Fresh (2022)

Něco mezi 3/4 hvězdami, jsem na vážkách. Zajímavé, sympatičtí herci a dobře to utíkalo, i když to bylo trochu delší. Vyzdvihnul bych hlavní herečku, která byla opravdu uvěřitelná. I Sebastian Stan překvapil. Trochu mi chyběl větší rozvoj postav a určitě tam mohlo být víc sekání, vlastně skoro nic neukážou a celý film se to drží poměrně u země, to je pro mě asi největší minus. Taky námět není vlastně nic nového, ale tady jde spíš o interpretaci. Ovšem jsem poměrně spokojený a na thriller/slasher mě to bavilo, takže tomu ty čtyři dám, jinak bych tomu dal tak 74%.

Batman (2022)

Není to film, který bych si chtěl pustit znovu, to například o Temném rytíři říct nemohu. Pěkné obrazy, batman povedený, uměl bych si s ním představit budování DCU, též s Catwoman. Příběh, jak už bylo tisíckrát napsané, je kriminální, ovšem mimdblow nepřišel, ačkoliv tam pár překvapení je. Možná za to může pomalé tempo. Možná to chce další projekci k docenění, ke které se tedy asi dlouho nepřinutím, protože, jak jsem už psal, úplně to nepotřebuji vidět znovu. To, že by Batman par krkolomných pádu v reálném životě nepřežil, to dokážu odpustit, je to přece komiksárna, ale dodávky, které dokáží odbouchnout hráz okolo celého města, aby to to město zaplavilo... no nevim, to je divné, jak strategicky tak i logicky. Ale dejme tomu... Horší je ta kriminální část, občas to nedokázalo udržet mou pozornost, a ani nepřichází žádný moment, který bych si ze snímků odnášel, kromě perfektně a efektně zvládnuté dálniční honičce. Prozatim to na mě působí rozporuplně, nejdřív jsem chtěl dát čtyři hvězdy, po odchodu z kina a dumánim nad tim, si říkám, že je to něco mezi třemi a čtyřmi. Ovšem za ten zvládnutý ponurý Gotham, pěkně komponovanou kameru a sympatickou Catwoman dám nakonec ty čtyři.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Moc povedený seriál, ale mám několik výtek. Hned prvni je celý první díl, který sice funguje jako expozice a je jistou nutností, ovšem pojetím a nesympatičností mě skoro odradil. Od druhého dílu to ovšem šlape velmi dobře, zvažoval jsem pět hvězdiček, herecky a scenáristicky vyspělé, ovšem závěr posledního dílu to zase celé hodil do jakéhosi ničeho, protože takhle to na mě působí spíš sterilně, jakože tvůrci nevěděli, jak originálně zakončit cestu naší hrdinky. Vlastně ani její boj se závislostmi není nijak extra vystavený. Podle mě to mohlo být o kapku lepší a zapamatovatelnější.

Red Notice (2021)

Nedokoukal jsem...od začátku úmorné, hloupé, sterilní, přepálené, ale s nic moc vizuálem. Rozhodně lepší u toho nepřemýšlet. Nejhorší věc - Gal Gagot. Vypnul jsem když se objevila na scéně podruhý, protože její přehrávání byla poslední kapka...Wonderwoman ji sice padla, možná kvůli akcentu, nevím, ale tady mě přišla surově nepříjemná jako herečka. Věřím ale, že v osobním životě bude jinak moc příjemný člověk. Nic mě nenutilo film dokoukat a proto jen 1hvezda.

Smrt na Nilu (2022)

Nový Poirote je zábavný a hravý, kulisy Egypta dechberouci, záběry opulentní. Knihu jsem nečetl, takže jsem nevěděl, jak to dopadne, ovšem v tom je kámen úrazu. Už v první třetině filmu jsem si tipl, kdo bude vrahem, a pak jsem si jen přál, aby to tak nebylo. Chvílemi to vypadalo všelijak, takže jistá překvapení na mě čekala a dokonce i napětí se dostavilo, jenže pak to všechno sklouzlo do klasického klišé. Nemám to Agátě za zlé, vždyť jen její kniha je starší a v té době to bylo klišé s velkým K, spíš mě mrzí, že si autoři filmu víc neprohráli se scénářem, aby to více ukryli. I můj přítel si tipl stejně a ještě dřív než já. Film si snad zaslouží i 4 hvězdy, pokud jste nový divák, určitě za to snímek stojí a doporučuji na to do kina. Já dávám 3 hvězdy a to kvůli obsazení Gal Gagot - nemůžu téhle herečce přijít na chuť, ač pěkná tvářička, její hraní je toporné a plitké (Red notice jsem kvuli ni ani nedokoukal).

Nejhorší člověk na světě (2021)

Ok, když jsem pozoroval závěrečné titulky, říkal jsem si, že tomu chybí katarze, na druhou stranu jsem to žral celou projekci, a tak jsem si říkal, že tomu dám 4 hvězdy, jenže pak jsem šel z kina a došlo mi to. Ten konec působí tak prázdně, protože to prázdné být má, a katarze mě nakopla jako osel. hned na to jsem byl vděčný za všechny radosti v životě a štěstí, která mě potkala. Ten film mi fakt mluví do duše, nechcete totiž skončit jako hlavní hrdinka, které není nic dobré. A ono to v závěru ani o tom neni, je to pohled na to, že si všichni občas přijdeme jako nejhorší člověk na světě. Není to pro každého, ale rozhodně forma i obsah mají, co povědět.

Uncharted (2022)

Uncharted mam moc rad... The thiefs end je podle mě herní masterpiece, proto jsem filmové zpracování vyhlížel. Ale bohu žel. Když jsem se dozvěděl, že Nathna bude hrát Holland, zděsil jsem se. Ne že by mi herec vadil, ale prostě nesedí do role, což se potvrdilo. Ačkoliv Hollanduv Nathan hlaskuje jako ten herní, ten filmový zní spíš jako ukňourane štěně, Holland do Nathana navic nevtiskl žádnou osobnost, a stejně tak i ostatní herci - Chloe ani Sully bez charisma. Proč přidali postavu Coddrigove místo Nadine Rossove, když jsou si skoro podobné? Asi proto, že Nadine byla v závěru spravnacka, a její příběh a proměna by se tak nevešly do popkornove zábavy. No nic. Příběh je zplacanina všech dílů dohromady a dohromady to působí divně. Už hra byla filmově perfektní, takže samotný film měl co dělat, aby se tomu vyrovnal. Navíc hra suprově líčila příběh a život Francise Drake, ve filmu se musíte smířit, že prostě hledáte zlato - no backstory sorry. Byla to rozhodně výzva, ale nepovedlo se. Nelogičnosti jsou ve snímku úplně všude - tajna místnost pod kanalem? A to ji za tu dobu nikdo neobjevil? To mají v Barceloně teda divný kanalizační systém. Jediné, co si z filmu odnáším, jsou Hollandova narostlejší ramena a to je sakra málo. Nejhorší ovšem je, že i takovýhle paskvil nakonec vydělá, protože lidem hloupé věci stačí, a nakonec ta dvojka přece jenom vznikne. Škoda, měli spoustu materiálu a natočili hloupost. Takový promarněný potenciál, tak líto mi toho je....

Eternals (2021)

Nechal jsem si to pár dnů rozležet v hlavě a vlastně se mi tahle nová Marvelovka libi, ale i přesto mám několik výhrad. Nechápu ovšem hodnocení 70%, podle mě si zaslouží víc. Je to rozhodně epické a míří to k větším cílům. Co mi ovšem vadí nejvíce je, že Eternals přišli příliš brzi. Tyhle vesmírné problémy podle mě mely být zakončením další fáze, umim si totiž představit (spoiler), že zrod Celestiala z planety Země bude konflikt dalšího finále faze MCU, kdy se musi spojit všichni se všemi, aby tomu zabránili. Stejný pocit jsem mel u finále Lokiho. Doufám, že to mají u Marvelu promyšlené, protože teď už na me dýchá trochu překombinovanost. Navíc tenhle film otevřel tak velké téma, až mi přijde, že problémy na Zemi jsou banální a další filmy odehrávající se tam jsou vlastně úplně zbytečné. Doufám, že to Marvel má vymyšlené a třeba zpětně ocením načasování snímku Eternals.  Ke snímku - divák musí opravdu sledovat, co se děje, především, co postavy říkají a na co odkazují, aby mu to přišlo logické. Je to natočené pomalým tempem, takže je to někdy náročné. Me osobně nejvíc vadily dvě věci - levné pohnutky Eternalu ve finále, kdy někteří mění strany bez sebereflexe, ostatním to ani nevadí - je to takové, jak se to filmu hodi. A druha věc - nevyužitý potenciál hlavního devianta - trochu sem čekal, ze si ho Marvel nechá do jiných filmů. Rozhodně to chci vidět znovu. Záběry a giganticnost Arishema jsou opulentní.

Faust (1926)

Úžasné obrazy - zvlášť první třetina, na tu dobu je to obdivuhodné. Střední část poměrně překombinovaná. F. Murnau nezklamal.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Venom 2 se rozhodně o vysvětlování děje nesnaží. Neprozradí o sobe nic moc, ani jak je možné, že vůbec Carnage vznikl, ani proč je silnější než Venom, dokonce ani o úvod zaporáku se moc nesnaží. Divák prostě nedostane žádné vysvětlení, prostě to tak je a musí se s tím smířit. Když si to pak člověk najde, zjistí, že by to nemusel byt špatný film, jenže to chce diváka trochu uvést, ale v tomhle snímek žalostně ztroskotává. Scénáristicky k divákovi neuctivé, efekty pěkné, motivy postav hloupé, finále výbušné ale dost úsměvné. Podtitulkova scéna přináší příslib další spolupráce Disney a Sony... Snad to bude lepší, až se toho ujmou Marvel studios.