Hrdinové ohně (2017)

Skvelé by to bolo, keby to bolo kratšie, akčnejšie, príbehovejšie, menej patetické a menej správňacké. Takto to je len dobré.

Bába z ledu (2017)

Konečne návrat (alebo aspoň pokus) k tomu, čo je nám čecho-slovákom tak vlastné. Mám na mysli mikrosociálnu drámu s celospoločenským presahom. Tu to bolo všetko so všetkým a ešte aj s pridanou hodnotou v podaní skvelej Zuzany Krónerovej. Myslím, že ona je Prima Magna tohto snímku, čím z filmu robí to, čo je.

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Emočná práčka so zaujímavým príbehom. K pozitívam by som určite započítal samotnú tému šikany, viacero pohľadov na vec - najmä to, že sa tvorcovia snažili na problémy života s handicapovaným pozrieť aj cez optiku ostatných (dcéra, matka, kamaráti a pod.) a napokon Julia, ktorej herecké výkony stále nestrácajú na zaujímavosti. Za každé z toho dávam po hviezde vyjadrenej aj graficky v hodnotení. Horšie to už bolo s tým strašne cool správňactvom všetkých postáv. Miestami som mal pocit, že pozerám 7th Heaven, kde je každý absolútne empatický, morálny, objektívny, sebakritický a tak neuveriteľne neuveriteľný. Hlavne deti si často neuvedomujú, že šikana je zlá. Pre nich je to hlavne neskutočná zábava a málokedy si uvedomia, čo robia. Takže nie, tomu som neuveril, aj keď išlo o ZŠ Dokonalová a v rodine Úžasných bolo všetko tak veľmi žužu a každý sa tešil a cítil lásku tých druhých... No jednoducho, neskočil som im na lep a čím ďalej ma pokusy o priamočiare vyvolávanie sĺz skôr otravovali. Bez toho a s trochu viac reálnymi základmi by to bola plná paľba. Škoda.

Táta je doma 2 (2017) odpad!

Kruto dementná krávovina, počas ktorej mi mysľou stále bežala jediná vec. Ksicht, ktorý si spájame s Mad Maxom, Willom Wallaceom, Patriotom, Smrtonostnou zbraňou, Odplatou, a pod., by mal mať zakázané, aby pastačil svoj imidž niečím podobným. To radšej mal zostať na protialkoholickom do smrti a nevychádzať už nikdy na slnko. Tak trápne a infantilné odpady by mali zrýchleným vojenským súdom zakázať ešte za horúca. Nenašiel som tam jeden vtipný moment, keď by som sa nevedel prestať smiať, ba naopak, miestami mi bolo trápne, že to vôbec pozerám.

Nejtemnější hodina (2017)

Biodráma o veľkých politikoch, športovcoch, vedcoch, či iných ovkoch, ktorých pracovný deň nebol plný drog, sexu a rocku, nie je vždy ľahko stráviteľná. Občas to prepália fakty, v ktorých sa bežný negramotný svetoobčan tak trochu stratí (napr. Masaryk), občas to zasa preženú so stopážou alebo pátosom (napr. Kapitán Phillips) a inokedy sa to jednoducho dodrbe všetko naraz a potom to už nestojí ani za zmienku (napr. Lincoln). V Najtemnejšej hodine bolo všetkého tak akurát a preto si myslím, že ide o podarený film a serióznu poctu anglickému buldogovi, ktorý nielen uchmatne, ale si aj zaslúži nejakú tú zlatú sochu. Minimálne v kategórii hlavnej mužskej postavy, kde Gary miestami nehral, on jednoducho bol Winston.

Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

Tam, kde jednotka fičala, tak presne tam dvojka kríva. Hlavne sa nám akosi z ničoho nič snažia vnuknúť trochu sympatie k hlavnému hrdinovi, ktorý hoc naozaj grandiózny hajzlík, ale stále hajzlík. Kým v jednotke je to o gangstroch, tu som mal trochu pocit, že sa to začína podobať na Che Guevarov životopis. Napriek všetkému z toho tvorcovia vybruslili v skutku obstojne a francúzsky Černák sa nemôže vôbec nasierať, že by mu niekto pokurvil imidž odporného darebáka. Celkovo sú tieto dva filmy naozaj napínavou a pútavou exkurziou do francúzskeho podsvetia. Takže, ako sa zdá, četníci zo Saint-Tropez mali aj ťažšiu robotu, než naháňať mimozemšťanov a prezliekať sa za jeptišky.

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Je to taká tá klasická gangsterka s veľmi charizmatickým hlavným hrdinom, ktorého si síce nemôžete obľúbiť, ale aj tak vám je v istom smere sympatický. Vinco tu dokonale stvárnil typicky podmanivého BadBoya s masívnymi prvkami sadizmu. Sekunduje mu partička vynikajúcich kolegov a aj druhý najznámejší ruský občan a galský silák Obelix v jednej osobe, ma tu celkom bavil. Gangsterka má mať trochu ťahavý dej a tu to bolo tak akurát, miestami možno chaotické rozprávanie o živote najznámejšieho zloducha trikolóry, ale za to celkom realistické, také, že ani na červenú neprešli bez následkov a ani také, že nábojnice sa od nich neodrážali. Takže za mňa plná paľba, i keď to nebola žiadna sága rodu Corleone ;)

Srdečně vás vítáme (2017)

Srdečne som sa bavil, ale že naozaj. Ak to aj na niečom škrípalo, okamžite to vybavila nejaká hláška alebo ukážka ďalšej rozdielnosti či snobizmu, takže hej, môže byť. Podarená komédia s veľmi dobrým námetom a solídnym spracovaním.

Thor: Ragnarok (2017)

Keď sa Marvel neberie príliš vážne, dokáže urobiť veľmi podarené veci a Tórov Ragnar(ok) je jednou z nich. Zaujímavý vizuál, luxusná bad hrdinka, ale najmä skvelé hlášky z toho robia perfektnú akčnú komédiu, ktorú bolo radosť sledovať. Za mňa luxusné 3,5* a ozajstná spokojnosť.

Bright (2017)

Pokojne by z toho mohli vytlačiť aj samostatný seriál, kde by podrobnejšie rozobrali alternatívny svet či hlavnú zápletku, ale ako pilot to bolo viac než obstojné. Takže Yes, Ja, Da, Ano, Igen, Áno, Si, Oui, Tak, Kylla, a na ďalších sto spôsobov môžem vyjadriť, že som sa super bavil. Fantazijný svet, ktorý vôbec nepôsobí fantasticky, zápletka okolo sveta policajtov a podsvetia, či vynikajúco hláškujúci Vilko, to všetko vyrobilo z televízneho filmu k Vianociam bright zábavu.