Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Animovaný
  • Krimi

Recenze (3 065)

plakát

Sisu (2022) 

Tleskám kreativitě scénáristy, řvu smíchy nad ahistoričností prakticky čehokoliv, co se objeví na plátně a souvisí to s Němci, a konstatuji, že slabá hodinka a půl (bez titulků) je dnes už trestuhodně málo vídané umění, zvlášť pokud jde o žánrové filmy. A tohle není nic jiného než přepálená "one man army Nazi killing spree" žánrovka, kterou zjevně tvůrci dělali s velkou radostí:) Westernová, resp. Tarantinovská stylizace funguje na výbornou, ale přesto ke konci už to všechno bylo i přes neskrývaně záměrnou přehnanost prostě moc. Ale i tak nelituji ani jediné minuty, kterou jsem u téhle brutální záležitosti strávil. Ryzích 80%.

plakát

Yes Day (2021) 

Rodinná komedie ze světa, který nemá s realitou nic společného. Navíc taková divně rozlítaná, což může být dané knižní předlohou, každopádně groteskní vedlejší postavy jsou naprosto WTF; a když měla zápletka vrcholit, tak to na mě nějak přestalo fungovat. Možná proto, že super mega cool hudební festival si představuju jinak než tvůrci Yes Daye:) A to mi věřte, že Jenn Garner mám rád od Alias až po Juno - to prosím neberte z hlediska času (to jsem vážně tak starý? :D ), ale žánrového rozpětí. Ke konci už toho prostě bylo moc, a kardinálně z toho trčela snaha hlavně neukázat nic, co by nebylo jak z cukrkandlu. Prostě bullshit na bullshit, a ne, nejsem ochotný to vykšeftovat za příhodné poučení pro moje vlastní děti, že mít za někoho zodpovědnost může znamenat, že z vás bude mít pocit, jak šíleně ho omezujete;) No a hraje tam Jenna Ortega, což ruku na srdce, je pravděpodobně - pokud Vám film nevybraly děti - hlavní důvod, proč se díváte:) K tomu se dá dodat jen to, že obdivuju práci maskérů, protože bych nikdy neřekl, že mezi tímhle a Wednesday uplynul pouhý jeden rok. Ale zpět k věci, jelikož jsem ani o paní jménem H.E.R. až do tohohle filmu nikdy neslyšel, vidím to tak na 50%.

plakát

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo (2022) 

To nejdůležitější na úvod: Nenechte se zlákat tím, že by snad mohlo jít o celovečení "původním stylem animovanou" verzi Mikuláše. Tohle je dokument o historii jednoho comicsu, respektive o jeho tvůrcích... a je animovaný;) Animovaný stejně jako comics, kterým je film prokládaný. Lépe tu myšlenku ale vyjádří věta, že z vizuální stránky Vám nejpozději při představě, že by to někdo opravdu všechno mohl zvládnout ručně, vypadnou oči z důlků;) Skvělé nápady, obsah pro celou rodinu, kdy rodiče dostanou spoustu "zákulisních" informací o Goscinnym a Sempém, spolu s velmi trefným "nastavením zrcadla", pokud jde o rodičovství a vztahy mezi dospělými, a děti zároveň s tím neuvěřitelnou (a stále pravdivou) švandu ze života malých kluků a holek. Film je tak nacpaný vším možným, že Vám ani nepřijde, že jsme bez titulků na nějakých mrzkých 80 minutách. Úžasná podívaná, ode mě 90%.

plakát

Predátor: Kořist (2022) 

Čistý žánrový požitek, který kupodivu ani nemá dnes "nezbytných" 145 minut:P Dokonce ani 120, a ani 100:) Skvěle vybrané zasazení, hrdinka, které nejde nefandit (plus věrný pes k tomu;)), promyšlené budování atmosféry, nápaditá akce, výborně padnoucí hudba, za ten nevysoký peníz v rozpočtu spousta "muziky", a samozřejmě taky kopec pomrknutí na fanouška série:) Naprostá spokojenost, která v téhle kategorii "zábavných filmů" znamená velmi solidních 80%.

plakát

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016) 

Elixír ryzí pozitivity, s (na svou dobu) úžasnou animací, tentokrát pečlivě vyšpekulovanými reáliemi, sympatickou hrdinkou, jejíž fyzická podoba dost odpovídá typické Polynézance a ne panence Barbie/princezně Else, a - především - dechberoucí hudbou včetně písní. Ty dokonale "přihrávají" sílu té které scéně, ať jde o vyjádření Vaianiny touhy následovat předky na moře, o Mauiho samožerskou etudu, nebo tak trochu děsivého obrkraba. Každá z nich je stylově jiná a opravdu jsem si je užíval. Hluboce smekám před Robinem Králem, který převedl původní texty do češtiny, protože se opět podařilo, že - podobně jako u Ledového Království (včetně dvojky) - české verze si vůbec nezadají s původními. Na čemž mají zásluhu i čeští herci/herečky/zpěváci/zpěvačky, že ano;) Zpátky k filmu: Vaiana je pro celou rodinu, dozvíte se něco o historii a legendách tichomořských ostrovů, nasmějete se nejenom praštěnému kohoutovi, občas vám maličko zatrne, a možná i nějaká ta slza ukápne, zvlášť pokud máte doma nějakou potenciální budoucí objevitelku:) A to všechno uteče jako nic. "Já jsem Vaiana z Motonui!" Naprostá pecka, 90%.

plakát

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023) 

Nové zpracování Tří Mušketýrů je podobně odvážnou aktualizací jako byl loňský Batman - možná mi to vytanulo na mysli kvůli posunu směrem k detektivní zápletce, možná kvůli větší syrovosti, která u aktuálního "Dumasova" díla číhá na diváka úplně všude. Ať už je to všudypřítomná špína (z prvního záběru z pařížských ulic téměř cítíte "autentický dobový zápach":)), upuštění od soubojů zabíraných ve velkých celcích, aby vyniklo ladné máchání meči, plášti na rukách apod., nebo třeba i prostý fakt, že Slunce si v tomto zpracování skutečně užijete jen velmi málo;) Kostýmní výtvarníci odvedli skvělou a naprosto nevděčnou práci, protože je mnohem těžší správně ušmudlat a natřepit obnošené hadry než nažehlit a nazdobit sváteční kabátce - což ovšem neznamená, že by oko divákovo bylo ochuzeno o honosné šatstvo při opulentních plesech. Až na to, že tentokrát je francouzský dvůr znázorňován v podstatě velmi umírněně, a největší párty se koná v sídle lorda Buckinghama:) Když už jsem zmínil královský dvůr - jak Ludvík XIII., tak královna Anna jsou naprosto úžasně zahraní, což ale platí v podstatě o všech hlavních postavách (počítaje v to i kardinála Richelieu, který tu mnohem věrněji realitě působí jako fyzickými neduhy oslabovaný vlastenec, než jako od pohledu zřetelně nebezpečný hráč - čti Charlton Heston:) ). Překvapivě je zde málo Milady, která to ovšem bohatě vynahradí svými převleky a mluvou hned v několika jazycích. Což mi připomnělo míru pozornosti věnovanou jazykové vybavenosti šlechty - vůdci protestantských vzbouřenců v konverzacích s Buckinghamem přecházejí z francouzštiny do angličtiny a zpět, totéž královna a Buckingham. S čímž souvisí důrazný apel - běžte rozhodně na titulkovanou verzi, atmosféře to velmi prospívá - zvlášť když mluví Eva Green;) Už to nebudu protahovat, jen shrnu, že noví Mušketýři (BTW střelné zbraně se tu skutečně používají, a ne málo:)) možná nebudou po chuti každému, ale rozhodně stojí za vidění. Já dávám 80% a velmi se těším na druhou část, ve které dost možná dojde i na skutečnou válečnou vřavu - a pomstu jedné nejen zhrzené, ale smrtelně nenávidějící ženy, ba možná že dokonce čarodějnice. Jsou to jen náznaky, ale nepřekvapilo by mne, kdyby se některé věci "vysvětlily" okultními prostředky;) A vlastně bych jednu věc vysvětlit chtěl já - proč se k sakru nechal "do Bible postřelený" titulní hrdina pohřbít?:D No ale to máte fuk, prostě 80% a už aby byl prosinec;)

plakát

Encanto (2021) 

Velmi rád bych se dočkal doby, kdy bude Oscar za animovaný film značit, že jde o skutečně nejlepší animák, a ne vizuálně nejvychytanější podívanou. Encanto je totiž typický příklad toho, když si vedení studia řekne, že když vystřelí díváky z kecek tím, co jim nahrnou do očí a uší (písničky tady opravdu stojí za to), tak je úplně jedno, že celý příběh bude prázdný blábol s obřím vývěsním štítem "Rodina je vše" - tím můžete argumentovat až do "alelujá", ale zkrátka tím nezamaskujete, že za ním vůbec nic není. Navzdory opravdu špičkové vizuální stránce víc jak 70% dát nemůžu.

plakát

Princezna zakletá v čase (2020) 

A pak že u nás nejde natočit fantasy. Sice bych ještě neřekl "pořádné", ale "zcela kompetentní vzhledem k rozpočtu" naprosto s klidem ano:) Sice zpustošení království znamená došky padající ze střech cca pěti stavení a pobíhání cca dvaceti vesničanů, ale nač chtít tyhle zázraky, když máte sympatické postavy (berte s rezervou u dvojice prince a princezny, kteří musí projít povinným vývojem;)), dobře zvládnuté "povinné žánrové položky" a působivé masky. Ano, sneslo by to maličko prokrátit, nechat proboha Slováky mluvit slovensky a celkově vylepšit postsynchrony, ale na červenou zónu to stačí i tak. 70%

plakát

The Batman (2022) 

Nový a dá se říci originální "tejk na" příběh Netopýřího muže, na kterém je v mém vesmíru nejzajímavější asi to, že definitivně rehabilituje Roberta Pattinsona jako herce. Ne že bych mu Twilight ságu zapomněl, ale už se jí můžeme smát jako tragickému mladickému pomýlení:) Naprosto mne uchvátil obrazový cit kameramana (a možná režiséra), a byť prostě v Batmanovi očekávám víc "comicsového nereálna" než jen mikrovysílačky, velmi rád si dopřeju pokračování. Atmosféra prohnilého Gothamu, větší důraz na jeho sociální rozměr, poněkud odlišná práce s osobou Thomase Waynea, a až fyzicky nepříjemné ztvárnění Riddlera... kdyby to nebylo tak nepatřičné, řekl bych, že "krása stíhá nádheru":) A co může být pozitivní překvapení pro všechny bez rozdílu - navzdory stopáži film plyne velmi dobře a jeví se podstatně kratší než lecjaký jeho nejenom comicsový konkurent. 80%

plakát

Základna (2019) 

Válečný film hraničící s dokudramatem, především mající skvělou atmosféru, kterou bych připodobnil k Black Hawk Down. Podobné je u Outpostu i odvíjení příběhu, kdy se podle jednotlivých velitelů ukazují problémy řetězce velení, různé pokusy Američanů udržet Afghánistán v jakés takés funkční podobě i v době po jejich plánovaném odchodu (jak to dopadlo ve skutečnosti, ponechávám stranou, názor ať si udělá každý sám), a akce je skutečně pomálu. Palbychtivým divákům vše bohatě vynahradí poslední třetina filmu. Navíc podle "insidera" se dvěma turnusy v Afghánistánu, kterého počítám mezi své přátele, je Outpost jeden z nejrealističtějších filmů, pokud jde o taktiku Američanů, stavbu základny, a takové ty vojensko-technické věci vůbec. Mě jako filmového fanouška zaujaly herecké výkony, které jsou... inu, tak dobré jako v Black Hawk Down, se kterým je tu spojovací článek v podobě Orlanda Blooma. Ten tentokrát není zelenáčem majícím malý (ale sakra zapamatovatelný - "Go, Blackburn, go!") štěk, ale dostal dostatek prostoru v první části filmu, a v podstatě si ji ukradl pro sebe. Tenhle film má v rámci svého žánru prakticky všechno, a dostane ode mě 90%.