Noc na Zemi (1991)

Bravissimo! Já už mam od Jima nakoukano, takže už vždycky vím, do čeho jdu. Jeho film jsou prostě delikátní, o pocitech. Nemají nijakou velkou pointu, ale dokáží velmi dobře vtisknout moc super chvíle. Noc na zemi je jen pět různých příběhu, které se stanou v taxíkách v pěti různých městech. Je na to příjemné koukat, Jim navic vtěsnal spoustu obskurních momentů a přídavných hodnot. Herci jsou naprostou báječní, Winona Ryder byla skvělá a Roberto Benigni nezapomenutelný. Nejvíc se mi asi líbilo Los Angeles a Řím, ale všechny mají něco do sebe

Chata v horách (2012)

Vlastně je to asi moje quilty pleasure v hororech. Dilema film co do hodnocení. Viděno už po třetí. Stále ale nemohu dát víc, jak tři hvězdy, ač bych rád dal čtyři. Kamerově super, docela ujetý a rozhodně zajímavý, tenhle film na to jde prostě jinak a je to strašně cool, poslední půl hoďka topova, ale ty nelogičnosti.. nedovysvětleni jistých části. Rad bych věděl trochou vic backstory k tomu, proč na zemi existuje spoustu duchů a dalších nadpřirozenych věcí. Nejvíc me zajímá ale, proč si hrajou tuhle hru s těma lidma. Jo musí trpět, jasný, ale proč kvůli tomu tohle divadlo. Levnější by as bylo je nechat mučit klasicky a pak obětovat. Další věc, která strhává hodnocení, je ten závěr. Takový plitký. Jinak je to super nápad, který se ale místy bere moc vážně, kdyby to bylo pojato vic jako parodie, tak tomu hned hodim další hvězdu.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Dilema hodnocení. Rozhodně to nejsou čtyři hvězdy, ale tři jsou též málo. Efekty a nápady byly moc fajn, vlastně mě to celkem bavilo a dokázalo mě to vrátit do čarodějnického světa, jen občas takový ty nelogičnosti. Co mé hodnocení ovšem strhává nejvíc je konec, který vlastně nic neuzavírá a ani nevytváří žádnou potřebu počkat si, co se bude dít v dalších dvou dílech. Doopravdy si ani neumím představit, jak je chtějí obsáhnout a bojím se, že to bude nastavována kaše. Trochu si říkám, ze je škoda, že postavu Mloka Scalamandra Rowlingová vic nezmiňuje už v Harryho Potterovi, prostě zmínky o něm v HP by byly moc fajn k utvoření většího celku, ač pár referencí se zde najde. ||| Po pár dnech přidávám jeden poznatek - ačkoliv se mi film celkem líbil, je to asi tím, že si skoro nic z dvojky nepamatuji, jen základní premisu, a proto jsem asi neměl potřebu přemýšlet nad tím, co vidím. Pravdou ovšem je, že děj trojky vlastně dohromady nic nevypráví a je sterilní. Ovšem Jessicu Williams si i po par dnech stále pamatuji - moc sympatická.

Mrtvý muž (1995)

Zajímavý film. Je to takové pomalé, ale vlastně to utíká jako voda, jen prostřední část je trochu hluchá. Podmanivá hudba dokresluje super obrazy. Není to vyloženě řachanda, ale dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Johnny Depp mi tu opravdu sedl, ještě chvilku o tomhle filmu musím rozjímat, protože se to vtírá do mysli...

Le Mans '66 (2019)

Dilema hodnocení, něco mezi 4-5 hvězd. Je to úžasně natočené, kamerové záběry vydařené, všechno to působí realisticky, film je určitě pro velké plátno, scénář vyveden do dokonalosti a zahrán perfektně, Christian Bale bravurní. Oceňuji, že se scenáristické poměrně drželi událostí, takové filmy já rád, když vás donutí hupsnout na Wikipedii a zjistit si historické informace, znamená to totiž, že Vás snímek zaujal. Není to stoprocentně přesné a taky je to trochu mínus. Ken Miles totiž pro Ford závodil už v 65', ale nedojel, film ovšem využil postavu Lea Beeba a udělal z něj záporaka, který Milesovi brání v závodění. Ve skutečnosti Miles závodil a Leo dokonce tým z 65' podporoval. Jde mi o odkaz člověka, který film znehodnotil pro to, aby měl nějakého záporaka. Líbí se mi ale, že se film nesnaží o klasické klišé, kdy závodník na úkor výhry zemře, sice by to asi způsobili větší emoce, ale líbí se mi, že na to jde jinak. V tom je ale pořád trochu háček. Závodník přece jen zemře, přesně tak, jak se to stalo doopravdy, ale ten konec je takový bez emocí, stane se to jako povinnost, ale neváže se k tomu stěžejní děj. Nevím, zda je to dobře nebo špatně, katarze na mě ale nedolehla, a proto je to dilema hodnocení. Ovšem film bych si i přes svou stopáž klidně dal znovu, kamerově je totiž opulentní a nejlepší na tom je, že se o to film úplně nesnaží, spíš je to produkt praktických efektů, takže ten konec budu brát jako umělecký záměr netočit podle klasických schémat a dám 5.

Léto 85 (2020)

Není to vůbec špatný film, herci jsou báječní, citové rozpoložení funguje velmi dobře, postavy zajímavý, zamilované štěně vs kluk, který si spíš hraje, jako bychom to někdy nezažili. Jen to vyprávění z pohledu vzpomínek u přelíčení je takové zbytečné. Tedy vyvrcholení, proč je náš hrdina vlastně souzen, je nic moc. Dal bych 4 hvězdy, ale chvilkama mě to nudilo, takže to nechám na třech - příjemná jednohubka.

Hellboy: Královna krve (2019)

To bylo hrozné. Režisér se zřejmě nedokázal rozhodnout, zda chce točit horror, cool film nebo komedii. Žánrová pop hudba atmosféře opravdu neprospívá. Scénář je takový plitký, otravně "excentrický" místy. Logika dialogů je na nule, vztahy mezi postavami nevystavěné, postavy nemaji osobnost a děj přebíhá od jednoho k druhému. Postava detektiva Bena vyloženě zbytečná. Musím ale říct, že by námět mohl byt velmi zajímavý, dostat to do rukou někdo šikovnější. Snímek totiž své moment má - čarodějnice rozřezána v boxech, některé kulisy, úvod Baby Yagy. Ovšem ten scénář je žalostný, například úvodní sekvence ma jistý potenciál, je ale zkratkovitá jako by to pro autory byla povinnost a navic je to digitálně odpudivé. Kolikrát ve filmu zazní, že je Hellboy zlý a přinese světu zkázu, a stejně ho vsichni chtějí, jako by se nas o tom film snažil za každou cenu přesvědčit. Navíc jeho vnitřní boj psal nejaky ťunťa - lidi nesnáší, všichni se k němu chovají špatně a stejně jim pomáhá, jeho vnitřní boj, na kterou stranu se má přidat, končí v trapu zase kvůli hloupému scénáři... Prasečí monstrum byla fakt trapnost sama o sobě, spoustu SFX je hrozných - dokonce i nápady jsou takové úsměvné - mediu lezou duchové z pusy a vypadají jako lejno. Kamerově bez nápadu, akce je špatná též. Finále je rychlé jako facka, bez katarze. Některé obludy z pekla vypadají designově dobře, ale v celku to je hloupé. Jinak je tu spoustu krve a trhání různých částí těla po celý film, nevim, proč se v tom autoři tak vyžívají. Chtěl jsem dát hodnocení odpad, ale dam jednu hvězdu za design Babči Yagči a sympatickou Sachu Lane.

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

Hodnotím o dost později. Příběh mě úplně na zadek neposadil, ale atmosféra je solidní. Je v tom vidět láska k řemeslu, epizoda Dvě bouře toho je důkazem - dlouhé scény bez střihu, to mám rád, navíc to bylo dramatické. V sérii je vidět, že si dali práci s duchama a odkazy napříč celé serie co se týce rozuzlení, to bylo fajn, ale čekal jsem o kapku víc, protože předchozí díly měli atmosféru hutnou, ovšem poslední díl tak hutný není.

The Haunting - Záhadné sídlo Bly (2020) (série)

Seriál má rozhodně atmosféru a má sympatické tváře, ovšem téměř nic hororového tu dlouho není. Ani to na mě jako horror nepůsobí, pořádného ducha uvidíme až ke konci. Ovšem musím říct, že mě příběh o jezerní dámě zaujal... shledávám ho působícím, poetickým. I konec je zajímavě zpracován, škoda jen že se to všechno pomalu rozjíždí a naopak ke konci jsou poslední díly uspěchané, kvůli tomu to na mě působí spíš jako jednohubka, která ovšem mohla být o dost lepší. Rozhodně to ale stojí za shlédnutí, dávám tři hvězdy, ale je to něco mezi 3/4.

Watchmen (2019) (seriál)

Zostuzení předlohy, ještě větší zostuzení Zackovych Strážců, ale za to se snaží dodržet komiksovou předlohu, jehož závěr byl ve filmu trochu upraven. Hrozně nelogické, seriál se snaží za každou cenu překvapit, ale nezáleží mu, zda to potom dokáže, možná se ani nesnaží, to vysvětlit. Spousta věcí se děje za plátnem, připsaná dcera Ozymandiase je nejhloupější věci, co se seriálu mohlo stát - Číňanka, která je natolik chytrá, že dokáže uvěznit a zabít Dr. Manhattana, ale seriál neříká, jak, jen říká, že to dokáže. Navíc její "zrození" je fakt s prominutím debilní... Tohle obecně nemám rád. Seriál se navíc snaží šokovat, ale mě to přišlo spíš hloupý - jako šok! v Pestrým světě. Vůbec se mi nelíbí postava Dr. manhattana, který je zde až úplně nakonec. Nelíbí se mi celá ideologie a logika jeho opodstatnění v seriálu. Za prvé se snaží opakovat klišé z filmu (asi protože to fungovalo poprvý, tak podruhý taky) a za druhé to postrádá smysl - proč proboha zrovna Angela Abarová ma být jeho osudová láska? Nejde o barvu kůže, ale mě nepřijde ničím zajímavá a odlišná. Seriál to prostě zase jen říká, ale neukazuje. Laurie Blaková byla aspoň hot a sám Dr. Manhattan to říká "very young girl looks at me...and smile. She's beautiful". Nevím, proč napsali v seriálu její postavu úplně jinačí, ale fantasii se meze nekladou, jen škoda, že to pořád odkazuje na tu předlohu. Seriál se za každou cenu snaží všechno převrátit a změnit, jako by překopání faktů mělo zajistit úspěch. Proč musí mít Dr. Manhattan černošské rysy, když seriál navazuje na film. Přijde mi to jakože za každou cenu tam musí být černej, ale Dr. Manhattan je přeci stvoření odlišné samo sebou od lidí - nemá znázorňovat žádné naše rysy a myslím, že film ho vystihl opravdu jako boha lidem odlišného. Další věc - proč z Dr. Manhattana udělali bezbranné děcko? Proč je tak viditelně natřený na modro? Já vím, že je to seroš a peněz je tam míň, ale tohle bylo fakt do očí bijící. Proč se budoucnost bude nutně psát v Tulse? Stále nad tím duman, proč nás to zavedlo zrovna sem Je to seriál o strážcích bez strážců, myslím to tak, že Strážci referují k vybrané skupině lidi, ovšem tady celá ideologie komiksu padá, protože hlavní hrdinka není v podstatě strážce. Sice si to bere základ z filmu/komiksu, ale kdyby se to jmenovalo jinak než Strážci, zcela jistě by to vůbec nevadilo, protože společný jsou jen odkazy na předchozí události a pár postav. Chápu, že se tvůrci snaží odkázat na masakr v Tulse a myšlenka to je dobrá, jen nechápu proč zrovna ve Watchmenech. Komiks ani film nikdy otázku rasy neřeší/neznehodnocuje. Sympatických postav aby tu člověk pohledal, akce nic moc, popřípadě nezáživná. Všechno to na mě působí nuceně splácané dohromady. A teď klady - atmosféra je vcelku dobrá, hudba od T.Reznora je podmanivá a cool. A to jsou všechny klady vlastně. Jsem velice nespokojen, lituji, že tohle dílo vůbec vzniklo.