• Krátkometrážní

Mrazík (1964)

Totálne naivný rodinný rozprávkový príbeh o láske. Čarovný les a postavy inšpirované tradičným ruským folklórom. Čarodejnica Baba Jaga a Dedo Mráz a.k.a Mrázik. Vizuálne uchvacujúca svadba svedčiaca o Ivanovej vytrvalosti získať Nastenkino srdce (svadba samozrejme svedčí aj o vytrvalej práci kostimárov). Prekrásna, ba až kúzelne zasnežená zimná ruská krajina. Medvede šantiace v tôni východoázijských briez. A do toho Budaškinova hudba a parádny slovenský dabing. Klasika, ktorá neomrzí ani po 20 pozretiach. Poctivých 4/5 červených hviezd.

Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu (2021)

O Alim Tabrizim som sa dozvedel cez podcast známeho holandského extrémneho športovca Wim Hofa. Filmový projekt Seaspiracy,  o ktorom rozprával, ma takmer okamžite zaujal a ešte v ten deň som si ho pozrel. Úprimne, po 89 minútach zostala vo mne zmes rôznych pocitov, vrátane akéhosi "ohúrenia" či vnútorného "šoku", ktorý tento film mal v divákovi vyvolať. Téma (ne)udržateľnosti súčasného rybolovu mi prišla veľmi zaujímavá, keďže som sa popravde nikdy pred tým nad tým nezamýšľal. Film sa snaží ukazať pravú tvár  rybárskeho priemyslu. Po vizuálnej stránke ide o vskutku dynamicky a atraktívne spracovaný dokument. Zaujal moju pozornosť. Pohol mojimi názormi na prístup k ekológii v 21. storočí. Spochybnil moje doterajšie vedomosti o morskom enviromentalizme. Inšpiroval ma k ďalšiemu štúdiu oceánov (rovnako ako režiséra, aj mňa vždy oceány nesmierne fascinovali). Film jednoducho rozhýbal divákove zaužívané názory. Tabrizimu sa úloha šokovať faktami a informáciami podarila. Pridáva na tom samozrejme strhujúce spracovanie a to, ako je príbeh vystavaný (cestuje na rôzne miesta, rozhovory s kľúčovými osobami, introspektívnymi postrehmi atď.). Film ma aj napriek jasnému prístupu predostierania faktov (aj keď sa s jednotlivými témami mohlo ísť viac do hĺbky a nie len tak "kĺzať po povrchu"), asi úplne na vegánstvo zatiaľ neprekonvertuje. Osobne si myslím, že robiť takéto rozhodnutie na základe jedného filmu, aj keby rovno bol celý pravdivý, nie je tá najlepšie voľba. Ako ľudia tie živiny z mäsa a rýb jednoducho potrebujeme. V konečnom dôsledku ide stále o pohľad na tému len z jednej strany (aj keď s tým, čo je vo filme povedané, po väčšine súhlasím). Na ryby a rybolov ako taký sa však už nebudem pozerať rovnako. Budem mať aj tento "nemainstreamový" pohľad na vec. Myslím, že je fajn ho ďalej propragovať. Ľudí môže viesť k skutočne dobrým rozhodnutiam, ktoré by v konečnom dôsledku pomohli vyriešiť problém súčasného rybolovu (neagresívny pomalý prechod k viac rastlinnej strave, posilnenie "no-catch zón" atď.) Film úlohu odhaliť a následne divákovi predstaviť špinavé praktiky za lovom rýb splnil. Moje zmiešané pocity však zo Seaspiracy určite zlý snímok nerobia. A ešte, soundtrack bol super. Jónsiho som pri záberoch z faerského Grindu hneď uhádol a aj samotného Sturleyho dielo sa po hudobnej stránke veľmi slušne podarilo. 3,7/5

For All Mankind - Do propasti (2019) (epizoda)

Výborne napísaná epizóda. Charaktery postáv sa pekne rozvíjajú, nechýba ani solídna dávka napätia podopretá krásne čistým, no za to dramatickým soundtrackom. Wayne Cobb asi začína byť jednou z mojich obľúbených postáv. Tento seriál dopozerám.

Peřinbaba (1985)

Hneď na začiatok poviem, že knižnú predlohu Pani Zima od bratov Grimmovcov, som nečítal. Aj keď mám vo zvyku tak učiniť pred zhliadnutím filmu, tu to prišlo veľmi spontánne. Bol som náhle vtiahnutý do vianočnej, rodinnej atmosféry. Do momentu ako som si Perinbabu pozrel, mi bolo známych len veľmi málo informácií o filme samotnom. Vedel som, že to režíroval Juraj Jakubisko a to, že je to klasika, ktorú by som si mal pozrieť. Stalo sa a neľutujem. Jakubisko je očividne, čo sa rozprávkovej kinematografie týka, úplný majster. Koprodukcia štyroch krajín sa pod jeho vedením vydarila výborne. Perinbaba je jednoducho vizuálne uchvacujúca jazda dráhami režisérovej fantázie. Po scénaristickej stránke ide taktiež o solídne dielo. Naivitou niektorých diálogov sa dalo bez problémov prekúsať. Preslávená Hapkova hudba to všetko krásne dopĺňala, ba až tvorila jednu z esenciálnych zložiek filmu. Herecké výkony taktiež veľmi slušné (postsynchrón však asi nie je úplne tou najlepšou cestou). Hodnotím to ako vskutku podarenú kultovú československú klasiku. No a jednotlivé miesta, na ktorých sa to natáčalo, raz navštívim.

For All Mankind - Základní posádka (2019) (epizoda)

Dynamická epizóda, kde vidíme ako sa veci hýbu o slušný kus dopredu. Čávovci (+ prvá žena) idú na Mesiac. Teším sa na ďalšie časti.

Neberte nám princeznu (1981) (TV film)

Akýkoľvek kultový status tento film v rámci československej kinematografie má, asi nebol úplne pre mňa. Od detinských hereckých výkonov, totálne biedneho scenáru (hlavne dialógy medzi Katkou a jej priateľom) až po uši-rvúci soundtrack, úprimne som to nedával. Ale vydržal som nakoniec celých 55 minút. Ono dá sa to pozrieť raz. Či si to však pozriem niekedy z nostalgie znova, veľmi, veľmi pochybujem.

For All Mankind - Nixonovy ženy (2019) (epizoda)

Spomedzi prvých troch častí, táto je jednoznačne najslabšia. Niektoré herecké výkony mi prišlo mierne neprirodzené a neboli dotiahnuté až na takú úroveň, ako v predošlých dieloch. Pozitív sa tu však dá nájsť podstatne viac. Po vizuálnej ale hlavne dejovej stránke epizóda pekne rozširuje fiktívne vesmírne preteky o ďalší element - prvá žena na mesiaci. Epizóda s tým prináša zopár nových charakterov - všetko veľmi osobité osobnosti. Teším sa, ako to pôjde ďalej.

Gospa (1995)

Silné dielo. Film Gospa veľmi jasnou a celkom realistickou formou vykresľuje vytrvalosť katolíckej cirkvi a totalitné zlo, ktoré komunizmus v Juhoslávii (a v podstate hocikde vo svete, kde bol implementovaný) napáchal. No v konečnom dôsledku nevyhral. Prítomnosť Panny Márie a to, akým spôsobom priviedla ľudí k Ježišovi a slobode, je to vďaka čomu Cirkev - pravda zvíťazila.  Herci, ktorí postavy stvárňujú sú výborní, chorvátsko-kanandsko-americká spolupráca sa vskutku podarila. Odporúčam pozrieť všetkým. Rovnako neveriacim ako aj katolíkom. A špeciálne tým, ktorí si myslia, že komunizmus je super a mal by byť opäť vo svete zavedený. [napísané v čase, kedy som „zázračné udalosti” ešte nemal dôsledne naštudované; v súčastnosti som silný medžugorský skeptik]