Thor (2011)

Další střípek do velkolepé mozaiky, která na nás zaútočí letos pod vznešeným názvem Avengers. Unikátní projekt spojující nejvýznamnější superhrdiny pod hlavičkou Marvelu, je přesně tím, co současná, periodicky se opakující, v kruhu přešlapující, kinematografie potřebuje. Thor sám o sobě je klasickou, adrenalinem nabitou a triky prošpikovanou vizuální orgií, velkolepým akčním spektálem, který ovšem ničím nevybočuje z celé záplavy obdobně laděných superhdinských filmů s vysokou, někdy až smrtelně nebezpečnou dávkou patriotismu a moralismu. Nenechte se zmýlit, Thor je překvapivě solidní film a jako typický představitel žánru si svého platícího diváka v dnešní hektické době, charakteristické poptávkou po akční a často bezduché filmaříně, určitě najde.

Gattaca (1997)

Přirozená selekce nebo sociální inženýrství. Strhující film o vítězství bezbřehé lidské vůle, na první pohled nesplnitelného snu nad nepřízní osudu. Celý film je nasáklí vágně-depresivní atmosférou života v chladném, kalkulujícím světě, kde je všechno rozhodnuto dávno předtím než může člověk něco změnit. Ústřední herecká trojice - Jude Law, Uma Thurman a Ethan Hawk, je bezchyná, stejně jako idea o vytvoření zdánlivě perfektního světa. Automaticky vyvstává otázka, kdo by chtěl žít v takovém světě, vyjma 1 % vyvolených ... ? " V lidském životě jsou dvě tragédie. První je, že se Vám nepodaří dosáhnout toho co chcete a druhá je, když se Vám to podaří."