Ospalá díra (1999)

Pohádka pro dospělé, super dílko Tima Burtona a jeho dvorního skladatele Dannyho Elfmana. Po dlouhé době skvělá role pro Christophera Walkena, i když většinu filmu nemá hlavu. PS: Spravedlnost a dobro vítězí ve chvíli, kdy Casper VanDien zmírá k popukání potupnou smrtí;)

Tváří v tvář (1997)

Nejlepší Hollywoodský kousek Johna Woo, aneb takhle volné ruce při práci už nikdy nedostal a taky to podle toho dopadlo. Osobně mám dojem, že záporná role Cageovi seděla líp, ale Travolta byl minimálně tak dobrý jako v Operaci: Zlomený Šíp (to znamená hodně dobrý). A Pollux Troy byl prostě kouzelný, na to že to byl paranoidní sociopat:) Bez váhání bych tady udělil Oscara za design zbraní, ty dvě zlaté krásky mě provázejí v myšlenkách na zbrojní pas už pěkně dlouho;) A když je řeč o kráskách - komu se nelíbí Gina Gerschon, ať jde k šípku. Takže... Čau, brácho, a napiš mi někdy...:) PS: OST=John Powell=klasa. PS2: Po deseti letech je to pořád stejná palba jako tenkrát, když mi bylo nějakých patnáct. Ne snad zlatá klasika, ale rodinné stříbro akčního žánru rozhodně;) 80%

Con Air (1997)

Co jednoduchého a výstižného o tom napsat? Snad jen "Zdar tvý práci", Simone Weste, tohle se ti povedlo. Hvězdná sestava Trejo, Buscemi, Rhames a Malkovich tvoří polovinu úspěchu filmu. Tu druhou samozřejmě Cage, Cusack, hudba a v neposlední řadě i růžový králíček:) Po letech stále stejně dobrá nevázaná zábava hodná 80%.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Máme radost? To si piš, že máme radost, takovýhle film patří do zlatého fondu kinematografie...jedním slovem geniální, dvěma slovy Winston Wolf:) Takže, vážení přátelé, nezapomeňte, že úcta k starším je projevem vychování, a proboha v tom nehledejte hlubší smysl, takové to nahlédnutí do světa drsných gangsterů, kteří i přes svůj amorální život mají jistý zvrácený kodex cti. Nebijte mě, tohle mi tvrdil jeden "intelektuál" z našeho gymplu. Co jsem mu na to mohl říct jiného než: Enyky benyky kliky hec...

Goldfinger (1964)

Do you expect me to talk? No, Mr. Bond, I expect you to die. V celé Bondovské sérii je jen málo tak kultovních hlášek jako v Goldfingerovi. Nikde jinde nedostal skvostný Aston Martin DB 5 takový prostor a s titulní písní od Shirley Bassey může soupeřit snad jen Goldeneye Tiny Turner. Není divu, že Britové tvrdí, že Gert Fröbe je jediným Němcem, který kdy dobyl Británii. Naprostá klasika špionážních filmů, s charizmatickým Connerym ve vrcholné formě. Prostě to nejde jinak - *****.

Dnes neumírej (2002)

Podle mého názoru skvělý jubilejní Bond s jednou příšernou digitální scénou. Názory na Madonin úvodní song jsou značně rozporuplné, já osobně tvrdím, že je velice dobrý, i když si z titulu "bondováckého maniaka" uvědomuji, že skladba není v bondovském stylu. Prolínání úvodních titulků (takřka klasické animované siluety sličných dam) s reálnými scénami má větší říz než tentýž prvek předvedený před bezmála 40 lety v legendárním Goldfingerovi. Lidé se dělí zhruba do dvou skupin - bondovští nadšenci (tj. lidé kteří s nadšením uvítají vtípek "Vanquish - Vanish", nepozastaví se nad banalitami typu řízená zástava srdce a inzerci světových značek přecházejí s úsměvem) a skeptici, sami sebe označující za realisty, kteří se budou po celý film jen ušklíbat nad tím, co za blbost ještě ten vyžilý donchuán předvede. Vzhledem k tomu, že patřím do první skupiny, hodnocení je takové jaké je - za akci, vtip a šarm, za hudbu (bondovské téma zní na španělské kytaře skvěle), za odkazy na starší Bondy, za Jinx a Michaela Madsena (uvítal bych více prostoru), za dredaře v metropolitním klubu:), a hlavně za Moneypenny;). Lee Tamahori obhájil své právo na život, o které v mých očích přišel naprosto tragickou prací na Along Came The Spider. Ale i tak mám radši TWINE;)

Mizerové (1995)

Mám jen jednu otázku: Whatcha Gonna Do s tímhle kouskem? Ano, ano, ano, je to popcornová záležitost, ale děj plyne pohodovým tempem, hrdinové jsou sympatičtí, padouši odporní a dívky krásné...prostě skvělá zábava, tak jak ji v méně patriotických okamžicích rozpoložení své popkulturní, leč stále celkem tvůrčí mysli Michael Bay umí. A ještě jedna věc - naprosto úžasná AC Cobra versus Porsche 911Turbo (když to říká Tyler tak to musí být pravda, aspoň co se Porscháků týká:)), za to je ta čtvrtá hvězda!!! A na závěr WARNING (to nemá nic společného s Warner Brothers;)): po našich luzích a hájích kolují nejméně DVĚ dabingové verze - z nichž, jak už to tak bývá, jedna je skvělá (tu jsem viděl dřív, a tu jsem také bral v potaz při psaní komentáře, Bad Boys se v téhle podobě vyskytovali na videu a HBO) a druhá příšerná (jako obvykle TV N@va a všechna vysílání Mizerů po tom).

Skála (1996)

Aleluja!!! chtělo by se zvolat, tento film má vše, co by měl mít...Conneryho v plné síle i se smyslem pro humor, Cage jako trochu komickou figurku hrdiny "proti své vůli" (ano, v této souvislosti je správně "proti jeho vůli";)), Eda Harrise jako charismatického generála, který, narozdíl od spousty podobných typů v mnoha jiných filmech, není ani na okamžik trapným pilířem amerického patriotismu, a hlavně pro militantní znalce filmů - Michaela Biehna coby velitele jednotky SEAL (který tu na pár minut JE za toho patetického vlastence). A pokud u dabingu překousnete "pár" ukrutných chyb v překladu ("omluva Generála Attorneyho", "Oko za oko!" nebo "vycvičená britská inteligence" katapultovaly překladatelku Ladu Křepelkovou a dabingového režiséra Václava Laubeho aka Miroslava Saice do dějin řemesla a srdcí tisíců pobavených diváků), čeká vás jeden z nejlepších akčních a hudebních zážitků, kterými se může stříbrné plátno pochlubit. Hans Zimmer odvedl pořádný kus práce, hned tak na něj nezapomenete. 90%

Ničitel Conan (1984)

Ani zdaleka nejde o takovou kvalitu jako u Barbara, přece jen najít dalšího takového protivníka jakým byl James Earl Jones se už nemohlo podařit...ne že by v nějakém jiném ohledu Ničitel dosahoval kvalit Barbara, to ani omylem:) Spíš než sledovat film bych doporučil sehnat si soundtrack, opět z dílny Basila Poledourise...

Barbar Conan (1982)

Nebýt Terminátora, stal by se Conan Arnieho nejlepší rolí. Skvělé převedení fantasy příběhu do filmu, co postava to perla... to sice nemusí na pět hvězd stačit, zvlášť když to o těch postavách platí jenom pokud o nich uvažujete jako o archetypech fantasy hrdinů a nečekáte od nich nějaké realistické emoce:) Ale ještě nepadlo ani slovo o Poledourisově hudbě, která je jednoduše řečeno pro daný film dokonalá. A kdyby i to bylo málo, vždycky mi imponovaly úderné prology a slibné epilogy:) Hrdiny jako Conana, Valerii nebo Subotaie nemůže Valhalla minout. Každá repríza u mě dokonale funguje, a že už jich bylo a ještě bude. Režisér Milius tady dokonale využil Arnoldovu prkennost a mluvu cizince, protože tak nějak by zřejmě Cimmeřan v krajích na jihu působil. Je to prostě srdcová devadesátka. PS: Sandahl Bergman je překvapivě původně tanečnice, což jde ve filmu vidět např. v All That Jazz (ano, až tak byla dobrá). A je na co se dívat;)