Král Artuš: Legenda o meči (2017)

70% Ritchie vykrádá sám sebe, ale těžko mu to vyčítat, když to v žánru fantasy znamená být originální. Až si říkám, jestli jít ještě jednou, abych pochytal všechny detaily nebo radši neriskovat, že už by mohl být ten jeden velký, povrchní videoklip nuda. Škoda, že Ritchie jede víc na efekt než postavy a příběh. Přesto napoprvé zabavilo. Zvláště stojí za vypíchnutí perfektní spojení hudby a obrazu. Mám chuť na další díl...

Naprostí cizinci (2016)

Humorně dramatická konverzační jednohubka, která si mě získala hlavně svým zakončením. (Nejen) díky němu se mi film nevypařil z hlavy hned po titulkách.

Slavnosti sněženek (1983)

Tipuju, že se z knížky jen vyzobalo pár fragmentů. Pár neprokreslených postav, hlášek a trocha poetiky. A celé se to tak nějak uplácalo do...vlastně ani nevím čeho. Vím jen, že mě to postupně, pominu-li vyvolání chuti na uzené, víc a víc nudilo. Ale zajímalo by mě, co měl znamenat ten chlápek mimo dění, vozící kozy na pastvu v Pontiacu. Vzpomněl jsem si díky tomuhle na Poláky, nazývající cokoliv nepochopitelného výrazem "český film".

Rocco (2016)

50% Moje představa vzniku: Slyšeli jsme Rocco, že chceš skončit. Skvělé téma pro plátno, ne? - Ale jo, to si o natočení přímo říká. A jaká je vaše představa? - No, třeba bys mohl na začátku před novináři prohlásit, že končíš, pak na oko skok dva roky nazpátek a projeli bychom, co tomu předcházelo. Povíš něco o dětství, zafilosofuješ si, pobrečíš, manželka řekne pár vět, děti jen když budeš chtít. Samozřejmě natočíme jen to, s čím budeš souhlasit. Nikdo třeba nemusí vědět, že i tvoje manželka točila porno a syn vás v něm už viděl (Tarzan). Žádné otravné konfrontace, pod kůži ti moc nepůjdeme, neboj. A vše zakončíme sledováním natáčení poslední scény tvé kariéry, kde bys třeba i mohl viset na kříži. Jako žes to měl těžký. Co ty na to? - Trošku to zavání patosem, ale proč ne, ten já vlastně rád. A udělat si na konci kariéry pomník bude fajn. A máte dobrý štáb? - No jasně. Skvělého kameramana a skladatele. Ti tomu dodají tak výrazný umělecký nádech, že to protlačíme i do Cannes.....A jak řekli, tak udělali....Přijde mi jen vtipné, že Rocco bez ohledu na tenhle "dokument" vesele pokračuje v natáčení dál....Komu je pornobranže úplně cizí, hvězdu nahoru.

Uteč (2017)

70% V jádru levné béčko, které bude asi napodruhé nuda, tvářící se do vyložení karet na stůl jako něco mnohem většího a lepšího, spíše thriller než horor, zároveň ale napínavé, znepokojivé a atmosférické. Vtáhlo mě to, až jsem byl cestou domů po prázdných nočních ulicích lehce nervózní z každého osaměle projíždějícího auta.

Smrt čeká všude (2008)

Realisticky působící výlet mezi malou skupinku amerických pyrotechniků v Iráku. Atmosférický a chvílema napínavý. Nedaří se mu ale nic víc, než potvrdit úvodní tezi, že válka může být pro některé vojáky drogou. Nedaří se mu vyvolat emoce nebo vyprávět také nějaký silný příběh. Jen ta realističnost, atmosféra a závěrečný pocit, že v Iráku to musí být samý atentátník. PS: Ackroyde, moje unavené oči ti "děkují" za tu roztřesenou kameru.

Odhalení vesmíru (2015) (TV film)

Pro fanoušky všeho kolem vesmíru možná bude dokument nuda, pro mě jako pro laika naopak skvělé rozšíření obzorů kolem Hubbleova teleskopu. Vím teď, čím byl významný pan Hubble, jak vyřešili v NASA fatální neostrost obrazu při spuštění teleskopu, s jakými významnými objevy nám pomohl nebo kdy a jak asi doslouží a bude-li nahrazen. A také jsem si po dlouhé době uvědomil, jaké hnidy ve vesmíru jsme a kolik toho (ne)víme... K dokonalosti dokumentu chybí časové ukotvení klíčových událostí a někdy by se hodilo jít víc do hloubky, ale co by člověk za hodinu chtěl.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Možná kdybych to neviděl už dříve po kouskách, ale až nyní prvně, hodnotil bych lépe. Takhle jsem se sice párkrát zasmál, časteji se ale už téměř nudil. Zase zjišťuji, že mi nějak Svěrákovy bezdějové scénáře, poslepované z více či méně milých scének a hlášek nedostačují.

Prácička v Itálii (1969)

50% U tohoto filmu můžu doporučit k vidění jen poslední půlhodinu, kde se snaží tři maličké Mini Coopery vcelku zábavným způsobem ujet z Turína, završenou v tomto žánru neobvykle nejednoznačným koncem. Hodina před tím je ale nudná a nezajímavá příprava na loupež, takže jako celek film bohužel vůbec nefunguje.