Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Kedže prvý pokus na návštevu zverov v kine nevyšiel, vybrali sme sa skúsiť šťastie tentokrát v pondelok a v treťom týždni premietania a počet divákov v kinosále príjemne potešil. Aj keď to vyzeralo, že naša osvedčená zostava bude tentokrát oklieštená napokon sme dorazili v plnej sile. Druhé Fantastické zvery sú príliš dlhé na to, že vo filme sa toho udeje veľmi málo, nakoniec film zinkasoval 4*. Jednak kvôli ľuďom, s ktorými sme sa po čase opäť stretli, jednak vďaka slovenskému dabingu a námahe že aj samotné odkazy na lístkoch vo filme boli v našom materinskom jazyku, najmä však vďaka prekvapeniu, ktoré sa udialo po skončení filmu a vďaka ktorému budem mať výbornú pamiatku na tento večer. Efekty splnili účel a pekné horské prostredie učarovalo asi najviac a prekvapenie, že som nebol najstarším divákom v sále ma potešilo. Zvery oslovili aj ľudí, ktorým neboli určené a preto by si možno zaslúžili červené čísla.

Wolf Creek 2 (2013)

Takýto štýl hororov ma neomrzí asi nikdy a keď je jeho spracovanie aspoň tak dobré ako v tomto prípade je pôžitok o niečo lepší, aj keď rozhovor Micka Taylora s Paulom a ich špeciálne vydanie hry Milionár či nepochopiteľná naháňačka, keď Paul nevyužil možnosť s džípom ujsť do buše, kde by Mick s kamiónom nebol žiadnou hrozbou boli miernym sklamaním, avšak skvelá hudba počas Paulovej návštevy u starých manželov to celé vykompenzovala. Celkový dojem, ktorý film zanechal bol dobrý a aj vzhľadom na celkové hodnotenie pridám o jednu hviezdičku viac, pretože sú podstatne slabšie filmy, ktoré sa nesú v tomto duchu.

Die in One Day (2018)

Richard sa po rozpade manželstva rozhodne vyhľadať svoju dcéru Mindy a zabezpečiť jej lepší život aký ma zo svojou matkou a jej druhom. Cestou od nich sa zastaví v bare, kde spozná dievča menom Saša. Tá mu ponúkne možnosť ako by si mohol zarobiť 25,000 eur. Stačí, ak sa zúčastní divadelného predstavenia a predvedie najlepší výkon. Vidina rýchleho zárobku sa rýchlo rozplynie, keď Richard zistí, že spolu zo Sašou a ďalšími ľuďmi sú súčasťou krvavej hry. Pár dobrých scén sa vo filme našlo, zaujali niektoré masky ale kedže filmov s podobnou pointou je pomerne veľa a väčšina je zvládnutých podstatne lepšie vysoké hodnotenie film určite nedosiahne. Či to je až na čierne čísla...

American Horror Story - Růžové košíčky (2014) (epizoda)

Stanley sa pokúša získať Elsu tak, že sa jej snaží nahovoriť že bude mať vlastnú show v televízii. Jimmy nájde opitú Desiree pri hľadaní Della, a začnú sa bozkávať, Jimmy začne s rukami hladiť Desiree, začne krvácanie z jej vagíny a neskôr doktor zistí, že potratila rovnako ako jej oznámi že je plnohodnotnou ženou a nie hermafrodit. Gloria prezradí Dandymu, že v dôsledku sobášov medzi príbuznými, ktorými si zbohatlíci chránia svoj majetok má zrejme psychickú poruchu po svojom otcovi. Dell sa stretáva so svojim pravidelným milencom, Andym (Mattom Bomérom) v bare pre homosexuálov. Dandy nájde Andyho a obaja idú do Twistyho autobusu, kde ho Dandy zabije. Gloria obdrží hovor od dcérky Dory, Reginy Rossovej (Gabourey Sidibe), ktorá žiada hovoriť so svojou matkou, ale Gloria klame a povie jej, že sa na chvíľu nebude môcť spojiť s matkou. Elsa vidí, že Stanley pozval dvojčatá na piknik a začne na nich ešte viac žiarliť. Neskôr klame dvojčatám keď im povie, že ich vezme na výlet , ale skutočne ich vedie priamo do domu Glorie a Dandyho.Dell vyhľadá doktora, ktorý chcel operovať Desiree a poláme mu všetky prsty. Zatiaľ najslabšia časť série.

Dark (2017) (seriál)

Vzhľadom k tomu, že seriál Dark bol vyrobený pre nemecký Netflix tak ma úroveň seriálu veľmi príjemne prekvapila. Prepojenie troch dimenzií troch rôznych rokov v 33 ročných odstupoch bolo rovnako dobre zamotané ako vzťahy medzi postavami. Najväčším plusom však bolo zobrazenie prostredia daných rokov a nakoľko nezaostali ani herci treba povedať, že Dark patrí do zoznamu lepších seriálov a prekonal aj Castle Rock. Po viacerých recenziach k seriálu si rozhodne pozriem aj Stranger things, nakoľko odporúčanie od filmového znalca som na daný seriál už dostal a samotný Dark zvýšil môj záujem, pretože ponúkol niečo nové.

American Horror Story - Edward Mordrake, část druhá (2014) (epizoda)

Mordrake sa dozvedá o minulosti Ethel, Legless Suzi, Paula and Elsy. Po vypočutí ich príbehov si chce so sebou vziať Elsa, avšak začuje zvuk detskej hračky a navštíví klauna. Twisty predtým za pomoci Dandyho uväzní aj Jimmyho s Maggie. Rozhodnú sa im predviesť predstavenie, Jimmymu sa však podarí oslobodiť a premôže Dandyho a vďaka nemu deti a Maggie utečú. Twisty však Jimmyho chytí, vtedy sa však objaví Mordrake a vypočuje si klaunov príbeh. Nakoniec sa rozhodne vziať si jeho dušu. Dandy objaví Twistyho telo a vyberie sa domov. Maggie privolá políciu a celé mesto sa cirkusu freaky Show, najmä však Jimmymu, príde poďakovať za záchranu ich detí. Dandy si nasadí Twistyho masku a doma zavraždí afroamerickú rasistickú slúžku, ktorá ma dosť prania slipov os...ých jeho bielymi...ďalej si domyslite.V kontexte obidvoch častí sú epizódy s Edwardom Mordrakeom nakoniec vynikajúce, nakoľko sa dozvedáme veľa z minulosti jednotlivých postáv.

American Horror Story - Edward Mordrake, část první (2014) (epizoda)

Dvojica podvodníkov Stanley a Maggie Esmeralda sa pokúsi predať v múzeu kuriozít falzifikát. kurátorka múzea ich podvod odhalí, avšak zároveň im oznámi že jej klesá návštevnosť (obdobne ako hokejistom Lz Liptova na "domácich" zápasoch v mojom meste) a oznámi im, že by za akýkoľvek pravý exemplár bola ochotná zaplatiť nemalú čiastku. A tak sa Maggie Esmeralda pridá k cirkusu, pretože vie ako sa zapáčiť Else. Dandy sa stáva čoraz viac posadnutý Twistym a chc sa mu podobať, čomu prispôsobí aj svoj kostým a dostane sa do konfliktu z ich slúžkou. Ethel Darlingová sa dozvie, že jej kvôli cirhóze pečene ostáva najviac rok života. Po návrate od lekára vysvetľuje v cirkuse, prečo nevystupujú počas Halloweenskej noci. Ako sa neskôr ukáže, legenda o Edwardovi Mordrakovi je pravdivá. Twisty unesie ďalšieho človeka, tentokrát tínedžera a Dandy sa prírastku poteší...Spoveď Ethel bola skvelá avšak to spojenie s legendou o Edwardovi Morddrakeovi mňa osobne príliš neoslovilo.

American Horror Story - Zrůdy za denního světla (2014) (epizoda)

Polícia prichádza na pozemok, kde stanuje cirkus a pátra po zmiznutom detektívovi a oznámia Else, že v meste platí zákaz vychádzania v nočných hodinách. K cirkusu sa pripojí silák Dell Toledo, ktorý je Jimmyho otcom a jeho manželka Desiree. Elsa svje rozhodnutie zamestnať Della čoskoro oľutuje, pretože ignoruje jej príkazy. Avšak jeho nápad usporiadať poobedňajšiu šou sa ukáže ako dobrý nápad, pretože zažiaria dvojičky s ich spevom. Dandy po neúspešnom pokuse pripojiť sa k cirkusu prichádza domov, kde sa ho matka pokúsi rozveseliť tým, že mu zaplatí vystúpenie klauna Twistyho. Neskôr ho Dandy sleduje k jeho autobusu a pomôže mu chytiť chlapca a tínedžerku, ktorých Twisty uniesol. Else sa spolu s Jimmym pokúsia z vraždy policajta obviniť Della, avšak podstrčený policajný odznak Dell presunie do maringotky Meepa. Toho odvedie polícia do cely a neskôr jeho telo vyhodia pred cirkusom. ynikajúco zvládnutý pokus Jimmyho a ostatných "monštier" zapadnúť medzi ľudí v bistre a vysporiadanie sa americkej polície s "páchateľom". Tému predsudkov si seriál berie na paškál už v druhej po sérii a opäť si servítku pred ústa nedáva. Prekvapí aj vynikajúca práca s kamerou, ktorá v porovnaní s predchádzajúcimi epizódami značne "ožila".

American Horror Story - Monstra mezi námi (2014) (epizoda)

V meste Jupiter, štát Florida, sú v roku 1952 privezené do nemocnice siamské dvojčatá Bettle a Dot Tatlerové potom, ako ich rozvážač mlieka objaví zranené v dome spolu s telom ich brutálne zavraždenej matky. Majiteľka cirkusu s "monštrami" Elsa Marsová sa z miestnych novín dozvie o ich existencii a nakoľko so svojim cirkusom vystupuje neďaleko tohto mesta rozhodne sa ich získať ako ďalšiu atrakciu. Elsa dvojičky zoznámia s ďalšími členmi cirkusu, Jimmym Darlingom a jeho matkou Ethel. Medzitým Twisty, klaun zavraždí mladý manželský pár, rodičov chlapca ktorého unesie a drží v ukrytom autobuse spolu s ďalším mladým dievčaťom. Plagát. ktorý vyvesia aby prilákali na novú atrakciu dvojčiat. priláka do cirkusu policajného vyšetrovateľa, ktorý ich upodozrieva z vraždy svojej matky. Jimmy darling ho však zavraždí. Hneď prvé vystúpenie je vypredané, v hľadisku však sedia iba dvaja diváci, Gloria Mottová a jej syn Dandy. Gloria chce od Elsy dvojičky kúpiť, tie sa však rozhodnú ostať v cirkuse. Po vystúpení sa pri prezliekaní v šatni ukáže, že Elsa má obe nohy amputované pod kolenami. Uvidíme, ako sa bude príbeh odvíjať ďalej, úvod pripomenul legendárny film Freaks z roku 1932. Osvedčený herci a zaujímavé prostredie sú prísľubom ďalšej dobrej série.

Vikingové - Nesmiřitelní (2014) (epizoda)

Kráľ Horik sa vráti na Kattegat potom, ako ho porazil kráľ Wessexu Ekbert. Navrhne Ragnarovi, aby obnovili spojenectvo s jarlom Borgom. Rollo tak vypláva za jarlom Bjorgom a prichádza s ním na Kattegat, kde ich Ragnar uvíta hostinou. Po nej všetkých jarlových mužov povraždí. Athelstan sa stáva správcom pohanskej zbierky umenia kráľa Ekberta a Bjorn sa zamiluje do otrokyne. Lagertha pri hostine bodne svojho muža nožom do oka, nakoľko ju ponižuje pred všetkými hosťami a na jej stranu sa postavia aj Sigvardovi muži.Z Athelstana sa stava ikona kresťanstva, Loki s intelektom o niečo nad hranicou demencie je lídrom Ragnarovej svorky barbarov a všetci v Ragnarovom okolí sú blázni iba Ragnar je lietadlo. Toto tvorcovia už nemôžu myslieť vážne, že všetci v Ragnarovom okolí sú tak naivný. Žiaden seriál ba ani film doteraz tak nesympatickú hlavnú postavu, akou je Ragnar Lothbrok neponúkol. Jarl Borg by totiž v žiadnom prípade nespojil sily zo Sigvardom a retardovanému Ragnarovi by neposlal hlavu jeho Lagerthy spolu s Rollovou, taký sympatický balíček 2 v 1.