Birdman (2014)

Birdman je skvělý film. Musím říct, že mě to dost překvapilo. Čekal jsem více akčnější snímek, ale vyklubal se z toho typický a zároveň zcela jedinečný Iňárritu. Film stojí na perfektních hereckých výkonech, jak fantastického Michaela Keatona, tak krásky Emmy Stone a borce Edwarda Nortona. Celý film je pojat velice volným způsobem natáčení. Vtipný, atraktivní, s lehkou nadsázkou a černým humorem. Scénář je sám o sobě vynikající a zcela originální. Režie je atraktivní a nenechá vás odtrhnout od obrazovky. Emmanuel Lubezki si toho Oscara opravdu zasloužil. Ta kamera je doslova kouzelná. Záběr je až magicky propojený s obrazovkou a bez jediného střihu se dostane i do těch nejmenších škvír. Nádherné záběry v chodbách divadla i Broadwaye. Antonio Sanchez se svými bubny též nezklamal a dodal tomu hezkou atmosféru. Celkově si myslím, že je Birdman dost nadprůměrný film, ale Oscara za nejlepší film bych asi nedal. Toho bych za rok 2014 přenechal kouzelnému Grandhotelu Budapešť. Dal bych klidně tu cenu za původní scénář, režii i kameru a klidně i za skvělý zvuk a vizuální efekty. Birdman není pro každého a celkově vás ten příběh nemusí zas tak moc bavit, jak by asi měl, ale jinak jde o opravdu hodně dobrý film a dávám mu krásné čtyři hvězdičky a 70-75%. Na pět hvězdiček mi tam přeci jen ještě něco chybělo, ale nevadí. Iňárritu je velký režisér a rozhodně se mu Birdman povedl. Nejlepší je asi scéna s generálkou v divadle, v baru a pak asi finální. Čtyři Oscary za nejlepší kameru, původní scénář, režii a film.

Muž proti muži (2006)

Docela slušný western. Jde spíše o antiwestern. Příběh velmi slušný, herecký koncert Liama Neesona a Pierce Brosnana v rolích dvou ztracených mužů, z nichž jeden prahne po pomstě a druhý po odpuštění a klidu. Já film viděl už jako malý a pamatuji si, že tenkrát se mi moc líbil. Dnes už trochu méně, ale stejně je velmi slušný. Vizuálně ujde, prostředí hor Nevady a následný přechod do pouště je též povedený a hudba od Harryho Gregsona-Williamse je moc hezká a doplňuje filmu moc pěknou atmosféru a to jak mrazivými tématy tak velmi citovými. Nejlepší a nejsilnější scéna je asi finální. Celkově bych dal filmu hezkých 65%. U mě za čtyři hvězdičky.

Good bye, Lenin! (2003)

Velmi pozoruhodný snímek. Tematika socialistického Německa je stejně zajímavá jako ta naše. Téma pro film je to citlivé, ale rozhodně ne špatné a já se zfilmováním takových to témat nemám žádný problém a moc rád se podívám. Přeci jen jsme na tom byli podobně. Tento snímek stojí především na perfektně vymyšleném příběhu, ze kterého vám může ukápnout slza. Syn a dcera chrání svou matku před šokující pravdou. Je to hodně citové. Kombinace takového příběhu a této doby a oněch událostí je mi velice sympatická. Film je sám dost vtipný. Je to taková tragikomedie. Dále stojí na skvělých výkonech Daniela Bruhla a Katrin SaS, kteří zde předvádějí jedinečné výkony. Ostatní herci též velice dobří. Atmosféru filmu doplňuje velmi působivá hudba Yanna Tiersena a i vizuálně a výtvarně je film dost slušný. Wolfgang Becker je po režijní stránce dle mě zcela v pořádku. Zvolil dobrý styl točení a filmu hodně přidal. U tohoto snímku je vidět, že do něj někdo dal srdce. Název Good bye, Lenin opravdu sedí. Já jsem velice spokojen. Dávám 70% a krásné čtyři hvězdičky. Klidně bych film v kategorii zahraniční snímek na Oscara nominoval. Nejlepší scény jsou všechny s vlastním točením zpráv a vysvětlování.

Dej mi své jméno (2017)

Rozhodně pozoruhodný snímek, který skutečně neobyčejným způsobem nechává diváka nahlédnout do nitra dospívajícího chlapce, který objevuje svou skrytou sexuální orientaci. James Ivory napsal působivý scénář, který je postaven na silném příběhu, tak zejména na velmi propracovaných charakterech. Vizuálně je film Dej mi své jméno nesmírně atraktivní, stejně tak hudebně, kdy v sobě kombinuje modernu s klasikou. I herecké výkony v čele s Timothée Chalametem se pohybují na opravdu vysoké úrovni. Všechna ostatní filmařská řemesla režisér Luca Guadagnino ovládá stejně přirozeně jako jiní dýchají. Přesto mi to jako celek nesedlo. Nejde o výběr tématu, jsem spíše liberální člověk a nemám s filmy s homosexuální vztahovou tematikou problém. Co mi však vadí, je až přílišná těžkopádnost, nepřirozenost a na můj vkus také příliš významná role letní poetiky, která snadno vyvolá dojem melancholičnosti i pocit strojenosti. Největší problém vidím v přemrštěné stopáži. 130 minut je zkrátka hodně a zejména v druhé polovině je každá další minuta více a více znatelná. Dej mi své jméno není v žádném případě špatný film. Jsem přesvědčen, že spoustu diváků dokáže suverénně strhnout. Mě osobně ale více zaujala komornější (a pro mě jako diváka zároveň přirozenější i poetičtější) Zkrocená hora. V budoucnu dám ovšem i tomuto snímku ještě šanci a třeba ho vstřebám lépe. I kdyby nic dalšího, tak po emoční a filmařské stránce jako takové je to velká podívaná. 70%. Oscara za scénář bych nejspíš nedal, ale rozhodně neprotestuji. U mě hezké čtyři hvězdičky.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Co žere Gilberta Grapea alias Nebeské dny 2. Deppův výkon je příjemně civilní, byť herecky tu kraluje DiCaprio v roli chorého Arnieho. Vizuální poetika Svena Nykvista jde ruku v ruce s přístupem Lasseho Hallströma, jenž tímto filmem nádherně vplul do vod americké kinematografie. A leč mám i pozdější Hallströmovy filmy upřímně rád (zejména Pravidla moštárny), myslím, že mimo svou rodnou zem už nikdy Gilberta Grapea nepřekonal. Ten film není bezchybný, ke konci se začíná táhnout, ale zdrcující finále dokáže v mžiku všechny mouchy smazat.

Marie Antoinetta (2006)

Marie Antoinetta mě mile překvapila. Čekal jsem trochu nudný film a vyklubal se z něho velmi vtipný a hravě pojatý volný životopis. Od Sofie Coppolové, ale nikdy špatný film vlastně nečekám, ona je skvělá po otci. Pořád nechápu, že většina jejích filmů zde na ČSFD nemá červené políčko. Nejde o typický životopisný snímek, ale ve stylu v jakém je točen a s výtečnými hereckými výkony a atraktivním a humorným scénářem. Sleduje jen část jejího života a vlastně to sedí docela dobře, i když bych ani ten smutný konec v tomto případě neodmítl. Přeci jen jde o životopis:-), ale to je na režisérce. Kirsten Dunst předvedla vynikající výkon, nechápu, že nezískala alespoň nominaci na Zlatý globus. Skvělí byli Jason Schwartzman či Rose Byrne a ostatní. Film je velkým zážitkem i vizuálně a výtvarně. Přímá místa, kde se děj odehrává včetně zámku Versailles a ty kostýmy a masky, no co dodat. Kamera velice atraktivní, rychlý střih to krásně prolnul, a výběr hudby, no Sofia je borkyně. Vůbec se nedivím, že si rozumí s Tarantinem. Mají podle mě hodně společného. U mě čtyři hvězdičky. Opravdu skvělý životopisný film, u kterého vám někdy i slza může ukápnout. 75%. Nejlepší scény jsou jednoznačně večery v posteli s nudným Ludvíkem a velmi dramatické finále. Aspoň, jeden Oscar za nádherné kostýmy.

Dabing Street - Poslední dabing (2018) (epizoda)

Doslova poetický závěr. Mrtvý Krobot, jeho závěť, ze které se vám chce brečet a akční romantické finále. Tomu říkám konec seriálu, který považuji za jeden z nejlepších českých seriálů posledních let.

Dánská dívka (2015)

Rozhodně se nejedná o špatný film, i když jsem čekal, že to bude lepší. Toto není vůbec jednoduché téma na zfilmování a Tom Hooper má u mě velký obdiv. Mě by to třeba natočit nenapadlo, ale je to vlastně zajímavý nápad. Jeho režii se nedá nic vytknout. Podobně tak u skvělých výkonů fantastického Eddieho Redmayna, který je zde neskutečně přesvědčivý a krásky Alicie Vikander, která tu hraje na Oscara. Skvělý byl i můj oblíbený Ben Whishaw, který mě nikdy nezklame. Vizuálně a výtvarně je film velkým zážitkem. Stejně tak mistr Alexandre Desplat, který opět dokázal, že patří mezi nejlepší a jeho hudba pro tento film je neskutečně plná duše. Z hudby jsme si zapamatoval několik krásných a jedinečných motivů. Kamera, kostýmy a výprava s maskami nádherné. Největší problém je podle mě ve scénáři, který i když je historicky přesný, byl celkem vleklý a mohl být podle mě lepší, ale nechci tu zpochybňovat práci Lucindy Coxon, spíš je to tím tématem. Ten film je odborný. Není pro každého a myslím, že se Hooperovi povedl. Rozhodně s Oscarem pro Aliciu plně souhlasím. Další z novodobých výkonů, které se možná ještě zapíší do historie. Dávám filmu 65-70% a hezké čtyři hvězdičky. Jeden Oscar pro vedlejší herečku. Silné a dojemné scény. Nejhezčí je scéna Liliina odjezdu do Drážďan, kde je nádherné propojení obrazu s hudbou.

Neznámá (2006)

Neznámá je silný film. Tornatore je mistr, i přesto, že už natočil ještě o chlup oslnivější díla. Baví mě ale jak přirozeně umí dohromady propojit lidské drama, temný thriller, nádhernou hudbu Ennia Morriconeho a vlastní poetiku. Je to perfektně napsané (De Rita/Tornatore) a skvěle zahrané. Ksenija Rappaport v hlavní roli je naprosto excelentní. Rovnocenným partnerem je jí i Michel Placido, byť tentokrát ne jako komisař Cattani. Fabio Zamarion zase kouzlí skrze objektiv své kamery. Přestože má Neznámá nejblíže k thrilleru, kombinuje v sobě i prvky romance či sociálního dramatu, čímž se předem vymyká jakémukoli zaškatulkování do určité skupiny. Od začátku do konce je to napínavé, v závěru pak velmi překvapivé. Giuseppe Tornatore je vynikající režisér a Neznámou to jen potvrdil. 80%. Ale finální scéna je jednou z nejúžasnějších, co jsem kdy viděl.

Lady Bird (2017)

Lady Bird mě velmi překvapila. Čekal jsem nějakou obyčejnou americkou komedii, která se záhy proměnila ve velmi psychologickou a dramatickou komedii o dospívání. Greta Gerwig se filmu skvěle zhostila, především v roli scenáristky. Ten film nemá děj. Je to sledování jakéhosi převratu z bodu A do bodu B, prostřednictvím mladé holky. Scénář stojí na skvěle napsaných dialozích a postavách. Saoirse Ronan předvedla obdivuhodný výkon a nominace na Oscara jí patří. Už by jí to taky mohli dát. Ve 23 letech už třetí nominace. To je více než slušné. Laurie Metcalf byla fantastická a třeba v porovnání s výkonem a ve stejné kategorii nominované Lesley Manville za Nit z přízraků bylo její ztvárnění matky zcela jedinečné. Takhle si představuji ženský vedlejší výkon. Nic proti Lesley Manville, prostě tam neměla prostor a tak bych jí nenominoval. Ostatní herci jako mladé naděje Lucas Hedges či Timothée Chalamet a ostatní byli též skvělí. Vizuálně je film též zajímavý a co se hudby týče, tak jde o velmi pěkný zážitek. Dal bych filmu čistých 80%, protože na ně je. Gerwig se vrací, ke starému stylu točení a to se mi líbí.