• Krátkometrážní

Hra (1997)

Mindfuck, mindfuck a za ním ďalší. A samozrejme som zabudol na ďalší mindfuck. Moja mind bola fucked so many times až si začínam dávať pozor, komu verím. A ešte fakt, že od svojho brata už žiaden darček na narodeniny neprijmem.

Leon (1994)

Emotívny film od Bessona. Zaujímavý koncept vzťahu hlavného hrdinu s malou Mathildou. Trocha mi ale chývali tie akčné, stealth scény, pretože nakoľko ich bolo minimum tak boli zvládnuté chytľavo. Ale to je iba subjektívny názor, pretože film bol zameraný najmä na transformáciu Leonovho života prostredníctvom malej slečny, ktorú mimochodom Portman stvárnila bravúrne. Keď som už pri hercoch, nedá mi nepodotknúť záporného Oldmana, ktorý sa do role Stansfielda vžil tak autenticky, až z neho ide strach. Reno tradične s noblesou. Všetky potrebné faktory na vznik excelentného filmu teda obsiahnuté sú, herci, príbeh, hudba, scénar a réžia... ťažko by sa hľadalo niečo negatívne.

Mlčení jehňátek (1991)

Od prvej sekundy do poslednej časti tituliek som bol v strehu, vytržení a údive z tohto neskutočného kúsku. Mlčanie jahniat je jednoznačne najviac napínavý film ktorý som videl. Perfektne nastolená atmosféra a prítomnosť vraha (aj nepriek tomu, že sme o ňom vedeli málo, stále bolo Buffalo Billa cítiť) Ešte treba podotknúť obdivuhodnú J.Foster (a krásnu zároveň) a pološialeného A.Hopkinsa. Výkon týchto dvoch mi ostane ešte dlho v pamäti, ostatne ako celý film.

Mechanik (2004)

You are not film at all! You´re just a practice. Practice preto, lebo Bale sa tu jednoducho ´´vyšantil´´ a dokázal svoje herecké umenie. Takto by som modifikoval quote Christiana Balea z Batmana. Túto drámu ťahal celú on. Neviem, ako by dopadla, keby ju nezahral a nepripravil na ňu celé svoje telo doslova takto excelentne. Existencionálnu trosku ako takú a celý jej koncept ale Anderson napísal dobre, boli tam aj mrazivé momenty kedy mi bolo Trevora ľúto. No ináč Mechanik predstavuje príliš predvídateľnú zápletku a nie veľmi premyslený priebeh. Nemôžem ani povedať, že je to top film s námetom v oblasti Insomnia (nakoľko tu máme Fight Club). Stále ale možno považovať toto dielo za slúšnú, na city hrajúcu drámu.

Sedm (1995)

Dokonale rafinovaná kriminálka, ktorá sa strieda s psychologickou drámou, miernym akčňákom ale najmä hĺbavým, sfanatizovaným druhom thrilleru. Totálne originálna koncepcia vrážd, po pozretí som skoro začal mať strach z Finchera a z jeho myšlienkových pochodov, keď som si ale uvedomil, že skutočnosť, že v takto prehnitom svete žijeme naozaj, ma donútila normálne o svojom živote premýšľať. Preto je to dosť psychologické. Ale najmä strhujúce a dokonalé, preto sa hneď po prvom zhliadnutí stáva Se7en mojou novou, top kriminálkou. (aj keď nazvať to iba kriminálka by bolo príliš obmedzujúce)

Hačikó - příběh psa (2009)

Námet, ktorý ako na podnose čakal na filmové spracovanie. Emotívny príbeh psa Hachika bol predurčený na filmové plátno a môžeme byť radi, že to všetko vyšlo. Podstatné a duchaplné scény naplnené emóciami, na city hrajúca hudba, skvelý Richard Gere a samozrejme aj zvierací herec, s ktorým si Gere očividne vytvoril vzťah a aj preto im to tak skvele klapalo aj za kamerami. Je náročné natočiť film tak, aby sa hral s pocitmi a náladou diváka. Tentokrát sa to podarilo a u mna osobne sa myhla aj niejaká tá slza na líci.

Vlk z Wall Street (2013)

Ó božský Leonardo, ty zvelebovateľ hereckého umenia, ďakujem za skvelý zážitok pri filme. Martin Scorsese vedel, koho obsadiť. A odsadil famózne nie iba hlavnú rolu. Aj vedľajšie postavy skvele spadajú do celého konceptu tejto komédie z finančnej oblasti. Počas filmu sa neraz začudujete, koľko kokaínu sa ešte do toho makléra vzmestí. Chvála Bohu je takmer bezodný, takže sa máme počas celej dĺžky načom baviť.

Temný rytíř povstal (2012)

Do tretice dobré. No tento raz to pozmením: Do tretice excelentné, trojka samotná grandiózna a dokonalá. Možno to poviem trochu prehnane, ale TDKR mi zavŕšil filmový orgazmus spôsobený celou sériou. Strhujúco načrtnuté tápanie milionára Wayna mysliaceho si, že Gotham viac Batmana nepotrebuje. Villain Bane ho ale presvedčí o presnom opaku. Užasne tu vyvrchoľuje monštróznosť zloduchov od menej škodiaceho Ra Al'Ghul, cez diabolského Jokera až po fuckera Banea. Alebo mám povedať Talia? Že mindfuck? Schovajte si prekvalenie na záver. Už iba dodám že opäť Nolan nešetril scénami, na ktoré nezabudnem, tie, ktoré pri prvom zhliadnutí zanechávajú zimomriavky. Rise, rise, rise!

Temný rytíř (2008)

Ako sa vraví, prvý diel je vždy ten naj. Toto ale neplatí pri Temnom Rytierovi. Ten posúva sériu do nebeských výšin kinematografického neba. Aj keď subjektívne sa mi viac páčila jednotka, z objektívneho hľadiska musím uznať že The Dark Knight je o level vyššie. Či je to príbehom, skvele vykresleným konfliktom Bruce Wayne a Batman (a pritom sú still the same), väčším množstvom akcie, vyšším rozpočtom alebo proste iba Heathom Ledgerom, ktorý je maskou celého filmu. Jedno je jasné, názov The Dark Knight sa hrubo zapíše do filmových análov ako revolučný snímok, ale najmä sa nám vryje do sŕdc ako nezabudnuteľné veľdielo.

Batman začíná (2005)

Vysvetlí mi niekto, kde som bol doteraz? Akčných, respektíve komixových hrdinov stvárnených vo filme som poznal iba prostredníctvom Marvelu. Od malička som letel na Spider-Manovi, nedávno som videl Avengers a čakal som že nič neprekoná napínavosť filmu, v ktorom je tak vysoká koncentrácia hrdinov. Z radov DC som ale žiaden film nevidel (nerátam že som registroval ich hrdinov) Preto som sa prinútil na prvého Batmana z trilógie Christophera Nolana. Brit ma od prvej sekundy vtrhol do svojho sveta. Ukázal mi, že aj na prvý pohľad bezduché filmové spravovania komixov dokážu mať nevídanú hĺbku a charakter. Poňal to celé po svojom, zanechal svoj výrazný rukopis filmového mága a hľa, masterpiece bol na svete. Batmanovi dal zmysel a podstatu, preto tento film nemožno považovať za rádový akčný trhák na jednu noc. Film vás donúti premýšľať a vžiť sa do postáv. Vlastne charakteristické znaky Nolanovej tvorby, ktorému neostáva iba ďakovať za tento skvost.