Po zániku Země (2013)

Tady proběhla klasická operace líného scénáristy. Outlander s Caviezelem... ctrl+c... ctrl+v. Hotovo. Ten si aspoň rovnou přilepil na hrud označení béčka. After Earth špatný film není. Zázrak to taktéž není. Výbuchy v komentářích podle mě zase odráží klasické lynčování režisérů, kteří prostě stále netlačí nejlepší filmy (viz. Ridley Scott).

Světová válka Z (2013)

Zombie filmy mě z drtivé části nebaví. Je to vždycky to samé. A většinou ještě zbytečně krvavé. Musím říct, že World War Z mě vtáhle vcelku okamžitě. Ten tón skutečnosti, jak v záběrech, tak v příběhu je zásadní rozdíl od ostatních podobných filmů. Jedno je zásluha Forstera a druhé nejspíše syna Mela Brookse, Maxe. Sledovat rozšíření nemoci a snahu bojovat s ní je daleko zajímavější než koukat hodinu a půl na vyvřezlá střeva. Pak mi vyhovuje zdrůraznění prožitků Pittovi postavy. Jeho neustálý strach o rodinu. Povedlo se a ve mě zůstal dobrý pocit ze zombie filmu, který jsem vlastně ani tak nebral. -"Most people don't believe something can happen until it already has. That's not stupidity or weakness, that's just human nature."

Lehká jízda (1987)

Slabší Gallipoli, ale jen v dobrém. Stejný vývoj příběhu. Stejně kvalitně natočená závěrečná bitva doznívající dlouhou dobu po dokoukání.

Nevědomí (2013)

Klasické science fiction. Slabší stránkou je nepříliš originální příběh s pár dírami a s twistem, který nešokuje. Ještě bych přidal suchou Kurylenko. Neutrál je standartně dobrý Cruise, ale se stále stejným stylem hraní. Zbytek jsou u mě plusy. Audiovizuál je fantastický (design, některé záběry, hudba). Co bych asi vyzvedl, je zaměření na Cruisovu postavu. V dnešní době je sci-fi samé bum a prásk. Bohužel na postavy se zapomíná, i když tady se do toho ke konci trošku zamotá známé klišé. Další pro mě důležitou věcí je kamera, která neskáká jako hopík a pečlivě sleduje cíl. Každopádně pocity stejné jako u Trona. Skvěle odsýpající a krásné ke koukání i k poslechu. -"I want mankind to survive."

Star Trek: Do temnoty (2013)

Byla to zábava, ale... Nejdříve dvě věci, které mi Into Darkness zkazily asi nejvíce a vlastně spolu souvisí. Žádné přiblížení postav a jejich vzájemných vztahů. Například když zemřel Pike, mrzelo mě to, protože byl sympaťák, ale Kirkovi silné emoce nebyly ve filmu dostatečně podloženy. Toto se opakuje v uplném závěru a vyřešení tohoto úmrtí je neskutečně levná scénáristická berlička. A druhá asi největší bolístka byla, bohužel na úkor skvělého výkonu Cumberbatcha, jeho postava. To, co dělalo jeho postavu tak silnou v původním ST bylo jeho pozadí. Tedy vypočítavý, superinteligentní a nadlidskou silou obdařený tyran Země. Tady nějaký genetický experiment zachraňuje kamarády. Jiné pozadí krom lehkého nakousnutí od Nimoye (proč zase?) tu nebylo. Pak už jsou to jen vcelku detaily, které bych byl schopen překousnout... Vlastně celý scénář je slepeninou ST filmů a epizod, zázračný lék pouze z Benedicta (60+ dalších se nebere v potaz), Země nedisponuje ochranou pro zničení nebezpečí v blízkosti planety natož po vstupu do atmosféry, posádka by se při oznámení lovu na člověka s torpédy a nebezpečí rozpoutání války vzbouřila (aspoň ve starém ST), žádná reflexe tisíců ztracených životů v San Franciscu, krátké a nevýznamné rozhovory (až na pár skvělých s Cumberbatchem a Wellerem). Připadá mi, že Star Trek směřuje stylem k Transformerům a mrzí mě to. Tedy levné zábavě bez žádného hlubšího zamyšlení.

Maniak (2012)

Vizuál a hudba je skvělá. O tom žádná. Dokonce jsem měl jistý pocti 80. let. I Wood mi na roli šílence seděl. Z filmu jsem měl velmi dobrý pocit a kazily mi to jen krvavé scény. Bohužel se nemůžu přenést přes násilí, které mi v téhle zamýšlené a detailní podobě nedělá dobře. Nevím proč. Je to prostě více bezprostřední než, když Seagal někomu zarazí vývrtku do hlavy.

Casa de mi Padre (2012)

Dlouho jsem se do Casa de mi Padre odhodlával. Nakonec mě tahle hloupá parodie na špagetovky celkem pobavila. Cítil jsem v tom oproti klasickým ferrellovkám i trochu Bláznivé střely. Zpracování je vskutku tip top. Smutné je, že s The Other Guys je to jediný Ferrellův film za posledních pět let, který se mi líbil. -"Interesante."

Podezření (1990)

Režie. Scénář. Hudba. Ford. A... sklep.

Kouzelníci (2013)

Párkrát jsem se usmál u Carreyho a opravdu jsem se zasmál až na úplném konci. Už ani nevím, jak dlouho jsem neviděl novou dobrou komedii. Všechno je na jedno brdo a okamžitě se z hlavy vykouří.

Manažeři (2010)

Ben Affleck přijde o roční plat 120k dolarů, a protože si nabral vysoké půjčky a je zvyklý na vysokou životní úroveň... má problém. I tak dál chodí na golf, nadává sociálním pracovnicím, peskuje manželku za šetření a prací od šváry pohrdá. Kdo má s takovou postavou sympatizovat, když právě to je hlavním motivem filmu. Jakákoliv vedlejší postava by byla pro snímek patrně zajímavější. A že je tam kvalitních jmen habaděj. Na druhou stranu je to zaměřením tématu originální film a zbytek herců je velmi koukatelný.