Na hory (2018)

Musím říct, že mě tenhle film dost překvapil. Holiček, který je pro mě s prominutím nýmand, ukázal, že když chce, umí. Je to hlavně o příběhu a poselství, ale u mě film vyhrál z hlediska režijního. Klidně bych nominoval Holička za režii, protože vytvořil dnešní český antistyl, kterým si u mě vytvořil velké plus. Díky atraktivní režie se od toho nedá odtrhnout. Scénář velice dobrý. Herci také. Vizuálně je to hodně silný zážitek. Tak depresivní, netypické a jedinečné záběry vás od filmu nedokážou odtáhnout. Holiček si s kameramanem vyhráli na určitých detailech a přineslo to jen ovace. Též je to zajímavé z hlediska zvuku a střihu. Je to vlastně pár scén ozvučených doslova maniodepresivně. Přirozeně až to v člověku mrazí. Prostě když ten kluk vyleze z auta a v lese se svleče či při pohledu v autě, kdy je slyšet jen cinknutí telefonu, tak to je opravdu něco co dnešní český film ztrácí. Též mi Holiček udělal velkou radost, tím, jak ukázal obsah jednotlivých esemesek a nepřečtených zpráv. Je to silný snímek a přesně takhle bych si představoval ideální studentský film, i když vím, že tohle není studentský film, ale mám na mysli ten koncept. Takhle by mohl podle mě vypadat dobrý český film ať už od kohokoli a klidně celovečerní či krátkometrážní. Ne nýmandi Svoboda a Bystroň se svými kejdami. Na Hory je prostě hodně dobrý film. Holiček a scenárista toho dokázali v pouhých pár scénách strašně moc vyjádřit. Doufám, alespoň v nějaké lvy, protože sice je to nezávislý a řekněme na objednávku dělaný film, ale stejně má hodně co říct. Nominace na režii, hlavního herce, kameru a zvuk. 70% a hodně zasloužené čtyři hvězdičky.

Auta (2006)

Můj milovaný animák. Na Autech jsem vyrostl. Dodnes miluji hlavní závodnickou trojku King, Chick Hick a McQueen. Je to jedinečný film. Postavy Blesk McQueen, Burák a hlavně doktor Hudson byli mí dětští hrdinové. Kolikrát jsem tenhle film viděl? To nedokážu říct. I dneska se rád podívám. Je to vynikající příběh nejen pro děti. Hudba Randyho Newmana je výsostná a typ písničky. No, když se na začátku ozve skvostná Race a poté při jízdě do Kalifornie Life is a Highway nevím co mám říct. Je to super snímek a škoda, že Oscara za nejlepší animák nedostal. Jeden z nejlepších animáků. Owen Wilson a Paul Newman v původních rolích aut, prostě hvězdné obsazení a i dabing se povedl. Miluju všechny scény se závoděním a nejvíce asi tu, kdy doktor Hudson zkouší své staré pneumatiky. To je dokonalost a nejsilnější scéna celého filmu a samozřejmě finální scéna v závodu, kdy Blesk odtáhne Kinga do cíle. U mě to nejlepší hodnocení.

Goyovy přízraky (2006)

Goyovy přízraky neklamou herci ani režie, ale scénář! Film totiž nikdo netáhne. Na místo historického dramatu o Franciscu Goyovi a jeho "přízracích" totiž Miloš Forman a Jean-Claude Carriere vytvořili vztahovou hru a bohužel jen na pozadí temné španělské historie. Přesto stojí za zhlédnutí. Ne každý bude nadšen, ale rozhodně si tento film nezaslouží zatratit. Miloš Forman nikdy nezklamal. Ano, natočil lepší a především silnější filmy, ale přeci jen i tento snímek má něco do sebe - chybí mu "formanovský" konflikt a hlavně hrdina, ale jeho režijní rukopis a humor nezapře. Bohužel slabší scenáristická práce vytváří nekomplexní výsledek; herecky sice bravurní, výtvarně a vizuálně bohatý (jak je u Formana zvykem), hudebně krásný, ale dohromady se zkrátka nejedná o strhující zážitek. Více pak než samotná dramatická stavba mi vadí absence postavy Goyi (skvěle zahraný Stellanem Skarsgardem), který je na místo ústředního hybatele děje spíše jen tichým pozorovatelem dobových hrůz a neustále se obměňující vládnoucí garnitury. V samotném popředí naopak stojí Javier Bardem coby zrádný otec Lorenzo a vlivný španělský inkvizitor, a hned za ním pak hlavní emociální hrdinka příběhu (mladičká Natalie Portman). Zápletka nabízí několik dějových zvratů i dosti myšlenkově hlubokých scén. Že se jedná o Formanův snímek nám hravě stvrdí finální scéna, kdy nebohá Inés kráčí za vozem s mrtvým Lorenzem, okolo něhož poskakují městské děti a vesele zpívají. Nu, nechci říci, že mě Goyovy přízraky zklamaly, byť jsou zřejmě nejslabším Formanovým filmem, zejména proto, že jim chybí určující konflikt-drama, ale pořád se jedná o dost nadprůměrné dílo. Pozoruhodný film o dané historické době a jejích postavách to totiž bezesporu je. Jen zkrátka páni režisér a scenárista nedokázali plně využít nabízený potenciál historického kontextu, respektive se domnívám, že film jako takový natočili až příliš pozdě. U mě 70% a krásné čtyři hvězdičky. Nejsilnější scénou je Innesin odchod z vězení za doprovodu úžasné Árie. Dobrý film, Miloši! Škoda, že byl poslední:-(

Okresní přebor (2010) (seriál)

"Vole Psojedy, to není možný, vole Psojedy." No co dodat? Prostě jeden z nejlepších seriálů, co kdy v ČR vznikly. Parádní herecká sestava v čele s Ondřejem Vetchým (a dalšími samozřejmě). Prušinovský s Kolečkem opravdu umí. Okresní přebor nikdy neomrzí. U mě to nejlepší hodnocení. Moje nejoblíbenější díly jsou Forbes, Konvoj a Derby. Ale hlášky jsou všude!

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Podivuhodný případ Benjamina Buttona mi dosud ze všech filmů Davida Finchera, jež jsem viděl, nejméně sedl, respektive mi přišel nejméně záživný i filmařsky atraktivní. Ne že by byl špatně natočen či snad postrádal prvky Fincherova stylu, ale jako celek mě to z nějakého důvodu nechytlo. Pitt a Blanchett jako stárnoucí / mládnoucí dvojka nicméně mají něco do sebe. Filmový příběh ala Forrest Gump ale bohužel postrádá přirozenou lehkost i humor, jímž právě Gump vynikal a bavil. Je to příliš dlouhé a chvílemi i dosti nezáživné. Fincher však ze svého umění nic neztratil; řemeslo a práci s atmosférou ovládá pořád skvěle, a opakuji: Podivuhodný případ Benjamina Buttona je dobrý film. Jen ho mohl natočit kterýkoliv zručný režisér a ne Mistr HRY a SEDM. Zatím dávám 70% a krásné čtyři hvězdičky, ale třeba po druhém zhlédnutí změním na pět.

Psí ostrov (2018)

Perfektní animák. Wes Anderson je režisér, na jehož filmy je vždycky radost se dívat. Miluji styl jeho vyprávění, práci s herci, smysl pro detail, svérázný humor, propojení, a hlavně nenapodobitelný autorský rukopis. Psí ostrov je výtečný. Opět se jedná o nesmírně originální dílko. Navíc půvabně zasazené do dálného Japonska. Není to až takový ohňostroj jako Grandhotel Budapešť či Až vyjde měsíc, ale pořád se jedná o mimořádně dobrý film, který skvěle baví i nenuceně dojímá. Animace je krásná, stejně jako nápaditá hudba Alexandra Desplata. Můj zážitek trochu snižovaly české titulky, jež byly až příliš dole a hlavně byly malé, takže se těším na verzi s dabingem. Ani tempo tentokrát není až tak závratné, jak jsme u Andersona zvyklí a chvílemi se film začíná vléct. Přesto je Psí ostrov pořád nádherným příběhem, který si bez výjimky užijí všechny generace; děti nejspíš méně. Podle mě jeden z nejlepších animáků poslední doby a doufám v nominaci na Oscara. U mě zatím 75%.

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Čekal jsem pořádný film. A zase se z toho vyklubal jen umělý a naprosto nesmyslný snímek s nepochopitelným dějem, umělými kostýmy, herci a jejich dialogy, hloupým scénářem a prakticky beze všeho. Jedna hvězda za Sandevu a druhá za snahu. Můj bože, to opravdu neumíme točit? A ještě když nás k tomu Francie a Rakousko finančně podpoří? Je to smutné, ale takhle přesně se u nás dneska až na pár výjimek točí historické filmy. Ta umělost z toho úplně syčí. U mě škaredé dvě hvězdičky s odřenýma ušima a 35-40%.

Černá labuť (2010)

Opravdu hodně povedený thriller. Vizionář Aronofsky nám zde ukázal své typické "já", naprosto dokonalou souběžností prostředí baletní školy, labutího jezera a vykreslení charakteru postav. Natalie Portman zde opravdu předvádí výkon výkonů. Její Nina je excelentně napsaná a propracovaná postava. Mila Kunis jí výtečně přihrávala a slizoun Vincent Cassel tomu dodal dávku jak humoru tak ukázky typické zlé lidské povahy. Portman je zde neodolatelná i nevyzpytatelná. Opravdu do toho dala všechno. Životní role. Scénář je vynikající. Silný příběh stojící na perfektně vykreslených charakterech a záhadách. Je to typická Aronofsky. Halda domněnek, která je záhy svržena a po zbytek filmu nenechá diváka v klidu. Je tam přirozené a přitom režisérem vytvořené stupňování napětí. Je to hodně napínavý snímek. Vizuálně a výtvarně je to též ohromný zážitek. Kamera zvláštní a jedinečná sama o sobě od prvního záběru až po unikátní konec. Střih i zvuk výtečné. Hudba jak originální od Clinta Mansella, který mě svou hudbou nikdy moc nebral, ale opravdu mě někdy dost překvapí. Tentokrát vytvořil skvělou hudbu s duchem Čajkovkijho. Z originálního soundtracku se mi nejvíce líbili úvodní Nina's dream, hrozivá Night of Terror, Perfection a finální Swan song, ale krásná byla i původní Swan Lake přímo od Čajkovskijho. Kostýmy, výprava a masky krásné. Jsem opravdu spokojený. Fantastický psychosexuální thriller z tajemného prostředí s prvky hororu. To mě baví. U mě 80-85%. U mě nejlepší hodnocení. Nejlepší scéna je asi ta finální, která je též nejsilnější.

Tucet špinavců (1967)

Tucet špinavců alias "sedm statečných" ve válce a předchůdci Panchartů. Je to vynikající film. Perfektní příběh, skvělí herci, humor, napětí, výtečná hudba. Co více si přát. Lee Marvin byl jedním z nejlepších herců historie. Ostřílený major Raisner spolu s Fardenem z Profesionálů je jeho nejlepší role. K tomu mu skvěle ladí "pan herec" Charles Bronson jako schopný Wladislav, John Cassateves jako vtipálek Franco, George Kennedy v roli dobráckého majora, výtečný Telly Savalas v roli blázna Maggota či excelentní Robert Ryan v roli plukovníka. Výběr herců jedinečný. Scénář také, ale pravda je, že se na hlavní část filmu dost dlouho čeká, ale prostor čekání je skvěle doplněn. Vizuálně film je film velice přitažlivý a hudba je moc hezká. Nejlepší scény jsou výcvik, přepadení v Devonshiru a finální útok. Nejvíce se mi líbili major, Wladyslav a Franco a ani Maggot nebyl špatný, i když to na konci pořádně zavařil. Robert Aldrich a jeho válečná klasika 12 špinavých vězňů pod vedením přísného majora rozhodně nezklamala. U mě za pět hvězdiček. Vynikající film. Tři nominace na Oscara za mix zvuku, střih a vedlejšího herce.

Hledá se Nemo (2003)

Hledá se Nemo je jedním z nejkrásnějších filmů, co byly kdy natočeny. "Kluci od Pixaru" zkrátka nikdy nezklamou a tímhle dílem se nesmazatelně vryli do filmové historie. "Nemo" není jen o výjimečné animaci, ale především o nápadu a k Oscaru za animovaný film bych mu z fleku přidal i cenu za scénář, a v neposlední řadě také za nádhernou hudbu Thomase Newmana. Je to prostě krása. Hledá se Nemo není jen pro děti. Je to tak dobrý a tak univerzální film, že si ho užije opravdu každý. A takový film si podle mě zaslouží 100%. Vybrat nejlepší scénu je nemožné, ale když se zamyslím, tak mám asi nejraději scény s velrybou, žraloky, želvami a samozřejmě legendární útěk z akvária. Absolutního vrcholu pak dosahuje scéna "Swim Down." Je to okouzlující snímek, který miluju z dětství a dodnes neztratil nic ze svého kouzla (spíše naopak). Jeden Oscar za nejlepší animovaný film.