Paralelní světy (2012)

Svět je vizuálně krásný. S ním ani jeho zákony nemám problém. Chybou je, že prezentované zákony se pak podřizují ději. Jim Sturgess zapomněl, jak se hraje. Většinu času jsem zkoumal, co mu to v maskérně vytvořili za pseudoúčes. Celkově nuda, do které jsem nebyl schopen se zakoukat.

Argo (2012)

Jeden z filmů, který táhne více tématem než zpracováním. Kamera a ztvárnění doby se povedlo. Moc se tlačilo na dramatičnost, která se odráží v úpravě scénáře oproti realitě. Hosté nebyli nikdy v "okamžitém" nebezpečí. Oslabení role Kanady. UK a NZ pomáhali. Vypuštění / přidání postav. Všechno podle mě zbytečné.

Divoši (2012)

Chtělo to nahradil hloupou Blake Lively s jejími na nervy lezoucími monology větší dávkou skvěle úchylného Del Tora a bylo by to ještě lepší. Pořád ale slušné řemeslo.

Sedm psychopatů (2012)

Pro záměrně nesmyslné dialogy a chování postav jako výsledek scénáře navíc v pěkném filmovém hávu mám velkou slabost. Ještě v kombinaci se solidním soundtrackem a výběrem písní. Tohle mi sedlo přesně jako Bruggy a dlouho tu nic podobného nebylo. Rockwell suveréně nejlepší asi proto, že mu prostě tyhle postavy sednou. Zbytek taky supr. Po traileru jsem čekal výsledek horší, takže překvapení. -"Friends don't make their friends die, Hans." -"Psychopathic friends do."

Dredd (2012)

V hlavní roli: držka Karla Urbana. -"Can't execute a perp on 99%. Save me a lot of paperwork if you just confess right now."

Trhák (1980)

Jedinečný český skvost se scénářem promyšleným do detailu. A o textech písní ani nemluvě. Jak Svěráka se Smoljakem mohlo něco takového napadnout... Scéna, kdy Zagorová po výbuchu na polích přizná lásku svému idolovi Abrhámovi a na Kukuru spadne hnůj je geniální. -"Vidíte? Ono se to lehko píše. Ale dělat to!"

Planeta opic (2001)

Po dlouhé době jsem se zase podíval. Zapříčinilo to zevlování po youtube, kdy jsem narazil na vysvětlující video příběhu. Musím říct, že po jeho dokoukání to všechno padne dohromady a musel jsem uznat jistou promyšlenost. Takže krom masek, pohybů, herců se k mému pozitivnímu hodnocení přidalo i zasazení příběhu. A to možné vysvětlení? Mark odcestoval do paralelního vesmíru (modul, který potkal byl paralelní Mark), kde na nějaké planetě ztroskotala paralelní loď, ze které se vyrojila místní populace lidí a opic. Lebka, kterou našel byla paralelního Marka, který přicestoval díky posunu času už po mrtvé posádce a k vyvinuté opičí společnosti. Možná svedl boj s předkem Tima Rotha, odtud zbraň v nádobě. Na konci přicestuje Perikles zase díky posunu času jinak. Mark odlétá jeho lodí na zase úplně jinou paralelní Zemi, která se vyvíjela zcela jinak (paralelní Tim Roth jako Lincoln). Někonečný vesmír, nekonečno možností. Paralelního je tam hodně, ale tohle vysvětlení se mi celkem líbí.

Ruby Sparks (2012)

Příjemná vztahovka s velmi hodícím se hereckým osazením. Bez posledních pěti minut by to bylo za pět (mimochodem, jak to vysvětlí doma...). Normálně mám rád pozitivní konce, ale tady mi to nějak morálně nesedělo. Ono teda, když si to člověk vezme kolem a kolem, tak tu máme poselství filmu: Po duševním (možná i fyzickém) znásilnění ženy se proslavíte a ona se vám stejně vrátí. Což teda úplně nezní dobře. A teď když to píšu, tak ani vlastně nevím, jak jsem film pochopil a jaký ve mě zanechal pocit. Je to upozornění/varování? Hmm...

Star Trek X: Nemesis (2002)

Po Vzpouře návrat k akčnějšímu pojetí a odklon od Roddenberryho vize. Na škodu to podle mě není, protože tu opět dostává pozornost Picard a Data. Občas si říkám, jak zvláštní je, že se Patrick Stewart v této roli tolik našel. Jeho obličej, ba dokonce jen oči, dokážou vyjádřit takové množství emocí. Například strnulá postava a zdrcený výraz po teleportování ze Scimitaru. Opět bravurně zahrané. Triky a valčík lodí na velké úrovni, jak se na ST film patří. Škoda, že se snímek nedočkal lepšího přijetí. Třeba bychom se dočkali ještě jednoho. -"If there is one ideal that the Federation holds most dear, it is that all men, all races can be united. What better example... A Starfleet captain, standing in the Romulan Senate. Nothing would make me more proud than to take your hand in friendship - in time... when that trust has been earned."

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Vzpoura je dobrá seriálová epizoda s lepším rozpočtem. Tam kde se tedy ubralo na zajímavější zápletce, člověk dostane tradiční Roddenberryho ST filozofické pozadí, které se z restartu naprosto vypařilo. A už sehranou posádku, která dohromady působí velmi přirozeně. Triková úroveň se opět i dnes drží sakra vysoko a průlety mlhovinou jsou krásnou podívanou. O exteriérech ani nemluvě. -"Have you ever experienced, a perfect moment in time?" -"A perfect moment?" -"When time seemed to stop and you could almost live, in that moment." -"Seeing my home planet from space, for the first time."