• Fantasy

Saturnin (1994)

Vynikající filmová komedie, která skvěle využívá perfektní literární předlohy. Saturnin mě zaručeně vždy zvládne rozesmát. Krásná Lucie Zedníčková je jen další skvělým plusem. Spousta hlášek a scén jsou pro mě legendární. Saturnin je film, který si vždycky rád pustím, když se chci pořádně zasmát a skutečně stojí za zhlédnutí.

Hrátky s čertem (1956)

Hrátky s čertem jsou vynikající dílo české pohádkové tvorby, které nestárne a je aktuální v každé době. Postavy procházejí vývojem, prakticky každé se dostane morálního poučení. Budovatelský ráz celé pohádky není moc rušivý, myslím si, že hodnoty zde prosazované jsou univerzální a věčné. Hrátky s čertem jsou rozhodně skvělá pohádka, která stojí za zhlédnutí.

Highlander (1986)

Pochválit musím především uměleckou stránku filmu. Soundrack od Queenů, skvělá výprava a nádheré skotské scenérie jsou definitivně největší devízou filmu, díky kterým má cenu ho vidět. Bohužel děj je slabší. Ústřední nápad by si zasloužil mnohem lepší propracování a snímek obsahuje spoustu zjevných scenáristických nesmyslů. Také akční stránka není nijak ohromující. Highlander patří mezi filmy, které už notně zestárly, přesto ale má klady, díky nimž stojí za zhlédnutí.

Hanebný pancharti (2009)

Quentin Tarantino se ve filmu Hanebný pancharti drží své osvědčené metody, kdy jeho snímky stojí především na prokreslení postav a výborně zpracovaných dialozích. Tady je k tomu všemu navíc přidána i akční stránka filmu, která mě opravdu nezklamala. Jako jediný zápor hodnotím linku s židovskou majitelkou kiha, jež mě zklamala a doufal jsem, že by třeba mohl její vztah s německým vojákem být rozvinut nějak lépe. Na žádný pád ale neříkám, že jejich vzájemný konec nebyl úderný a že mě dokonale nepřekvapil. Popravdě jde pro mě o nejzapamatovatelnější část celého snímku. Moc jsem nepochopil, proč byl ve filmu promítač a Židovčin partner. Ten mohl být klidně vypuštěn.  Příběh je vystavěn zajímavě a mnoho momentů je přímo ikonických. Opravdu každou scénu je navíc nutno si vychutnat takřka se zatajeným dechem. Hanebný pancharti jsou tak snímkem, který rozhodně doporučuji každému ke zhlédnutí.

Rocky IV (1985)

Rocky IV je další povedený přírůstek do Rockyho série a nutno uznat, že na své předchůdce navazuje opravdu hrdě. Tematika Ruska do filmu dodává úplně novou hloubku a osobně si myslím, že Rockyho trénink byl tady snad nejlépe zpracovaný z celé série. Je však také pravda, že základní linie filmu je stále to samé, a jelikož se má v nejlepším přestat, další díly Rockyho si už opravdu nechám ujít. Popáté by mě to už nebavilo. Závěrečný duel je pak jako vždy výborně zpracovaný a bavil mě více než ve trojce. Rocky IV je tak rozhodně povedený film a pro mě i důstojné zakončení Rockyho příběhu, které rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.

V měsíčním svitu (1991)

V měsíčním svitu je až děsivě hluboké romantické drama, které se zabývá mimořádně složitými životními, snad až osudovými otázkami a velmi umně je předkládá divákovi. Děj jednoznačně stojí na osudech mladé čtrnáctileté protagonistky a jejím proplétáním se skrz svou první lásku. Zároveň se mi však líbí, že i ostatní charaktery nejsou ploché a je jím věnován potřebný čas. Protagonistčin vyvolený mi ke konci, když začal běhat za její sestrou, přišel až enormně charakterově odporný, ale asi je to lidsky pochopitelné, že protagonistka pro něj byla opravdu příliš mladá. Láska je složitá a zrádná věc. Tragický konec a následný vývoj vztahu sester po tragédii je pak pro mě zlatým hřebem celého filmu, který jsem si velmi užil a já tak V měsíčním svitu rozhodně doporučuji každému ke zhlédnutí

Kosti a skalp (2015)

Wau, musím říct, že z filmu Kosti a skalp jsem byl opravdu nadšený. Rozhodně jeden z nejlepších westernů, jaké jsem kdy viděl. Především oceňuji, že se nesnaží zavděčit dnešnímu uspěchanému kinematografickému stylu, naopak pečlivě buduje atmosféru, a i díky tomu může být směle klasifikován jako horor. Divák má čas se s postavami opravdu sžít a především jim opravdu fandím. U filmů se mi to nestává často, ale já oporavdu chtěl, aby se výprava zdařila, aby všichni přežili, aby to prostě dopadlo dobře. Akční scény jsou pak divákovi dávkovány v přesných dávkách a musím říct, že v žádném filmu nezní výstřel tak, jako tady. Tady to totiž mělo jednoduše všechno grády. Stejně tak jsem nesmírně spokojený i s uspokojivě uzavřeným koncem. Kosti a skalp jsou tak film, který rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.

Kmotr III (1990)

Po jedničce je trojka jednoznačně nejlepším dílem celé kmotrovské trilogie. Umístění děje na Sicílii a obecně zatáhnutí Vatikánu a jeho reálií do děje byla radost sledovat. Navíc došlo od minule ke zkrácení stopáže, což snímku jedině pomohlo. Snímek navíc půosbí celistvě a celou sérii ukončuje více než důstojně. Konec v opeře a především posledních pár scén pak byly pro mě přímo kinematografickým skvostem. Kmotr III je úžasný film a já jej stejně jako celou trilogii rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.

Kmotr II (1974)

Kmotr II je vynikající film. Na jedničku sice nemá, přesto jsou ale jeho kvality neoddiskutovatelné. Myslím si, že možná mohla být i stopáž kratší, chápu však, že svůj smysl měla, jelikož díky ní mohlo alespoň dojít k řádnému prokreslení všech postav. Snímek má velmi dobrý děj, který baví a nepustí. Sledovat Michaelův naprosto bezskrupolůzní šplh k moci je dechberoucí zážitek. Michael je i úhelůným kamenem celého filmu. Chladnost posledních deseti minut mě zanechala takřka oněmělého. Kmotr II je tak rozhodně povedeným filmem, jenž doporučuji ke zhlédnutí.

Un moment d'égarement (2015)

Un moment d´égarement je velmi zajímavý snímek, který je prakticky čistokrevným dramatem. Komediální prvky jsem v něm opravdu nenašel. Jde o snímek velmi povedený. Herečka hrající protagonistovu milenku je velmi krásná a její interakce s protagonistou jsou živelné a uvěřitelné. Tady tyto interakce jsou i hlavní osou celého filmu. Zároveň je ale zajímavé být svědkem pátrání protagonistova kamaráda a zároveň jeho osobní životní problémy. Protagonistův vnitřní boj je divákovi ukázán velmi pěkně, stejně tak jsem byl spokojený se zajímavým koncem celého filmu. Un moment d´égarement je tak rozhodně film, který doporučuji ke zhlédnutí.