Jeho temné esence - Série 2 (2020) (série)

Trochu jsem se bál, dvojka knížka na mě působila trochu zplácaně a našroubovaně. Scenáristi si s tim ale dovedli poradit. Vedení Willovi dějové linky už od první série byl dobrý tah, působí to mnohem vic přirozeněji. Samotný Will je dost sympatický, rozhodně jsem si ho takhle nepředstavoval, ale modernější doba seriálu sluší. Cittàgazze zpracované úžasně. Navíc Specters působí velmi dobře, dokonce i andělé jsou zajímavý, tady ale uznávám, že to byla moje představivost, která si je tak pěkně nedokázala vyobrazit. V kníže jsou městské části v našem světě hluché, tady to pěkně odsýpa. Velká spokojenost závěrem. Jsem zvědav na poslední řadu, o to víc, protože mě poslední kniha nebavila a přišla mi vyloženě natvrdlá s nepřirozeným vývojem událostí. Věřím ale, že se s tím scenáristi popasují, protože je to seroš dělaný srdcem.

Jeho temné esence - Série 1 (2019) (série)

Četl jsem předlohu, první díl byl zajímavý, ale nijak významně mě nezasáhl. Tenhle seroš ale dokáže vyobrazit věci mnohem lépe. Je tu pár změn, ale k lepšímu. Nejdřív jaem si říkal, že Kidman byla topová Coulterová, ale Ruth je nakonec mnohem víc uvěřitelnější. Chytlo mě to, ale je pravda, že tam jsou pořád úsměvné monenty, které jsem přešel. Úvodní hudba s openingem jsou moc chytlavé. Jsem zvědavý na další řadu.

Velký Gatsby (2013)

Nablýskaná pompéznost, která se nesnaží být ničím jiným, bohužel příběh je jednoduchý, a ačkoliv konec přináší drama, jeho zpracování na mě nezapůsobilo. Oceňuji ovšem Tobeyho Maquiera, který mi tu moc sedl, ale jeho postava se nijak v příběhu nerozvíjí, což je škoda. To je tady skoro u všech postav. Děj zůstává na ústřední dvojici milenců, a to podle mě není zas tak zajímavě napsáno. DiCaprio byla sázka na jistotu. Celkem za zmínku stojí střih, který je ze začátku rychlý a podle mě to působí dobře. Záběrování je taky celkem oříšek, občas zajímavý, jindy to zase působí uměle. I přes to, že ja dávám tři hvězdy, věřím že snímek zaslouží i čtyři, ja je ovšem nedám, protože se nemohu zbavit pocitu, že to mohlo být hlubší. Neurazí ani nenadchne.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Parádní blockbuster? Ano. Film, co ma hloubku? Ne tak docela. Pro nenáročného fanouška to bude ráj, spoustu efektů, parádní akce, super záběry a i ten děj odsýpa a má co nabídnout. Mě to ale nestačí. Poslední dobou na mě od Marvel filmů dýchá překombinovanost. Studio na nás házi pořád nové a nové hrdiny a další dějové linky, ale pořádně ještě neodvypravělo ani staré tahouny. Když byla první a druhá fáze MCU, všechno se to budovalo do nějakého bodu. Teď ovšem jen otvírá nové záležitosti a stěžejní pointa další fáze zní zatim dost roztřepaně. Trochu jsem čekal, že nám Mavel Studios po dvou letech ukáže, kam to všechno vlastně bude eskalovat a dost jsem čekal, že to už  bude v Eternalech, a nic, tak jsem to čekal tady, taky nic. Navíc mi vadí idea multiversu, kdy si studio vlastně kdykoliv může vytáhnout mrtvého superhrdinu z jiného vesmíru, popřípadě s ním začít další hokus pokus. Dobrá, nebudeme plakat nad rozlitým mlékem. Ještě věřím, že to mají nějak vymyšlené a nějak to vyeskaluje. Nový strange se mi vlastně líbí, Wanda je super záporak s dobrým potenciálem k budoucímu přerodu (ne nevěřím, že umřela). Co ale vision? A co Shang-chi? To je právě to, co mě štve nejvíc. Marvel prihazuje ale neřeší předešlé. Na konci WandaVision nám Vision znovu ožil a nasál vzpomínky z Wandy, pak odletěl neznámo kam. A tady, ve filmu v podstatě o Wandě, o něm nepadne ani zmínka. Takže Wanda je schopná kvůli dětem z jinyho vesmíru zničit skoro celý multivesmír, ale Visiona v tom svém už neřeší. Divný. Shang-chi naposledy odešel s Wu, tak kde teďka je? Chápu, že se dá říct, že asi jinde, ale tady v tom filmu je ohrožený celý multivesmir a nikdo s Avengeru se nenamáhala přijít. Docela dost nepravděpodobné. Další věc, co mi nesedí, je finále...Wanda mohla Americu zabít snad 50x, na začátku filmu to, že ji někdo vezme sílu, vypadá jako rychlovka, tady ovsem 15 minut Wanda počká, jen abychom mohli dostat střet se Strangem. Taky mě vadí, že stačilo, aby Strange přišel a řekl Americe, aby v sebe věřila a to stačilo, aby se svou sílu naučila ovládat, což vlastně vyřešilo celou záležitost. Nemyslím si, že to tak funguje. Musím ovšem říct, že se mi líbí finální proměna Wandy, i její pohnutky, ale mohli být vic psychologické. Nový docktor Strange si nezaslouží 4 hvězdy ale tři jsou málo. Já dám čtyři za vizuál, který je působivý, a za záběrování. Rád si to pustím ještě jednou, ale vím, že u toho budu nadávat.

Nespoutaný Django (2012)

Nespoutaný Django je prostě dokonalý počin. Miluji Tarantinovy příběhy o pomstě, navíc je to i umělecky směrované, ještě lepší je idea natočit to tak, jak to doopravdy nebylo, jakožto zadostiučinění té doby. Napětí snímek buduje s přehledem a vy jen čekáte, kdy se aktéři odkvérujou, no a ta atmosféra. Příběh je to v podstatě jednoduchý, ovšem je ověnčen parádními postavami a motivy, to Quentin prostě umí, takhke se s tím vyhrát. Samuel L. Jackson překvapil!

Moon Knight (2022) (seriál)

Strašně rád bych tomu dal 5 hvězd, egyptské kulisy a historie mi je sympatická. Bohužel poslední dil byl zkratkovitý a trochu nelogický, docela dost mi strhává hodnocení. Cením si podtitulkové scény, ale dost mě štve, že si nedali moc záležet s vysvětlováním - nerazim ideu "prostě se to děje a ty se koukej". Takže me otázky: "proč Marc a Steven nezkameneli? Co je vlastně to krokodýlí žezlo zač? Kam se poději další bohové, když Ammit zabije jejich Avatary?" zůstaly nezodpovězeny. Taky ty CGI bohové mě přišli trochu dětinský. Jinak celkově oceňuji námět - superhrdina s rozdvojenou osobností je cool. Oscar Isaac do hlavní role sedí, stejně tak Layla je moc sympatická a její avatar milé překvapení. Obecně by to sneslo ještě dva dily navic. Dohromady se z toho mohl vytřískat hit, potenciál to má, takhke je to jen další tuctová marvelovka.

Armáda mrtvých (2021)

Dal bych tomu jednu hvězdu, ale mám nějaké sentimentální období. Co říct, je to jednoduchý námět s plochými charaktery. Tým je obsáhlý, ale člověk se tam s nikým neztotožní - Dave Bauptista snad. Mělo to celkem solidní hudební intro, skoro jako Watchmeni, ale zbytek je plitkej. Problém asi i je, že toho zombie materiálu je poměrně dost a zrovna v tomhle žánru se nic moc vymýšlet nedá, ale teda vizuálně bych od Snydera čekal víc.

Pán přílivu (1991)

Taková romanťárna s dávkou dramatu, toho ale mohlo být více. Velice dobře se zde otevírají pocity hlavního hrdiny, které jsou uzavřené hluboko uvnitř a skryté ve vzpomínkách. Postavy jsou vcelku sympatické, ovšem trochu mi chybí příběhová část sestry Toma, která je stěžejní pro jeho pobyt v NY. Její psychologický problém je řešen mimo plátno, což je velká škoda, protože Tomovy vzpomínky dávají velký potenciál k rozuzlení jejího problémů a stanovení diagnózy.  Ovšem na to se snímek nezaměřuje, místo toho se řeší vztah našeho hrdiny s psycholožkou. Film je poměrně dlouhý, ale umím si představit  ještě 20 minut věnované jenon segre hlavního hrdiny. Oceňuji konec a jeho myšlenku, je to solidní film o skrytých pocitech z dětství.

Tajuplný vlak (1989)

První dva příběhy zajímavý a moc dobře zahraný, pojezd kamery na ulicích mě bavil, Japonka je fajnová. Poslední příběh mě moc nezajímal. Čekal jsem větší motiv vlaku, ale nevím, proč se to vlastně Tajuplný vlak jmenuje. Klasika Jarmush, ale Noc na zemi byla lepší.

Ztracené město (2022)

Vlastně mě to bavilo, je to plný vtipů a utíká to, bohužel mi tam chyběla větší dobrodružná část. Brad Pí nemusel umřít hned na začátku, jeho postava měla potenciál většího konfliktu. První pátrání je až ke konci a ja se nemohu zbavit dojmu, že to mohlo být lepší, ovšem bavil jsem se náramně. Sandra Bullock dokázala, že nepatří do starého železa a Tatum pobavil a bylo se aspoň na něco koukat.