Famílie - Remember Me, I'm the One Who Loves You (2012) (epizoda)

Nezvyknem komentovať každú jednu epizódu Parenthood, ale teraz musím. Tak toto ma teda maximálne dojalo. Nestáva sa často, aby ma nejaký film alebo seriál dojal až k slzám, väčšinou ich mám len na krajíčku, ale posledných 10 minút tejto epizódy bolo tak silných, že som si slzy utierala rovno 2x a to sa mi už roky (!!!) nestalo, preto 5*. Poviem úprimne, prvých 35 minút bolo skôr na úrovni 4 hviezdičiek. Ale potom prišla scénka v pôrodnici. Úplne chápem obidve strany. Julia celá natešená, že si adoptuje bábätko, o ktoré sa celé mesiace dá sa povedať starala, starala sa o Zoe, investovala do toho všetku svoju energiu, čas, peniaze, pripravovala detskú izbičku. Zoe pripravená dať svoje dieťa na adopciu, veď už aj papiere podpísala, no stalo sa, čo divák tak trochu aj tušil, že keď už mala svoje dieťa v náručí, už ho nebude chcieť dať nikdy preč. A pohľad tých dvoch žien jednej na druhú, bez slov, len slzy to bolo silnejšie ako keby do toho dali nejaký dialóg alebo čo i len slovo. A potom v závere, scénka v daždi s Crosbym a Jasmine, tak tu som plakala druhýkrát. Taký dobrý seriál a tak málo ľudí ho sleduje/hodnotí, až to nechápem.

Šógun (2024) (seriál)

Najlepšia miniséria od The Offer (2022). Maximálne pútavé, napínavé, atmosférické. Najlepší herecký výkon: Anna Sawai. Najlepšia epizóda: jednoznačne Crimson Sky. Shogun môžem len a len odporúčiť. Podrobnejšie som sa rozpísala k niektorým epizódam. 90%.

Šógun - Sen o snu (2024) (epizoda)

SPOILER: Čo sa mňa týka, vôbec mi nevadí, že sa vo finále nijaká epická bitka nekonala, práve naopak. Ale tie dialógy, myšlienky, poézia, to je všetko na zamyslenie a práve to mi dalo viac. Epizóda má v názve slovo sen. Keďže som román nečítala, bolo pre mňa najprv mätúce vidieť Anjina ako starčeka s ružencom od Mariko v ruke, Anjina v rodnom Anglicku s vnúčatami a spomienkou na Mariko a Japonsko. Bol to len sen alebo skôr predstava, aký by mal život, keby sa vrátil. Lenže on sa nevráti. Nikdy. Teda, pravdepodobne nikdy. Toranaga ho už má ako figúrku na svojej šachovnici. Z Anjina sa stáva druhý "Mariko", aj keď si to možno ešte nestihol uvedomiť. Jeho pôvodný zámer a cieľ už pre neho nemajú zmysel. Nedovolí, aby obeta Mariko vyšla nazmar. On ostane nažive. Staroby sa možno dožije, ale v Japonsku...Vrátil sa v knihe niekedy domov? A ešte dodatok k Mariko. Čakala som, že po tom výbuchu neostane celá! Fuuu, ale lepšie tak. 90%.

Šógun - Nachové nebe (2024) (epizoda)

Doslova dychberúca, najnapínavejšia a najlepšia epizóda s najlepším hereckým výkonom (Anna Sawai) aký som za posledné obdobie v televízii videla!!! 💯

Přátelé - Jak spolu Monica s Richardem kamarádili (1997) (epizoda)

Alebo...The One Where Joey reads Little Women and Rachel The Shining!!! Ale pozor :-) táto epizóda obsahuje veľké spoilery, v prípade ak ste ešte nečítali alebo nevideli ani jedno zo zmienených. Každopádne perfektná epizóda!! Videla som ju už viackrát a vždy sa toľko nasmejem :-). Najviac boduje Joey, už len tým, že si odkladá The Shining do mrazničky (!!!) a vôbec, až ma prekvapilo, že Joey číta knihy, nevyzerá byť taký typ :-). Bavili aj Monica s Richardom, najvtipnejšia bola Monica v Richardovom byte, to som sa skoro popukala od smiechu a za zmienku stojí aj Gunther a jeho "Put the mouse back in the house".

V Bruggách (2008)

In Bruges. Film, o ktorom budem ešte dlho rozmýšľať. Výborný film. Vynikajúco napísaný aj zahraný, je to vtipné, aj vážne, aj veľmi smutné. Milujem filmy, ktoré úplne nenápadne donútia diváka, aby sa zamyslel, možno aj nad filmom, ale hlavne nad životom, aj tým svojim. Milujem filmy, ktoré sú nepredvídateľné a do poslednej sekundy si nie som istá, čo sa udeje, ako to skončí. In Bruges je presne to. Na konci pochopíme VŠETKO, aj to čo sa na začiatku zdá byť pre film nepodstatné, na konci to zohrá dôležitú rolu a všetko ako puzzle do seba krásne zapadne. Až som sama prekvapená, ako veľmi sa mi tento film páčil a to ani nie je zrovna môj žáner. Videné v kine, o to väčší zážitok. Perfektný film. Dodatok: Bruges alebo Bahamas? [Kult-Sneak-Preview OV, Cineplex Mannheim] 90% a možno aj viac.

Cesta do fantazie (2001)

Cesta do fantázie. Tak tomuto sa hovorí FANTÁZIA. Cestu do fantázie ako aj malú Chihiro som si hneď od začiatku zamilovala a už teraz viem, že jedno pozretie mi nestačí🙂. Spoločne s Princeznou Mononoke sú to moje prvé dve anime od Hajao Mijazakiho a práve Chihiro si ma svojím príbehom získala viac. Nielen animácia je krásna a postavy sú zaujímavo napísané, ale aj samotný príbeh je veľmi pútavý a rovnako ako aj Princezná Mononoke aj Cesta do fantázie ukrýva v sebe krásne myšlienky. S Chihiro som naplno prežívala jej príbeh, spolu s ňou som sa učila vedieť rozoznávať, komu smie a komu nesmie dôverovať, kde má hľadať pravdu. Akoby som bola na dve hodiny opäť malé dievčatko. A za to ďakujem. Prekrásne.

Radikální metoda (2023)

Wow!!! Wow!!! Wow!!! Len raz alebo dvakrát za rok sa stane, že ma nejaký film takto zasiahne. Som nesmierne vďačná, že sa tento krásny, obohacujúci a neskutočne silný príbeh ku mne dostal. Ani som nevedela, že taký film existuje. Dostala som ho ako jeden z dvoch filmových prekvapení počas jednej kino akcie, inak by som sa k nemu pravdepodobne nikdy nedostala a to by bola veľká škoda. RADICAL je presne ten typ filmu, u ktorého si poviem, áno, presne kvôli filmom ako je tento tak veľmi milujem filmy a kino. Eugenio Derbez je výborný a nielen on, všetci sú super a aj detské herecké výkony sú obdivuhodné. Najväčšia sila je v tom, že toto je príbeh podľa skutočných udalostí. Nemohla by som byť spokojnejšia a odporúčam každému, kto má tak rád filmy ako ja a kto miluje skutočné príbehy. [KINO VINO, 21.03.2024, Kino LUX, Frankenthal, dabing]. 95%.

Bastard (2023)

The Promised Land alebo Bastard je najlepší film, čo som za posledné obdobie videla. Takéto filmy by mali byť nominované na Oscara!!! Mads Mikkelsen je vynikajúci herec a toto je skutočne výnimočný film, ktorý stojí za pozretie. Môžem len a len odporúčiť. Neviem, či som niekedy videla lepší dánsky film. 95%.

Šógun - Zítra je zítra (2024) (epizoda)

Čím ďalej, tým lepšie. Maximálne pútavé, napínavé, atmosférické. Beriem späť to, čo som napísala u E02 o dabingu, pretože inak by som nikdy nepočula výraz " to pillow with" :-). Ach, ešte dobre, že nové epizódy dávajú po týždni, človeka by to lákalo pozrieť celé za jeden týždeň. Konkrétne u tejto epizódy som si dnes v priebehu dňa všimla, že mala 100%!!!