• Krátkometrážní

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2019) (pořad) odpad!

Každá dobrá pohádka potřebuje dobrého záporáka. Ten tu je - ohyzdný, zlý, nabručený, lakomý, zkrátka padouch, jak má být. Bohužel absence kladného hrdiny z tohoto snímku dělá trochu jednonohou zábavu. Kamera nic nového nepřinesla. O režijním rukopisu se nedá ani mluvit. Lokalita zajímavá ale nedostává se jí dostatečný prostor. Namísto toho se tu hlavně hodně mluví, nebo pije. Vizuál potom nezachrání ani zakouření scény. Myslím, že tudy cesta nevede. Ocenil bych trochu barevnější a veselejší pojetí... když jsou ty svátky.

Čarovný kamínek (2019) (TV film) odpad!

Tak tohle by v Česku na Štědrý večer neprošlo. Jakési božské lesní bytosti světélkující různými barvami se jednou rozhodnou, že odmění jiné bytosti. Ty žijí v norách, které jsou vlastně identické s těmi z Hobbita. Do toho tam běhá jakýsi malý chlapec a komentuje si pro sebe dění - asi abychom všechno chápali správně. Hlavní hrdina s řídkým ochlupením ve tváři a zacuchanými vlasy u nás asi moc neosloví. A když jednou není slepý, musí podruhé být někdo němý. To si tentokrát vysloužila hlavní hrdinka, kterou vlastně sledujeme jenom jak se hezky culí, nebo si chodí po pasece, nebo lese. Scénáristé asi moc nevěděli, co s ní, a tak je ponechána trochu stranou. Jedovatě zelený les připomíná džungli, která má po většinu času dusivou atmosférou ale to má asi zachránit hvízdání exotického ptactva v pozadí. Záporaci jsou nijací. Není se na koho upnout a koho si oblíbit, což je u pohádky asi jeden z nejzásadnějších problémů. Jediný, kdo by si zasloužil pochvalu je Milan Bahúl, ale i ten musel v rádoby tropickém slovenském lese vypadat jako Mrazík. Navíc pohádka promrhala potenciál, který měla alespoň v lokalitách. Slovensko plné nádherných míst, kam se oko podívá a s autory to ani nehne. Skoro jako by se za to omluvili až v závěrečných titulcích.

Princezna a půl království (2019) (TV film)

Fajnová televizní pohádka. Karel Janák dovedl potěšit. Dokonalé obsazení, skvělý Marek Eben. Originální příběh, který do určité míry odráží současné dění ve společnosti - možná především to, kolem urozenosti pana prezidenta a jeho poskoků. Rodiče pana Honzy byli povedení. Tomicová, Malý jsou dvojka. Poprsí Freimanové bylo taky super. Takže spokojenost :)

To Kapitola 2 (2019)

Téměř tři hodiny vyprávění jakéhosi slepence všemožných zážitků, které se prakticky navzájem nepotřebují. Odebrali bychom jeden, nebo jiný, film by stále fungoval / nebo spíš nefungoval. Přijde mi, že to bylo celé vyrobené pro jeden účel - pobavit na Halloween americké náctileté publikum.

Maják (2019)

Co dělá tenhle film zajímavějším je především formát 5:4 a černobílý obraz. Pokud bych si tohle odmyslel, nezbylo by nic. Možná obsazení. Ale jako pocitovka ok.

Hodinářův učeň (2019)

Pohádka jak od Erbena. Po delší době vlastně originální příběh. Dokonalé herecké výkony, dostatek prostoru oblíbeným padouchům a sympatičtí mladí hrdinové. Pravda i láska zvítězí, a tak to má být.

Mazaný Filip (2003)

Fantastický film s českými herci v "amerických" kulisách. Skvělé vyznění a v našem prostředí prakticky nepoznané. Každý z herců doslova vynikal. Člověk si až říká, kdyby naši herci hráli v Americe, tak by to museli být hvězdy. Vilma Cibulková geniální.

Alternate (2019) (studentský film)

Studentský film? Ať se dívám, kde se dívám, školu, na které takový film vznikl nevidím... Nicméně výsledek velmi zdařilý. Kromě tedy té angličtiny.

Tobruk (2008)

Pěkná kamera, dokonalá atmosféra, ale příběh nuda.

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Bohužel. Jeden z mnoha případů, kdy jde pouze o prachy. Více než o příběh tu jde o efekt. A tak namísto jedniček, kde spolu svádí boj dobro se zlem, tak u dvojek opět dochází na mezilidské vztahy a jejich nápravu. V podstatě se jedná o vzorečkový příklad takového pokračování (Doba ledová, Shrek, Madagaskar, atd.). Mně to už nestačí.