Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Kdykoliv se díl seriálu nebo film motá kolem postavy Picarda, jedná se o sakra dobrý dramatický zážitek. První kontakt je perfektní souhrou mnoha věcí. Kvalitního scénáře, výpravy (i dnes působí moderně), akce (vesmírná bitva) a herectví Patricka Stewarta. Dohromady nejen prvotřídní ST film, ale i space opera všeobecně. Doporučuju si pustit seriálový trojdíl s Borgy a navázat tímto. Člověk pak více vcítí do kapitánových myšlenkových pochodů. -"We've made too many compromises already. Too many retreats. They invade our space and we fall back. They assimilate entire worlds and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

Star Trek VII: Generace (1994)

S odstupem času u mě Generations neskutečně stoupl. Nevím, jestli je to výborná hudba nebo prostě jen melancholické zhodnocení Picardova života. Patrick Stewart opět brilantně zahrál kapitána, kterému se po letech služby začíná stýskat po osobním životě. Shatner a McDowell zahráli taky špičkově. Tohle není epický ST ani tak o osudu galaxie, ale spíš o postavách a asi proto se mi kdysi dávno tolik nelíbil. V porovnání nový Abramsův výbušný film celkem ztrácí. -"It's our mortality that defines us. It's the truth of our existence."

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Na začátku Sisko ztratí ženu v borgském útoku s Picardem. Nesnáší ho za to a tato předehra člověka natěší. To je bohužel konec. Picard a Borgové nikdy víc. Příběh se přesouvá na periferii Federace s malou planetou a jejími politickými a náboženskými problémy. To je 1/2 epizod, 1/2 jsou díly o postavách a životu na stanici. Postavy mě spíše nezaujaly než ano (až na doktora, O'Briena, Ferengy a později i Siska). Tak je to aspoň víceméně v prvních čtyřech sériích, které jsou safra nudné. V páté a šesté se konečně začne pracovat s hlavním nepřítelem (bravurně zahraný Weyoun) a Sisko nabere charisma. Sedmá je pak asi se třetí sérií ENT ta nejlepší z celého ST. Hlavně druhá půlka navazuje díl na díl, šlape, přijdou velké bitvy a vůbec přiblížení galaktické války komplexně. Takže jestli dokážete vydržet a proskákat půlku seriálu, budete odměněni. A jestli se vám zalíbí postavy, tak bude celkový dojem daleko lepší.

Total Recall (2012)

[+] Propracované prostředí. Svižná a přehledná akce. Skloubení CGI s reálem. Dva nejluxusnější dámské zadky ve filmovém průmyslu. [-] Vykradený nápad bez větší změny. Pro mě Farrell (Ethan Hawke by byl daleko zajímavější volba). Scéna s výtahy. Zaměřeno jen na akci. [=] Wiseman natočil svižnou oku lahodící věc v do detailu provedeném světě. Vykrádání vizuálu jiných scifíček moc neberu, protože takhle si většina lidí představuje technologický pokrok v následujících několika desítkách let (stejně jako hranatá tlačítka apod. před padesáti lety). Opět se nejedná o žádný hluboký film. Ach jo. Prostě jen dobrá zábava.

Amazing Spider-Man (2012)

Horší scénář by člověk mezi áčkovými komiksárnami nenašel. První polovina je až trestuhodně bez invence s douchebag Garfieldem. Ve druhé na sebe zase příběh navazuje hloupou náhodou na hloupou náhodu. Hloupým dialogem na hloupý dialog. Takový scénář napíše snad kdokoliv. Naprosto nevyužitý Denis Leary a Rhrys Ifans. To je taky za pohlavek. Jediné, co se mi líbilo, bylo Spiderovo omotávání Lizarda, vůbec používání pavučiny a scéna se Stanem Leem. Jinak na takovýhle kádr je to zlo. Hodnocení lepší jak Prometheus... Děláte si ze mě šoufky?

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Musím říct, že po dokoukání všeho pohromadě jsem měl trošku horší dojem než při koukání v televizi před těmi pár lety. Hlavním problémem zřejmě bude velký počet nudných charakterových epizod. Když si člověk večer chce pustit dva díly a po proskákání třetího narazí na další už od začátku nezajímavý, tak to rozhodně nepotěší. Dílů s Romulany, Borgy a Q je safra málo. Dalším takovým mínusem, který jsem opět pocítil až teď, když jsem schopen porovnat TNG s VOY a ENT je méně akce a trošku slabší posádka jako celek. Tolik spolu neklape a jednotlivě jsou postavy trošku plošší. Na druhou stranu TNG disponuje pár velmi silnými. Riker, Mr. Data a hlavně Picard. Sledovat sira Stewarta v některých dílech je potěšení pro každého fanouška herectví. Celkově jsem si ale i zde odnesl celkový dobrý dojem, který možná více než zdrávo vytáhlo sentimentální a melancholické ale zároveň pozitivní Picardovo finále. -"With the first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably."

Bez kalhot (2012)

Tomuhle jsem po traileru vůbec nevěřil. Ani pořádně nevím, proč jsem si film pustil. Naštěstí se konalo velké překvapení. A to originální osobní příběh/romantika. Soderbergh jen a jen těší svým rozsahem výběru témat. Poskytuje opět skvělou kameru a civilní herecké výkony. Jeden z důvodů, proč jsem předem Magic Mika odsoudil byl Tatum. Znova omyl. Poslední dobou mi přijde opravdu sympatický, jak výběrem rolí, tak hlavně svým projevem. A Cody Horn byla nejen krásná, ale i velmi herecky příjemná. -"Fact is, the law says you cannot touch! But I think I see a lotta lawbreakers up in this house tonight..."

Superman se vrací (2006)

Singer představil Supermana jako ztrápeného a osamělého, který se díky svým schopnostem a poslání cítí odcizený a stále zavázán společnosti. Tedy tak, jak zatím filmově ztvárněn nebyl. Jedná nesobecky, i když ho odmítá jediná věc, po které po letech stále touží. Ke konci si uvědomí, že od některých věcí se prostě musí upustit. Jeho milované a bývalého domova Kryptonu. Neješitně položí život za svůj adoptivní svět. A na konci vidíme sebejistějšího hrdinu. Singer tímto filmem postavu Supermana poctil. Polidštil ho. Je to cítit hned z úvodních titulků, z výtečných proslovů Marlona Branda a dalších mnoha odkazů. Scéna, kdy z něj parta grázlů na zemi málem vymlátí duši, dostane kryptonitem do zad a leť... působivě syrová a opět neviděná. Když si představím, že tohle měl být úvodní film do dalších dílů, které mohly být daleko akčnější, protože už nepotřebují představovat dějovou situaci skvěle vytyčenou zde. Velká škoda. Brandon Routh sedí náramně. Ťukám si na čelo, když čtu komentáře srážející hodnocení kvůli rozpočtu. Batman, Dark Knight a Superman Returns je to nejlepší z komiksových filmů. Pokaždé se líbí.

Legenda (1985)

Už jen za výpravu a kameru si Legenda zaslouží plné hodnocení. Skvělá hudba a přesně obsazená herecká družina (hlavně Gump a geniální Darkness) by se ani nemuselo zmiňovat. Scottovi se podařilo vytvořit neuvěřitelně živý a atmosférou sálající svět, který se dá srovnat s Jacksonovým, disponujícím zélandskými exteriéry, počítači a ručně dělanými unikátními rekvizitami s kde jakými detaily. I téměř po třiceti letech má Legenda nezaměnitelné kouzlo, které pro mě z nepochopitelných důvodů, není všeobecně sdíleno. -"I require the solace of the shadows and the dark of the night. Sunshine is my destroyer."

Oxford Blues (1984)

Americké osmdesátky v Británii nefungují. Atmosféru se importovat nepodařilo. Hloupou zápletku podporuje i celkově hloupý scénář. Oxford Blues se až nebezpečně podobá dnešním studentským filmům typu Van Wilder nebo x-tá odnož Pie, akorát bez těch často zbytečných sexuálních a análních vtipů.