• Krátkometrážní

Stopy Járy Cimrmana - Cimrmanovo Pojizeří (2023) (epizoda)

Pěkný nápad na realizaci ale výsledek je trochu myšmaš (zatím). Čekal jsem víc ten cestopis. Ukázky z filmů nebo vzpomínání autorů na historky z natáčení to docela brzdí.

Grand Prix (2022)

Bohužel se stalo zvykem začít vyprávět film bez jakéhokoliv náznaku, o co hlavním postavám v příběhu půjde. Obávám se, že Kozub tam byl nastrčený jenom jako vějička pro náctileté a důvod proč film prezentovat také jako komedii. Mohlo to být dobré sci-fi. Vzduchoprázdna tam bylo dost.

Angličanka (2022) (seriál)

Na westernové poměry je originální už jenom to, že hlavním hrdinou je žena, která najednou frajery se  zbraněmi zastíní. Kamera respektuje žánr a zároveň  přidává spoustu podhledů, které postavy výrazně umocňují. Přestože základ dějové linky možná není příliš poutavý, vyprávění, které autoři ve všech složkách zvolili to úspěšně dohání.

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Parádní westernovky, které díky svému formátu mohou vyprávět příběhy z Divokého západu jinak. U povídkových filmů se ale člověk nevyhne tomu, že bude jednotlivé příběhy porovnávat mezi sebou. A tady to za mě bylo tak půl na půl - tři na tři.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

V první řadě se nejedná o "Princeznu zakletou v čase 2", příběh se ubírá jinou cestou. Docela zdlouhavou. Ve zkratce jde o jednu kérku na ruce alchymistky Amélie. Postavy prince a princezny jsou prakticky zbytečné a dělají jenom křoví. Možná právě kvůli názvu. Střihače by měl někdo hlídat. Černé mezery mezi záběry je diletantismus. Záběr s velkým celkem na městečko každou sedmou minutu už je taky otravný. Když už se tam musí narvat product placement, tak by měl někdo pohlídat, že to nebude směšné. Na druhou stranu od začátku do konce je to plné líbivých záběrů s hezkým světlem, lokacemi, zdařilými vizuálními efekty, se kterými si herecké projevy rozumí, což je v českém filmu nezvyklé.

Největší dar (2022) odpad!

Z celého obsazení snad jako jediná obstála Sabina Rojková. Na zápletku se člověk načeká. Zdlouhavé a bez pohádkového nádechu. Absence hlavního hrdiny a nějakého sdělení. Kdyby se z filmu odstranila většina bohů a náctiletých víl, nic by se nestalo a zmizela by spousta rušivých elementů. Podruhé bych to už nedal.

Věčná dcera (2022)

Jako látka na realizaci během covidu asi dobrý. Hezky minimalistické a svým způsobem příjemné retro motivy. Na celovečerní formát je to ale dost prázdné. Navíc film nabídne několik detailů, které dál nevysvětlí.

Neuvěřitelné, ale pravdivé (2022)

Škoda, že si Dupieux víc nepohrál s obrazem. Nicméně je to film s nápadem, úměrnou délkou a skvělým obsazením. Zábavné.

Princ Mamánek (2022)

Nejvíc mě pobavil hlas pana Martináka. Proč mluvil jako Josef Kemr a Václav Klaus dohromady? :D Skvělý Vladimír Javorský a tím to asi tak končí. Polívkovi pomocníci byli otravní s tím svým motáním se. Téměř celý film působil levně. Závěrečná haluz spíš umělecky a odbytě. Podruhé to asi už vidět nepotřebuji. K celkem hezké knížce je to škoda.