne je vykradnúť bankomat, vážne tlieskam. A moja obľúbená scéna kde mladý 15-ročný chalan za pár sekúnd obíde obranný mechanizmus Tonyho Starka). Ak si ale odmyslím klasicky jednoduchý scenár na úrovni stredoškoláka tak som bol pomerne spokojný. Akčné scénky sú príjemne natočené, tie milióny v nich sú cítiť prostredníctvom výborných špeciálnych efektov a aj celkovej choreografickej kvality bojových scén. Spidey sype jednu hlášku za druhou aj keď niekedy mu to nevydá a vyhodí so seba poriadny cringe (Ak by ste výraz nepoznali tak to znamená, že vám bude za toho hrdinu trápne). Marvel taktiež konečne vystihol pravú podstatu Spider-Mana. Je to proste nerd a tomu aj vypovedajú jeho záujmy a správanie sa (Stavba Death Star ma ako fanúšika Star Wars naozaj potešila). Antagonista opäť archetypálny, bez poriadnej šťavy a náboja ale na to sme si u Marvelu už zvykli. Vo filme má asi len 6 scénok a z toho sú 3 bojové takže vlastne ani nemáte možnosť sa mu poriadne dostať pod kožu a pochopiť jeho myšlienky a všetky motivácie (Možno nabudúce alebo dokonca v samostatnom Origine?). Celkovo je ale pre mňa Spider-Boy príjemným prekvapením a budem mu do budúcna fandiť, len aby Marvel konečne získal nejakých kvalitných scenáristov lebo koncept neoriginálneho, scenára a dobrého vizuálu zrezaného solídnym humorom nemôže vydržať večne. Alebo snáď môže? PS: Pán Stan Lee nechýba. PS2: Po titulkoch nasleduje ešte pár scénok, tak si poseďte. PS3: Ten pocit keď zistíte, že Spider-Man je mladší než vy :( (No čo nemôžme byť večne mladý)

Imperium (2016)

Imperium prišlo s naozaj zaujímavým nápadom. O nacizme a o tom aký je zlý síce počúvame pomerne často ale o agentovi zelenáčovi, ktorý sa musí medzi nich infiltrovať a navyše v súčasnosti je niečo čo tu ešte nebolo. Nápad to bol síce dobrý ale s jeho prevedím je to omnoho horšie. Nemám ani tak problém s tým, že réžia, a kamera patria skôr do televíznych vôd. Môj najväčší problém spočíva v nevyužití plného potenciálu scenára. Všetko je vo filme ukázané len v náznakoch aby to nikoho neurazilo poprípade nedaj boh nepohoršilo a aby film dostal prívetivý Rating. Dostať túto tému zručnejší režisér, ktorý sa nebojí ísť do extrémov a ukázať niektoré veci naozaj explicitne šlo by o výbornú záležitosť, ktorá by sa navyše zaoberala vážnou problematikou. Takto ide len o mdlú krimi v ktorej miestami exceluje Daniel Radcliffe ale celkovo zaujímavosť a originálnosť konceptu zostala nevyužitá čo je určite škoda. Možno nabudúce s nejakým lepším režisérom.

John Wick 2 (2017)

Takže toto všetci s takou radosťou ospevujú?? V žiadnom prípade netvrdím, že ide zlú akčnú comicsovku ale tých 80% (aktuálne už len 77) mi príde trošičku prestrelených. Samozrejme akčné scény majú našlapaný hudobný sprievod, skvelú kameru a zároveň sú aj brutálne a užijete si ich. Problémom pre mňa ale je ich rovnaká štruktúra. John nabehne do miestnosti vystrieľa každého kto sa pohne a nábojmi rozhodne nešetrí. Vtrhne do novej miestnosti tam zistí, že mu došli náboje a zláme teda pár rúk aby sa dostal k novým zbraniam. Takto sa to opakuje aj niekoľko minút až kým akcia neskončí. Jednotka bola v tomto ohľade omnoho nápaditejšia a kreatívnejšie. Dvojka má bohužiaľ len jednu naozaj solídnu vyvražďovačku, ktorá stojí za to a ostatné sú len cez kopírku. Ako ste mohli usúdiť už z okolitých komentárov tak príbeh je klasický typu: Nikto nie je priateľ tak zabi všetkých takže nič z čoho by sa vám zapálili mozgové bunky. John Wick Chapter 2 je síce slušným pokračovaním ale ten ošial určite čoskoro pominie nakoľko ide len o akčnú výplachovku, ktorá však určite patrí k tej vyššej triede ako väčšina tohto ročných filmov rovnakého žánru.

Mumie (2017)

Tom Cruise si na staré kolená chce dokázať, že stále ma na to hrať v akčných popcornovkách a zatiaľ čo v Mission Impossible mu to ako tak vycházda tak reboot Múmie sa príliš nevydaril. Začiatok však sľuboval dobrodružnú jazdu ako v klasike z roku 99. Príjemný úvod bohužiaľ veľmi rýchlo vystrieda digitálny bordel a nudou sršiace pasáže. A Cruise nech sa snaží ako sa snaží tak ani svojimi "vtipnými" (aj keď ich je len ako šafránu) hláškami a ani svojím šarmom film nezachráni. Russell Crowe mohol byť zaujímavým spestrením filmu. Jeho postava je však zle vykreslená a ani jeho premena nestojí za veľa. Ak má byť toto začiatok obrovského Dark Universe, ktoré Universal pripravuje tak mu dlhú budúcnosť nepredpovedám. Osobne si myslím, že ak ďalší film z tohto univerza nebude absolútna bomba tak celé zanikne ešte predtým ako stihlo poriadne začať.

Voják 2 (2009)

Prečo sa vlastne robia zlé filmy?? Predsa pre to aby mohli vznikať ich ešte horšie pokračovania, ktoré neduhy predchodcu vyzdvihnú na úplne novú úroveň a vy si vlastne uvedomíte, že tá jednotka nebola až tak zlá. Vojak 2 je príkladom presne takého pokračovania. Nenápaditá až ubíjajúca akcia s otrasnou televíznou kamerou (Po trapase akým bol Vojak s Johnom Cenom sa ani nečudujem, že film dostal malý rozpočet) a naozaj príšernými výkonmi. Ted DiBiase Jr. hrá celý film s jedným kamenným výrazom a jeho jedinou úlohou je odoberanie nepriateľovej krvi a bozkávanie jeho nie veľmi sympatickej partnerky. Naozaj dúfam, že sa nejakému "nádejnému" režisérovi spolu s "kreatívnym" scenáristom nepodarí získať nejakú novú wrestlingovú hviezdu (Batista aj Austin sú už chvála bohu mimo hry) a nevznikne tak ďalšie pokračovanie. PS: Moje prosby neboli vypočuté a už aj zapínam trojku s naozaj originálnym názvom Homefront.

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Málokedy sa stáva, že pokračovanie býva lepšie ako predchodca. Druhá Annabelle je však presne tou výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Opäť sa však jedná o slabší odvar temného Conjuring pričom napätie tentokrát kazí najmä fakt, že objektom strašenia sú hlavne deti a tak dopredu viete, že podľa nepísaného pravidla filmov sa im nemôže nič stať. Ľakačky (Alebo ak chcete JumpScare-i) sa väčšinou minuli účinku (Čo už u mňa býva zvykom takže u vás to môže byť iné) ale atmosféra sprevádzaná creepy soundtrackom tento fakt bohato vyvážila. Z hereckého obsadenia sklamala najmä Miranda Otto, ktorá pôsobila nevýrazne a hlavne ako postava dostala žalostne málo priestoru. A aj keď sa jedná o Creation tak sa toho o zlovestnej bábike mnoho nedozvieme. Dostaneme síce krátky asi 10 minútový origin, ktorý ale pre mňa osobne pôsobil odfláknuto a nedostačujúco. Z celého prequelu však najviac potešil teser na Valaka, ktorý by mohol byť tým najstrašidelnejším čo nám Conjuring univerzum doposiaľ ponúklo.