Malé ženy (2019)

70% Přiznám se nemít film Oskarovou nominaci, tak na něho asi nejdu. Ne náhodou byli v sále muži v menšině. Nakonec jsem ale odcházel s docela pozitivním pocitem. Jen se nesmí moc přemýšlet nad tím, z čeho pramení a že tu vlastně není žádný nosný příběh. Jen skákání mezi dospíváním a dospělostí směr šťastný konec. Holky vedle mě ale říkaly, že to bylo krásný, včetně té hlavní herečky, tak asi dobrý. Za mě stojí za vypíchnutí hlavně výkon Florence Pugh.

Irčan (2019)

50% Zabijákova retrospektiva, kdy se na pozadí pár významných amerických událostí, odehrává nudná mafiánská přetahovaná o moc a peníze. Zbytečně dlouhá přetahovaná. Desítky nezajímavých postav se objevují, aby zase stejně rychle zmizely. Zůstávají jen ty (povrchně vykreslené) De Nira, Pesciho a Al Pacina. Škoda, že se nevěnovalo víc času De Nirově rodinné rovině příběhu, přinášející do jinak chladného vzpomínání i něco málo emocí a více se nestříhalo. Možná by pak nešlo o tak zdlouhavý a lehce zapomenutelný film.

Manželská historie (2019)

70% Příběh jednoho rozvodového řízení. Ukecaný, dobře zahraný a hlavně dávající pocítit, jaká je rozvod mizérie pro všechny zúčastněné. Ke konci je už ale na mě těch dialogových přestřelek přespříliš a film by zasloužil zkrátit. A nemůžu se zbavit pocitu, že i přes snahu nestranit nikomu z manželů, z příběhu vychází jako vítěz spíše ženská emancipace. Proto bude možná zajímavější pro ženy. A možná proto tu je i nominace na Oskara?

Na nože (2019)

Pro fanoušky žánru asi nic výjimečného. Pro mě příjemná změna v aktuální nabídce kin. Staromilských kriminálek se už moc nevidí. Tato naštěstí kromě závanu starších časů nabízí i povedenou hru s divákem a jeho očekáváními, trochu humoru nebo skvělou hereckou partu.

Le Mans '66 (2019)

Pomalu si začínám zvykat, že filmy podle skutečných událostí zachází s historií jako s toaletním papírem. To mi ale mírně kazí dojem až zpětně, po dohledání si detailních informací. Z pozice neználka jsem si sledování víceméně užíval. Automobilová akce sice s výjimkou pár záběrů není nijak zvlášť výjimečná a občas je podivně sestříhaná a tvůrcům není ve snaze jít divákovi na ruku cizí klišé, ale příběh Shelbyho a Milese je natolik inspirativní a vtahující (a Bale v něm exceluje), že musím přivřít oči. A v dnešní době, pomalu zavrhující spalovací motory, je osvěžující slyšet zase jednou nádherně burácející osmiválce...

Klaus (2019)

70% Děcka budou asi nadšená. Je tu několik vtipných i roztomilých scének a dobrých nápadů. Čistě subjektivně mi ale přišel hlavní hrdina, přiblblý pošťák s ADHD, dost otravný, děj až na detaily kolem vzniku Santa Klause předvídatelný, chvílema přecukrovaný a postavený dost na náhodách, takže... Znáte takový ten pozitivní pocit na konci filmu, ale s levnou pachutí kdesi vzadu? PS: Dabing tentokrát nevadil.

Pyšná princezna (1952)

Jako děcko jsem vnímal spíš jen některé povedené jednotlivosti jako třeba charismatického "baleťáka" Ráže, chytlavou rozvíjející písničku nebo akční sjezd na kládách. Unešený jsem ale nebyl. Jako dospělému, vnímajícímu i celek, mi přijde podivuhodné, kolik času se tu věnuje dělnické třídě a naopak jak rychle je odbytá proměna pyšné princezny v submisivní dělnici. A nejen proto stále nejsem unešený...

Hrdinové ohně (2017)

Pocta lesním hasičům, jedné jejich výjimečné skupině a kamarádství obecně, a to s dobrým audio vizuálem a slzopudným finále. Nedokážu se ale přenést přes množství patosu, prázdných vět a vykreslení všech jenom v takovém světle, aby film schválili reální příbuzní postav. Působí to pak na mě víc jako vzpomínkové a zároveň náborové video mezi hasiče alá TopGun, než jako klasicky divácký, zážitkový film.

Joker (2019)

Povedený scénář, díky němuž lze dobře pochopit vznik Jokera a také třeba jak se to tak někdy stane, že se vůdcem stane magor. Ale jinak? Hudba sice temně duní, Phoenix dal do své role asi hodně, nicméně Phillips jako režisér si jede jedno stejné tempo od začátku až do konce téměř bez výkyvů, až to skončí a... nic, prázdno. Na komix málo zábavné, na drama příliš neoriginální. PS: Bez potitulkových scén.

Princezna Mononoke (1997)

Animované fantasy cílené spíš na dospělé než děti, s vynikající hudbou a nezvykle nevyhraněnými postavami. Něco jako jednoznačné dobro a zlo tu nehledejte. To by samo o sobě nemuselo vadit, ale s cíli většiny aktérů je zde těžké se ztotožnit a někomu tu fandit. Když film moc nefunguje ani pocitově, je zdlouhavý a nemá moc rozpohybovanou animaci, potom těžko být nadšený.