Hádkovi (2022)

Konverzační komedie z uzavřeného prostoru mám rád. Tato však byla až na pár vtipných momentů slabá a trapná. Ale líbily se mi kulisy.

Hotel Artemis (2018)

Super námět, baví mne filmy z podobného prostředí. A skvělá Jodie Foster, tady skoro k nepoznání. Žádný další důvod k pochvale mě nenapadá. Škoda. Promarněná příležitost.

Smrt ve tmě (2016)

Tento typ vyvražďovaček nemusím. Námět ještě docela originální byl, jeho rozvedení se ale moc nepovedlo. Navíc to bylo dost překombinované, zvlášť v závěru. Ze všeho nejlepší byla atmosféra, bál jsem se i za nešťastné zlodějíčky. A pak ještě rotvajler, který by zasloužil Oscara.

Papežův vymítač (2023)

Časem na film zapomenu, ale líbil se mi. Námět nic moc, zato pěkně zpracovaný, atmosféra ušla. Hlavně mě ale okouzlil Russell Crowe. Role byla pro něj netypická, přesto mu sedla jako ulitá.

Sběratel polibků (1997)

Co je to za film, když v něm člověk, aniž by měl, vytuší hlavního pachatele hned zkraje? Scénárista se moc nepáral s postavami ani s příběhem. Na druhou stranu, atmosféru dokázal režisér vytvořit výbornou. A Morgan Freeman je zase jednou pánem situace a celého plátna.

Hodíme se k sobě, miláčku...? (1974)

Film, kde Janu Brejchovou pořád jen bolí hlava. Skvělé herecké obsazení, ale výsledek neuspokojující. Vztahová komedie z dob, kdy bylo trumfem sehnat kroužky od záclon, u které se ale moc nezasmějete. Petr Schulhoff natočil lepší a hlavně zábavnější snímky.

Čarodějky (1996)

Naštěstí jsem film sledoval při domácím úklidu, takže o ztracený čas nešlo. Snímek má slušný rozjezd a sympatické herce, vlastně docela dost mladých známých tváří. Jinak ale čarodějnický biják pro děti školou povinné.

Vrtěti psem (1997)

Možná je to u mne nemoc z povolání, že podobné snímky vyhledávám, a možná jsem ovlivněn (bezmála) láskou k Barry Levinsonovi, Marku Knopflerovi, Dustinu Hoffmanovi a Robertu De Nirovi.  Každopádně tento biják pokládám za jeden z nejlepších, co kdy byly natočeny. Děj odsejpá, je vtipný i cynický, u každé postavy přinejmenším tušíte její pozadí a motivaci. Film ale hlavně s úmyslnou přeexponovaností zobrazuje temnou stránku politiky, s níž se - byť třeba v menším měřítku - co chvíli setkáváme, většinou aniž by nám to došlo... Učebnicový materiál pro studenty politologie, mezinárodních vztahů, žurnalistiky, ale i scenáristiky, režie a herectví.

Spáči (1996)

Život je už beztak dost dramatický, proto u filmů dávám přednost lehčím žánrům. Toto je jedna z výjimek, která mne dostala, ba i rozplakala. Barry Levinson patří k režisérům, kteří vědí, co chtějí točit, i jak na to. Navíc vidět vedle sebe na plátně De Nira, Hoffmana, Pitta, ale i další je vrcholný zážitek. Příběh plyne tak, že ani nevnímáte čas, a atmosféru, včetně vizuální stránky, má dokonalou. Marně hledám, co bych vytknul...

Kostlivec (2023)

Což o to, hlavní herci jsou dobří a sympatičtí, vizuální provedení taky fajn, ale ten námět je ohraný až běda. Sám se divím, že jsem se na něj ještě nechal zlákat do kina. Jednou nebo dvakrát jsem se i lekl, ovšem celkově mohla být atmosféra hutnější. Zvlášť když hledat v ději a chování postav logiku nelze...