Stranger Things (2016) (seriál)

Geniálny hororový seriál s toľkými symaptickými prvkami, že sa ich ani nedá spočítať. Na prvom mieste je určite potrebné spomenúť herecké výkony hlavnej štvorice. Po celý čas je jasne vidieť, že seriál stojí práve na nich, hlavne na Eleven a Mikeovi. Dustin a Lucas sa trochu strácajú a Will funguje len ako motív k tomu, aby sa ho niekto vydal zachrániť do druhého sveta. Svet Upside-down je ďalšia skvelá vec existujúca v seriáli. Príšery, temné prostredie a zničený Hawkins vytvárajú dosť strašidelnú atmosféru, hlavne keď jedno monštrum aj utečie z neho. Horor to naozaj je, aspoň teda v prvej sérii. V druhej Upside-down funguje len nato, aby vystrašil Willa a nie diváka (podobný problém malo It). A nová príšera (Demo-pes) je v podstate tá istá ako v minulej sérii, len je ich viacej, rovnako ako sa zdvojnásobilo postáv, konfliktov a miest. Dvojka chcela byť proste niečo viac a nepodarilo sa jej to veľmi dobre, aj keď dala už viacej priestoru Dustinovi alebo šerifovi. Treba aj spomenúť hudbu, ktorá je perfektná. Prvá sezóna: 100%, druhá sezóna: 85%

Všechno nejhorší (2017)

Neuveriteľne repetitívna komédia snažiaca sa zúfalo variť z toho istého neoriginálneho nápadu. Ale prekvapivo to funguje, odhadujem, že to je zapríčinené sympatickými postavami a celkovou atmosférou (párty, alkohol). Na začiatku prekvapilo a na konci nudilo (a nie, ten divný zvrat s koláčikom celkový dojem nezdvihne, skôr naopak). 60%

Kdopak to mluví 2 (1990)

Úplne taký istý odvar jednotky, spravený hlavne preto, lebo prvý film výborne zarobil. Chlapec už trochu vyrástol, pribudla mu neuveriteľne otravná sestrička a dejová schéma sa stále opakuje (do domu nám prišiel ďalší člen a už tu nemáme ani trochu miesta). Ale aspoň je to znesiteľné, narozdiel od trojky.

Kdopak to mluví (1989)

Príjemná komédia s malým dieťaťom nahlas hovoriacim svoje myšlienky. Trochu prestrelené a navyše, kým sa vo filme nezjaví Travolta, nie je to až tak vtipné. 70%

Já, padouch 3 (2017)

Už dvojka sa topila v nevyužitých nápadoch a v príliš nudnom príbehu, no a trojka je na tom celkovo o dosť horšie. Milión postáv, žiadna z nich poriadne využitá nie je (Gruov brat), a každá má svoj nudný príbeh (Agnes a jednorožec), ktorý len zbytočne odstrkuje výborného záporáka s výbornými pesničkami a výbornými hláškami. Aj samotný Gru, hlavný hrdina a najväčší badass, sa mi tu stratil.

Král rybář (1991)

Veľmi zvláštny príbeh o jednom skrachovancovi a bezdomovcovi, o ich vzájomnom priateľstve. Jeden z nich trpí depresiami, druhý je blázon a vidí všade červených drakov a rytierov. Veľmi zaujímavý námet. A krásne spracovanie s výborne hrajúcim Williamsom.

Válka o planetu opic (2017)

Veľká pochvala tvorcom zato, že od Úsvitu sa nerozhodli pokračovať v digitálnom bordeli, ale ukázať smutnú vojnu medzi troma stranami s len dvoma krátkymi akčnými scénami. Film má v podstate dve vojny, prvá je osobná a je medzi Harrelsonom a Caesarom. Tá druhá (ktorú asi všetci chceli, len sa im jej nedostalo) je všeobecná vojna o našu planétu Zem, kde hrozí, že opice ľudstvo vyhubia. Táto časť je len tak v pozadí, aby v podstate odôvodnila konanie Harrelsona, ktorému sa bohužiaľ nedostalo veľa priestoru. Rovnako film načrtne veľa silných motívov (dievčatko a jej mrtvý otec, Woodyho choroba a vybranie strán od opice a vojaka), len sa im príliš nevenuje. Odhadujem, že to bol zámer, aby vlastne všetko, čo sa deje okolo Caesarovej pomsty, bolo nedôležité. Ale aj tak výborne zakončenie jednej výbornej série. 80%

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Škoda, že film je aj pri svojich 91 minútach celkom nudný hlavne v strednej časti, kde sa cesty našich hrdinov rozdelia, aby sa spojili proti veľkej hrozbe v podobe bieleho králika (tá scéna v jame ma zabila!). Keď sa rozpráva o trápnych starostiach Artuša, film je absolútne nezábavný, ale pri akčných scénach sa to vždy parádne rozbehne. Po zhliadnutí prevládajú lepšie dojmy, takže 70%

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Stále ten istý príbeh o záchrane galaxie a stále tie isté konflikty medzi hlavnými postavami. No film je tak neskutočne zábavný, s originálnymi scénkami a oddychovom atmosférou, že sa mu to dá v pohode odpustiť. Lepšie než seriózny Avengers a zábavnejšie než Antman. Teším sa na trojku.

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Transformers sa posúvali od dielov s príbehom a vizuálne zaujímavou akciou cez diely bez príbehu až nakoniec to skončilo na štvorke a päťke, ktoré ani akciou nedokážu zaujať. Žiadne zlepšenie, furt ten istý magický objekt, ktorý po zapichnutí zničí celú Zem, furt ten istý Wahlbergov výraz a kopec dalších postáv z minulých dielov robiacich v príbehu absolútne nič (Turturro, Duhamel). Len Hopkins je výborný a vôbec by mi nevadilo, keby on bol hlavným hrdinom tohto filmu. Z tých historických blbostí ako rozprávka o Artušovi a hodinky, ktoré zabili Hitlera vznikla jediná dobrá myšlienka, a to, že by som strašne chcel vidieť zasadenie v druhej svetovej vojne. Kosenie nacistov transformermi znie oveľa lepšie ako ďalšie trápne rodinné hodnoty na čele s Markom. 40%