• Fantasy

Temný rytíř povstal (2012)

Temný rytíř povstal už navždy zůstane jedním z největších filmových zážitků mého života. Já pět hvězd opravdu nedávám často, ale Boha, toto bylo prostě úžasné. Když naběhly titulky, jen jsem strnule seděl, protože jsem byl pohnut. Nejsem žádná měkota, ale vpravdě, já byl pohnut. Nechci říkat, že jsem měl slzy na krajíčku, ale ten konec byl tak neuvěřitelně dojemný a zároveň prostě dokonalý v tom, že se nakonec vlastně ukáže, že to skončilo dobře. Jistě, bylo by to i grandiózní, kdyby se Nolan nerozhodl přihodit závěrečnou scénu ve Florencii, ale přesto, vždyť komu by se to mohlo líbit? Věřím, že film má divákovi i něco předat, nějaké kladné poselství, a není úplně správné, když snímek na konci neobsahuje jakousi "naději do budoucna". A tento úkol Temný rytíř povstal zvládl jednoduše perfektně. Jednou z nejdůležitějších částí snímku je pro mě Batmanův vyvíjející se vztah s Catwoman. Základem úspěchu je, že Anne Hathawayová se na tu roli neuvěřitelně hodí. Nejenom, že je krásná a typově pro Catwoman prostě opravdu vhodná, navíc je i jako herečka velmi schopná a její volba byl prostě skvělý krok. Právě její charakterový vývoj je velmi pěkně vyobrazen. To, jak Batmana nejdříve zradí, ten ji ale skrz svou "milost" spasí, a ona se nakonec rozhodne udělat správnou věc a neopustit Gotham. Nolan opravdu celý film nabil podprahovými poselstvími. Jakože například Batman nakonec štěstí nezíská skrze své poslání, ale jedině když pozná, že jeho čas pominul a rozhodne se pro lásku, pro rodinu. Boj nechává mladším. Nakonec jedinou cestou ke spáse duše i srdce může být jedině láska a rodina. Nikdy nic jiného. To vše je obsaženo v závěrečné scéně ve Florencii, jež je tak pro mě jednoznačně nejlepší scénou celého filmu. Zároveň oceňuji jasné odsouzení anarchokomunistického Banea, což by si už v dnešní době příliš režiséru nedovolilo. Zároveň i to, že Batman se nikdy nevzdává, no, ono je to prostě všechno opravdu vynikající. Akce, hudební doprovod, všechno. Film Temný rytíř povstal tak rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.

Temný rytíř (2008)

Temný rytíř je naprosto úžasný filmový počin. Po zhlédnutí jsem byl uchvácen grandiózní precizností snad ve všech možných ohledech. Ať už se jedná o scénář, děj, akci, poselství, prostě všechno. Ten film je úžasný. Kdo to neviděl, nikdy to nepochopí. Všechno v něm klape jako po másle. Střídá se scéna po scéně, jediné slepé místo by se nenašlo. Temný rytíř je dobře namazaný stroj, přesně seřízené hodinky, prostě dokonalost. Jediné věci je škoda, a to, že mi moc nesedla nová představitelka Rachel, která mi nepřišla příliš pěkná a, no, prostě škoda, že nemohla v roli pokračovat herečka z předchozího snímku. To je však značně subjektivní a v žádném případě mi to nezabránilo si tento úžasný počin náležitě užít. Film má navíc i poselství o obětech, spravedlnosti, morálních soudech a rozhodnutích. Je to prostě jeden z těch filmů, jež vskutku donutí člověka k zamyšlení. A ten děj, kdy člověk fakt prostě neví, co je správné a jak by se měl Batman zachovat...No, je to prostě opravdu pastva. Už dlouho jsem neviděl takto hluboký, opravdu vynikající film. Temného rytíře tak rozhodně doporučuji každému ke zhlédnutí.

Leon (1994)

Leon těží z vynikajícího námětu, jenž mu byl dán do vínku. S námětem, jako je tento snad ani špatný film udělat nejde a Leon se tohoto námětu zhostil vpravdě se ctí. Úhelným kamenem celého díla je přirozeně vývoj vztahu mezi zabijákem a sirotkem a jejich vzájemná dynamika. Akce je ve filmu pouze doplňkem, přesto ale musím říct, že i s ní jsem byl vrchovatě spokojen. OBěma ústředním hrdinům navíc divák celou dobu fandí, protože jsou velmi sympatické a i díky dostatečné časové dotaci nic nebrání vypěstování si vtahu k nim. Tragický konec Leona je pak jen třešničkou na dortu celého filmu, neboť snímek vlastně končí nadějí, jakýmsi příslibem do budoucna, a to nástupem Mathildy do internátní školy. Děj, akce, scénář, v Leonovi opravdu vše funguje tak, jak má, a já jej proto vřele každému doporučuji ke zhlédnutí.

Batman začíná (2005)

Dlouho jsem se rozmýšlel mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale vzhledem k tomu, že ten film jsem si opravdu upřímně užil (ani nevím proč, ale fakt mě to prostě bavilo), dávám čtyři. Batman začíná je nesmírně povedený snímek, který ve vyvážené míře kombinuje filozofii s akcí. Především jde ale o neskutečně pohodovou jízdu, která baví diváka od začátku až do konce. Děj i motivace všech zúčastněných dávají smysl a divák chápe, proč se co děje. S povděkem kvituji také vedlejší postavy, kreré fungují skvěle, především idealistická Rachel s Batmanem skvěle interaguje a do příběhu se hodí. Ze závěru, kdy se Batman Rachel odhalí pak přímo dýchá epičnost, stejně tak jako z celé závěrečné akční sekvence. Prostě Batman začíná je skvělý film, jenž rozhodně stojí za zhlédnutí.

Klub rváčů (1999)

Klub rváčů byl pro mě neskutečným zklamáním a to z jednoduchého důvodu, a to, že mi prostě nesedl ten podivný psychadelický styl, který je pro celý snímek typický. Já prostě nechápu, jak se něco takového může někomu líbit, vždyť to bylo opravdu obskurní. Názory, které ve filmu padly, jsou zcela bizarní, což by samozřejmě nevadilo, vždyť v jistém smyslu je to snímek až fraškovitý. Tady ale nedošlo ani k žádnému jejich závěrečnému vyvrácení, prostě nic. Navíc můžu říct, že sledování Klubu rváčů pro mě byla skoro až fyzická bolest. Prostě ten sled šílených duševních stavů hlavního hrdiny a různé rádoby chytré filozofování, no, prostě mi to teda opravdu nesedlo. Navíc celý závěr už ve frašku přerůstá naprosto otevřeně a protagonisty mi na konci bylo především líto, do jakého hrozného stavu se to dostal. Vadí mi, že konec filmu nepřinesl žádné uspokojivé ukončení, něco, co by prostě aspoň torchu připomínalo dobrý konec. Já chápu, že to jednoduše mělo být poměrně experimentální, přesto mi to ale nesedlo. Z celého filmu na diváka přes dvě hodiny pouze křičí skoro čiré čílenství, čemuž moc ani nepomáhají myšlenkové monology protagonisty. Klub rváčů je přímo dadaistické dílo a jednoduše mi nesedlo.Věřím, že zhlédnutí Klubu rváčů si tak lze s klidným svědomím odpustit.

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

1. série Temného případu je naprosto výjimečné dílo svým skvělým, experimentálním filmařskýcm zpracováním. Způsob, jakým se zde prolínají různé časové roviny je povedený a děj zajímavě ozvláštňují. Tím, že jde o seriál, mají oba hlavní protagonisté možnost být řádně prokresleni, což celému dílu velmi prospívá, neboť jejich vztah je i úhelným kamenem celé série, kdy samotné vyšetřování se odehrává jakoby na pozadí. Děsivá atmosféra Louisiany je vykreslena dokonale. Zároveň také vraždy jsou řádně obskurní a divák často cítí skutečný děs. Tady si ale velmi cením, že filmaři odmítli vstoupit do vod hororu, takže v celé sérii se neobjeví ani jedna "lekací scéna". Rodinné štrapáce jednoho z protagonistů jsou také povedené a diváka nezačnou za celou dobu nudiz, naopak se dá říct, že ději často dodávají šťávu. Filozofování jednoho z detektivů je jistě zajímavý prvek, mě osobně však příliš nebavilo, protože i když vím, že jde jen o fiktivní postavu, stejně mi ty řeči přišly jen hrozně přihlouplé a rádoby chytré. To je však snad jediné negativum, jež mě napadá. Pochválit musím také skvěou píseň zvolenou pro intro, která se k seriálu více než hodí. Závěr série mě nezklamal, kdy byl celý děj uspokojivě uzavřen a konečným dialogem navíc i získal jakési pozitivní vyznění, čehož si cením.

Temný případ - Pusto a prázdno (2014) (epizoda)

Jsem rád, že sérii se dostalo takovéhoto uspokojujícího zakončení. Taktéž antagonista mě nezklamal a zároveň si cením, že díky záverečnému dialogu vyzněl i celý seriál pozitivně.

Temný případ - Tajný osud veškerého života (2014) (epizoda)

Seriál se zde značně posunul v čase a mě by zajímalo, jak se s tím filmaři v následujícíh dílech poperou. V 5. epizodě se jim to však podedlo a já se tak jen už těším na další díl.