Umění jíst a milovat (2023)

La Passion de Dodin Bouffant. Ach, strašne nemám rada, keď sa úplne inak prekladajú názvy filmov, no keď už to má v českom a slovenskom preklade v názve UMENIE, tak aspoň to mohlo byť umenie variť a nie jesť, to len tak na okraj. Krásna kamera a to pestrofarebné kulinárske, áno nazvem to umenie, to je čistá poézia alebo ešte lepšie. Vôňa tých dobrôtok a vyberaných jedál sa skoro až dostala ku mne :). Je to taký ten typický artový snímok, ktorý si plynie veľmi pomaličky, asi nejako tak pomaly, ako si Francúzi vychutnávajú stolovanie a kvalitné víno. Okrem LÁSKY K VARENIU A DELIKATESÁM francúzskej kuchyne, LÁSKY K ŽENE A LÁSKY K ŽIVOTU (postoj Eugénie k životu) sa vo filme nájde aj niekoľko MÚDRYCH PRÁVD, z ktorých som vybrala dve, ktoré sa mi najviac zapáčili a napíšem ich na záver. Myslím si, že tento film chcel jednoducho len ukázať, že KRÁSA sa ukrýva v jednoduchosti života a poukázať na to, aby sme sa tešili aj z maličkostí, napríklad z toho, ako sa striedajú ročné obdobia. Pre porovnanie si chcem ešte pozrieť Délicieux (2021). Na veľkom plátne všetko muselo vyzerať ešte chutnejšie. "Manželství je večeře, která začína dezertem." a "Štěstí je nepřestat toužit po tom, co už máme." 70% [OV]. Poznámka pre mňa: INŠPIRÁCIA FILMOVÝM FESTIVALOM LUDWIGSHAFEN 2024.

Famílie - Série 3 (2011) (série)

Season 3 sa stále drží vysoko, je to až neuveriteľné. Takmer každá epizóda je tak dojímavá, neviem ako to robia :). Niektoré epizódy boli fakt úplne že super, dokonca som si Parenthood počas sledovania S03 pridala do mojej TOP 10. Asi jediné, čo na mňa pôsobilo zdĺhavo a čo by som vytkla, je linka so Zoe, to tu veru dosť naťahovali.

Jen vraždy v budově - Ach, ta láska! (2023) (epizoda)

Nič proti ROMANTIKE, ale toto majú byť prosím pekne VRAŽDY V BUDOVE. Tak ako ma v Season 2 nebavila postava Alice, tu v Season 3 je to Joy. Jej vzťah s Charlesom pôsobí maximálne neuveriteľne a umelo, presne ako Mabel a Alice v S02! Chudák Charles, nemá šťastie na ženy. Dávam 3*, no sú to skôr dve a pol. Žiaľ už sa zo seriálu vytratilo to pôvodné kúzlo prvej série, detektívna linka sa vyvíja veľmi pomaly, tempo je prispaté, aj dialógy sa nejako pokazili, ale je tu moja obľúbená Meryl a s ňou záblesk nádeje na lepšie časy.

Rod Draka - Série 2 (2024) (série)

HOUSE OF THE DRAGON. Season 2. Finále série u mňa často rozhoduje o výslednom bodovaní. Tu bolo finále naozaj slabé a hoci mi hodnotenie S02 priemerovo vyšlo na 4*, viac sa prikláňam k 3*, hoci najpresnejšie by boli 3,5*. Season 1 sa mi páčila viac. Hudba, kamera, kostýmy, výprava a herecké výkony naďalej top, no niektoré epizódy (konkrétne 5 a 6 boli fakt nudné!!!) plus NEUSPOKOJIVÉ FINÁLE. Ale najviac mi prekážala Daemonova pasivita, počas celej série len niekde vyčkával a mal halucinácie, bolo to aj v knihe tak? Chcela som, aby konečne nasadol na toho draka a odletel pomôcť Rhaenyre!!! Bolo tu samozrejme aj niekoľko silných scénok, ale nakoniec je táto Season skôr taká nemastná - neslaná. Dodatok: Viem, že Alicent je team zelených, ale kostymérka by jej už mohla navrhnúť aj šaty v inej farbe :)).

Námi to končí (2024)

It Ends with Us. Už dávno som nezažila také plné kino, normálne ma to prekvapilo. Na začiatok musím povedať, že film sa mi páčil, dokonca som v pokušení dať 5*. Pokiaľ ide o promo k filmu, popísalo sa toho veru dosť. Blake Lively sa dostalo hlavne negatívnej kritiky, keď sa nedávno objavilo jej nešťastné interview á la Mean girl (alebo nazvime to sladká pomsta jednej reportérky) a diskutovalo sa aj o problémoch na pľaci medzi Lively a Baldonim, no nebolo toho málo, Lively mnohí vyčítajú aj to, že úplne ignoruje tému domáceho násilia, o ktorej by práve mala hovoriť, že namiesto toho rozpráva o móde a robí si reklamu na vlastnú kozmetickú značku, a že na filmovom plagáte je iba jej meno na najviditeľnejšom mieste a tak ďalej. Diváci, ktorí čítali aj román, zase neboli spokojní s vekom Blake Lively, keďže Lily Bloom bola v knihe oveľa mladšia. Niekedy aj negatívna reklama pomôže, viď návštevnosť kín. Naspäť k filmu. Páčilo sa mi, ako sa prelínali dve časové línie. Veľmi ma bavili aj mladšie verzie Lily a Atlasa, ale Atlas (och, čo to za nápad dať niekomu také meno?!) bol zlatý aj v podaní Brandona Sklenara a Isabela Ferrer ako mladučká Lily bola tiež uveriteľná a veľmi som im fandila. Herecký výkon Blake Lively bol lepší než som čakala, no neviem odpovedať na otázku, či práve ona bola najvhodnejšia kandidátka na rolu mladej kvetinárky (nedá sa neodmyslieť si fakt, že v reálnom živote je matkou 4 detí), ale zlá voľba to určite nebola. Justin Baldoni si to sám aj zrežíroval, aj si zahral hlavnú mužskú postavu a myslím si, že môže byť sám so sebou aj s filmom spokojný. It Ends with Us je vcelku jednoduchý film, ale je pekne natočený a ani chvíľku som sa nenudila, vydržala by som sedieť a pozerať aj dlhšie. Oceňujem aj soundtrack, najviac "My tears ricochet" (Taylor Swift ako inak, veď sú s Blake friends) a "Everytime" (Blake je fanynka Britney Spears). Viem si predstaviť, že kniha je lepšia, ja som aj s filmom spokojná a nebojím sa povedať, že návšteva kina stála zato🙂. [Cineplex Mannheim, OV]. EDIT: Videné v kine 2x!!! [KinoFest, Worms, 07.09.2024].

Deadpool 2 (2018)

Deadpool 2. Ahaaaaa, už viem prečo mal Deadpool cameo v najnovšom dokumente o Celine Dion🙂. Platí tu, čo som napísala k jednotke. Keď je od začiatku jasné, že Deadpool je nesmrteľný, divák sa potom o neho nemusí "báť" a hlavne keď vie, že už je aj nové pokračovanie :). Takže bavilo by ma to viac so smrteľným superhrdinom ako s nesmrteľným antihrdinom. Herečka Morena Baccarin je veľmi pekná, bavila ma len romantická linka a celý pre mňa vedľajší príbeh o záchrane nejakého chlapca ma vôbec nezaujímal, to ako Deadpool rozprával svoju story, to mohlo byť. Scénka s novými nohami je pre mňa rovnako odpudivá ako tá s novou rukou v jednotke. Soundtrack je veľmi fajn. Najviac sa mi páčila scénka "pod vodou" či kde to bolo :). Ako nefanúšik Marvelu, váham s hodnotením, no veľká časť filmu ma nudila. (24.07.2024)

Deadpool (2016)

Deadpool. Celkom ma zaujal kino trailer k Deadpool & Wolverine, tak som si povedala, že skúsim toho Deadpoola. No čo ja viem? Keď ono je to nesmrteľný antihrdina, ja by som radšej smrteľného superhrdinu :) Ťažko mi je hodnotiť, do Marvelu sa nevyznám, v živote som nevidela nijakých X-Menov, Avengers ani nič podobné a komiksy som nikdy nečítala.  Film má svižné tempo a vôbec nenudí, na druhej strane niektoré scénky by som najradšej "odvidela". Dávam 3*, no okrem odpadu a 5* som zvažovala všetky hodnotenia :). Na záver už len dodám, že ja som skôr ten supermanovsko-spidermanovský typ😉. (21.07.2024)

Zwei zu Eins (2024)

Zwei zu Eins. Čakala som fakt vtipnú komédiu a celkovo som od projektu so Sandrou Hüller očakávala viac. Námet je naozaj zaujímavý, ale spracovanie mohlo byť pútavejšie. Trochu inak som si to predstavovala. Páčili sa mi trabanty a móda, presne vystihujúca toto obdobie. [Cineplex Mannheim, Kino Vino, 21.07.2024] 60%.

Přátelé - Učitel tance (1997) (epizoda)

Najvtipnejšie bolo to, ako Rachel dopila mlieko a prázdny kartón vrátila do chladničky len preto, že kôš bol plný a potom, ako sa až rozplakala, to som sa dobre zasmiala. Ale najlepšie bolo Joeyho tanečné číslo na streche. 4,5*.