Drive My Car (2021)

Byl jsem na to zvědavý, dlouhé filmy mi vůbec nevadi, ale tady jsem se poslední hodinu už netrpělivě vrtěl a vyhlížel konec....a on ne a ne přijít. Je to čirý art, ale na mě to už je moc. I když mám takové filmy rád, toto mi nesedlo. Má to mnoho úžasných momentů, ale žádný z nich silný. Film plyne opravdu pomalu a ještě pomaleji otvírá problematiky a vnitřní pocity. Katarze téměř nijaká a pointa filmu je rozcapaná, nepřijde mi, že je schovaná mezi řádky, spíš rozpuštěna na celé stránce papíru. A vím, že je to účel. Čekal jsem upřímně víc motiv "auta". Taky až na pár záběrů to není nijak kamerově vyčnívající. Takový Belfast mě mnohem víc překvapil, kolik toho do 90 minut dokázal vtisknout a to tady ma ani ne 70%. Asi to je tím, že ve mě dokázal vyvolat spoustu pocitů. U Drive my car mi přijde, že je opravdu musím hledat aneb "co chce básník říci?" Věřím, že svá hluboká témata má a diváky svou "hloubkou" najde, ale pro mě to není, ač věřím, že by mi námět v jiném podání mohl sednout.

Lékořicová Pizza (2021)

Tak moc rád bych tomu dal 4 hvězdy, ale mé svědomí mi to nedovolí. Andersona mám moc rád, Magnólie je jedním z mých oblíbených filmů. Tenhle snímek je fakt fajnovým a milým dílem, herci jsou moc prima a taky tu je mnoho líbezných momentů. Mínus je námět, který je už po miliontý to samý, ale to by zas tak nevadilo. Druhá věc je atmosféra let, která na mě až tak nedýchá, jak by mohla. To největší mínus je ale závěr - od Andersona bych čekal něco přídavného, než jen klasický "já tě vlastně miluji". A vůbec mi nevadí, že je to film tohohle klišé, bohužel nepřináší žádnou další hodnotu, i přesto, že dokázal dobře udržet mou pozornost, 67% jest můj verdikt...

Největší showman (2017)

Hugh Jackmana mám moc rád, slyšet ho zpívat je fajn, bohužel snímek mě nějak neoslnil. Písničky nic moc, choreografie vtíravá, taková strojená a nepřirozená, a námět taky není žádná novinka. Jedno klasické klišé za druhým, navíc stejnou tematiku už zfilmovalo AHS a podle mě o dost lépe. Tady je to spíš taková naivní atmosféra, kdy se v podstatě nič špatného nestane (ale doba podle mě taková nebyla). Nejvíc mě mrzí nevyužitý potenciál vedlejších postav, především podivínů. Je jich tam až moc a některé nejsou ani divákovi představeny, jejich příběhy se dějí mimo plátno a přec to je jádro filmu. Vím, že se snaží mířit jinak, ale právě práce s vedlejšími postavami je tady odfláklá. Dokonce ani Zac Efron tady nemá definovány svůj "akt" (tedy má, někde mimo plátno). Nějaké obrazy tu jsou opravdu malebné, ovšem spíš to na mě působí jako předřazená, nablýskaná show bez jádra. Ze snímků si pamatuji jen písničku "This is me" a poslední dechberoucí obraz se slony - uznávám, byl to efektně opulentní závěr.

Rozpolcený (2016)

Dilema film, nezaslouží 4 hvězdy ale zase tři jsou málo. McAvoy zvládá skvěle, ale mam pocit, že snímek spěje nikam, konec je takový plitký, takže z toho vychází taková příjemná jednohubka, která si mohla s psychózou hrát mnohem víc do hloubky. Dám čtyři s odřenýma ušima, za Hedwiga.

Belfast (2021)

Sentimentální, lidské, vzpomínkové - moc milý film.

Myši patří do nebe (2021)

Je to fakt pro děti, pro dospělé vůbec, snažím se to tedy hodnotit tímto způsobem, a dečka si to opravdu užijí. Já bych jen vytkl, že některý postavičky byly opravdu ošklivě zpracovaný a hlas hlavní dabérky mě spíš iritoval, taky jí nebylo občas rozumět. Co se týká scénáře, tak je to prostě jednoduchá zápletka plná morálních poučení, pro dospěláky úsměvné, pro děti dostačující. Co musím vypíchnout jsou kulisy, které jsou nádherné a originální. Kamera skvělá. Takže jestli hledáte dospělácký film, tomuhle se vyhněte, ale pokud chcete s dětma do kina, určitě nevynechejte. Jinak je to prostě hloupost pro caparty, natočit to Amerika, tak to tady má určitě o dost menší hodnocení.

Šarlatán (2020)

Hodně dlouho odkládaný film u mě. Nakonec jsem viděl až na Netflixu a trochu lituji, že jsem ho neviděl v kině, určitě za to stojí. Chtěl jsem původně napsat, že na Český film je to dost dobré, ale přece nelze filmu přidávat nebo odebírat pod nálepkou vlastenectví. Určitě je to kamerově pěkně zvládnuté, atmosféru to buduje s přehledem, ovšem trochu jsem se ztrácel v reprospektivách, také jsou podle mě nejslabšími částmi snímku, kdy jsem se u nich trochu nudil. Konec snímku není úplně tak podle skutečných událostí, což nevadí, ovšem ocenil bych nejakou větší katarzi, ta se totiž nedostavuje, dokonce bych se nebál tvrdit, že tam i chybí nebo nefunguje a kdyby ano, filmu bych nalepil i pět hvězdiček.

Poslední noc v Soho (2021)

Dilema film, co se týče hodnocení. Oceňuji zpracování a trochu art, na druhou stranu ten konec je takovej moc rychlej a chtělo by to víc, zejména co se rozuzlení týče, nemá to takové grady, jaké by to mohlo být, ale to by chtělo asi budovat ještě nějak přidanou příběhovou hodnotu po celý film. Námět je ale zajímavý a herci jsou moooc super - Anya Taylor-Joy mě už překvapila v Queens Gambit, tady dokázala, jaká dokáže být nadaná herečka. Takových 75% si to zaslouží.

Sebevražedný oddíl (2021)

Recenzi píšu o dost později, co jsem film viděl. Reaguji hlavně po shlédnutí Peacemakera, jenž je podle mě dost nápaditý, ale stále ne stoprocentní počin. SO jsem shlédl znova a na druhé shlédnutí je to pro mě přijatelnější. Ovšem myslím si, že hlavně, protože jsem tomu dost odpustil. Nevim, nevim, jak už jsem napsal v recenzi na Peacemakera, James Gunn podle mě není geniální tvůrce a ani nevím, kde se to slovní spojení vzalo. Ano natočil Strážce Galaxie, ale zdá se, že byl tehdy dost na řetězu, podle mě mu úplná volnost nedělá dobře, protože padá do dětinské překombinovanosti. Například takový Christopher Nolan nebo Kubric jsou podle mě geniální tvůrci. Ale musím říct, že Peacemaker je o dost lepší a rozhodně si zaslouží pozornost, protože nějaký ten talent se tam přece jen najde. Sebevražedný oddíl z děsivě překrásné mysli Jamese Gunna je hodně rozporuplné dílo. Moc jsem se na něj těšil, ale je to pro mě zklamání roku, protože tenhle počin je plný nesmyslů a nedotažených nápadů. Oceňuji začátek, obětovat nějaké nové tváře, aby sme se pak přesunuli na doopravdovou misi, ovšem nechápu tyhle scenáristické manýry - nepřijde mi originální ani nijak důstojný obětovat Bumeranga a Harley Quinn hned na začátku, jako by tým A.Waller nevěděl, kdo je vlastně dobrej zabiják a působí to celé na salám. Další - výběr toho doopravdoveho týmu - je to takový divný... Bloodsport je viditelná záměna za Deadshota, protože Will Smith tu zřejmě už nechtěl hrát. Stejné schopnosti, film se ani nesnaží vytvořit nějaký efektivní backstory. Krysařka, úplně nevím, proč je vybrána na důležitou misi. Nakonec sice dost pomůže, ale film ji vyloženě našroubuje její opodstatnění. Její schopnosti jinak nejsou nijak významné, ale jinak co se týká postavy, tak je asi nejvíce sympatická. Žralok tu byl pro vtip, ale využit nijak moc nebyl. Jeho opodstatnění je tu opět vyšlapané tak, aby se to ke konci prostě setkalo. Dotman -  zajímavý ale nedotažený, vlastně jako jediný mohl sejmout Hvězdici sam, jeho polka dots jsou dost mocné, ale scenáristi se ho rozhodli zabít tim nejdebilnějším způsobem. Nevim proč, ale James Gunn se nás tuze moc snažil překvapit různýma nesmyslama, ale v závěru je z toho celkem blbost, která moc nefunguje, popřípadě věci a postavy zde nemaji dostatečný prostor k vyvoji, jsou tu prostě do počtu. Hodně věcí je nakousnuto, aby byly hned na to shozené. K příběhu: vysazeni týmu na druhé straně ostrova, zatímco ten první nevědomky odvede pozornost, je po druhém shlédnutí trochu zvláštní, zvlášť když pak v džungli potkají osadu odbojníků. Mě to nedává smysl, co se obrany ostrova týče. Jak je vlastně chráněny? To ho chrání tak, že nechají sledovat břehy a potom je přeskupí? To se snad takticky nedělá, když čekáte invazi. A pokud ji nečekate, tak proč tolik humbuku s odvedením pozornosti. Ale dejme tomu. Pak tu je část v baru, u které jsem se fakt nudil - spoustu milionkrát opakovanýho klišé na jednom místě. Všichni se seznámí a ma to být fajn chvilka, ale taky to je nejnudnější a nejzbytečnější část filmu. Část s Harley Quinn je taky našroubována, ale dejme tomu, její útěk s těmi animacemi za ni jsou cool a efektní. Ale nechápu scenáristické opodstatnění - kdyby si něčeho šlehla, tak chápu, že to tam může být jako přepálená vidina, ale tohle je jen vizuální orgie bez svého opodstatnění. Pak se blížíme k finále s milionkrát stejným rozuzlením. Co je ale hrůza, je ta hvězdice. Ač pěkná, opravdu to člověk nemůže brát vážně, dokonce ani když jsem čekal blbost, tohle roztomilý stvoření z Malé mořské víly to prostě shazuje. Celé finále na mě působí našroubovaně, tak aby postavy splnily svůj úděl. Nevím, nevím, tenhle snímek na mě prostě působí nedotaženě, prázdně a infantilně, ač musím podotknout, že pár fajn momentů a vtipů ma. Jako by si J.G. řekl, že smíchá spoustu různorodě šokujících věcích do sebe a ono to nějak klapne, ale v závěru je to klasický námět plný klasickýho a levnýho klišé, spíchnuté jen aby jen tak tak držel pohromadě. Film pro ty, jenž nepotřebují kus dobrého scénáře a logické výstavby, a to je co říct, protože jsem už před projekcí čekal přepálenou blbost. Ono v závěru na to lze koukat, ale musíte opravdu uvést mozek do stavu hibernace, spíš jde o to, že to mohlo být o dost lepší, mohl to být fakt hit, protože celá idea sebevražedneho oddílu má dost velký potenciál. Škoda promarněné šance, pro mě asi stejně průměrné jako SO z 2016.

Westworld - Labyrint (2016) (série)

Dilema hodnocení, není to čistých 5 hvězd, ale nejsou to ani 4. Asi první čtyři díly je to takové pomalé a spíš dekadentní, ale pak se to rozjede. Námět neni nic nového, ale když vezmu v potaz, že předloha je mnohem starší, je to logické. Konec seriálu je milým překvapením, ale ne až takovým, že bych z toho byl hotový, rozhodně je to ale zajímavě pojatý. Dokonce jsem pak chtěl jit zpět a kouknout se na jisté části, abych se přesvědčil, že vodítka byla rozseté napříč celé série. Nakonec jsem to neudělal, protože jsem z toho vlastně tak moc hotový nebyl. Ale doporučuji koukat bedlivě a neodcházet od obrazovky, aby to pak zacvaklo. Jinak je to zajímavě vymyšlené, celý ten zábavný park a výroba robotů a jejich vývin k sebemyšlení a dělání vlastních rozhodnutích. Minus pro mě byla celá linka toho staršího chlapa v černým klobouku, celou 3/4 serie mě jeho příběh nezajímal, ač je ke konci důležitý. Příběh se vlastně uzavře v této sérii a já neměl motivaci koukat na další, což je podle me další minus. Ovšem velký plus je pro mě soundtrack úvodního intra - už ho mam i na spotify, jak je to pěkné.