Oko (2008)

J. Alba sa producíruje po ulici s takým sebavedomím akoby vystupovala v súťaži krásy. Nie slepé dievča jej nikto nemôže uveriť ani na sekundu. Ale to nie je hlavný problém filmu. Oko je remake a navyše citeľne slabší. Tým pádom sa film stáva zbytočným. Nechápem prečo sa amíci musia zakaždým opičiť a točiť takéto chabé odvary skvelých originálov. Jedinú vec ktorú oceňujem je veľmi depresívna nervydrásajúca hudba. Škoda že nebola použitá v nejakom atmosferickejšom a hutnejšom horore.

Phar Lap: Národní hrdina (1983)

Wincerov úžasný cit pre spomalené zábery je neskutočne pôsobivý. A pozerať sa na koňa zdolávajúceho piesočný kopec alebo preteky dvoch najlepších kamošov v takejto spomalenej forme za zvuku pôsobivej hudby je zážitok, na ktorý sa skrátka nedá zabudnúť. Po príbehovej stránke však Phar Lap taký geniálny nie je. Čo je vcelku škoda. No i tak sa jedná o veľmi príjemný film z dostihového prostredia podporený niekoľkými emocionálne ladenými scénami.

Magnolia (1999)

Zaujímavé je, že Cruise spolu s Moore vyzerajú v tomto filme snáď staršie než dnes. Film je aj napriek smrtiacej dĺžke záživný a dialógy zaujímavé. To je zásluha rafinovaného strihu a znepokojujúcej jemnej hudby. Práve tieto zložky dodávajú filmu šťavu a drajv. Úsekovým spájaním mnohých dejových línii vzniká silné vyhrotenie scén podobné tým v Reqiem za sen. K tomu si treba pripočítať dobré herecké výkony, slušnú dávku napätia a pôsobivú réžiu. Pri niektorých scénach skutočne mrazilo! P.S: padajúce žaby boli husté

Cypher (2002)

Vincenzo Natali už v Kocke dokázal, aký veľký talent a potenciál sa v ňom skrýva. Cypher síce neoplýva takou dávkou bezvýchodiskovosti, napätia či psychológie no práve vďaka režisérovi sa drží v nadpriemerných vodách. Vizuálne vychytávky, vážna znepokojujúca no decentne jemná hudba, zaujímavé herecké obsadenie a šikovne pozliepaná dejová línia s hutnou atmosférou nedovoľujú divákovi nudiť sa. Režisér pritom ostáva verný osvedčeným prvkom akými sú moment prekvapenia, originalita či paranoia. Nechýba ani napätie a vďaka štedrejšiemu rozpočtu aj slušné triky a výprava. Záver sa niekomu môže zdať mierne prekombinovaný, no mne ani v najmenšom nevadil. Ja by som na mieste hlaváčov štúdii tomuto človeku vložil do rúk nejaký veľký ambiciózny blockbuster s vysokým rozpočtom. Výsledok by bol zaručene lepší než takýto projekt v rukách Cohena a jemu podobných.

Ženy v balíku (2008)

Pohodová oddychovka ktorá neurazí ani nenadchne. Minimálne však stojí za pozornosť vďaka rafinovanosti celého plánu krádeže + ústredné trio (D.Keaton, Q.Latifah, K.Holmes) je skrátka sympatické. Dobre odvedená remeselná práca s pár vydarenými hláškami (našinca určite poteší narážka na Československo)

Dave (1993)

Prekrásna oddychová romantická komédia ktorá skrátka pohladí po srdci. Nádherná Howardova hudba, zaujímavý scenár z amerického politického diania, trefný humor, neodolateľne očarujúca Sigourney Weaver a skvele odvedená réžia Ivana Reitmana. Film z doby, v ktorej o takéto "malé-veľké" filmy nebola núdza. Tá doba je už žiaľ nenávratne preč.

Sloní muž (1980)

Nikdy som si nemyslel že túto vetu niekedy vyslovím či napíšem. Ale David Lynch dokázal natočiť dobrý film. A nielen to. Sloní muž je v niektorých scénach priam výnimočný. Po každej stránke. Netradičný námet o postihnutom zdeformovanom Johnovi Merrickovi v sebe zahŕňa hodnotnú výpoveď o tom, že dôležitý nie je zovňajšok ale to aké ma človek srdce a taktiež aké zverstvá páchajú ľudia na nevinných. Čiernobiely feeling, výborné herecké výkony všetkých zúčastnených na čele s Anthonym Hopkinsom a podmanivá hudba sú zárukou nevšedného diváckeho zážitku ktorý vyvrcholí dojemne trpkým záverom. Keby tak všetky Lynchove filmy vyzerali ako tento.....

Prolomit vlny (1996)

Po tom, čo ma Trier dokonale odzbrojil mozajkou vzťahov a pokleskov obyvateľov mestečka Dogville som bol zvedavý ako ma zaujme táto severská romantická dráma. Zatiaľ čo v Dogville ma zaujal nielen obsah ale aj forma v Breaking the Waves som mal pocity vcelku rozporupné. Dokumentaristický štýl možno dodával snímke realistický prvok no v kombinácii s niekedy až príliš brutálnymi strihmi zo scény na scénu a s častokrát len útržkovým vysvetlením danej situácie som v tom mal menší chaos. Trier ponúka divákovi vodítko, podľa ktorého si zbytok musí logicky vydedukovať. Film ponúka a rozoberá zaujímavé otázky napr. kam až je človek schopný zájsť kvôli láske a čo s ľudskou psychikou dokáže urobiť trvalé postihnutie. Skrytý obsah tohoto výnimočného diela tentokrát vyhráva nad formou ktorá je zámerne amatérsky realistická. Vo filme úplne absentuje orchestrálna hudba a okrem niektorých krátkych úryvkov piesní je film po hudobnej stránke prakticky nemý. Čo je vážne škoda pretože niektoré scény by s jej využitím boli ešte o stupeň silnejšie a pôsobivejšie. Z hereckého obsadenia jednoznačne vyzdvihujem Emily Watson ktorá právom získala nomináciu na oscara. Svojím výkonom dokonale zatienila všetkých ostatných. 70%

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

V úvode som mal pocit akoby som sa pozeral na bábkovú verziu Pána Prsteňov :D Začiatok filmu je taký 1. režisérov pokus o návrat do Stredozeme. Štylizáciou, výpravou a filtrami Hellboy 2 zase pripomína Faunov labyrint. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a poviem to rovno. Hellboy ma ako komiksový film skrátka neberie. Po technickej stránke je to rozhodne nadpriemer žiaľ príbeh ma podobne ako v prvej časti príliš nezaujal. Jednu z mála vecí, ktoré som Hellboyovi zožral aj s naviakom boli tie cool Perlmanove hlášky. Veľká škoda že Toro nedostáva väčší priestor pre poetiku pretože zopár scén sa pôsobivosťou môže smelo rovnať Zhangovmu "maliarskému" umeniu. Rovnako ušli aj dialógové pasáže no miestami až prehnané množstvo digitálnych čudesných bytostí v prvej polovici tento film zrážalo dolu. Tá druhá to však čiastočne vynahradila. Každopádne oveľa viac ma zaujali komorné scény ako tie akčné. V konečnom dôsledku sa mi Zlatá armáda páčila o niečo viac než prvý diel.

VALL-I (2008)

Pixarovský zázrak pokračuje naďalej. Uznávam, že Wall-E nepatrí k vrcholným dielam tohoto štúdia, no i tak ma milučký osamelý robotík hľadajúci spoločníka, ktorého nakoniec nájde v pôvabnej Eve, dojal. Špičková animácia ktorú dotrvárajú šikovne zakomponované hrané zábery, príjemný humor, očarujúca scéna v ktorej Wall-E a Eva tancujú vo vesmíre, nejaké to napätie + tradične skvelý slovenský dabing. I keď v tomto prípade sa toho veľa nenahovorilo. Ekologické posolstvo naštiastie nie je do deja násilne vtlačené a emocionálne scény pôsobia skutočne prirodzeným dojmom (narozdiel od takej Kung Fu Pandy). Z kina som vychádzal očarený a maximálne spokojný. Najlepší animák od Ratatouille a do ďalšej Pixarovky ním určite zostane naďalej. 90% P.S: Rozhodne pobavil aj predkrm v podobe kraťasu s kúzelníkom, králikom a mrkvou :D