Harvey (1950)

Tá najrozkosnejšia rodinná komédia, akú som videla za veeľmi dlhú dobu. Musím upozorniť na pár viet z Harveyho: 1., Wilson: [reading from an encyclopedia] "P O O K A - Pooka - from old Celtic mythology - a fairy spirit in animal form - always very large. The pooka appears here and there - now and then - to this one and that one - a benign but mischievous creature - very fond of rumpots, crackpots, and how are you, Mr. Wilson?" 'How are you, Mr. Wilson?' Who in the encyclopedia wants to know?" :-)), 2., Elwood P. Dowd: "Years ago my mother used to say to me, she'd say, 'In this world, Elwood, you must be' - she always called me Elwood - 'In this world, Elwood, you must be oh so smart or oh so pleasant.' Well, for years I was smart. I recommend pleasant. You may quote me." Priznám sa, že by som prijala takého Harveyho mať doma. A vlastne, Jamesa Stewarta tiež.

Anatomie vraždy (1959)

Rečnícky výkon Jamesa Stewarta bol proste úžasný (on a súdne procesy k sebe tak nejak patria; z kúskov,čo som s ním videla, o tom svedčí najmä jeho raňajší Mr. Smith Goes to Washington), ale treba sa pozrieť pravde do očí - 160 minút je dosť. *Spoiler* Rada by som dodala na koniec svojho komentáru ešte jednu otázku pre tých, čo zhliadli Anatomy of a Murder: Seriózne, kto z Vás je stopercentne presvedčený o tom, že Frederick Manion bol uznaný nevinným zaslúžene? Ak mám byť úprimná, keby by som bola v porote ja, bola by som za jeho uväznenie. Avšak asi to tak má byť a ja zostanem na pochybách a nepresvedčená.

18 Year Old Virgin (2009)

Najväčšia kravina, čo som videla od Silvestra (avšak keď to porovnám s tými zázrakmi, for example Virgin High, tak to bolo znesiteľnejšie). Uznávam, že ten bobor bol strašidelný :-)

Diplomová práce (1996)

Oceňujem hlavne schopnosť vyvolať napätie (u mňa sa prejavovalo najmä "sedacím komplexom", t.j., že som neustále musela sedieť na jednej z nôh až pokým som do nej nedostala kŕč, a intenzívnym obhrýzaním nechtov) - ako seriózne, pri Angelinej snovej pasáži, v ktorej jej Bosco držal nôž pod krkom, sa to priam nedalo vydržať. On the other hand cca jeden a pol hviezdičky u mňa strhol trochu-viac naivný dej, ktorý sa po toľkých thrilleroch posledného desaťročia dal ľahko predvídať.

Milionář z chatrče (2008)

Ach, cítim, že som sa nechala oblbnúť. Ale vôbec mi to nevadí. Bol to krásny príbeh. A veľmi sa mi pozdával Dev Patel.

Já a moje příšera (2007)

Pretiahnuté, okukané a umelé, ale stále cute. Môžem za to, že mám rada legendy? A tá o Nessie ma vždy fascinovala.

Svět podle Lelanda (2003)

Lelandova povaha bola naozaj veľmi zaujímavá, Ryan Gosling skvelý a síce je môj konečný dojem ten, že film je istým spôsobom nedotiahnutý, páčil sa mi.

Provaz (1948)

Hlavná, takpovediac revolučná, myšlienka vraždy, ktorú môžu páchať beztrestne "nadradení jedinci spoločnosti" pre vyššie ciele (aspoň väčšinou) propagovaná slovne najmä Rupertom Cadellom (James Stewart), mi pripomína Dostojevského Zločin a trest (v jednej scénke to bolo i zmienené), avšak v Hitchcockovom prevedení, hercami a krátkou stopážou dokonca naberá na príťažlivosti.

Lev v zimě (1968)

The Lion in Winter je prazvláštna historická dráma, ba až natoľko, že by som ju zaradila skôr medzi psychologické filmy typu Who's Afraid of Virginia Woolf? či A Streetcar Named Desire (i keď nepredpokladám, že podobných absurdít - vydarených - je veľa). V celom filme dominujú rozhovory postavené najmä na báze tragédií, ktoré sa odohrali v minulosti, výkony hlavných protagonistov (dokonalé bolo, keď sa všetci nasáčkovali do jednej miestnosti:), parodizácia rodinných vzťahov a úplný obraz dotvára komornosť filmu pripomínajúca divadelnú scénu. I keď počas trvania na Vás dopadne pravdepodobne väčšmi ten dramatický ráz, záverečný obraz vyvolá úsmev na tvári a Vy spokojne vypnete film ;)